Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 30.12.2009, 20:15:55
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Ce stiu clericii de sus si nu stim noi?
LOL, daca ai stii... Felul cum priveste un enorias religia e complet diferit fata de cler. Ca sa fac analogie, e ca diferenta dintre un membru de partid comunist nou venit si altul care a vazut toate atrocitatile face de partid si a participat si el la ele, si normal ca nou venitul nu stie nimic, si normal ca propaganda il face sa creada ca stie totul.
  #82  
Vechi 30.12.2009, 20:17:41
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
E clar ca acele persoane erau niste idioti care nu intelegeau cum functioneaza religia si mentalitatea unui credincios. Cum am spus, oamenii nu sunt uniformi. Sunt mere stricate peste tot. Comunismul a fost un exemplu in care acele mere stricate au stricat tot depozitul. Comunismul cunoscut de noi nu era comunism decat in nume, fara aproape nici o legatura cu viziunea celor ce au imaginat pentru prima data comunismul. Ci doar un sistem corupt fara masura.

Dar asta e o alta discutie. La fel si holocaustul, care a fost doar cireasa de pe tort a unei istorii de persecutare a evreilor, pogrom dupa pogrom, incepand cu Imperiul Roman.
Uite, de exemplu eu am o foarte mare admiratie pentru poporul evreu, care de-a lungul timpului nu si-a pierdut credinta si traditia lui si tocmai prin asta si-a pastrat identitatea lui ca si popor si a supravietuit cu toate ca a fost imprastiat in lumea intreaga si supus la tot felul de chinuri. Este un exemplu de credinta adevarata. Asa fiecare popor trebuie sa-si pastreze credinta, inauntrul inimii de unde nimeni nu i-o poate lua, fara sa incerce sa lupte impotriva altuia, pentru ca lupta impotriva altuia nu inseamna sa mergi cu Dumnezeu. Fiind fidel credintei lui, pentru ca asta-i rostul credintei unui popor: sa fie unit atat in el pentru ca prin asta isi pastreaza identitatea lui si apoi respectuos si impaciuitor cu vecinii lui, si cred ca-n felul asta este placut lui Dumnezeu.
  #83  
Vechi 30.12.2009, 20:24:08
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ca sa fac o paranteza,mie mi se pare ridicol si aberant ca niste oameni care chipurile au niste "vederi largi si moderne",precum cei doi atei nou aparuti pe forum sa fie pro avort intr-o era in care utilizarea anticonceptionalelor este la indemana oricui,iar informatia este ceva accesibil pentru aproape toate varstele si paturile sociale.
Probabil teribilismul varstei isi spune si el cuvantul,insa un pic de cumpatare si intelepciune nu ar strica si poate ar trebui sa mai reflectati la faptul ca in cei cativa anisori de existenta pe Terra nu ati reusit sa atingeti adevarul absolut pentru a va adresa cu atata suficienta unor persoane care impartasesc opinii diferite.Adevarul poate fi vazut si prin alte fatete ale prismei pentru cine are deschiderea sa o faca.
Cam atat am avut de spus...sarbatori fericite tuturor!
Nu traim intr-o lume perfecta, accidente se intampla, conceptionalele sunt linia intai pentru evitarea resposabilitatiii unui copil, avortul e linia e doua, si nimeni nu vrea sa ajunga acolo, deci vrei sa spui ca ar trebui sa interzicem avortul si asfel sa condamnam zeci de mii de tineri pentru o greseala facute intr-un "moment de neatentie"?
Sau mai rau sa condmam o familie intrega pentru tot restul vietii ei ca nasc un copil malformat, retardat etc? Nu mai ei stiu cat sufere oamenii cu acesti copii vai de capul lor, sar copii de femei violat, etc. Ce rost are Sa schimbam ceva ce merge foarte bine acuma.

