Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.06.2013, 10:28:45
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Casatoria homosexuala

Am citit si eu cateva mesaje de aici si as vrea sa ma lamuriti daca puteti: in ceea ce priveste legalizarea casatoriilor gay se pune cumva problema si a cununiei religioase in BO? Eu eram ferm convinsa inainte ca e vorba doar de casatorie civila, nu in biserica ortodoxa cel putin. Nici nu credeam ca ei ar putea sa-si doreasca casatoria in biserica odata ce nu sunt credinciosi!
N-ai cum sa fi crestin ortodox si sa fi homosexual, nu? A fi crestin ortodox inseamna a respecta Legea lui Dumnezeu, deci?
Cred ca ei vor doar casatorie civila, adica acel ''contract'' incheiat la Primarie in vederea impartirii averilor la tribunal in cazul divortului.
Nu cred ca se poate pune problema casatoriei in BO nici din punctual lor de vedere si, cu atat mai mult, din punctul de vedere al BO.
Si, bineinteles, nu cred ca se poate pune problema adoptiilor de copii. Daca ei nu-si doresc copii (ca de aia nu fac sex pentru a procreea, deci nu-si doresc), asa ca de ce sa adopte?
Nu cred ca ar putea sa aiba dreptul sa adopte. Ar fi o mare nedreptate facuta acelor copii. Sunt atatea familii normale care vor sa adopte si intampina tot felul de greutati, atunci sa le dea lor voie?

Din punctual meu de vedere daca vor sa traiasca in pacat si in anormalitate e problema lor, dar nu inteleg de ce trebuie sa faca atata caz de asta si, mai ales, sa se imbrace ca niste mascarici, cu rochii si pene in cap. Asta chiar ca n-o inteleg deloc.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 12.06.2013, 10:34:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
in cazul in care se vor legaliza in tara noastra casatoriile intre persoane de acelasi sex, ce biserica va oficia acesta ceremonia religioasa?
1. Nu vor cere asa ceva

2. Vor importa o "biserica" homosexuala din occident, cum s-au importat si alte secte.

3. Daca pana la urma va deveni o chestie de "discriminare" nu este exclus ca si preotii ortodocsi sa fie obligati la asa ceva, sub amenintarea cu persecutii, atat la nivel de individ cat si biserica ca organizatie (nu mai platim preotii, impozitam veniturile bisericii, casa de marcat si bon chiar si pentru lumari, etc).

Dar pentru asta, trebuie sa mai munceasca nitel pe linia coruptiei, suntem saraci dar nu atat de indobitociti si cu memorie scurta ca si consumistii pe care ii invidiem pentru plinatatea matzului.

Apropo de memorie scurta, lor cat timp le-au trebuit sa uite ca bisericile lor considerau pana mai ieri homosexualitatea un pacat?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 12.06.2013 at 10:38:55.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.06.2013, 11:12:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cam 250 de ani, cu creștere exponențială (probabil) în ultimii 100.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.06.2013, 11:17:05
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Sper din tot sufletul ca BO va ramane curata din acest punct de vedere!
Homosexualitatea, dupa parerea mea, este o alegere si, bineinteles, un pacat. Dar pacate sunt si altele pe care cu totii le savarsim. Unii dintre noi ne pocaim la un moment dat, renuntam sa le mai facem etc. Daca unii dintre oameni aleg sa persiste in pacat pana la sfarsit este treaba lor, nu putem sa-i impiedicam, putem doar sa-i acceptam si sa ne rugam pentru ei!

Eu atat imi doresc: sa nu se casatoreasca in biserica ortodoxa si sa nu adopte copii (as prefera ca nici sa nu-I faca, prin inseminare artificiala sau alte practici de acest gen).

In rest, Dumnezeu cu mila, sa faca ce vor daca le place sa fie nefericiti si sa traiasca toata viata in mocirla! Este alegerea lor.

Si sa nu vina cu argumente de genul: avem dreptul sa iubim pe cine vrem! Da, nu numai ca avem dreptul, iubirea este porunca (si este atat de bine sa iubesti...), dar iubirea este in inima, in suflet, in minte, deci nu acolo, mai jos....Iubirea nu inseamna sex. Poti sa iubesti zeci, sute de personae (parinti, frati, surori, copii, prieteni, colegi etc), nu inseamna ca trebuie sa faci sex cu ei...Iubirea e una, sexul alta, sa nu le confundam!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 12.06.2013, 11:52:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Promovarea homosexualitatii nu este intamplatoare. Multi dintre cei implicati habar nu au ca sunt niste victime ale controlului mental. O minte demonizata este o minte sclava. Iar elitele au mare nevoie de sclavi, nu de oameni liberi care sa-si caute mantuirea si sa poata primi ajutor de la Dumnezeu pentru a li se opune.

http://www.fara-secrete.ro/institutu...ii-psihiatrii/
Reply With Quote
  #126  
Vechi 12.06.2013, 12:28:28
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Am citit si eu cateva mesaje de aici si as vrea sa ma lamuriti daca puteti: in ceea ce priveste legalizarea casatoriilor gay se pune cumva problema si a cununiei religioase in BO? Eu eram ferm convinsa inainte ca e vorba doar de casatorie civila, nu in biserica ortodoxa cel putin. Nici nu credeam ca ei ar putea sa-si doreasca casatoria in biserica odata ce nu sunt credinciosi!
N-ai cum sa fi crestin ortodox si sa fi homosexual, nu?
se discuta, dar probabil nu o vor aplica bisericile mari si traditionale(BO,BC, etc.).

referitor la a doua intrebare, canonic, nu prea, practic exista d-astea:
http://en.wikipedia.org/wiki/Axios_(organization)
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 12.06.2013, 12:29:21
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
exista asa ceva in Romania?
de ce nu?
nu are rost sa ii generalizam pe toti.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 12.06.2013, 12:38:31
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
de ce nu?
nu are rost sa ii generalizam pe toti.
a, da? Numeste, te rog, 4 dintre ei!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 12.06.2013, 19:42:06
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Promovarea homosexualitatii nu este intamplatoare. Multi dintre cei implicati habar nu au ca sunt niste victime ale controlului mental. O minte demonizata este o minte sclava. Iar elitele au mare nevoie de sclavi, nu de oameni liberi care sa-si caute mantuirea si sa poata primi ajutor de la Dumnezeu pentru a li se opune.

http://www.fara-secrete.ro/institutu...ii-psihiatrii/
Am citit articolul, nu stiu cate de acolo sunt adevarate, dar cert este ca site-ul nu este bun e din ala cu scientologie, religia aia stupida care vorbeste despre reptilieni, extraterestri, vad ca in articol is bate joc de religii

" Religiile sunt folosite in permanenta pentru a-i manipula pe oameni, inclusiv ca acoperire " respectabila " pentru tortura si control mental "
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #130  
Vechi 12.06.2013, 21:37:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Am citit articolul, nu stiu cate de acolo sunt adevarate, dar cert este ca site-ul nu este bun e din ala cu scientologie, religia aia stupida care vorbeste despre reptilieni, extraterestri, vad ca in articol is bate joc de religii

" Religiile sunt folosite in permanenta pentru a-i manipula pe oameni, inclusiv ca acoperire " respectabila " pentru tortura si control mental "
Ar fi prea frumos sa spuna tot adevarul si sa mai fie si ortodocsi! Totusi mi se pare buna remarca lor cu privire la pedofilie, la homosexualitate si la desfrau in general. Acestea pot reprezenta o forma de control mental. Daca n-ar fi asa, nu s-ar investi atat pentru promovarea tuturor formelor de desfrau.
Reply With Quote
Răspunde