Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.10.2014, 19:22:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
[b]Ieromonah Adrian Făgețeanu,Ieromonah Mihail Stanciu
Nu-l intereseaza parera Bisericii pe initiatorul threadului , ci marturii in favoarea "tamaduitoarei", careia ii face publicitate prin linkul postat de domnia sa !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.03.2015, 09:55:56
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu-l intereseaza parera Bisericii pe initiatorul threadului , ci marturii in favoarea "tamaduitoarei", careia ii face publicitate prin linkul postat de domnia sa !

Esti nesimtit amice. Nu vorbi in numele meu pentru ca nu stii nici cine sunt si nici ce vreau. Si nici sa dau explicatii pentru inventiile tale.
Iesi din santuri si termin-o cu acuzatiile cu totul nefondate.

Si ce link sa fi pus acolo, pentru ca pe ala l-am gasit ? Nu am gasit altul, pe ala l-am gasit, nu am altul ? Ce Dumnezeu, nu te duce capul deloc ?

Du-te si ia-ti funiile pentru vrajitoare din dulap ca vad ca te comporti ca aia din Inchizitie, care spanzurau intai si apoi intrebau despre ce este vorba.

Din nou, sensul threadului asta este DE A PUNE O INTREBARE SI DE A CLARIFICA ce este cu asa zisa tamaduitoare. Si daca ai alte linkuri, inlocuieste-l pe ala, daca ti se pare ca fac reclama - ceea ce nu fac.

Du-te si te plimba putin, poate inveti sa ai bun simt.


Am terminat si teologia, si sunt complet impotriva acestui tip de inselatorie, a ma acuza pe mine de nebunii din astea pe baza unui post de 3 linii este o mizerie. Cam la fel fac si sectarii si protestantii ca tine, ai procedat exact ca un sectar. Ai luat postul exact cum ai vrut tu si ai facut ce ai vrut cu el. Buna si logica si atitudinea ta. Esti un crestin "adevarat", nu ca mine, ortodoxul, tu esti cel adevarat, se vede din postarile tale.


Insa Biserica invata clar: nu acuza un om fara dovezi clare, fara sa stii ce se intampla acolo.
Iar vrajitoria imbraca extrem de multe forme. Si vroiam sa stiu daca este vreun martor ocular pentru ce se intampla acolo, daca stie cineva exact ce face femeia aia, un crestin ortodox, care sa inteleaga ce e acolo, si sa explice daca sunt leacuri babesti, daca este fitoterapie, daca este "magie alba", daca este vrajitorie, daca este inselare demonica sau alt tip de invocare demonica.

Iar chestia cu "anunturi". Titlul complet al sectiunii este "Stiri, actualitati si apoi... anunturi". Este evident din nou o logica sectara, in care ti-ai ales ce ai vrut, sa dea ca tine. De la sfarsitul titlului evident, dar sa dea ca tine.


Daca eu caut un raspuns si tu vii cu nesimtiti din astea du-te si te plimba ca esti pe langa.

Ia-ti funia si du-te si vaneaza vrajitoare si poate si alti oameni nevinovati.

Astia ca tine au omorat zeci de mii de oameni in timpul inchizitiei doar sub acuzatia de "vrajitorie", fara sa se uite de fapt ce a facut omul.

Esti obtuz in gandire. Iar daca nu iti convenea postul puteai sa-mi ceri sa spun clar, daca fac reclama - NU, NU FAC RECLAMA, iar ca sa se vada lucrul asta o sa schimb si postul initial daca se poate - nu se poate, SOLICIT UNUI ADMINISTRATOR SA-L MODIFICE SI SA STEARGA LINKUL SA NU FIU ACUZAT PE NEDREPT DE TOT FELUL DE INCHIZITORI DE RECLAMA LA VRAJITOARE. Sau stergeti threadul de tot mai bine, sa fie multumit inchizitorul ca altfel vad ca nu scap de acuzatie din partea bunului "frate" ortodox.



Frumos ortodox mai esti si tu, ca sa-ti raspund in aceeasi nota cu a ta pentru ca meriti sa-ti fie aratat obrazul.
Pe din afara spoiala iar pe dinauntru acuzatia murdara.
Frumoasa spoiala mai ai draga cristi... boss. Esti un adevat boss crestin.


In incheiere multumesc frate Cristi pentru acuzatii. Sa ai post usor si sa-ti cureti sufletul de astfel de banuieli ca nu iti fac bine.

Last edited by gpalama; 06.03.2015 at 10:44:12.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.03.2015, 10:52:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
http://tamaduitoareamariaionescu.eu/

Stie cineva despre ce este vorba - in sensul ca a fost cineva la "tamaduitoarea" asta sa vada exact ce face ?

