Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #531  
Vechi 10.01.2010, 23:22:45
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Fiecare bloc are un constructor, si fiecare opera de arta un artist.Niciunele nu apar de nicaieri.Blocul nu se construieste singur.
Analogiile sunt limitate in ce pot exprima, iar in cazul asta e irelevanta. Singurul constructor din univers este gravitatia, iar materialul de contructie este energia. Si din cate stiu gravitatia nu face parte din Biserica Ortodoxa Romana, si daca ar face parte ar fi cam pacatoasa.
  #532  
Vechi 10.01.2010, 23:29:44
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Hai Ateule,combate argumetele din paginile anterioare postate de mine.Uite,stereox a facut-o,si nu e chiar rea contra-argumentatia lui(atat cat a putut).Tu de ce esti capabil ?
Inca asteptam...
  #533  
Vechi 10.01.2010, 23:35:12
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Hai Ateule,combate argumetele din paginile anterioare postate de mine.Uite,stereox a facut-o,si nu e chiar rea contra-argumentatia lui(atat cat a putut).Tu de ce esti capabil ?
Inca asteptam...
Datile din nou va rog ca nu mai stiu care sunt si unde sunt, aici ma refer la toti, am raspuns deja la intrebarile tale Strajerule, vezi postul 489 jos. Inca o intrebare pentru voi, ce parere aveti despre noua generatie de copii(pana in 14 ani)?

Prea tare satira http://www.youtube.com/watch?v=fah5JAyLJTI&feature=sub

Last edited by AteulCelRau; 11.01.2010 at 00:25:43.
  #534  
Vechi 11.01.2010, 00:49:03
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Wow ce afirmatie inteligenta, numai ca na-re nimic deaface cu afirmatia care ai citat-o. Iar eu sunt de parere ca Unde nu este femeie si barbat impreuna, ca un intreg, nu este Cupidon... parerea mea. Sau Afrodita, sau stai Dragobete daca tot suntem romani.
cum nu? ia gandeste mai bine...
  #535  
Vechi 11.01.2010, 00:52:52
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Wow ce afirmatie inteligenta, numai ca na-re nimic deaface cu afirmatia care ai citat-o. Iar eu sunt de parere ca Unde nu este femeie si barbat impreuna, ca un intreg, nu este Cupidon... parerea mea. Sau Afrodita, sau stai Dragobete daca tot suntem romani.
Dumnezeu este dragoste. Las-o balta cu numele astea, ca sunt inutile.
  #536  
Vechi 11.01.2010, 00:59:53
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Datile din nou va rog ca nu mai stiu care sunt si unde sunt, aici ma refer la toti, am raspuns deja la intrebarile tale Strajerule, vezi postul 489 jos. Inca o intrebare pentru voi, ce parere aveti despre noua generatie de copii(pana in 14 ani)?

Prea tare satira http://www.youtube.com/watch?v=fah5JAyLJTI&feature=sub
ce prerea sa am? alta moda, acelasi genuri de oameni... Copilasii nu au nicio vina. Totusi sunt cei care sufera.
  #537  
Vechi 11.01.2010, 01:17:31
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

"Datile din nou va rog ca nu mai stiu care sunt si unde sunt, aici ma refer la toti,"

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Care sunt cele mai importante valori pt tine in viata? care-i rostul vietii, in opinia ta?
  #538  
Vechi 11.01.2010, 01:44:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Hai nu mai raspunde nimeni la chestionar? ca vreau sa dau explicatiile intrebarilor dar sa mai raspunda lumea.

Si inca on intrebare pentru cei ce vor sa raspunda, ce parere aveti despre razboi?
Aceasi remarca..se pare ca ai obosit sa raspunzi la intrebari, muta-te la topicul cu intrebari pentru credinciosi in cazul asta, aici nu o sa-ti raspunda lumea la intrebari, doar o sa-ti puna iar cum tu preferi sa le ignori..
  #539  
Vechi 11.01.2010, 01:47:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Analogiile sunt limitate in ce pot exprima, iar in cazul asta e irelevanta. Singurul constructor din univers este gravitatia, iar materialul de contructie este energia. Si din cate stiu gravitatia nu face parte din Biserica Ortodoxa Romana, si daca ar face parte ar fi cam pacatoasa.
Wow..dar stiu ca ai reusit sa simplifici destul de mult toate teoriile cosmogenice care circula in lumea fizicii. Trebuie sa fii un geniu!

Pe de alta parte, este un exemplu bun cum poate cineva sa-si construiasca un crez din pseudo-stiinta sau in cel mai bun caz din stiinta-ca-religie (pentru ca presupune un crez nedemonstrat in totalitate), doar-doar ca sa evite ideea de Dumnezeu.

Asta arata ca desi negat, Dumnezeu este o prezenta extrem de vie, chiar si intr-un suflet care se vrea ateu..
  #540  
Vechi 11.01.2010, 01:52:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Ce te face sa crezi ca a fost un cine? Sau chiar un ce? Poate universul s-a creat singur, poate ca universul sa existe trebuia sa existe un univers. Asta e o intrebare pentru care oamenii de stiinta au ipoteze, si oamenii de rand au basme, dar adevarul e ca nimeni nu stie sigur, si e ridicol sa va asteptati ca aceasta intrebare sa fie neaparat una cu un raspuns. Iar chiar daca acel raspuns exista, de ce presupuneti ca o minte de om ar putea intelege raspunsul?
In cazul in care a fost creat de Dumnezeu si Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul sau si tinta omului este asemanarea cu Dumnezeu, atunci omul poate intelege raspunsul.

Fizica in schimb, n-are nici o sansa sa gaseasca un raspuns, pentru ca pur si simplu nu poate trece de niste bariere fizice, cum ar fi momentul n al presupusului Bing-Bang sau compozitia atomica la nivel de particole elementare pentru care se construiesc acceleratoare tot mai mari dar cu aproape zero-relevanta pentru fizica pana la urma.

Ceea ce face pana acum stiinta in acest domeniu si ar face inca un milion de ani de acum inainte - este sa emita ipoteze uneori chiar f. ridicole, cum ca nimicul a creat ceva f. complex si chiar viata a aparunt din nimic desi statistic si logic este imposibil ca ceva care tinde spre dezordine (materia bruta) sa se organizeze singura in forme de viata complexe.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58