Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 12.01.2010, 12:01:04
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu poti delimita clar binele de rau, binele si raul e relativ, ceea ce nu cred ca vrei sa spui despre Dzeu :)
Nu, bineinteles. In ce fel zici tu ca binele si raul e relativ? este ori/ori.
  #622  
Vechi 12.01.2010, 12:10:28
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
"Dumnezeu este în afara tuturor, nerămânând în afară; este în toate, dar necuprins de ele; este mai presus de toate, fără înălțare; este mai jos de toate, fără coborâre; este în toate și, totodată, deasupra tuturor." Sf. Augustin
Eu inteleg din ce spune Sf. Augustin aici ca Dumnezeu cuprinde totul, dar nu este cuprins de nimic. Este nelimitat si este in toate care se vad si nu se vad. Gresesc?
  #623  
Vechi 12.01.2010, 12:18:01
PacatPacatPacat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit "disperarea" ateilor

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Disperarea asta se vede si la unii atei, nu se multumesc doar sa fie atei si sa-si vada de viata lor, asa cum fac unii care se considera credinciosi dar nu dau pe la biserica.

Ateii astia incearca sa-i provoace pe credinciosi, sa-i critice, sa-i combata, cauta argumente sa-si intareasca credinta (atee) etc. asa cum e nenea AteulCelRau.

Personal, eu ii consider pe astia superior credinciosilor de care vorbeam mai sus, pentru ca in mod clar, ei inca il cauta pe Dumnezeu, cand ceilalti l-au gasit (probabil) si il ignora.
Alin, citi atei ai vazut tu care sa-si bata la usa ca sa-ti dea carticele cu crezul lor si sa te converteasca pe calea "cea buna"?

dimpotriva, mi se pare ca ateii sint prea finuti, tacuti si toleranti, si, avind in vedere ca-si petrec zilele in mijlocul unei majoritati credincioase, ajung la destul de putine conflicte cu aceasta.
ei nu se organizeaza sa faca tam-tam, pentru ca inteleg o libertate fundamentala a omului de-a-si alege modul de viata si regulile dupa care se ghideaza.
insa in anumite momente, cind autodestructivitatea religioasa ii afecteaza direct, e firesc sa-si exprime si sa-si apere ideile.

nu cred ca AteulCelRau scrie aici ca "sa-si intareasca credinta" (mai bine zis, NEcredinta). banuiesc ca a trecut de mult, ca si mine, de faza de credincios care nu mai da pe la biserica, fiindca are siguranta si linistea ca are raspunsurile, deci nu le mai cauta.
si inteleg ca la un moment dat i se mai termina si lui rabdarea la limitele si dogmele-astea absurde din jurul sau. precum o pisica in mijlocul unor copii care o trag de coada, si care se abtine sa zgirie tocmai pentru ca stie ca sint copii si ca se joaca. dar are totusi voie sa stucheasca si sa-si arate nemultumirea, intelegeti?

