Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.06.2011, 18:00:16
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
Ei doresc sa ascunda faptul ca fata nu e botezata.
Daca eu spun preotului mi-e teama ca o sa am probleme daca se afla ca am spus (porobleme cu mirii).
Chiar nu o preotii obligatia sa verifice lucrurile astea?
mergi inainte la biserica unde se va face cununia religioasa si vorbeste cu preotul de acolo asa nu te va afla nimeni si nu vei avea probleme
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.06.2011, 18:16:31
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
mergi inainte la biserica unde se va face cununia religioasa si vorbeste cu preotul de acolo asa nu te va afla nimeni si nu vei avea probleme
Ce va mai place sa va bagati in treburile altora!!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.06.2011, 18:41:47
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Ce va mai place sa va bagati in treburile altora!!
dormi linistita ca nu te trezeste nimeni
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.06.2011, 18:51:36
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
dormi linistita ca nu te trezeste nimeni
M-ai facut sa zambesc...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.06.2011, 19:27:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
dormi linistita ca nu te trezeste nimeni
sa nu fie tocmai miresica in cauza :) in cazul asta ar trebui sa ne rugam s-o trezeasca cineva
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.06.2011, 19:55:56
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
draga delia31, eu locuiesc in Bucuresti si am participat la foarte multe sfinte Liturghii in parohii diferite.

Nicaieri nu am auzit sa intrebe preotul ceea ce spui, sau sa anunte ca urmeaza sa savarseasca cununia intre cutare si cutare. Stiu ca asa trebuie facut, insa f putini preoti mai practica aceasta.

Plus ca multi aleg sa se cunune in alte parohii decat in cea de care apartin, pe criteriul ca biserica aceea e mai frumoasa si o sa le iasa pozele mai bine, asa ca, de unde sa stie preotul respectiv date despre cei doi?

In mod normal, preotul ar trebui sa-si cunoasca enoriasii, insa asta e aproape imposibil in parohiile urbane mari cu credinciosi diferiti la fiecare liturghie. Ii cunoaste desigur pe cei constanti si fideli acelei comunitati.
Asta e in Romania.

Am facut o vreme parte dintr-o comunitate parohiala din Atena, in care toti enoriasii se cunosc intre ei, participa aproape toti la evenimentele tuturor. Dupa fiecare Liturghie se organizeaza o agapa intr-o parte anexa a Bisericii, de dragul de a se cunoaste si comunica, mai mult decat de dragul cafelei si snacksurilor.

Evident, preotii parohiei nu lipseau si tot acolo se discutau tot felul de probleme cam ca si aici pe forum. Asta, pe langa catehezele organizate separat si structurate tematic in care se puneau intrebari precise si la obiect, si pe langa alte evenimente, expozitii de icoane, concerte, pelerinaje la manastiri in insule si in strainatate. Faceau impreuna si donatii periodice de sange si vizite la spital cand vreunul din ei era bolnav. La zilele de nastere, invitau si preotii la ei acasa.

Toti erau foarte implicati, nu puteai ramane outsider. Era si este ceea ce se cheama o comunitate euharistica rasariteana.
Idilic, nu? Cred ca asa era pe vremea primilor crestini si chiar daca inevitabil, pot aparea diverse probleme, parohia e bine inchegata si functioneaza ca o comunitate euharistica adunata in jurul lui Hristos prin sfintele Taine.
La mare cinste e la ei Sf. Nectarie de la Eghina, despre care vorbesc cu firescul cu care ar vorbi despre un prieten cunoscut.

Din pacate in Romania domneste un autism religios crancen, din care nu stiu cum am putea iesi.
Mare parte din "credinciosii de ocazie" din Romania traiesc cu falsa idee ca la Biserica mergi doar cand ai o problema iar Dumnezeu e un fel de functionar care sta la un ghiseu si asteapta clienti carora sa le indeplineasca dorintele. Un fel de "Dumnezeu utilitar". Iar Biserica un fel de tonomat. Scrii un pomelnic, bagi fisa, eventual aprinzi o lumanare, zici un Tatal nostru si asta e tot.

Ideea e ca oamenii nu pe Hristos Il cauta la Biserica, ci facerile Lui de bine, minunile si avantajele de la El. Cert e ca pana cand, oamenii nu-L vor vrea pe El si comuniunea cu cei care vor la fel, vom ramane scindati si izolati in autismul asta.

