Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.02.2007, 03:38:42
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Citat:
În prealabil postat de omulet
Stim cu totii cine este "tatal minciunii"...

Asa ca eu ma gandesc ca nu cumva vocile respective sa nu fie atat de viclene incat sa spuna cam ceea ce vrem noi sa auzim doar ca sa ne "intareasca" in formalism si sa ne abata atentia de la lucruri esentiale... Adica sa ne faca sa ne concentram pe, de exemplu, tinuta in biserica, si sa uitam de lucruri mult mai adanci...
Foarte profund...Omulet istet. Eu percep putin diferit, ca aspectele exterioare, formale, sunt un ecou al trairilor interioare. Dar demersul invers e gresit, adica sa aranjam exteriorul sa fie smerit, in loc sa cautam inima smerita. Legat de smerenie, nu vrei sa-ti dai cu parerea pe topicul de la Pocainta/Smerenie? Nu de alta, dar sunt multi suferinzi, dintre care si eu. :(

Elena
Nu sint deacord cu femeile in pantaloni in biserica , si barbatii cu blugi si aruncata acolo o bluza oarecare. La petreceri si cel mai sarac vine in costum si la cravata sau papion. Dar ce parere aveti de femeia cu capul descoperit in biserica ?

Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.02.2007, 05:10:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford
Nu sint deacord cu femeile in pantaloni in biserica , si barbatii cu blugi si aruncata acolo o bluza oarecare. La petreceri si cel mai sarac vine in costum si la cravata sau papion. Dar ce parere aveti de femeia cu capul descoperit in biserica ?
:) Hartford, draga, vezi ca sunt discutii gramada pe tema asta - cauta la "Tinuta in Biserica".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.02.2007, 19:31:06
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

