Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 01.01.2010, 13:02:34
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasart Vezi mesajul
Doamne ajuta !!!!!!!!!!!!
LA MULTI ANI !!!!!!!!!!!!!!!
anul care tocmai a batut la usa si a intrat in vietile noastre,sa ne aduca,sanatate,si sa ne intareasca in credinta;
Am citit tot ce s-a scris pina acum; si va rog sa ma iertati caintervin; dar eu cred ca defapt acest--AteulCelRau--poate fi o ispita urita ;poate este ingaduita intrarea lui pe forum,sa ne putem "uita in oglinda",si sa vedem unde suntem defapt; cit de aproape suntem de credinta adevarata;
Nu uitati,va rog,ca au inceput vremurile cele grele;ca defapt se vor mintui,DOAR 12.000 X 12 semintii;
Eu spun,sa lasam pe--AteulCelRau --sa se piarda singur in negura in care traieste si noi sa ne rugam mult si cu credinta,ca Maica Domnului este cu noi;
Imi cer inca o data iertare de la voi;
Dar nu lasati pe satana sa va ispiteasca si sa va sminteasca;
Doamne ajuta!
Eu cred ca trebuie sa le aratam si ateilor si tuturor dragostea crestineasca pe care Hristos ne-a invatat s-o avem fata de toti.
  #202  
Vechi 01.01.2010, 14:08:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
De ce se naste?pentru ce traieste si de ce moare omul?
Se naste pentru a se bucura de existenta impreuna u Dumnezeu.
Traieste ca sa-si gaseasca drumul spre aceasta impreuna existenta, intr-o varianta fericita.
Moare (trupeste) pentru ca trupul in care se naste este marcat de pacatul stramosilor sai si nu are darul nemuririi. Acesta se primeste dupa inviere.
  #203  
Vechi 01.01.2010, 15:12:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
* molecula de ADN are capacitatea de a se copia singura. Uneori, procesul de copere este imperfect, rezultand o molecula cu mutatii. Daca aceste mutatii se vor dovedi benefice pentru individ, vor trece la generatia urmatoare. Daca mutatia se dovedeste de succes pentru intreaga specie, urmasii individului de la care a plecat mutatia initial vor inlocui prin selectie naturala pe ceilalti indivizi din specie. Asa apar pe termen scurt schimbari in interiorul unei specii si pe termen lung specii noi.
* nu exista "aparitie rapida", spontana a schimarilor. Evolutia este un proces lent, dar continuu. Daca vrei ve ceva rapid, cum explici bacteriile care capata imunitate la antibiotice?
* aparitia vietii nu este obiectul de studiu al evolutiei ci al altor teorii, precum abiogeneza sau panspermia
Cam multe modificari de la o bacterie pana la complexitatea organismului uman de exemplu.

Pentru ca sa crezi ca totul s-a datorat intamplarii, iti trebuie intr-adevar o mare doza de credinta, oarba dupa umila mea parare.

Nu s-a demonstrat niciodata stiintific ca intamplarea poate creea lucruri de complexitatea unui organism viu.
  #204  
Vechi 01.01.2010, 15:43:42
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Pentru fratii mei atei

Doamne-ajuta!

Bun venit celor ce au ni s-au alaturat ca sa discutam despre Dumnezeu. Sau ca sa il cautam impreuna pe Dumnezeu.

Frumusetea si paradoxul acestei cautari sunt experientele personale.

Frumusetea. Nimic mai fascinant decat investigatia personala. Singura in masura sa ne raspunda fara echivoc daca exista Dumnezeu. Intr-un fel sau altul, toti am fost o perioada din viata noastra atei. A fost o vreme cand fiecare ne-am pus aceasta intrebare. Si, fiecare am primit de la El nenumarate raspunsuri. Unii am fost pregatiti si am validat imediat Raspunsul, altii am fost nepregatiti si L-am receptat distorsionat.


Paradoxul. Este aparent. Pentru ca noi il cautam pe cel care ne este alaturi dintotdeauna. Toti cei care L-am regasit ne-am dat seama ca, de fapt, ne-am regasit pe noi. Din pacate ne-am redescoperit de cele mai multe ori mult sub nivelul potentialului nostru. Si, din acest moment, incepe un sir de experiente cu adevarat extra(ordinare). Cu o singura conditie, pe care am exprimat-o si in urarea pe care am incercat sa va o adresez cu ocazia Anului Nou:

"E atat de frumos, dar si atat de greu de urat.

