Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #24  
Vechi 10.05.2020, 16:23:17
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Stiu incidentul si Biserica a avut dreptate. Pentru ca astfel de decizii nu se iau de capul nimanui. De aceea am zis: Sinod ortodox pentru a se hotari solutia in acest caz si nu de frica bolii ci pentru a da si Cezarului ce este al Cezarului.
Mi se pare că Biserica s-a pronunțat deja pe chestiune, dacă luăm reacția purtătorului de cuvânt al Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, a lui ÎPS Teodosie, ÎPS Laurențiu față de pr din Sibiu, Vasile Bănescu, cel puțin la nivel declarativ nu se va renunța la practica linguriței .

(Mitropolia Moldovei, Mitropolia Ardealului, Patriarhia controlează și cele mai multe scaune și voturi în Sfântul Sinod):

”Dacă vom sluji afară, avem spațiu mai mult. Dar, Sfânta Împărtășanie nu pot să ne-o recomande ei. O să avem discuții în Sfântul Sinod. Biserica este autonomă față de stat. E greu de acceptat, nu poate fi acceptat așa ceva. Amânăm Sfânta Împărtășanie până când va fi voie să împărtășim cum trebuie. Avem frică să dăm cele sfinte ca și când nu ar fi sfinte! E o imixtiune în cultul bisericii. Nu facem compromisuri. O să analizăm!”, a declarat ÎPS Teodosie.


Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a comentat, de asemenea, propunerile INSP, susținând că problema Sfintei Împărtășanii este una care aparține exclusiv Bisericii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 15.11.2020 at 15:58:01.
Reply With Quote