chestia asta cu capul descoperit e chiar absurda.
Nu e bine sa vina decoltat sau in fuste din alea "pana la gat"cum le zic eu, ca si cand a incurcat biserica cu discoteca, dar daca se imbraca normal si are parul prins in coada (daca e lung) nu cred ca e o problema.
Nu imi plac excesele de zel si exagerarile, frizeaza cu nebunia.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.02.2007, 20:39:18
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de consuela
Nu imi plac excesele de zel si exagerarile, frizeaza cu nebunia.
Mai sunt unii nebuni...dupa Hristos!:)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.03.2007, 20:56:41
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Salurtare. Ma numesc Stefan si am fost si eu partas la un incident neplacut in biserica. Eram la tara acum 2 ani, intr-o Duminica la slujba impreuna cu mamaie. Cam pe la jumatatea slujbei a intrat un tanar cam de 30 si ceva de ani cu tigara aprinsa tragand cu multa sete din ea, indreptandu-se foarte hotarat spre altarul unde citea preotul dintr-o carte argintie. Ajuns in fata parintelui, l-a intrebat cu dusmanie daca are vin sa-i dea de baut, dupa care a repetat intrebarea dar pe un ton mult mai nemernic si dand din maini ca un dictator. Tatal baiatului era si el de fata, venise inaintea fiului. Asa, si dupa cum spuneam baiatul era foarte insistent, dupa care a observat ca pe o masuta joasa era o sticla umpluta pe jumatate cu vin, a luat-o fara nici un fel de retinere si a inceput sa o dea pe gat pana ce ramasese forte putin din cat era. Vreau sa va spun ca toata lumea din biserica, inclusiv dascalul si cu parintele au ramas parca blocati, asa cum eram si eu de altfel. Pana aici totul s-a desfasurat totul cu mare repezeala. Punctul culminant a fost atunci cand baiatul a ridicat sticla in sus ca si cum ar fi vrut sa-l loveasca pe parinte, dar cu o mica ezitare, timp in care tatal lui a venit repede impreuna cu inca vreo doi insi si incercand sa-l imobilizeze, dar nu mult timp pt ca nu l-au putut tine in frau, tipu era in mare agonie; in acest timp dascalul a iesit si el ca sa se duca la politie! Baiatul dupa ce a scapt de taica-su a inceput sa fuga infuriat dupa dascal. Bineninteles incepuse sa fie agitatie in biserica, unele batrane au inceput sa planga iar mamaie mi-a spus sa ne ferim si sa ne dam mai deoparte. Nici nu am apucat sa fac cativa pasi ca si vad pe dascal cum intra din nou in biserica in fuga, intra pe usa din dreapta catapeteasmei si iese afara, dupa care urmeaza si baiatul gonind dupa el si injurand de mama focului, iar cand a ajuns la usita catapeteasmei a deschis-o cu piciorul ca in vestul salbatic, rupand-o, dupa care s-a facut si el nevazut. Toate acestea au fost imprevizibile si s-au intimplat fulgerator...ma gandeam la tatal lui ca s-a facut de toata bafta, l-a facut de ras propriul fiu, si asta pt ca fiul lui era bolnav psihic, scapase de la spital. Baiatul cand fusese in armata a fost batut de un superior si l-a lovit la cap ramanand cu traume psihice. Mi-a parut rau si de baiat si tatal lui. Am plecat mustrat de la biserica si in acelasi timp multumind-ui lui Dumnezeu ca sunt SANATOS!
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.03.2007, 21:12:41
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cunosc si eu o persoana care a facut spiritism.Din intrebari in intrebari a ajuns la intrebarea de baraj,a intrebat pe cel care ii raspundea prin da sau nu daca iubeste oamenii.Raspunsul a fost prompt si categoric NU.Asa a aflat ca ii raspunde cel rau.Ea nu stia ca se cheama spiritism ceea ce practica ea.Era naiva rau saraca.A intrebat apoi cum il cheama ca nu stia cine ii raspunde in scris.Si-a scris numele cel rau sat..n.Abia atunci a realizat ce mare pacat facea ea fara sa stie si care pacat l-a vazut la multi care practica si azi si nu stiu cu cine vorbesc,cine le raspunde.Acea fata era stransa de gat de cel rau noaptea,ii simtea respiratia asupra ei noaptea cand dormea se trezea speriata si realiza ca totul era aievea pt. ca i-a vazut silueta langa ea,acea persoana a scapat ca prin minune de posedare,dar a suferit din 1992 pana anul trecut 2006,cand a vrut Dumnezeu sa nu mai aiba bantuiri.Sora ei auzea ce auzea si ea,mama ei la fel a auzit pt.ca nu credea poate,Domnul a facut sa auda si ea,3persoane auzeau zgomote venite de la cei rai.Sa nu ma judecati dar acea persoana sunt eu,trebuie sa recunosc ca am gresit total dar sper sa invatati ceva din asta de aceea v-am scris cateva franturi din ce am patit eu.Multumesc lui Dumnezeu ca am scapat de teroarea celui rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.03.2007, 23:37:31
