Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.04.2007, 17:49:41
Annie Annie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 5
Implicit

"celor casatoriti le poruncesc nu eu, ci Domnul ca nevasta sa nu se desparta de barbat" 1 Corinteni 7:10
Eu cred ca trebuie sa respectam ceea ce Biblia ne spune pentru ca ea este Cuvantul lui Dumnezeu. In primul rand trebuie sa respectam ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu spune, nu ceea ce este scris in alte carti. Biblia este singura care ne poate arata adevarul. Si acesta este adevarul: daca te-ai castorit nu te mai poti desparti. Nu conteaza motivele pe care unii le insinueaza pentru a divorta. Cred ca ar fi spus ceva Pavel in Epistola sa daca ar exista si anumite motive pentru care avem voie sa divortam.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.04.2007, 11:48:47
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Hristos a inviat!
Annie,ce nevinovata esti!Si eu as fi vrut sa fie asa...Oamenii,insa sunt atat de pacatosi,ca au trebuit Sfintii Parinti sa mai adauge ceva,bineinteles ca nu dupa capul lor.???
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.04.2007, 14:09:15
Annie Annie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sylvie
Hristos a inviat!
Annie,ce nevinovata esti!Si eu as fi vrut sa fie asa...Oamenii,insa sunt atat de pacatosi,ca au trebuit Sfintii Parinti sa mai adauge ceva,bineinteles ca nu dupa capul lor.???
/:). ce nevinovata sunt? ce intrebare este asta? asa scrie in Biblie si asta trebuie sa respectam. In legatura cu faptul ca Sfintii Parinti au "adaugat" ceva, acesta nu este deloc BIBLIC. In Biblie scrie in Apocalipsa 22:18,19 "Marturisesc oricui aude cuvintele proorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in cartea aceasta. Si daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei proorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfanta, scrise in cartea aceasta". deci a ADAUGA sau a SCOATE ceva din Biblie este pacat. Deci pe cine crezi: pe Dumnezeu sau pe Sfintii Parinti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.04.2007, 15:24:13
Sylvie Sylvie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 258
Implicit

Annie,nu am spus nimic de faptul ca Sfintii Parinti au adaugat ceva in Biblie.Exista carti sfinte,cu anumite canoane ce trebuie respectate.Acestea si multe altele te ajuta sa vezi cum binevoieste Dumnezeu sa ne ierte.Citeste te rog Pravila Bisericeasca,unde vezi tot felul de pacate rusinoase.Te-ai bucura sa le gasesti in Biblie si sa le citesti copiilor tai?Ma intreb atunci, ce parere si-ar face ei despre oameni, cand vor fi mari si vor intelege.Stie Dumnezeu de ce a ingaduit acest lucru,iar noi trebuie sa-i respectam f mult pe cei care si-au dedicat viata Lui,din iubire pt. El si pt. noi pacatosii.Sa ma ierti daca te-am suparat cu ceva.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.05.2007, 16:47:15
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Da, nu exista divort bisericesc. Plus de asta, cei ce sa casatoresc a doua oara, nu mai primesc Taina Cununiei, ci este o rugaciune de binecuvantare.

Doar prima cununie este Taina!
Corect,a doua si a treia cununie sunt pogoramant.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.05.2007, 17:54:36
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Exista o mare taina in a rezista tentatiei de a divorta, la cest lucru se refera Apostolii si Sfintii Parinti cind ne vorbesc despre taina cununiei si viata de familie ca fiind o lovitura crunta data diavolului dar care trebuie sustinuta toata viata indiferent de voia noastra. Chiar daca un cuplu este nefericit in sens lumesc insa au o familie, copii, ei trebuie sa se straduiasca sa stea impreuna si sa continue sa lupte pentru a se trezi. Toate aceste asa zise nefericiri vin din adormirea sufletului. Orbecaim ca niste masini si tot repetam ca o placa stricata ca suntem nefericiti fara a incerca sa evoluam din pozitia in care ne aflam.

Din pacate, ni se sopteste incontinuu ca ce gindim noi asa este, voia noastra este mai presus de orice.

Fratilor, daca suntem orbi si nu ne putem da seama de pacatele noastre macar sa ne gindim la copilasii care-i avem in fata noastra si care saracii vor suferi cumplit,si se va vedea imediat..., desi din indirjire vom continua sa ne mintim ca nu este asa...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.05.2007, 18:08:59
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Am ramas masca cind am auzit cum dupa 89 a dat iama diavolul prin TOATA Europa de Est si un numar enorm de familii au divortat CA LA COMANDA. Sotiile "batrine" nu mai "corespundeau" cerintelor moderne, si li s-au dat papucii, nu mai conta nimic, familie, copii, casa, important era sa apari in noua societate cu pustioace de 16 ani si tuns scurt, pe stil englezesc, ca sa nu se vada chelia sau parul carunt.

