Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 12.01.2010, 11:00:27
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
omniprezent, omniscient, iti spun ceva?
Nu vad cu ce am negat ca Dumnezeu este omniprezent si omnistient?
  #612  
Vechi 12.01.2010, 11:09:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu vad cu ce am negat ca Dumnezeu este omniprezent si omnistient?
E o chestie pe care nu o inteleg, am mai avut acest tip de discutie, eu nu pot concepe o entitate omniprezenta si in acelasi timp prezenta numai intr-o anumita parte.
  #613  
Vechi 12.01.2010, 11:15:08
PacatPacatPacat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit raspunsuri pt bmadalin

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Acum raspune-mi si mie ateule:

1. Ce faci daca gasesti intr-o noapte, pe intuneric o gentuta cu un ipod, si un portofel care are 2000 Lire si un act de identitate.

2. Ce faci daca ceri o asigurare la masina pe 6 luni, o platesti si vezi ca pe hartie au trecut 1 an.

3. Ce faci daca esti esti primar, si moare cineva care sta intr-o casa nationalizata avand copiii, iar consilierii te consiliaza sa o iei tu pe mai nimic.

4. Ce faci daca ai fi pilot de vanatoare, romania ar avea cum de altfel are 3 avioane si am fi atacati de rusi cu 50 de avioane. Ai fi dispus ca sa fi unul din cei 3 care se ridica in aer?
ok, daca vrei raspunsuri concrete:

1. pentru ca stiu cine le-a pierdut si plinge dupa ele, le returnez proprietarului. mi s-a intimplat cu obiecte mai mult sau mai putin valoroase si, repet, n-am facut-o de dragul unei recompense (sau ca sa evit o pedeapsa) divine, ci pentru ca m-am pus in pielea bietului om si m-a durut sufletul. pe de alta parte, daca nu pot afla proprietarul, cu toata durerea din suflet, le pastrez.

2. ma bucur, desigur. nu este ca si cum as fura piine de la un om sarac. nu ma simt vinovata, dimpotriva, norocoasa ca n-am fost "jefuita" mai mult decit sint deja. companiile de asigurari nu sint decit un rau necesar, si traiesc bine mersi si cu doar jumatate din cotizatiile mele. iar daca nu, cu atit mai bine; sa dea faliment si sa se ridice altele, cu un sistem perfectionat si functionari mai atenti

3. am avut cindva ocazia de-a cumpara un apartament foarte ieftin scos la licitatie de banca unui om ce nu-si putuse plati datoriile, si ceva m-a impiedicat. nu mi-as putea construi un cuib tihnit pe raul si nefericirea altora, e chestiune de... constiinta, energii, spune-i cum vrei. deci foarte probabil (nu suta la suta insa, depinde si de copii - daca sint miliardari pe coasta de azur, nu le-o las!) ca nu as vrea casa de care vorbesti.

4. aici nu prea ma ai. m-as oferi sa duc tratative. dar nu sa vars singe, si mai ales NU AL MEU! nu-nteleg sensul razboiului si al patriotismului fanatic. rusii, nu sint si ei tot crestini ortodocsi? nu sint si ei tot oameni? atunci cu siguranta gindesc si inteleg de vorba buna. stii, foarte multe conflicte se rezolva cu reducerea pretentiilor materiale si a limitarilor (religioase, nationalistice, economice, etc.)


in final, asa cum a spus si topcat, nu exista un raspuns "tipic ateu" la intrebarile astea. altii ar raspunde altfel, tocmai fiindca nu exista o grila de alb sau negru care sa-ti dea din start raspunsurile si modul de a rezolva o problema reala. nu poti pune o grila pe realitate si sa incadrezi toate deposedarile la categoria furt de exemplu, dupa cum nu poti spune clar despre ceva ca e bine sau rau. poti spune ce avantaje si dezavantaje au consecintele faptelor tale asupra ta si-a celor din jur. si sa actionezi in functie de asta. deci sa actionezi conform propriei firi, mod de gindire, experiente anterioare si educatie (adica a propriei personalitati si moralitati).