iar pisicile nu se string in turme. doar in mici familii, atunci cind le convine. de ce sa va simtiti amenintati de niste pisici?
  #624  
Vechi 12.01.2010, 12:37:09
PacatPacatPacat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu, bineinteles. In ce fel zici tu ca binele si raul e relativ? este ori/ori.
binele si raul sint relative si nu numai ca sint decise de rezultatele actiunilor noastre, ci si de modul cum le privim. daca furtul ar fi un rau absolut, asa cum ne spune biblia, atunci Robin Hood ar fi un tilhar ordinar, si nu un erou/protector al saracilor. spune-i tigrului ca e "rau" sa ucida fiindca asa scrie in biblie. lui ii e foame, pentru el acesta este un bine. e "rau" sa refuzi, ca mama, sa aduci pe lume un al zecelea copil intr-o familie subnutrita si fara acces la cultura, dar in acelasi timp este un bine pe care ti-l faci tie (eviti disperarea de a asista lipsa de sanse si frustrarea copilului) si societatii (reduci sansa de foamete, subcultura, razboaie, etc).
este rau sa-ti pui intrebari care ti-ar putea zdruncina sistemul bisericesc de valori si care-ti aduc arderea pe rug, dar e in acelasi timp bine, fiindca afli ca pamintul se invirte in jurul soarelui si ca medicamentele vindeca boli care nu mai trebuie acceptate ce "pedepse divine".
  #625  
Vechi 12.01.2010, 12:47:35
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PacatPacatPacat Vezi mesajul
binele si raul sint relative si nu numai ca sint decise de rezultatele actiunilor noastre, ci si de modul cum le privim. daca furtul ar fi un rau absolut, asa cum ne spune biblia, atunci Robin Hood ar fi un tilhar ordinar, si nu un erou/protector al saracilor. spune-i tigrului ca e "rau" sa ucida fiindca asa scrie in biblie. lui ii e foame, pentru el acesta este un bine. e "rau" sa refuzi, ca mama, sa aduci pe lume un al zecelea copil intr-o familie subnutrita si fara acces la cultura, dar in acelasi timp este un bine pe care ti-l faci tie (eviti disperarea de a asista lipsa de sanse si frustrarea copilului) si societatii (reduci sansa de foamete, subcultura, razboaie, etc).
este rau sa-ti pui intrebari care ti-ar putea zdruncina sistemul bisericesc de valori si care-ti aduc arderea pe rug, dar e in acelasi timp bine, fiindca afli ca pamintul se invirte in jurul soarelui si ca medicamentele vindeca boli care nu mai trebuie acceptate ce "pedepse divine".
Asta-i ceea ce crezi tu. pentru cel ce crede in Dumnezeu sunt alte valori. Daca toti ar gandi asa, am trai doar dupa "legea junglei" si ne-am manca unul pe altul. Noi avem un Mantuitor, care ne-a aratat o cale. Cam atat, ca povestele astea sunt inutile si nu duc la nimic bun si nu vreau sa iau numele Domnului in desert, vorbind aiurea.
  #626  
Vechi 12.01.2010, 12:50:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PacatPacatPacat Vezi mesajul
Alin, citi atei ai vazut tu care sa-si bata la usa ca sa-ti dea carticele cu crezul lor si sa te converteasca pe calea "cea buna"?
Nu, ei nu actioneaza de jos in sus ci de sus in jur.
Vezi comunism, UE, scoaterea religie din scoli, a icoanelor, crucifixelor, interdictia de a preda creationismul ci doar evolutionismul, etc.

Citat:
dimpotriva, mi se pare ca ateii sint prea finuti, tacuti si toleranti, si, avind in vedere ca-si petrec zilele in mijlocul unei majoritati credincioase, ajung la destul de putine conflicte cu aceasta.
Ai uitat de Revolutia Franceza?
Ateismul n-a fost niciodata "finutz si tolerant".
La conflicte nu ajung din alte motive: sunt o minoritate si in general traiesc printre oameni prea putini credinciosi ca sa se ajunga la conflicte iar cei cu adevarat credinciosi nu ii baga in seama.

Citat:
ei nu se organizeaza sa faca tam-tam, pentru ca inteleg o libertate fundamentala a omului de-a-si alege modul de viata si regulile dupa care se ghideaza.
De obicei nu se organizeaza, dar cand o fac distrug biserici, omoara preoti si interzic manifestarea publica a credintei, dand in schimb dreptul homosexualilor sa si-o manifeste pe a lor.

Citat:
insa in anumite momente, cind autodestructivitatea religioasa ii afecteaza direct, e firesc sa-si exprime si sa-si apere ideile.
Ma minunez si intreb ce o fi aia "autodestructivitate religioasa".

Citat:
nu cred ca AteulCelRau scrie aici ca "sa-si intareasca credinta" (mai bine zis, NEcredinta).
"Nu cred"? Bine zici..uite ca si ateul este om credincios (opinii bazate pe credinta).
Daca e asa sau nu doar el stie, dar sunt sigur ca n-ar recunoaste-o. Poate nici nu o constientizeaza.
Dar in mod clar, framantarea interioara exista, altfel nu si-ar pierde timpul pe aici. Poate nici tu.

Citat:
banuiesc ca a trecut de mult, ca si mine, de faza de credincios care nu mai da pe la biserica, fiindca are siguranta si linistea ca are raspunsurile, deci nu le mai cauta.
Pune multe intrebari, deci cauta raspunsuri.

Citat:
si inteleg ca la un moment dat i se mai termina si lui rabdarea la limitele si dogmele-astea absurde din jurul sau.
Ori fi credinciosi cu "dogme absurde", dar si dogmele lui sunt absurde, a dovedit-o de multe ori..

Citat:
precum o pisica in mijlocul unor copii care o trag de coada, si care se abtine sa zgirie tocmai pentru ca stie ca sint copii si ca se joaca. dar are totusi voie sa stucheasca si sa-si arate nemultumirea, intelegeti?
Avea pretentia ca se trage din maimuta, dar se pare ca ai reusit sa-l impingi mai jos pe scara lui Darwin .

Cu alte cuvinte, poate o matza nu poate alege locul unde se afla dar un om da, mai ales in cazul asta cand forumul se numeste cum se numeste, deci...