Oricum acum parca s-au mai linistit apele desi tot jale este.

Tot nu-mi vine sa cred ca societatea dinainte cit era ea de antireligie tinea familiile unite si numarul de avorturi era minim si parca si calamitatile erau mai putine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.05.2007, 10:29:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Am ramas masca cind am auzit cum dupa 89 a dat iama diavolul prin TOATA Europa de Est si un numar enorm de familii au divortat CA LA COMANDA. Sotiile "batrine" nu mai "corespundeau" cerintelor moderne, si li s-au dat papucii, nu mai conta nimic, familie, copii, casa, important era sa apari in noua societate cu pustioace de 16 ani si tuns scurt, pe stil englezesc, ca sa nu se vada chelia sau parul carunt.

Oricum acum parca s-au mai linistit apele desi tot jale este.

Tot nu-mi vine sa cred ca societatea dinainte cit era ea de antireligie tinea familiile unite si numarul de avorturi era minim si parca si calamitatile erau mai putine.
Ar trebui adaugat ca unele sotii au considerat ca merita mai mult si, in aceeasi perioada, au renuntat la familie si au devenit "consoarte" domnilor "generosi", din strainatate, de obicei cu o varsta "respectabila".

Si eu cred ca apele s-au mai linistit...in sensul ca nu mai divorteaza pentru ca se formeaza "din prima" copluri "ideale" - el cu banii, ea cu anii(unele din aceste cupluri minunate sunt indelung mediatizate...).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.05.2007, 22:59:08
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Ar trebui adaugat ca unele sotii au considerat ca merita mai mult si, in aceeasi perioada, au renuntat la familie si au devenit "consoarte" domnilor "generosi", din strainatate, de obicei cu o varsta "respectabila".
Hai ca pe asta nu o mai cred, incep si eu ca tine...da-mi trimiteri, citate:D

Care Domn "respectabil" a venit in tara cu bani pentru gospodine care au stat 30 de ani la cratita si cu plozi dupa ea.
Din ce am VAZUT eu respectivii au venit sau dupa fetiscane sau dupa baietei, alta categorie sociala nu era inclusa in "invitatia de sedere in Romania":D
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.06.2007, 14:34:33
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de iosif
Da, nu exista divort bisericesc. Plus de asta, cei ce sa casatoresc a doua oara, nu mai primesc Taina Cununiei, ci este o rugaciune de binecuvantare.

Doar prima cununie este Taina!
Corect,a doua si a treia cununie sunt pogoramant.
a doua si a treia casatorie sunt ierurgii, adica rugaciuni de binecuvantare si nu taina. dar ma repet: se face taina cununiei in cazul in care unul dintre soti este la prima casatorie.

annie, tot in Biblie scrie ca daca femeia este in pericol de moarte in casnicie, sau daca unul dintre soti este necredincios celuilalt sa se dea carte de divort. si dupa cum observi,din pacate, pericolul de moarte este din ce in ce mai prezent in unele casnicii la noi in tara. nu sunt adepta divortului, dar intre o casnicie de cosmar care se poate lasa cu o crima si un divort, ce ai alege?sau intre a indura ani de cosmar de batai, certuri care ar mai putea implica si un copil-doi, ce ar putea ramane marcati pe viata de tot ceea ce se intampla intre parintii lor, si a incerca sa iei viata de la capat de dragul lor. iar acei sfinti parinti care au scris acele reguli referitoare la convietuirea dintre soti nu au fost niste neica nimeni(iertati-ma pt termenii folositi)care s-au trezit sa scrie niste carti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Povesti de divort costel Nunta 61 18.08.2011 14:47:22
Divort... culianul Nunta 51 09.08.2011 18:02:50
Talmudul Babilonian- cel recunoscut de Sinagogile evreiesti podolski_2 Generalitati 27 03.07.2011 13:44:15
Cum oare nu L-au recunoscut evreii? Mikhael Iudaismul 349 08.06.2011 04:03:53
Motive de divort acceptate de Biserica Ortodoxa ioanspatar58 Intrebari utilizatori 3 16.10.2010 16:40:43