As dori pareri exact pe subiect, daca stie cineva ce este cu tamaduitorii astia si nu discutii pe langa..
Te iei de cristiboss56, dar uite si tu cum ai formulat prima postare, si ce intelegi dupa ce citsti cpostarea respectiva; care pot fi primele impresii (formulare incompleta care lasa loc interpretarilor)

1. Incepi cu siteul respectivei. Arata ca faci reclama.
2. Intrebi despre ce e vorba si daca a fost cineva la individa respectiva sa vada de face, lasand loc interpretarii pentru simplul motiv ca nu ai adus nici o completare, din care sa se inteleaga exact ca nu te-ar bate ganul sa mergi la respectiva, ca esti impotrva "vrajitoarelor" etc..
3. Vrei pareri exact pe subiect si nu discutii pe langa. Din afirmatia asta arati ca pur si simplu nu vrei intrebari sau afirmatii de genul "esti cresin, nu ai voie la vrajitoare" si altele de genul, afirmatie prin care iarasi putem deduce ff usor ca te gandesti sa mergi sa vezi ce e cu "tamaduitoarea", sa incerci si varinta asta, desi nu esti sigur ca vrei sa o faci.

Asta poate fi luat ca raspuns pe genul "teorii ale conspiratiei", teorii care se pot formula si dintr-o simpla intrebare pusa pe forum.
Sau poate fi luat ca raspuns pus la niste remarci faculte altora; dar raspuns care e formulat pe baza exprimarii tale in prima postare; exprimare care lasa (mult) loc de interpretari si speculatii.

Nu te supara pe mine, si eu fac greseli de genul acesta si mi le asum. Ideea e sa nu faci nesimtiti sau in orice alt fel pe cineva, cand ti se raspunde pe baza a ceea ce se intelege din mesajul de inceput de subiect.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.03.2015, 11:14:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Te iei de cristiboss56, dar uite si tu cum ai formulat prima postare, si ce intelegi dupa ce citsti cpostarea respectiva; care pot fi primele impresii (formulare incompleta care lasa loc interpretarilor)

Nu te supara pe mine, si eu fac greseli de genul acesta si mi le asum. Ideea e sa nu faci nesimtiti sau in orice alt fel pe cineva, cand ti se raspunde pe baza a ceea ce se intelege din mesajul de inceput de subiect.

Corinusha, chiar te rog, reformuleaza prima mea postare intr-un mod nebanuitor.
Eu nu pot sa ma gandesc cand scriu ceva ca o sa fiu banuit si acuzat si tras si in teapa pentru nimic. Pentru ca in primul post chiar este nimic.

Am dat un link la un site dubios care e dubios. Trebuia sa dau linkul nu aveam altceva la indemana.
Am pus o intrebare daca cineva stie ceva ca martor ocular si nu speculatii.
Ma interesa o parere de la cineva care a fost acolo, direct pe ideea de "tamaduitori" si nu vrajitori, altele.

Acum spune si tu cum sa formulez sa nu para reclama. Si chiar nu pot trai toata viata in banuieli si uitandu-ma peste umar sa nu ma banuiasca cineva pentru ceva.


Iar Cristi a tratat intr-un mod aiurea postul respectiv si l-a dus in sant in mod gratuit, plus a inceput sa injure in lipsa si fara sa stie despre ce e vorba.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.03.2015, 11:49:46
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iar Cristi a tratat intr-un mod aiurea postul respectiv si l-a dus in sant in mod gratuit, plus a inceput sa injure in lipsa si fara sa stie despre ce e vorba.
De fapt, Cristi a procedat bine. A taiat din start orice tentativa de sminteala.
Mai gpalama, dar tu esti comic. Ti-ai upgradat detectorul de sfintii si ai gasit
vrajitoare.Ce update mai e si asta nush.
Fa un "System Recovery" la versiunea anterioara si poate nu mai dai
de vrajitoare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.03.2015, 10:03:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

^^ puteai pur si simplu sa pui site-ul la urma si sa nu ceri pareri "exact pe subiect". Pentru ca acea afirmatie aproape striga :" nu ma judecati ca ma intereseaza "munca" unei tamaduitoare"

Nu, nu poti sa stam sa verificam tot ce scriem astfel incat sa nu dam de banuit, dar cand o facem si unii baniesc, nu e nevoie sa sarim ca niste lei pe ei ca s-a interpretat. Se interpreteaza, asta e. Zicem o data ca nu e asa cum pare si ne justificam si gata; ne asumam consecintele nu se apucam sa facem pe fiecare cum ne vine (de acolo discutia oricum va degenera).
Si eu am de lucru la capitolul acesta si nu suntem singurii, dar macar sa constientizam treaba asta si tot e un pas.

Si...slabe sanse pe un forum crestin ortodox sa fie cineva care sa fi fost martor ocular la practicile unei asa zise tamadiutoare; chiar si dac ar fi cineva (slabe sanse zic eu) nu cred ca ar recunoaste).
Eu nu vad unde a injurat cristi (de fapt nu vad sa fi INJURAT nimeni - recunosc, e posibil sa imi scape pur si simplu)
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 09.03.2015 at 10:06:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare