Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.12.2009, 21:37:19
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra05 Vezi mesajul
As vrea daca se poate ca cei doi atei sa ne spuna ce ia determinat sa nege existenta lui Dumnezeu
Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Ti se va raspunde ca nimic nu i-a indemnat sa I-o afirme :)
Am raspuns deja m-am interesat de religie si cu atat mai mult am aflat cu atat mai putin am crezut pana cand mi-am data seama ca e totul o mare vrajeala.
  #92  
Vechi 30.12.2009, 21:40:07
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Uite, de exemplu eu am o foarte mare admiratie pentru poporul evreu, care de-a lungul timpului nu si-a pierdut credinta si traditia lui si tocmai prin asta si-a pastrat identitatea lui ca si popor si a supravietuit cu toate ca a fost imprastiat in lumea intreaga si supus la tot felul de chinuri. Este un exemplu de credinta adevarata. Asa fiecare popor trebuie sa-si pastreze credinta, inauntrul inimii de unde nimeni nu i-o poate lua, fara sa incerce sa lupte impotriva altuia, pentru ca lupta impotriva altuia nu inseamna sa mergi cu Dumnezeu. Fiind fidel credintei lui, pentru ca asta-i rostul credintei unui popor: sa fie unit atat in el pentru ca prin asta isi pastreaza identitatea lui si apoi respectuos si impaciuitor cu vecinii lui, si cred ca-n felul asta este placut lui Dumnezeu.
Respectuosi cum au fost evreii la sosirea lor in Canaan cand au macelarit toata populatia (barbati, femei si copii) sau au ucis barbatii si femeile casatorite apoi au luat fetele neatinse ca sotii? Sau cand spun ca au voie sa ia sclavi din popoarele vecine?

Disclaimer: Nu sunt antisemit, doar am mentionat si eu niste fapte mentionate in vechiul testament. Ba chiar si eu am respect foarte mare pentru societatea creeata de evrei si modul in care au supravietuit de-alungul timpului. Singura mea problema este politica statului Israel care ma dezgusta pur si simplu.
  #93  
Vechi 30.12.2009, 21:40:12
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Vrajeala nevrajeala, a impartit istoria in doua :) Vrajeala nevrajeala e in expansiune.
Trebuie sa fie foarte fain sa te gandesti ca esti unul din putinii destepti intre atatia prosti care cred in vrajelile astea. Daca mi-ar permite vrajeala sa ma balacesc in astfel de sentimente si eu, recunosc ca as face-o cu placere :)
  #94  
Vechi 30.12.2009, 21:44:15
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Vrajeala nevrajeala, a impartit istoria in doua :) Vrajeala nevrajeala e in expansiune.
Trebuie sa fie foarte fain sa te gandesti ca esti unul din putinii destepti intre atatia prosti care cred in vrajelile astea. Daca mi-ar permite vrajeala sa ma balacesc in astfel de sentimente si eu, recunosc ca as face-o cu placere :)
Cu toti suntem fraierii cuiva intrebarea cat de mult suntem fraieriti, unii mai mult ca altii iar acea vrajeala(religia), da ,a rupt istoria in doua, prin masacrarea a nenumarate milioane dealungul timpului, si poti sa-mi spui cu ce e mai presus sentimetnul de bucurie care-l ai fata de D-zeu cu cel care il are un Copil fata de Mos Craciun?
  #95  
Vechi 30.12.2009, 21:48:25
alexandra05's Avatar
alexandra05 alexandra05 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Ti se va raspunde ca nimic nu i-a indemnat sa I-o afirme :)

Asta ma va determina sa cred ca nu sunt 100% convinsi ca Dumnezeu nu exista.
Mereu am sustinut ca pentru unii este mult mai usor sa aleaga aceasta cale de negare...
  #96  
Vechi 30.12.2009, 21:49:25
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Implicit

