Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2331  
Vechi 23.08.2011, 19:21:07
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cam întortocheată filiera aceasta a "urmașilor" lui Petru, nu crezi? Urmașii lui Ioan nu erau mai vrednici? Ori ai lui Pavel...
Bineinteles ca erau. Dar asa a vrut Domnul: sa-i lase NUMAI lui Petru cheile imparatiei cerurilor. De ce a vrut Domnul asa? De ce a ales aceasta cale? Cred ca asa e mai bine pentru noi, insa cine sintem noi sa comentam deciziile Domnului?

Si pina la urma, ajungem la aceiasi concluzie: sinteti urmasul si adeptul a " de ce asa si nu altfel", cum sint indeobste protestantii. Daca Domnul a spus simplu si fara nici un ocolis "acesta este Trupul meu" dumneavoastra spuneti ca e prea simplu, nu are cum sa fie asa. Daca Domnul a spus "ceea ce vei dezlega pe pamint va fi dezlegat si in cer..." dumneavoastra spuneti ca e prea pe ocolite, putea sa fie mai simplu...
  #2332  
Vechi 23.08.2011, 19:25:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Sfinții Părinți erau cumva adepții dictonului "noi muncim, nu gândim"? Că Hristos știm că ne învață să gândim, să cântărim lucrurile, să discernem duhurile, să medităm...
Da, dar vezi că tu faci o confuzie între a discerne duhurile și a interpreta după cum vrea mușchiu' tău Sfânta Scriptură.
E o "mică" diferență, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #2333  
Vechi 23.08.2011, 19:51:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Bineinteles ca erau. Dar asa a vrut Domnul: sa-i lase NUMAI lui Petru cheile imparatiei cerurilor.
Interpretați prea simplist cuvintele Mântuitorului și tot pe mine mă acuzați... Păi dumneavoastră credeți că erau niște chei literale pentru zăvorul porții Raiului? "Cheile" la Împărăția Cerurilor sunt cuvintele lui Hristos (conform Ioan 1,12; 17,3). Este important de observat că Hristos Însuși vorbește despre „cheia” la care se face referire aici ca fiind „cheia cunoștinței” cu privire la felul cum să se intre în Împărăție (Luca 11,52). Cuvintele lui Iisus sunt „duh” pentru toți aceia care le primesc (Ioan 6,63). Cuvintele lui Hristos sunt cele care aduc viața veșnică (Ioan 6,68). Cuvântul lui Dumnezeu este cheia la experiența nașterii din nou (1 Petru 1,23).

După cum cuvintele rostite de Iisus au convins pe ucenici de divinitatea Sa, la fel, repetarea din partea lor a cuvintelor Sale către alți oameni, ca ambasadori ai Săi, urma să-i „împace” cu Dumnezeu (Corinteni 5,18-20). Puterea mântuitoare a Evangheliei este singurul lucru care admite bărbați și femei în Împărăția Cerurilor. Hristos doar a acordat lui Petru și celorlalți ucenici (Matei 18,18; Ioan 20,23) autoritatea și puterea de a aduce oameni în Împărăție. Înțelegerea din partea lui Petru a adevărului că Iisus este într-adevăr Hristos a pus „cheile” Împărăției în posesia lui și îl lasă să intre în Împărăție, și același lucru se poate spune despre toți urmașii lui Hristos până la sfârșitul timpului.

Argumentația dumneavoastră simplistă și literalistă că Hristos a acordat lui Petru o măsură de autoritate mai mare sau diferită de aceea pe care a dat-o celorlalți ucenici, este fără bază biblică. Ca o realitate, între apostoli Iacob și Petru au exercitat funcții administrative asupra Bisericii Primare din Ierusalim (vezi Fapte 15,13.19; cf. cap. 1,13; 12,17; 21,18; 1 Corinteni 15,7; Galateni 2,9.12). Cel puțin într-o ocazie Pavel i-a stat „împotrivă” lui Petru „în față” cu privire la un fel greșit de acțiune (Galateni 2,11-14), lucru pe care cu siguranță el nu l-ar fi făcut dacă ar fi știut ceva despre faptul că Petru s-ar fi bucurat de drepturile și prerogativele pe care le pretindeți acum "NUMAI" pentru el pe temeiul lui Matei 16,18.19.
  #2334  
Vechi 23.08.2011, 19:53:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Da, dar vezi că tu faci o confuzie între a discerne duhurile și a interpreta după cum vrea mușchiu' tău Sfânta Scriptură.
E o "mică" diferență, nu?
Interpretarea nu se face după cum vrea mușchiul meu... dar nici după cum vrea mușchiul tău. Ea se face pe baza inspirației divine a Duhului Sfânt, și aceasta o găsești nu la baba Vanga, ci în toată Scriptura:

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate," (2 Tim.3,16)
E o mică-mare diferență, într-adevăr...
  #2335  
Vechi 23.08.2011, 22:11:03
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Interpretarea nu se face după cum vrea mușchiul meu... dar nici după cum vrea mușchiul tău. Ea se face pe baza inspirației divine a Duhului Sfânt, și aceasta o găsești nu la baba Vanga, ci în toată Scriptura:

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate," (2 Tim.3,16)
E o mică-mare diferență, într-adevăr...
Si cu toate astea Saul martiriza crestinii... A fost un dar al Domnului sa-l aduca la credinta pe drumul Damascului...
  #2336  
Vechi 23.08.2011, 22:27:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu prea ma lamureste daca nu-mi dati textul ca sa vad daca se refera la cei care urmau sa se boteze si la bolnavi, sau la altii cu abateri grave, sau la cu totul altceva. Fara text, nu ma lamuriti, cu atat mai mult cu cat exista texte care afirma altceva. Deci trebuie vazut exact despre ce era vorba.

Iar episcopii nu erau preoti, erau mai mari peste batrani. Aratati-mi text in care sa vorbeasca despre preoti.
draga mea, tu zici ca episcopii sunt un fel de administratori civili ai comunitatilor crestine timpurii, alesi de apostoli pt a guverna comunitatea, fara nici un fel de atributie sacramentala. Insa in Fapte, ni se spune altceva. Citez:
"Și trimițând din Milet la Efes, a chemat la sine pe PREOTII Bisericii.
Și când ei au venit la el, le-a zis: Voi știți cum m-am purtat cu voi, în toată vremea, din ziua cea dintâi, când am venit în Asia,
Slujind Domnului cu toată smerenia și cu multe lacrimi și încercări care mi s-au întâmplat prin uneltirile iudeilor.
Și cum n-am ascuns nimic din cele folositoare, ca să nu vi le vestesc și să nu vă învăț, fie înaintea poporului, fie prin case,
Mărturisind și iudeilor și elinilor întoarcerea la Dumnezeu prin pocăință și credința în Domnul nostru Iisus Hristos.
Iar acum iată că fiind eu mânat de Duhul, merg la Ierusalim, neștiind cele ce mi se vor întâmpla acolo,
Decât numai că Duhul Sfânt mărturisește prin cetăți, spunându-mi că mă așteaptă lanțuri și necazuri.
Dar nimic nu iau în seamă și nu pun nici un preț pe sufletul meu, numai să împlinesc calea mea și slujba mea pe care am luat-o de la Domnul Iisus, de a mărturisi Evanghelia harului lui Dumnezeu.
Și acum, iată, eu știu că voi toți, printre care am petrecut propovăduind împărăția lui Dumnezeu, nu veți mai vedea fața mea.
Pentru aceea vă mărturisesc în ziua de astăzi că sunt curat de sângele tuturor.
Căci nu m-am ferit să vă vestesc toată voia lui Dumnezeu.
Drept aceea, luați aminte de voi înșivă și de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstrați Biserica lui Dumnezeu, pe care a câștigat-o cu însuși sângele Său." (Fapte 20: 17-28)
Vezi ce zice apostolul? Ca episcopii aveau si functie sacramentala.Iar Sfantul Ignatie zice ca spovedania se facea in fata episcopilor.Daca nu aveau functie sacramentala, cum i se putea acorda iertatea pacatelor penitentului (conform Ioan 20:22-23)? Doamne ajuta!
  #2337  
Vechi 24.08.2011, 01:05:52
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
draga mea, tu zici ca episcopii sunt un fel de administratori civili ai comunitatilor crestine timpurii, alesi de apostoli pt a guverna comunitatea, fara nici un fel de atributie sacramentala. Insa in Fapte, ni se spune altceva. Citez:
"Și trimițând din Milet la Efes, a chemat la sine pe PREOTII Bisericii.
Și când ei au venit la el, le-a zis: Voi știți cum m-am purtat cu voi, în toată vremea, din ziua cea dintâi, când am venit în Asia,
Slujind Domnului cu toată smerenia și cu multe lacrimi și încercări care mi s-au întâmplat prin uneltirile iudeilor.
Și cum n-am ascuns nimic din cele folositoare, ca să nu vi le vestesc și să nu vă învăț, fie înaintea poporului, fie prin case,
Mărturisind și iudeilor și elinilor întoarcerea la Dumnezeu prin pocăință și credința în Domnul nostru Iisus Hristos.
Iar acum iată că fiind eu mânat de Duhul, merg la Ierusalim, neștiind cele ce mi se vor întâmpla acolo,
Decât numai că Duhul Sfânt mărturisește prin cetăți, spunându-mi că mă așteaptă lanțuri și necazuri.
Dar nimic nu iau în seamă și nu pun nici un preț pe sufletul meu, numai să împlinesc calea mea și slujba mea pe care am luat-o de la Domnul Iisus, de a mărturisi Evanghelia harului lui Dumnezeu.
Și acum, iată, eu știu că voi toți, printre care am petrecut propovăduind împărăția lui Dumnezeu, nu veți mai vedea fața mea.
Pentru aceea vă mărturisesc în ziua de astăzi că sunt curat de sângele tuturor.
Căci nu m-am ferit să vă vestesc toată voia lui Dumnezeu.
Drept aceea, luați aminte de voi înșivă și de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstrați Biserica lui Dumnezeu, pe care a câștigat-o cu însuși sângele Său." (Fapte 20: 17-28)
Vezi ce zice apostolul? Ca episcopii aveau si functie sacramentala.Iar Sfantul Ignatie zice ca spovedania se facea in fata episcopilor.Daca nu aveau functie sacramentala, cum i se putea acorda iertatea pacatelor penitentului (conform Ioan 20:22-23)? Doamne ajuta!
Domnule Stefan,

