Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.08.2012, 09:46:21
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu cred ca toata muzica care nu-l glorifica pe Dumnezeu este satanista, ca altfel nici imnul Romaniei nu l-am mai avea, dar muzica prin care se promoveaza idei anticrestine vine de la cel rau.
Da, dar muzica de aceasta factura glorifica pacatul. E altceva. :)
In rest sunt total de acord cu ce ai zis.

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga
dar muzica prin care se promoveaza idei anticrestine/necrestinesti vine de la cel rau
Ai editat tocmai cand daream reply. Asa este.
  #12  
Vechi 14.08.2012, 23:51:05
Flavius_Faust Flavius_Faust is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Din pacate argumentele te bat. Nu te face de ras.
Ma refeream doar la fraza: "Prin urmare, daca nu il glorifica pe Dumnezeu este satanista."
Sa inteleg ca toate prostiile difuzate de catre MTV, UTV, KissFM, s.a. reprezinta muzica satanista? Nu prea aud melodii ce sa-l glorifice pe Dumnezeu.
Raman la ideea ca oricat de bun crestin ai fi trebuie sa-ti pastrezi ratiunea intacta, altfel reinviem inchizitia.
  #13  
Vechi 14.08.2012, 23:52:40
Flavius_Faust Flavius_Faust is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2012
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de editheraven Vezi mesajul
Da, dar muzica de aceasta factura glorifica pacatul. E altceva. :)
In rest sunt total de acord cu ce ai zis.


Ai editat tocmai cand daream reply. Asa este.
Iar acum te contrazici. Spui ca doar muzica ce promoveaza pacatul e anticrestina.
P.S.
Extremism + crestinism = lipsa de ratiune = te faci de ras
  #14  
Vechi 15.08.2012, 09:58:02
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Flavius_Faust Vezi mesajul
Iar acum te contrazici. Spui ca doar muzica ce promoveaza pacatul e anticrestina.
P.S.
Extremism + crestinism = lipsa de ratiune = te faci de ras
Pretene : a promova pacatul si a'L glorifica pe DUmnezeu sunt 2 chestii care se exclud. Nu ma contrazic. Poate e doar mai greu de inteles.

Crestinismul este extremist in sine. In crestinism nu e cale de mijloc. Incearca sa privesti cu o minte mai deschisa totul. Nu ne vb de inchizitie, de unde ai mai scos'o? Lipsa de ratiune e cand te lasi condus cu turma si accepti tot ce ti se da.
  #15  
Vechi 15.08.2012, 10:02:48
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Flavius_Faust Vezi mesajul
Sa inteleg ca toate prostiile difuzate de catre MTV, UTV, KissFM, s.a. reprezinta muzica satanista?

nu este muzica satanista, dar e muzica lumeasca, acum e discutabil in ce masura afecteaza pe crestin, de la caz la caz, de la melodie la melodie.
  #16  
Vechi 15.08.2012, 23:34:05
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Flavius_Faust Vezi mesajul
"Prin urmare, daca nu il glorifica pe Dumnezeu este satanista."
O idee demna de evul mediu.
Nu scoateti din context si nu rastalmaciti! Va faceti de ras!
  #17  
Vechi 16.08.2012, 00:01:33
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Problema se pune,insa,ca lucrurile cu care venim in contact au fiecare un anumit tip de energie la care ne acordam mai mult sau mai putin constient si care ne poate fi benefica sau dimpotriva,cu reprecursiuni negative in viata noastra.
Si eu am ascultat in urma cu ceva ani Rammstein si chiar imi placea,acum insa,e drept ca nu cunosc limba germana si sincer,in afara de cateva cuvinte care nu ma impresionau prea mult,nu am tinut sa stiu toate versurile,deci nu le cunosteam in detaliu semnificatia.Imi placea cum suna si cam atat.Ascultam si Rob Zombie,mi se parea chiar amuzant....dar si multe altele.
Si in prezent mai ascult rock,cand si cand,insa din categoria mai slow,cel heavy,black sau death l-am lasat in umbra unor timpuri care au fost frumoase,dar in care nu ma mai regasesc in prezent.Si cine stie,poate am devenit si mai sensibila la anumite aspecte,pentru ca daca acum ascult rock putin mai hard,il percep la nivel de energie si emotie intr-un mod negativ,asa ca am preferat sa renunt.

E mare pacat ca oamenii nu asculta atent versurile formatiilor rock, inteleg ca d-voastra nu cunosteati limba dar mesajul in muzica este esential.

Mesajul are o influenta covarsitoare si asupra muzicii in sine, nu invers. Muzica hard, black, death transmite energie si emotie negativa pentru ca mesajul este negativ.

Cand ascultam muzica rock eram mai mereu suparata, trista, dezamagita chiar depresiva as spune. Toti rockerii din jur erau imbracati in negru, aveau ganduri de suicid, se imbatau etc.
Aveau ca idoli niste cantareti sau formatii formate din oameni, oamenii normali ce transmiteau mesaje negative, oameni pe care ii transformau in idoli pt. ca puneau postere cu ei pe pereti si le purtau fetele pe tricouri, ii imitau in actiuni si in filosofia de viata, in comportment.

De indata ce am renuntat la muzica rock si m-am intors la Dumnezeu mi-am dat seama ca in loc sa cred in Dumnezeu si sa ma inchin lui, sa urmez calea Lui, credeam si urmam niste idoli ce ma faceau sa fiu trista, disperata si pe o cale gresita.
Acum sunt mult mai bucuroasa ca l-am gasit pe Dumnezeu si stiu ca orice s-ar intampla nu trebuie sa disper, nu trebuie sa fiu trista, pentru ca El e alaturi de mine.

M-as bucura daca lumea ar renunta sa isi faca idoli din aceste formatii, de fapt, idoli in general, ce raspandesc mesaje negative, sataniste si daca toata lumea s-ar intoarce la El.

Slava Domnului! Amin
  #18  
Vechi 16.08.2012, 09:31:41
Suzana's Avatar
Suzana Suzana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2012
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
E mare pacat ca oamenii nu asculta atent versurile formatiilor rock, inteleg ca d-voastra nu cunosteati limba dar mesajul in muzica este esential.

Mesajul are o influenta covarsitoare si asupra muzicii in sine, nu invers. Muzica hard, black, death transmite energie si emotie negativa pentru ca mesajul este negativ.

Cand ascultam muzica rock eram mai mereu suparata, trista, dezamagita chiar depresiva as spune. Toti rockerii din jur erau imbracati in negru, aveau ganduri de suicid, se imbatau etc.
nu poti pune semnul egalitatii intre rock-ul clasic si acele stiluri pe care tu le ascultai, death si black, care sunt sataniste.
  #19  
Vechi 16.08.2012, 10:54:42
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
nu poti pune semnul egalitatii intre rock-ul clasic si acele stiluri pe care tu le ascultai, death si black, care sunt sataniste.
Depinde ce intelegeti prin rock clasic, mai bine zis la ce ne raportam. Eu nu ascultam black si death in mod special, cei din jurul meu o faceau, dar ma influenta si pe mine la modul negativ.
  #20  
Vechi 16.08.2012, 17:35:02
editheraven's Avatar
editheraven editheraven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 111
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
nu poti pune semnul egalitatii intre rock-ul clasic si acele stiluri pe care tu le ascultai, death si black, care sunt sataniste.
Depinde. Ma gandesc la the doors, la ce versuri aveau. Mascat sau nu, acelasi lucru slujeau si ei.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24