Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.06.2010, 23:02:26
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonathan Vezi mesajul
Am nevoie sa la demonstrezs atat parintilor mei cat si alor ei ca este posibil , si as vrea sa stiu de unde pot achizitiona cartea Parintelui Cleopa "ne vorbeste parintele Cleopa" , multumesc mult de tot pentru raspunsuri .
Cred ca le poti comanda de aici
http://www.librariasophia.ro/cautare...rintele+Cleopa
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.02.2011, 16:02:48
neofree1982 neofree1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex32 Vezi mesajul
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri.

Sunt impreuna cu prietena mea de 3 ani si ne gandim din ce in ce mai mult la casatorie, numai ca avem o problema si anume ca ea este verisoara de a 2a a mamei mele. Am calculat gradul de rudenie dupa numarul nasterilor (cu schema) si reiese ca suntem rude de gradul al VII-lea.
Pe acest site la "Rudenia ca impediment la casatorie" scrie ca este interzisa casatoria pana la rudele de gradul VII inclusiv, dar ca se pot acorda dispense in cazurile rudelor de grad 4, 5 ,6 si 7. Atasez si schema dupa care am calculat.
Este posibila aceasta casatorie cu dispensa? de unde putem obrine dispensa si in ce conditii?

Multumesc!
Cit priveste gradele acestei inrudiri pe linie colaterala, practica vietii bisericesti a stabilit urmatoarea regula: in gradele sapte, sase si cinci se poate acorda dispensa de catre episcopul eparhiot, chiar si in gradul .patru, in unele cazuri posibile, ca de exemplu intre verisorii primari (C-D). Pina in gradul trei, nu se poate cere si nici obtine dispensa, iar in cazul patru al verisorilor primari, se poate obtine dispensa numai de la sinodul plenar, pentru a nu se crea cazuri de precedenta.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.02.2011, 16:16:55
neofree1982 neofree1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex32 Vezi mesajul
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri.

Sunt impreuna cu prietena mea de 3 ani si ne gandim din ce in ce mai mult la casatorie, numai ca avem o problema si anume ca ea este verisoara de a 2a a mamei mele. Am calculat gradul de rudenie dupa numarul nasterilor (cu schema) si reiese ca suntem rude de gradul al VII-lea.
Pe acest site la "Rudenia ca impediment la casatorie" scrie ca este interzisa casatoria pana la rudele de gradul VII inclusiv, dar ca se pot acorda dispense in cazurile rudelor de grad 4, 5 ,6 si 7. Atasez si schema dupa care am calculat.
Este posibila aceasta casatorie cu dispensa? de unde putem obrine dispensa si in ce conditii?

Multumesc!
Cit priveste gradele acestei inrudiri pe linie colaterala, practica vietii bisericesti a stabilit urmatoarea regula: in gradele sapte, sase si cinci se poate acorda dispensa de catre episcopul eparhiot, chiar si in gradul .patru, in unele cazuri posibile, ca de exemplu intre verisorii primari (C-D). Pina in gradul trei, nu se poate cere si nici obtine dispensa, iar in cazul patru al verisorilor primari, se poate obtine dispensa numai de la sinodul plenar, pentru a nu se crea cazuri de precedenta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.02.2011, 19:33:09
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex32 Vezi mesajul
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri.

Sunt impreuna cu prietena mea de 3 ani si ne gandim din ce in ce mai mult la casatorie, numai ca avem o problema si anume ca ea este verisoara de a 2a a mamei mele. Am calculat gradul de rudenie dupa numarul nasterilor (cu schema) si reiese ca suntem rude de gradul al VII-lea.
Pe acest site la "Rudenia ca impediment la casatorie" scrie ca este interzisa casatoria pana la rudele de gradul VII inclusiv, dar ca se pot acorda dispense in cazurile rudelor de grad 4, 5 ,6 si 7. Atasez si schema dupa care am calculat.
Este posibila aceasta casatorie cu dispensa? de unde putem obrine dispensa si in ce conditii?

Multumesc!