Va repet a cata oara ca in original nu scrie preotii ci BATRANII. Si dupa cum vedeti, ei impreuna cu superiorii lor episcopii, trebuiau "sa pastreze" biserica Domnului asa cum faceau batranii si in comunitatea ebraica unde nu erau ei preoti.

In pasajul de la Ioan in schimb vorbeste despre DISCIPOLI. Ori discipolii suntem noi toti care il urmam pe Iisus prin credinta, de aceea suntem preotie Imparateasca. Iisus a spus ca daca ducem darul la altar si ne amintim ca avem vreo cearta cu cineva, trebuie mai intai sa ne impacam cu acela si apoi sa ducem darul. Deci orice credincios are puterea sa ierte pacatele celui care i-a gresit si asa vor fi iertate si pacatele lui. Si cum am mai spus in alta parte, cand Domnul a suflat si a zis sa ia Duh Sfant, doar ii invata ce avea sa se intample cand El nu va mai fi de fata, pentru ca Duhul Sfant nu a fost dat in acel moment ci la Cincizecime, cand a coborat peste fii si fiice, slujitori si slujitoare. Deci ceea ce El a invatat atunci cand a zis "Luati Duh Sfant.." avea sa se implineasca abia la Cincizecime cu toti credinciosii peste care s-a coborat Duhul Sfant, absolut toti au primit puterea de a ierta pacatele si astfel ceea ce la om este imposibil, a devenit posibil prin Iisus. Absolut toti erau preotie Imparateasca. Iar dintre acestia au fost alesi batranii dupa modelul evreiesc pentru a pazi biserica, pentru a asigura bunul mers al acesteia. Ca atare, ca orice sef, ca orice reprezentat oficial al unei comunitati, aveau mai multa autoritate, nu insa si mai multa putere sacramentala. Aceasta din urma, masura acestei puteri sacramentale, depindea de credinta fiecaruia si nu de functia avuta in comunitate.

Last edited by Adriana3; 24.08.2011 at 01:08:03.
  #2338  
Vechi 24.08.2011, 07:05:54
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Interpretați prea simplist cuvintele Mântuitorului și tot pe mine mă acuzați... Păi dumneavoastră credeți că erau niște chei literale pentru zăvorul porții Raiului? "Cheile" la Împărăția Cerurilor sunt cuvintele lui Hristos (conform Ioan 1,12; 17,3). Este important de observat că Hristos Însuși vorbește despre „cheia” la care se face referire aici ca fiind „cheia cunoștinței” cu privire la felul cum să se intre în Împărăție (Luca 11,52). Cuvintele lui Iisus sunt „duh” pentru toți aceia care le primesc (Ioan 6,63). Cuvintele lui Hristos sunt cele care aduc viața veșnică (Ioan 6,68). Cuvântul lui Dumnezeu este cheia la experiența nașterii din nou (1 Petru 1,23).