Citat:
iar pisicile nu se string in turme. doar in mici familii, atunci cind le convine. de ce sa va simtiti amenintati de niste pisici?
Pai nu ne simtim amenintat, doar ne este mila cand vedem cum matza isi baga gheara in gat..incercam sa o ajutam cum putem.
Unii mai inspirat, altii mai putin..dar incercam ca ne pasa de bietul matzoi.
  #627  
Vechi 12.01.2010, 12:59:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PacatPacatPacat Vezi mesajul
binele si raul sint relative si nu numai ca sint decise de rezultatele actiunilor noastre, ci si de modul cum le privim. daca furtul ar fi un rau absolut, asa cum ne spune biblia, atunci Robin Hood ar fi un tilhar ordinar, si nu un erou/protector al saracilor. spune-i tigrului ca e "rau" sa ucida fiindca asa scrie in biblie. lui ii e foame, pentru el acesta este un bine. e "rau" sa refuzi, ca mama, sa aduci pe lume un al zecelea copil intr-o familie subnutrita si fara acces la cultura, dar in acelasi timp este un bine pe care ti-l faci tie (eviti disperarea de a asista lipsa de sanse si frustrarea copilului) si societatii (reduci sansa de foamete, subcultura, razboaie, etc).
Robin Hood nu face parte din valorile crestine si nu cred ca a fost sanctificat :)
Reprezinta e adevarat o valoare sociala, dar e una sociala si cam atat.

Morala biblica nu se adreseaza tigrului (animalelor) ci omului.

Romanii ca popor au supravietuit tocmai asa cum al zecelea copil adus pe lume intr-o familie subnutrita si fara acces la cultura.

De 20 ani procedam inversam, ucidem fiecare al doilea, treilea daca nu primul copil si o ducem mai rau ca oricand iar consecintele inca nu ne-au ajuns, o sa vedem mai incolo cand 2 milioane de oameni au sa trebuiasca sa intretina 12 milioane de pensionari (mai mult sau mai putin metaforice cifrele). Sa vezi tu atunci cum o sa arate foamea, pentru ca acum vorbesti despre ea dar nu stii sensul cuvantului.

Ca sa nu mai vorbim ca nu accesul la cultura s-a redus ci s-a produs devalorizarea culturii care e mai rea decat lipsa de acces.

In ceea ce priveste razboiale, sunt din alte motive cel putin la ora actuala au ca motiv tocmai dezvoltarea economica excesiva care nu are in centru omul ci banul.

Citat:
este rau sa-ti pui intrebari care ti-ar putea zdruncina sistemul bisericesc de valori si care-ti aduc arderea pe rug, dar e in acelasi timp bine,
Intrebari desigur, poti sa-ti pui, intrebarea este daca obtii raspunsurile corecte sau stii unde sa le cauti, ori din cate vad nu prea stii..

Citat:
fiindca afli ca pamintul se invirte in jurul soarelui
Asa, si asta te-a facut mai destept sau mai bun? Eu cred ca nu.

Citat:
si ca medicamentele vindeca boli care nu mai trebuie acceptate ce "pedepse divine".
Asa, si cine e contra din motivele expuse de tine? Asta e inventia ateilor ca nu mai stiu ce sa puna in carca credinciosilor ca deh, pana si ateul are nevoie de motivatii pentru a ura pe cineva. Iar daca nu exista, se inventeaza.
  #628  
Vechi 12.01.2010, 13:01:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu poti delimita clar binele de rau, binele si raul e relativ, ceea ce nu cred ca vrei sa spui despre Dzeu :)
Un ateu nu poate delimita clar binele de rau, totul sta in dispozitia sa, pentru ca repere morale absolute nu exista iar asta face morala atee indoielnica.
  #629  
Vechi 12.01.2010, 13:14:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un ateu nu poate delimita clar binele de rau, totul sta in dispozitia sa, pentru ca repere morale absolute nu exista iar asta face morala atee indoielnica.
Facind abstractie de ratiune, un ateu poate delimita binele de rau exact asa cum o face un animal care, de exemplu, nu isi omoara aproapele in schimb nu are vreo remuscare cu privire la ceilalti.
Nici un credincios nu poate stabili ceva CLAR, dovada e ca spune ca numai Dzeu stie anumite chestii.
  #630  
Vechi 12.01.2010, 14:02:10
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Post

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
Crezi ca fara credinta, patrotism si religie lumea va fi mai buna si noi mai fericiti? sunt multi care nu au credinta, din ce in ce mai multi, dar in pargul mortii 80% din ei se roaga lui Dumezeu. n-am sa inteleg niciodata de ce. ai intrat vreodata in biserica (nunti, botezuri, inmormantari)? Cu ce ai inlocui credinta?
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58