Ca unul, care de ceva vreme am incercat, si prea rar am reusit, sa caut voia Lui si sa o pun in fata voii mele, va doresc ca in 2010 sa aveti inima si mintea sincer deschise spre a-L simti, primi si pretui cum se cuvine.

Cu drag, Laurentiu"

Deci, de voi si numai de voi depinde daca il veti gasi pe Dumnezeu. Ca asa este va dovedeste dialogul lui Topcat cu noi. I s-a raspuns uneori corect alteori gresit. Sute de raspunsuri. Dupa mai bine de un an a ramas acelasi pentru ca nu a fost dispus sa cerceteze singur. Inca il mai astept sa ma insoteasca la Manastirea Prislop. Sa auda cu urechile lui cum povestesc oameni care au intalnit in viata lor un Sfant. Sa ii vada, sa ii cunoasca, sa ii cerceteze.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
  #205  
Vechi 01.01.2010, 16:23:23
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Bun venit celor ce au ni s-au alaturat ca sa discutam despre Dumnezeu. Sau ca sa il cautam impreuna pe Dumnezeu.

Frumusetea si paradoxul acestei cautari sunt experientele personale.

Frumusetea. Nimic mai fascinant decat investigatia personala. Singura in masura sa ne raspunda fara echivoc daca exista Dumnezeu. Intr-un fel sau altul, toti am fost o perioada din viata noastra atei. A fost o vreme cand fiecare ne-am pus aceasta intrebare. Si, fiecare am primit de la El nenumarate raspunsuri. Unii am fost pregatiti si am validat imediat Raspunsul, altii am fost nepregatiti si L-am receptat distorsionat.


Paradoxul. Este aparent. Pentru ca noi il cautam pe cel care ne este alaturi dintotdeauna. Toti cei care L-am regasit ne-am dat seama ca, de fapt, ne-am regasit pe noi. Din pacate ne-am redescoperit de cele mai multe ori mult sub nivelul potentialului nostru. Si, din acest moment, incepe un sir de experiente cu adevarat extra(ordinare). Cu o singura conditie, pe care am exprimat-o si in urarea pe care am incercat sa va o adresez cu ocazia Anului Nou:

"E atat de frumos, dar si atat de greu de urat.

Ca unul, care de ceva vreme am incercat, si prea rar am reusit, sa caut voia Lui si sa o pun in fata voii mele, va doresc ca in 2010 sa aveti inima si mintea sincer deschise spre a-L simti, primi si pretui cum se cuvine.

Cu drag, Laurentiu"

Deci, de voi si numai de voi depinde daca il veti gasi pe Dumnezeu. Ca asa este va dovedeste dialogul lui Topcat cu noi. I s-a raspuns uneori corect alteori gresit. Sute de raspunsuri. Dupa mai bine de un an a ramas acelasi pentru ca nu a fost dispus sa cerceteze singur. Inca il mai astept sa ma insoteasca la Manastirea Prislop. Sa auda cu urechile lui cum povestesc oameni care au intalnit in viata lor un Sfant. Sa ii vada, sa ii cunoasca, sa ii cerceteze.

Doamne-ajuta!
Iata ce inseamna sa fii crestin! Multumesc, Laurschepsis!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #206  
Vechi 01.01.2010, 16:50:54
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Bun venit celor ce au ni s-au alaturat ca sa discutam despre Dumnezeu. Sau ca sa il cautam impreuna pe Dumnezeu.

Frumusetea si paradoxul acestei cautari sunt experientele personale.

Frumusetea. Nimic mai fascinant decat investigatia personala. Singura in masura sa ne raspunda fara echivoc daca exista Dumnezeu. Intr-un fel sau altul, toti am fost o perioada din viata noastra atei. A fost o vreme cand fiecare ne-am pus aceasta intrebare. Si, fiecare am primit de la El nenumarate raspunsuri. Unii am fost pregatiti si am validat imediat Raspunsul, altii am fost nepregatiti si L-am receptat distorsionat.


Paradoxul. Este aparent. Pentru ca noi il cautam pe cel care ne este alaturi dintotdeauna. Toti cei care L-am regasit ne-am dat seama ca, de fapt, ne-am regasit pe noi. Din pacate ne-am redescoperit de cele mai multe ori mult sub nivelul potentialului nostru. Si, din acest moment, incepe un sir de experiente cu adevarat extra(ordinare). Cu o singura conditie, pe care am exprimat-o si in urarea pe care am incercat sa va o adresez cu ocazia Anului Nou:

"E atat de frumos, dar si atat de greu de urat.