Last edited by PacatPacatPacat; 12.01.2010 at 11:23:10.
  #614  
Vechi 12.01.2010, 11:19:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stereox Vezi mesajul
Nu cred. Cei mai multi sunt pur si simplu creduli, oameni care cauta cu disperare ceva in care sa creada. Mai exista si o minoritate care profita de cei multi si vand retete sau aparate minune pentru autovindecare, bioenergii si alte treburi asemanatoare.
Disperarea asta se vede si la unii atei, nu se multumesc doar sa fie atei si sa-si vada de viata lor, asa cum fac unii care se considera credinciosi dar nu dau pe la biserica.

Ateii astia incearca sa-i provoace pe credinciosi, sa-i critice, sa-i combata, cauta argumente sa-si intareasca credinta (atee) etc. asa cum e nenea AteulCelRau.

Personal, eu ii consider pe astia superior credinciosilor de care vorbeam mai sus, pentru ca in mod clar, ei inca il cauta pe Dumnezeu, cand ceilalti l-au gasit (probabil) si il ignora.
  #615  
Vechi 12.01.2010, 11:20:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
eu credeam ca Dzeu reprezinta tot ceea ce exista
Asta este panteism, nu crestinism.
Dumnezeu nu se identifica cu lumea materiala.
Creatorul nu poate fi acelasi cu creatia.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E o chestie pe care nu o inteleg, am mai avut acest tip de discutie, eu nu pot concepe o entitate omniprezenta si in acelasi timp prezenta numai intr-o anumita parte.
Este omniprezent dar nu in acelasi mod peste tot.. :)

Last edited by AlinB; 12.01.2010 at 11:23:04.
  #616  
Vechi 12.01.2010, 11:28:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta este panteism, nu crestinism.
Dumnezeu nu se identifica cu lumea materiala.
Creatorul nu poate fi acelasi cu creatia.



Este omniprezent dar nu in acelasi mod peste tot.. :)
Raspunsul corect este: nici eu nu inteleg cum este posibil, insa cred ca e asa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #617  
Vechi 12.01.2010, 11:33:22
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de umilul Vezi mesajul
Pentru ,,ateul cel rau''. Sunt sigur ca mai devreme sau mai tarziu iti vei schimba parerea si vei crede !! E doar o chestiune de timp !! Sa dea Domnul ca aceasta lumina sa vina cat mai repede !! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Eu cred ca el crede in Dumnezeu , insa se lupta sa nu creada.La fel majoritatea ateistilor, ei cred , dar vor sa nu creada si se agata de orice absurditate si teorie pentru a nu crede.
  #618  
Vechi 12.01.2010, 11:35:47
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
E o chestie pe care nu o inteleg, am mai avut acest tip de discutie, eu nu pot concepe o entitate omniprezenta si in acelasi timp prezenta numai intr-o anumita parte.
Pai ce inteleg eu este ca daca traim intr-o lume duala ( bine/rau; intuneric/lumina; Dumnezeu/ cel rau ), avem intotdeauna de ales intre cele doua.
  #619  
Vechi 12.01.2010, 11:53:09
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

"Dumnezeu este în afara tuturor, nerămânând în afară; este în toate, dar necuprins de ele; este mai presus de toate, fără înălțare; este mai jos de toate, fără coborâre; este în toate și, totodată, deasupra tuturor." Sf. Augustin
  #620  
Vechi 12.01.2010, 11:56:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Pai ce inteleg eu este ca daca traim intr-o lume duala ( bine/rau; intuneric/lumina; Dumnezeu/ cel rau ), avem intotdeauna de ales intre cele doua.
Nu poti delimita clar binele de rau, binele si raul e relativ, ceea ce nu cred ca vrei sa spui despre Dzeu :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58