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Daca mai vreti sa cititi alt caz real cititi-l pe urmatorul pt.intarirea in credinta:intr-o zi i-am aratat nepotelei mele o hartie alb negru la care trebuia sa se concentreze in 4 puncte pt. ca sa il vada pe Mantuitorul pe un perete alb.S-a uitat,L-a vazut,L-am vazut si eu alb negru,dupa care am terminat ce am avut sa ii arat.Dupa asta ea a vazut ceea ce eu nu am mai vazut.Copiilor le e dat sa vada mai multe pt. ca sunt nevinovati, pt.ca sa priceapa ceilalti mai multe.Dupa asta ea a vazut altceva:chipul lui Dumnezeu color dar, ce mi se parea ciudat, era ca eu nu vedeam acest chip.Dupa o luna de zile m-am trezit intr-o seara ca vine si imi spune ca ea Il vede pe Dumnezeu.Si mie mi s-a parut ciudat ca imi spune asta.Am intrebat-o unde Il vede ,in icoane?Ea mi-a raspuns ca nu ,Il vede la mine in camera de atunci de cand i-am aratat imaginea negativa cu cele 4 puncte la care trebuia ea sa se uite ca si mine ca sa vada pe Mantuitorul.Ganditi-va ca are decat 7 ani,ea avea atunci 6 ani.I-am spus sa ne rugam si sa ne inchinam ca asa e bine sa vedem daca e Dumnezeu sau cel rau cu chipul Lui Dumnezeu,adica inselaciune de la cel rau.Dupa ce ne-am rugat si inchinat a disparut si a aparut un dracusor de care fetita s-a speriat dar nu mi-a spus ca sa nu ma sperii si eu, mi-a zis ea mai tarziu.Copil destept si curajos ,mi-am zis eu, cand am aflat de la ea mai tarziu ca nu mi-a spus ca sa ma protejeze si sa nu imi fie frica,micuta curajoasa.Ma bucur ca a disparut inchipuirea ,imaginea de la mine din camera deci ,concluzia este credeti-i si pe copii cand va spun cu lacrimi in ochi asa ca ea ca nu minte,ca mamaie nu o crede ca vede pe Dumnezeu,ca mama ei nu o crede si ca poate eu care i-am aratat hartia o sa o cred.Cate semne ne arata Dumnezeu si noi nu ii credem poate pe cei mici zicand ca le joaca feste imaginatia.Da,de unde asa ceva,copiii nu mint, spun adevarul cand e vorba de asa ceva.Feriti-va de inselaciunile diavolesti cu chipul lui Dumnezeu.Ele pot indraci daca credem ca e Dumnezeu si nu cel rau cu chipul Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.04.2007, 14:14:03
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Poate cei care se intreaba cum arata Dumnezeu in imaginea pe care a vazut-o nepotica mea,sa va descriu in cateva mici detalii:Avea ochii albastrii,fata alba luminoasa si stralucitoare,parul inchis la culoare spre negru,era imbracat in vestminte preotesti galben cu albastru deschis,adica bleu,cu o carte deschisa pe care scria ceva si pe care o tinea deschisa cu fata spre ea,nu avea breton ci, cum este aratat in icoane ,cu carare pe mijloc si cu parul usor ondulat spre umeri,cu mustata si cu barba, dar barba nu era mare ci exact cum este in icoane.Dar oricum,era cel rau cu chipul lui Dumnezeu,asa ca ,feriti-va de aparitii inselatoare dintr-acestea si nu le dati atentie,ignorati-le ca sunt de la cel rau.Conteaza sa IL avem pe Dumnezeu in inima impartasindu-ne cu SFANT SANGELE LUI si SCUMP si SFANT TRUPUL LUI.Asa sa fie,Amin.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.04.2007, 15:37:52
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cred ca mai multor persoane li s-a intamplat sa gaseasca cruce intr-un cartof.Mie mi s-a intamplat sa gasesc intr-o zi de toamna pe data de 3septembrie intr-o vineri,am impresia ca in 2005 sau 2004 nu mai retin exact,cu siguranta stiu ca era vineri pe3septembrie.Ce pot sa spun ca nu mi s-a intamplat numai mie sa gasesc cruce in cartof ci si altora inclusiv si unelor maici cu care am mai discutat.Cartoful nu era stricat,nu era cu viermi,era f.curat din toate punctele de vedere.Va doresc si voua sa gasiti si sa aratati si altora.Mie mi l-a confiscat tatal meu,asa ca,i l-am lasat lui ca sa creada si el si altii carora le mai arata pana nu se strica pt.ca asa este bine sa vada si altii simple minuni dar frumoase cu semnul crucii.Seba
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.04.2007, 22:24:35
Kontroversielll Kontroversielll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 24
Implicit

Re: sebastiana....

Care altor maici...?
ci si altora inclusiv si unelor maici cu care am mai discutat."

De la care manastire...?


Stiam ca se da in bobi, dar nu si in cartofi....:dozingoff:
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva nu am mai vazut costel Stiri, actualitati, anunturi 19 20.12.2015 15:40:25
merita vazut Sf.Asteapta Generalitati 18 30.08.2011 11:25:30
Ati mai vazut asa ceva? dan_ion Rugaciuni 26 15.02.2010 01:02:51
Un documentar cum nu am mai vazut. Luca_002 Generalitati 46 15.12.2007 01:53:54