Ca unul, care de ceva vreme am incercat, si prea rar am reusit, sa caut voia Lui si sa o pun in fata voii mele, va doresc ca in 2010 sa aveti inima si mintea sincer deschise spre a-L simti, primi si pretui cum se cuvine.

Cu drag, Laurentiu"

Deci, de voi si numai de voi depinde daca il veti gasi pe Dumnezeu. Ca asa este va dovedeste dialogul lui Topcat cu noi. I s-a raspuns uneori corect alteori gresit. Sute de raspunsuri. Dupa mai bine de un an a ramas acelasi pentru ca nu a fost dispus sa cerceteze singur. Inca il mai astept sa ma insoteasca la Manastirea Prislop. Sa auda cu urechile lui cum povestesc oameni care au intalnit in viata lor un Sfant. Sa ii vada, sa ii cunoasca, sa ii cerceteze.

Doamne-ajuta!
Foarte frumos ce ati spus!
  #207  
Vechi 01.01.2010, 17:51:37
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am venit aici pe forum sa lamuresc orice intrebari ati avea in privinta ateilor, nu cred ca am sa ma cert cu voi ca eu nu am nimic de castigat si voi aveti posibil ceva de pierdut, dar daca vreti dezbatere facem si asta. Intrebati orice.

Cateva lucruri care sa va supere dar daca vreti va explic de ce am opinia care o am. Sunt Pro avort, pro legalizarea prostitutiei si drogurilor usoare. Deasemenea am sa spun ceva care probabil va va tulbura pe multi, din punctul meu de vedere Credinta, Patriotismul si Religia sunt niste aberatii care ar trebui sa dispara de pe fata pamantului pentru ca noi toti sa traim intr-o lume mai buna si sa fim mai fericiti si uniti cu totii.
se disting două modele de ateism: ateismul pozitiv (sau "tare") și ateismul negativ (sau "slab"). În timp ce un ateu pozitiv afirmă inexistența divinității, un ateu negativ nu face decât să nu afirme existența sa. Cele două modele sunt cel mai ușor de distins cu ajutorul următoarelor enunțuri: "consider că nu există zei" (ateu pozitiv); "nu consider că există zei" (ateu negativ). Varianta din urmă poate fi echivalată cu agnosticismul.TU DIN CARE FACI PARTE????????
sa ti punem intrebari.....interesant atata timp cat ateismul se defineste ca fiind negare a existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități; concepție care se bazează pe această negare, după Dex 1998 ...indiferent ce ti ar zice tu NEGI .....acum depinde daca esti ateu negativ...poate gasim si intrebarii.....
  #208  
Vechi 01.01.2010, 18:06:56
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Nici una nici alta, dar sincer chiar sper ca sunteti pe cale de disparitie, nummai sa nu fiti inlocuiti de altii mai rai gen musulmanii.

Uite un fapt divers Stiati ca tarile cu cea mai mare rata de ateism sunt cele mai prospere, cele mai generoase, cele mai putin in razboaie, cele cu cea mai mica rata de criminalitate si saracie, cele mai fericite etc?

Si ca cele mai religioase sunt cele mai sarace, mai violente, mai needucate etc?

In caz ca va intrebati ce tari au rata mare de ateism ma refer la toate tarile din europa de vest si mai ales nord vest si tari gen corea de sud si japonia. Franta de exemplu e 70% atee, iar Norvegia si tarile nordice in jur de 90%.
ei vor suferi in viata de apoi, noi suferim cat ne da Domnul pe pamant
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
  #209  
Vechi 01.01.2010, 18:22:47
B0gdana B0gdana is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

stii nu am citit decat primele 7 8 pagini ca nu am rabdare aici. Dar la ce esti contra?
am citit ca nu fumezi droghezi e bine.
Si sa nu intelegi gresit dar principala regula sa satanistilor e sa faci ce vrei. Tu vrei sa fi intre nici satanist nici crestin. in diavol crezi totusi? Imi pare rau daca s-a mai vorbit de asta in cazu asta nu-mi raspunde nu ma intereseaza asa mult raspunsu cat ma intereseaza sa-ti dai seama de Adevar.

Un An Nou cu Dumnezeu :* !!
__________________
"Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece."
  #210  
Vechi 01.01.2010, 20:41:14
lauralex lauralex is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Mesaje: 2
Implicit ...bine ai venit ateule...

... prietene ai auzit de "inimi impietrite"......exact asa o ai tu acum ..nu ai cum sa crezi cuvantul Lui ....dar din moment ce esti pe aici ......cred ca inima ta vrea sa se "dezghete " unpic....probabil Dumnezeu incearca sa-ti gateasca si tie un loc acolo Sus.....Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58