http://en.wikipedia.org/wiki/Abortion_law , Dupa cum vezi mai toate tarile care au interzis avortul sunt inapoiate.
  #84  
Vechi 30.12.2009, 20:24:27
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ca sa fac o paranteza,mie mi se pare ridicol si aberant ca niste oameni care chipurile au niste "vederi largi si moderne",precum cei doi atei nou aparuti pe forum sa fie pro avort intr-o era in care utilizarea anticonceptionalelor este la indemana oricui,iar informatia este ceva accesibil pentru aproape toate varstele si paturile sociale.
Probabil teribilismul varstei isi spune si el cuvantul,insa un pic de cumpatare si intelepciune nu ar strica si poate ar trebui sa mai reflectati la faptul ca in cei cativa anisori de existenta pe Terra nu ati reusit sa atingeti adevarul absolut pentru a va adresa cu atata suficienta unor persoane care impartasesc opinii diferite.Adevarul poate fi vazut si prin alte fatete ale prismei pentru cine are deschiderea sa o faca.
Cam atat am avut de spus...sarbatori fericite tuturor!
Doar pentru ca sunt pro avort nu inseamna ca resping metode anticonceptionale. Ba chiar le sustin cu vehementa. Consider doar absurd sa obligi
* o fata inocenta care a fost prea naiva incat sa accepte sa faca sex neprotejat cu baiatul pe care il iubeste in urma avansurilor lui;
* sau o fata nevinovata care in ciuda precautilor luate, care nu sunt 100% eficiente, e victima unui accident;
* sau femeia cu adevarat nevinovata, care deja este o victima a celui mai crud act de violenta: "VIOLUL",
sa pastreze un copil nedorit, neintentionat, ce nu va fi iubit si va fi respins. In special intr-o lume in care exista deja o populatie a acestei specii mult mai mare decat poate fi suportata de planeta.

Motivul dat intr-un post mai sus, ca Romania are o natalitate negativa, si ca in curand vom fi nevoiti sa importam forta de munca, este unul absurd si incuiat, dictat de cealalta religie a oricarei "natiuni", patriotismul. Ce conteaza ca vom fi nevoiti sa importam forta de munca. Asta e defapt un lucru foarte bun. Chiar vreti sa va petreceti 6 zile pe saptamana cu nasul in veceuri ca sa va puteti intoarce in cutia de chibrituri sa va hraniti cu laturi cei 7 copii ce tipa de foame? Sau preferati sa ocupati unul dintre posturile superioare din piata de munca, mai confortabil si mai bine platit, sa va intoarceti la casa voastra si sa va hraniti copilul cu friptura? Uitati-va la americani. Asa au ajuns ei atat de bogati: pe spinarea imigrantilor.
  #85  
Vechi 30.12.2009, 20:31:14
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

As vrea daca se poate ca cei doi atei sa ne spuna ce ia determinat sa nege existenta lui Dumnezeu
  #86  
Vechi 30.12.2009, 20:32:04
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Ti se va raspunde ca nimic nu i-a indemnat sa I-o afirme :)
  #87  
Vechi 30.12.2009, 20:32:23
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit un punct important atins: cunoasterea