Oricum, ar fi de gradul VII, de gradul IX, cum, Doamne iartă-mă, reușiți (am mai citit vreo două postări d'astea) să vă gândiți să începeți o relație când aveți îndoieli sau poate certitudini că s-ar săvârși un incest? A fost cumva vreun Holocaust nuclear și s-au împuținat atât de mult numărul oamenilor de pe planetă? Pentru numele lui Dumnezeu, dar chiar nu aveți simțul ridicolului când postați astfel de mesaje? Chiar s-a umplut paharul... Dar chiar nu e nimeni să o spună? N-aveți colegi de clasă, de grupă de an, colegi de muncă, cu afinități comune?

Pentru numele lui Dumnezeu, intrați mai des în biserică, sigur nu o să vi se aprindă călcâiele față de cineva care ar putea măcar "să miroasă" a rudenie.

Doamne ajută! Și iertați...
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.03.2011, 18:32:37
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonathan Vezi mesajul
Deci daca suntem veri de gradul 3 , asta inseamna ca suntem rude de gradul 6 ? Multumesc.
Verii de grad 3 sunt rude de gradul 8 si conform canoanelor s-ar putea casatori.

Verii de grad 2 sunt rude de gradul 6.
Dispensa nu poate fi acordata de preotul paroh, ci doar de episcopul locului pentru gradele de rudenie 5, 6 si 7 si de sinod pentru gradul 4.
Dar cel mai bine ar fi sa nu se ajunga la astfel de cazuri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.03.2011, 15:38:48
alinaaa alinaaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2011
Mesaje: 1
Implicit buna

buna sant si eu intr.o problema asemanatoare santem in gradul 6 de rudenie
doresc sa stiu daca a obtinut cineva dispensa, daca da ma puteti ajuta si pe mine sa ma intrumati cum sa procedez
va multumesc
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2011, 14:51:30
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Orice om al Bisericii care are o experienta de viata va poate spune ca mai bine sa nu se faca o casatorie intre oameni care stiu ca sunt rude, chiar daca pentru gradul respectiv s-ar primi dispensa de la episcop sau de la sinod.

Eu am un caz in familie _ erau veri secundari, deci rude de gradul 6, si toti copiii lor au de suferit in viata de familie, iar aceasta suferinta se rasfrange si asupra celor mai multi dintre nepotii lor.

Mai bine un pic de suferinta prin incetarea relatiei de dragoste intre persoanele care sunt rude, chiar in grade indepartate si chiar daca ar putea primi dispensa, decat multa suferinta dupa casatoria acestor persoane.

Eu inca sunt moderat in ceea ce scriu, dar daca veti consulta pe marii parinti duhovnicesti, veti vedea cat de categoric si de drastic se exprima.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.03.2011, 00:11:17
xennon xennon is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2011
Mesaje: 1
Implicit Ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns ...!?

Buna !
nu stiu cum sa ma fac inteles asa ca o sa va explic asa mai babeste .. fratele moasei mele de botez are o fiica , cu care in momentul de fata am o relatie .. imi puteti spune si mie ce grad de rudenie exista inte noi ?
si daca asta ar impiedica ca relatia noastra sa mearga mai departe , ma gandesc la o eventuala casatorie ... astept raspuns .. va multumesc
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.03.2011, 22:42:51
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Daca ne spuneti ce se intelege prin "moasa de botez", veti putea primi si un raspuns.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2013, 08:52:59
BarbulescuAndrei BarbulescuAndrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2013
Mesaje: 1
Implicit aM NEVOIE DE O INFORMATIE.

Bunica mea si bunica prietenei mele sunt verisoare de grad 1, tata si mama ei verisori de gradul 2, eu si prietena mea suntem verisori de grad 3. Am nevoie sa stiu daca biserica accepta casatoria intre noi stiind aceste lucruri.Va rog frumos sa ma lamuriti.Multumesc
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 16:34:53
ce grad de rudenie exista intre noi?:| roxicka Tinuta in Biserica 16 26.01.2013 17:42:54
CASATORIE INTRE RUDE JOLIECOEUR Generalitati 26 02.09.2011 16:43:15
Despre casatoria intre rude de familie. radugherasim Nunta 6 10.03.2011 18:40:07
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 14:05:10