-Si care e credinta ta?
-Eu sunt ateu!Cred in nimic!Cred ca nu exista Dumnezeu....
...si aici intervin eu..." hai sa vorbim acuma...Credem nu credem exista.Intr-o oarecare forma,neforma,timp,netimp,fiinta,nefiinta,intr-un oarecare infinit sau nulitate exista.Iaca ce este 0? 0 este nimic.Dar 0 este ceva deci, este nimic.Ce este minus infinit?Este mai mic decat 0. Deci 0 este mai mare decat -absolut. 0 asadar reprezinta o valoare reala, fara incarcatura materiala dar exista.
  #97  
Vechi 30.12.2009, 21:52:51
AteulCelPlictisit AteulCelPlictisit is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padreati Vezi mesajul
Imi cer scuze ca intervin, stiu ca nu am caderea si intelepciunea de a lamuri ceva, asadar va rog sa fiti ingaduitori.
Cred ca ai atins un aspect ateule plitisit, cunoasterea. Admitem cu totii, cred ca omul, ca fiinta limitata intr-un univers mai mare decat el, e nevoit sa faca fata acestui gol format din necunstinta. In fata acestui hau de necunoastere si incertitudine putem avea diferite atitudini, cred. Una este aceea de a nega pur si simplu acest necunoscut. O alta ar fi aceea ca putem socoti aceasta situatie temporara (mai devreme sau mai tarziu, necunoscutul va fi descoperit). O alta ar fi ca acest necunoscut sa fie pus in seama unei inteligente, fiinte, sa ii fie asociata o ratiune de existenta care scapa ratiunii noastre (nu, acestia nu sunt inca ortodocsii traitori).
Toate aceste forme se bazeaza pe principiul ca ratiunea e suficienta pentru cunoastere. Eu cred (nu stiu rational, dar cunosc) ca acest necunoscut poate si este in parte cunoscut, dar nu prin mecanismele ratiunii. Ci prin cele ale credintei. Aici cred ca e si cheia nesfarsitelor discutii fara roade dintre cei cu atitudini diferite. Daca admiti ca exista si o altfel de cunoastere decat cea rationala, atunci, daca esti sau te pui in situatia de a proba acel mod de a cunoaste, devine imposibil de explicat rational. Daca nu admiti o altfel de cunoastere decat cea rationala, desigur ca nu poti accepta credinta.
In consecinta si eu cred ca este imposibila o solutionare a acestor dispute intre atei, de exemplu, si, respectiv, ortodocsi. Desigur, un dialog este posibil, aceasta fiind si ratiunea pentru are mi-am permis sa intervin.
In final, apreciez ca se discuta, stiu ca sunt oameni care sar si calul, dar sa ingaduim si sa ne straduim sa dialogam macar. Poate vom avea si roade bune.
Existenta si puterea credintei nu poate fi negata cum nu poate fi negata nici existenta si puterea gravitatiei. Nici nu trebuie negata sau eliminata caci credinta e una din principalele surse de energie pentru oameni, e ceea ce ne da forta sa ne ridicam din pat si sa mergem inainte. Credinta este ceva extrem de puternic si se afla in noi toti, fie ca sunte atei sau nu. Crestinii isi indreapta credinta spre conceptul de "divinitate" sau "adevar absolut", ateii o indreapta spre altceva, insa la fel de puternic pentru ei, (o alegere personala, individuala).

E adevarat ca prin credinta poti capata un sentiment de liniste, de intelegere, de implinire, prin credinta poti trai cu ignoranta ta, poti injuga bestia curiozitatii, poti controla setea de cunoastere. Dar in acelasi timp poti folosi credinta pentru a iti da puterea de a cerceta, de a iti imagina inimaginabilul, de a explora universul.

Nu ai nevoie de divinitate pentru nimic spus mai sus. Divinitatea e doar conceptul pe care ti l-ai ales tu, eu, ateulcelrau, ceilalti atei poate si-au ales alt concept. Conceptul meu este cel al universului infinit dar finit.
  #98  
Vechi 30.12.2009, 21:54:52
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra05 Vezi mesajul
Asta ma va determina sa cred ca nu sunt 100% convinsi ca Dumnezeu nu exista.
Mereu am sustinut ca pentru unii este mult mai usor sa aleaga aceasta cale de negare...
Exista un cuvant pentru ce faceti voi aici se numete circle jerk, in fine. Crede-ma intro societate in care absoltu toti cei din jurul meu erau crestini mia fsot greu sa gasesc lumina, si ce spui tu e exact opusul nu e negare, il elimin pe D-zeu sil inlocuiesc cu ceva mult ma i greu de inteles si apreciat si care-i face pe multi sai doar capul, STIINTA, defapt cand este dumnezeu atunci e tot simplu, Cred ca un milion din toate cartile din lume daca ar fi dupa crestini ar putea fi inlocuite cu o singura fraza "dumnezeu a facut-o", tot ce inseamna istorie, biologie, geologie, fizica, chimie toate are fi reduse la "d-zeu a facut-o" si azi am trai ca in timpurile biblice care va plac asa de mult. E mult mai greu sa incerci sa intelegi universul deacat sa renunti si sa zici, "na in fine nu stiu dar nu vreau sa recunosc deci o sa ma dau destept si am sa dpun ca D-zeu a facut-o.
  #99  
Vechi 30.12.2009, 21:55:08
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

maria-luisa:"tu vezi partea asta cu avortul din punctul de vedera al unui barbat, dar nu stii cat de dureros este pentru o femeie, ca i se ia o bucatica din suflet o data cu asta."
De acord cu tine(si eu sunt barbat,si pro-avort,ca solutie extrema).Dar femeia are dreptul sa decida daca opteaza sau nu pt.avort(asta in cazul femeilor necasatorite).Iar in cazul cuplului,e mult de vorbit,dar banuiesc ca se poate ajunge chiar la divort(tot ca ultima si extrema solutie),daca cei doi nu reusesc sa ajunga la un consens.De aceea cred ca aceasta problema ar trebui discutata foarte serios inainte de casatorie.Dar ma abat de la subiectul initial,desi problema avortului(si a divortului) are legatura cu ateismul,in sensul ca in crestinism,acestea nu sunt permise.
  #100  
Vechi 30.12.2009, 21:55:58
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
..si poti sa-mi spui cu ce e mai presus sentimetnul de bucurie care-l ai fata de D-zeu cu cel care il are un Copil fata de Mos Craciun?
Eu personal cred ca un copil e foarte aproape de un credincios. Pentru ca nu are cultivata in suflet indoiala si constiinta nestiintei. Din acest punct de vedere, cumva cele doua bucurii se aseamana.
Adica, sentimentul de bucurie fata de Dumnezeu iti da implinirea sau speranta implinirii existentei. Dincolo de orice.
Orice dar si atentie pentru un copil este o implinire a existentei lui, la nivelul sau e constinta.
Totusi, cele doua sunt mult diferite prin aceea ca implinirea propriei existente data de credinta in Dumnezeu nu este efemera.
Doar un punct de vedere.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 22:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 17.08.2010 00:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 17:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 23:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 22:21:58