Imi cer scuze ca intervin, stiu ca nu am caderea si intelepciunea de a lamuri ceva, asadar va rog sa fiti ingaduitori.
Cred ca ai atins un aspect ateule plitisit, cunoasterea. Admitem cu totii, cred ca omul, ca fiinta limitata intr-un univers mai mare decat el, e nevoit sa faca fata acestui gol format din necunstinta. In fata acestui hau de necunoastere si incertitudine putem avea diferite atitudini, cred. Una este aceea de a nega pur si simplu acest necunoscut. O alta ar fi aceea ca putem socoti aceasta situatie temporara (mai devreme sau mai tarziu, necunoscutul va fi descoperit). O alta ar fi ca acest necunoscut sa fie pus in seama unei inteligente, fiinte, sa ii fie asociata o ratiune de existenta care scapa ratiunii noastre (nu, acestia nu sunt inca ortodocsii traitori).
Toate aceste forme se bazeaza pe principiul ca ratiunea e suficienta pentru cunoastere. Eu cred (nu stiu rational, dar cunosc) ca acest necunoscut poate si este in parte cunoscut, dar nu prin mecanismele ratiunii. Ci prin cele ale credintei. Aici cred ca e si cheia nesfarsitelor discutii fara roade dintre cei cu atitudini diferite. Daca admiti ca exista si o altfel de cunoastere decat cea rationala, atunci, daca esti sau te pui in situatia de a proba acel mod de a cunoaste, devine imposibil de explicat rational. Daca nu admiti o altfel de cunoastere decat cea rationala, desigur ca nu poti accepta credinta.
In consecinta si eu cred ca este imposibila o solutionare a acestor dispute intre atei, de exemplu, si, respectiv, ortodocsi. Desigur, un dialog este posibil, aceasta fiind si ratiunea pentru are mi-am permis sa intervin.
In final, apreciez ca se discuta, stiu ca sunt oameni care sar si calul, dar sa ingaduim si sa ne straduim sa dialogam macar. Poate vom avea si roade bune.
  #88  
Vechi 30.12.2009, 20:33:52
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Hai sa te intreb *orice* :)
Ai spus ca daca ar veni acum Iisus Christos, ar darama bisericile cum a facut atunci. Totusi nu a fost chiar asa nici atunci, pentru ca i-a alungat doar pe zarafii care vindeau in curtea Templului, nu a daramat insusi Templul, care era casa Tatalui Sau. In fine, spune-mi te rog, cum crezi tu ca ar trebui sa fie bisericile si clerul, ca, la o ipotetica venire a acestui ipotetic crist (cred ca nu putem vorbi in clipa aceasta de Cel real), el sa nu fie nevoit sa faca prapad?
Am spus "cum nu a facut atunci". Acum zarafii au fost inlocuiti de preoti care vand tot felul de fleacuri la intrare in biserica, in magazine, pe internet, etc.; cer tot felul de "donatii" pentru cutia milei, rugaciuni, etc.; strang donatii pentru cauze care nu primesc decat o portiune din bani...

Cum ar fi trebuit sa fie bisericile si clerul? Nush... mai crestini poate? Mai credinciosi? Problema e ca de la bun inceput au fost stalcite si rastalcite propovaduirile initiale a lui Iisus. Dar asta e de asteptat. O religie puternica are nevoie de o baza vasta si puternica, de o carte sfanta care poate fi folosita atat la raspandit dragoste pentru expansiune cat si razbunare pentru aparare.
  #89  
Vechi 30.12.2009, 20:35:51
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelPlictisit Vezi mesajul
Doar pentru ca sunt pro avort nu inseamna ca resping metode anticonceptionale. Ba chiar le sustin cu vehementa. Consider doar absurd sa obligi
* o fata inocenta care a fost prea naiva incat sa accepte sa faca sex neprotejat cu baiatul pe care il iubeste in urma avansurilor lui;
* sau o fata nevinovata care in ciuda precautilor luate, care nu sunt 100% eficiente, e victima unui accident;
* sau femeia cu adevarat nevinovata, care deja este o victima a celui mai crud act de violenta: "VIOLUL",
sa pastreze un copil nedorit, neintentionat, ce nu va fi iubit si va fi respins. In special intr-o lume in care exista deja o populatie a acestei specii mult mai mare decat poate fi suportata de planeta.

Motivul dat intr-un post mai sus, ca Romania are o natalitate negativa, si ca in curand vom fi nevoiti sa importam forta de munca, este unul absurd si incuiat, dictat de cealalta religie a oricarei "natiuni", patriotismul. Ce conteaza ca vom fi nevoiti sa importam forta de munca. Asta e defapt un lucru foarte bun. Chiar vreti sa va petreceti 6 zile pe saptamana cu nasul in veceuri ca sa va puteti intoarce in cutia de chibrituri sa va hraniti cu laturi cei 7 copii ce tipa de foame? Sau preferati sa ocupati unul dintre posturile superioare din piata de munca, mai confortabil si mai bine platit, sa va intoarceti la casa voastra si sa va hraniti copilul cu friptura? Uitati-va la americani. Asa au ajuns ei atat de bogati: pe spinarea imigrantilor.
tu vezi partea asta cu avortul din punctul de vedera al unui barbat, dar nu stii cat de dureros este pentru o femeie, ca i se ia o bucatica din suflet o data cu asta.
  #90  
Vechi 30.12.2009, 20:36:42
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Fleacurile care se vand la intrare in biserici sunt carti, icoane si alte obiecte de cult.
Ce nu ti se pare crestinesc sau 'credincios' in actualele lacase de cult? De unde stii tu cati bani se aduna si unde se duc ei? :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58