Cert e ca nu e suficient doar ca preotul sa doreasca o comunitate inchegata, ci fiecare credincios in parte trebuie sa contribuie la asta, prin aceea ca nu va concepe viata in afara lui Hristos prin Sfintele Taine.
Problema romanilor e ca si catehismul li se pare prea greu de inteles.

Daca in Romania, unii oameni n-au nici macar o minima catehizare (ca deh, nu i-a interesat), si habar n-au cu ce se mananca Tainele Bisericii, unui preot nu ii este ingaduit sa se joace de-a Sfintele Taine si sa le dea oricum si oricui, fara o discutie prealabila.

E impardonabil ca preotul sa nu aiba o discutie duhovniceasca cu viitorii miri, sa vada in ce ape se scalda. Daca un preot isi permite sa cunune chiar si pe cineva nebotezat, o face pe riscul lui.

O sfatuiesc pe initiatoarea topicului sa aduca la cunostinta preotului ca mireasa nu doreste sa se boteze decat daca cumva e "stransa cu usa" si trebuie sa aplice planul "B" pt. a se vedea maritata.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.06.2011, 16:04:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Am facut o vreme parte dintr-o comunitate parohiala din Atena, in care toti enoriasii se cunosc intre ei, participa aproape toti la evenimentele tuturor. Dupa fiecare Liturghie se organizeaza o agapa intr-o parte anexa a Bisericii, de dragul de a se cunoaste si comunica, mai mult decat de dragul cafelei si snacksurilor.

Evident, preotii parohiei nu lipseau si tot acolo se discutau tot felul de probleme cam ca si aici pe forum. Asta, pe langa catehezele organizate separat si structurate tematic in care se puneau intrebari precise si la obiect, si pe langa alte evenimente, expozitii de icoane, concerte, pelerinaje la manastiri in insule si in strainatate. Faceau impreuna si donatii periodice de sange si vizite la spital cand vreunul din ei era bolnav. La zilele de nastere, invitau si preotii la ei acasa.

Toti erau foarte implicati, nu puteai ramane outsider. Era si este ceea ce se cheama o comunitate euharistica rasariteana.
Idilic, nu? Cred ca asa era pe vremea primilor crestini si chiar daca inevitabil, pot aparea diverse probleme, parohia e bine inchegata si functioneaza ca o comunitate euharistica adunata in jurul lui Hristos prin sfintele Taine.
La mare cinste e la ei Sf. Nectarie de la Eghina, despre care vorbesc cu firescul cu care ar vorbi despre un prieten cunoscut.