După cum cuvintele rostite de Iisus au convins pe ucenici de divinitatea Sa, la fel, repetarea din partea lor a cuvintelor Sale către alți oameni, ca ambasadori ai Săi, urma să-i „împace” cu Dumnezeu (Corinteni 5,18-20). Puterea mântuitoare a Evangheliei este singurul lucru care admite bărbați și femei în Împărăția Cerurilor. Hristos doar a acordat lui Petru și celorlalți ucenici (Matei 18,18; Ioan 20,23) autoritatea și puterea de a aduce oameni în Împărăție. Înțelegerea din partea lui Petru a adevărului că Iisus este într-adevăr Hristos a pus „cheile” Împărăției în posesia lui și îl lasă să intre în Împărăție, și același lucru se poate spune despre toți urmașii lui Hristos până la sfârșitul timpului.

Argumentația dumneavoastră simplistă și literalistă că Hristos a acordat lui Petru o măsură de autoritate mai mare sau diferită de aceea pe care a dat-o celorlalți ucenici, este fără bază biblică. Ca o realitate, între apostoli Iacob și Petru au exercitat funcții administrative asupra Bisericii Primare din Ierusalim (vezi Fapte 15,13.19; cf. cap. 1,13; 12,17; 21,18; 1 Corinteni 15,7; Galateni 2,9.12). Cel puțin într-o ocazie Pavel i-a stat „împotrivă” lui Petru „în față” cu privire la un fel greșit de acțiune (Galateni 2,11-14), lucru pe care cu siguranță el nu l-ar fi făcut dacă ar fi știut ceva despre faptul că Petru s-ar fi bucurat de drepturile și prerogativele pe care le pretindeți acum "NUMAI" pentru el pe temeiul lui Matei 16,18.19.
Eu v-am dat un raspuns in trei propozitii si mi-ati spus ca e intortocheat. Vi se pare ca demonstratia de mai sus e simpla?

Oricum, deja m-am obisnuit cu dumneavoastra (iar strategia dumneavoastra face parte din viclenia sectantilor, fie ca realizati sau nu lucrul asta): vorbiti vorbe jumatate de pagina ca sa demonstrati ceea ce NU s-a intimplat. Toti apostolii erau de fata; Domnul Isus a vorbit NUMAI cu Petru. Dumneavoastra incercati sa demonstrati mai sus ca de fapt a vorbit si cu Pavel. Adriana 3 ar spune ca si ea era de fata.... Iata unde duce lipsa de ascultare fata de biserica.

Last edited by nutucutu; 24.08.2011 at 07:10:12.
  #2339  
Vechi 24.08.2011, 07:37:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Interpretarea nu se face după cum vrea mușchiul meu... dar nici după cum vrea mușchiul tău. Ea se face pe baza inspirației divine a Duhului Sfânt, și aceasta o găsești nu la baba Vanga, ci în toată Scriptura:

"Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu și de folos spre învățătură, spre mustrare, spre îndreptare, spre înțelepțirea cea întru dreptate," (2 Tim.3,16)
E o mică-mare diferență, într-adevăr...
Am negat eu faptul că Sfânta Scriptură e insuflată de Dumnezeu cu Duh Sfânt?
Nu.
Am spus că nu oricine e insuflat de Duh Sfânt ca să-și permită interpretări după bunul plac.
Degeaba o cotești după cum vrei, e chestie de logică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #2340  
Vechi 24.08.2011, 07:46:19
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Uneori ma pune fragmentul acesta pe gand daca este chiar legat de spovedanie.
Daca prin dezlegare sunt iertate atunci prin legare inseamna ca adaugi ? Poate preotul sa iti si adauge pacate ?
Preotul leaga si dezleaga ceea ce i-a permis Domnul sa lege si sa dezlege, nu ceea ce-mi spune logica mea sau a dumneavoastra.. Va dezlega de pacate pe cei care isi marturisesc pacatele si ne va lega de Domnul prin tot ceea ce i-a permis Domnul sa faca: ne leaga de Domnul atunci cind ne boteaza, ne leaga profund de Domnul atunci cind ne hraneste cu Trupul si Singele Domnului, ne leaga de sotii/ sotiile noastre si de Domnul atunci cind ne casatoreste, ne insemneaza ca fiind ai Domnului atunci cind ne administreaza sfintul Mir. Iata ce putere mare are preotul: fie ca leaga, fie ca dezleaga, el ne apropie de Domnul.

Spunea sfintul Ioan Maria Vianney ca nici sfinta Fecioara si nici ingerii din ceruri nu au aceasta putere mare, de a dezlega de pacate. Din acest motiv diavolul ii uraste foarte mult pe preoti, iar cind lupta impotriva bisericii ii ataca in primul rind pe preoti. Iar lucrul asta se vede si in zilele noastre, cu ochiul liber.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38