Din pacate in Romania domneste un autism religios crancen, din care nu stiu cum am putea iesi.
Mare parte din "credinciosii de ocazie" din Romania traiesc cu falsa idee ca la Biserica mergi doar cand ai o problema iar Dumnezeu e un fel de functionar care sta la un ghiseu si asteapta clienti carora sa le indeplineasca dorintele. Un fel de "Dumnezeu utilitar". Iar Biserica un fel de tonomat. Scrii un pomelnic, bagi fisa, eventual aprinzi o lumanare, zici un Tatal nostru si asta e tot.
Ai mare dreptate. E cea mai mare lipsă a noastră, a ortodocșilor români. Ne ducem singuri și ne întoarcem singuri de la biserică. Nu formăm comunități. Nu ne cunoaștem, nu ne ajutăm. În unele parohii preoții se străduiesc să mai adune oamenii, măcar la hram... Dar ar trebui ca după fiecare liturghie să fie ori o mică agapă, ori, mai pe seară, câteva ore de discuții libere sau (și) de catehizare. Se mai fac astfel de întâlniri în unele biserici din București, în serile de peste săptămână, însă sunt rezervate tinerilor.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.06.2011, 19:25:08
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
buna,
sunt noua pe forum si am urmatoarea intrebare: cunosc persoane care doresc sa se casatoreasca religios cu toate ca dor mirele este botezat. mireasa nu este botezata. preotii verifica in vreun fel lucrurile acestea? ei spun ca nu se va boteza mireasa decit daca preotul o intreaba. dar de unde sa stie preotul ce e nebotezata?
Ce parere aveti? ce ar trebui sa fac?
Doamne ajută!
Deși nu sunt în măsură să-ți dau sfaturi în această privință (pentru că sunt foarte tânără și, în plus, n-am trecut niciodată printr-o astfel de experiență), îți sugerez să încerci să-i convingi pe miri că plănuiesc o faptă neplăcută lui Dumnezeu. Le poți da drept argument pericopa din Faptele Apostolilor cap. 5, în care se relatează despre viclenia soților Anania și Safira care au ascuns o parte din banii făgăduiți lui Dumnezeu. I-ai putea spune miresei că și ea va auzi, în ziua Judecății, înfricoșătoarele cuvinte: " De ce a umplut satana inima ta, ca să minți tu Duhului Sfânt? N-ai mințit oamenilor, ci lui Dumnezeu". Totuși, înțeleg că, dacă mirii nu sunt credincioși, aceste argumente biblice ar putea rămâne fără efect. Din mesajele tale reiese faptul că mireasa ar accepta să se boteze, dacă preotul i-ar cere aceasta, ceea ce înseamnă că nu este ostilă față de credința noastră. În acest caz, i-ai putea spune că, dacă nu este împotriva Botezului, o rogi mult să accepte această Sfântă Taină, pentru liniștea ta sufltească (dacă mirii sunt din familia ta), pentru a nu-ți crea probleme de conștiință, pentru că tu te simți responsabilă de greșeala lor. Mai mult decât atât, fapta lor te îngrijorează și te întristează, pentru că te temi ca nu cumva mântuirea lor să fie pusă în pericol din cauza unei decizii atât de incorecte față de Dumnezeu și față de Biserica Sa. Cred că ar fi foarte folositor să ai o discuție cu ei despre semnificația Sfintei Taine a Botezului, prin care devenim creștini, fii ai lui Dumnezeu și frați ai lui Hristos prin har. Ce poate fi mai minunat decât bucuria de a deveni credinciosul lui Hristos Dumnezeu, de Care nimeni și nimic nu te va mai putea despărți vreodată (Romani8, 31-39)?
Dacă relația voastră este suficient de apropiată, poate că ai putea încerca să-i și șantajezi puțin sentimental, spunându-le că, dacă vor săvârși acest grav păcat, nu vei merge la nuntă, fiindcă-ți va fi rușine să-l privești în ochi pe preot.
Dacă nu vor accepta sfatul tău și vor ignora toate argumentele teologice și rugămințile tale prietenești, îți va mai rămâne o șansă de a o aduce pe mireasă la lumina credinței: rugăciunea.
"Bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios." (I Corinteni7)
Dumnezeu să-ți ajute și să nu uiți că, potrivit cuvintelor Mântuitorului Hristos, Duhul Sfânt îți va lumina mintea, astfel încât să știi cu ce cuvinte îi poți convinge să aleagă binele.
Nădăjduiesc din tot sufletul că acea tânără probabil total neinformată în privința credinței Îl va primi pe Dumnezeu în inima ei și va deveni creștină, primind de la Hristos, "Mirele Cel veșnic al inimilor noastre", harul Sfântului Botez.

A voastră soră întru Hristos,
Laura Stifter
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.06.2011, 20:51:51
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecram Vezi mesajul
buna,
sunt noua pe forum si am urmatoarea intrebare: cunosc persoane care doresc sa se casatoreasca religios cu toate ca dor mirele este botezat. mireasa nu este botezata. preotii verifica in vreun fel lucrurile acestea? ei spun ca nu se va boteza mireasa decit daca preotul o intreaba. dar de unde sa stie preotul ce e nebotezata?
Ce parere aveti? ce ar trebui sa fac?
În mod normal, preotul celebrant cere dovada botezului (certificatul de botez, în cazul ortodocșilor).
Ceea ce nu este clar e ce anume urmăresc cei doi, dacă vor să facă o căsătorie invalidă ? Să mai adauge încă un păcat de moarte care să atârne de sufletul lor, sau de ce se "căsătoresc" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.06.2011, 21:00:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dar ar trebui ca după fiecare liturghie să fie ori o mică agapă, ori, mai pe seară, câteva ore de discuții libere sau (și) de catehizare. Se mai fac astfel de întâlniri în unele biserici din București, în serile de peste săptămână, însă sunt rezervate tinerilor.
Sunt multe biserici unde se face cateheza pentru toti, la biserica unde merg eu se face duminica, la ora 17, dar vine extrem de putina lume. Acum cateva luni imi amintesc ca am postat o lista cu bisericile din Bucuresti unde se organizeaza asa ceva. In ce zona a Bucurestiului locuiti?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
Ce este o persoana? florin.oltean75 Generalitati 4 19.12.2011 13:07:31
casatoria cu o persoana de o alta religie naomy Nunta 53 21.08.2011 00:45:21
Nebotezata annika Botezul 11 05.11.2010 23:18:18