Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 22.09.2011, 13:36:22
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
bine punctat.
eu daca dau restart acum la calculator si intru iar pe forum am alt IP.
mi s-a intamplat sa incerc sa intru pe forum si sa observ ca aveam ban pe IP.
am dat restart si dupa, m-am conectat fara probleme.
admin tu ar trebui sa stii cel mai bine ca IP-ul nu este relevant in aceasta problema, deoarece acesta se schimba la fiecare restart. maine chiar eu pot avea IP-ul lui neica-nimeni.
Multumim, Mihai, ca ne-ai luminat cu privire la IP-uri.
  #282  
Vechi 22.09.2011, 13:40:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu e chiar așa, să nu exagerăm.
Eu am același IP de ani buni și sunt la un provider mare.
Se schimbă des IP-urile când se intră pe conexiuni gen dial-up sau 3g/hspda, dar când e vorba de adsl sau modem de cablu IP-urile, chiar dacă în principiu sunt dinamice, se schimbă din an în Paște.
Iar Mihai nu putea să intre cu IP-ul lui neica-nimeni decât dacă eventual e din zona Constanța și are același provider de net.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #283  
Vechi 22.09.2011, 13:46:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Slava lui Dumnezeu, exista numerosi useri in cadrul acestui forum care odihnesc prin postarile lor, scotand cele bune din vistieriile inimilor, oameni care iradiaza bucurie, optimism, credinta, Duh. Acestia nu dezbina, nu au duh de cearta, nu indeamna - in mod penibil - la razmerite, nu-L lauda pe Hristos, in timp ce stropesc cu murdarie si venin in jurul lor. Ei, chiar daca aleg, din diverse motive, sa paraseasca forumul, nu lasa in urma lor dezbinare, ci dragoste si unitate. Au inteles ca Hristos nu ne cheama sa-L slujim cu pumnul, ci cu inima.
E adevarat ce spui, dar nu inteleg de ce cei ce nu participa decat la discutii restranse spun si ce se intampla la celelalte discutii, din moment ce nu le cunosc. E ca si cum eu as spune ca acolo unde lucrezi e cel mai bun loc si e pace si liniste. Si spun asta doar pentru ca acolo unde lucrez eu e asa. Nu stiu cum e la tine, dar daca la mine e asa insemna ca si la tine trebuie sa fie. Are logica?
  #284  
Vechi 22.09.2011, 13:47:43
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cataline,scurt si la obiect :) Aveti idei fixe cu ecumenismul.Pe mine ma doare-n posterior de el.Ca si pe multi,extrem de multi,alti vestici.Nu ma baga in oala data in clocot a motivatiilor de acest gen.Sunt prea lenes ca sa ma info despre ce d**u este vorba.Motivatia mea,ref la Parintele Gheroghe era simpla,public spusa:am crezut,si cred in continuare,ca ar fi putut oferi multe explicatii la sectiunea Patristica unde,coincidenta sau nu,am si eu un interes in sensul ca doresc explicatii in detaliu pe anumite aspecte.Daca dansul a considerat altfel asta este,nu este treaba mea.Daca asta inseamna ecumenism atunci ma duc d**u pe o insula pustie si trimit mesaje-n sticla umanitatii,acolo cu cine d***u sa ma unesc?Eu cu mine insumi?:)

Ecumenism,cipuri,conspiratii oculte,orice de acest tip.Nu figureaza pe agenda prioritatilor mele.Prin urmare,te rog,inceraca sa intelegi ca nu orice interes,fie si doar intelectual,trebuie sa fie si suspect,ecumenist.O sa inebuniti frate pe teoria conspiratiei..unde ceea mai buna conspiratie-constipatie este teoria in sine :)

Multumesc pt intelegere.Am alergie la teorii de acest tip.

Last edited by Scotland The Brave; 22.09.2011 at 14:18:31.
  #285  
Vechi 22.09.2011, 13:47:51
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Parintele Gheorghe sa retras de pe acest forum ...citesc in liniste si imi pare rau...as vrea sa transmit admin.ca acest om nu a fost intentionat sa faca rau nimanui.
__________________
Doamne ai mila de noi...
  #286  
Vechi 22.09.2011, 13:55:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu sunt foarte intristata de ceea ce se intampla pe forum.

Fratilor, nu mai indemnati la dezbinare! Sunt oameni extraordinari pe acest forum; si eu am luat teapa de la un forumist, dar asta e, merg mai departe, nu imi pare rau ca am fost credula, pentru ca intentiile mele au fost bune. Stati aici, verticali, si spuneti ce aveti de spus, ca fiecare ii dam socoteala lui Dumnezeu, nu semenilor nostri, pentru ce facem!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #287  
Vechi 22.09.2011, 14:00:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sunt intristata vazand ce s-a intamplat pe aici in ultimele zile.
intradevar, se simte o lupta puternica si la nivel virtual.
Dar e justificata.In crestinism intotdeauna au fost lupte. IAr tulburarea aceasta cred eu, are la baza 2 motive:
1. spiritual, deoarece forumul este un mijloc de socializare: eu de ex am cunoscut oameni minunati de pe acest forum, atat din timisoara(chiar voi fi nasa copilului unui forumist, fetita nascuta de 3 zile), cat si din Bucuresti. am aflat cuvinte de folos, precum si stiri utile.
2. economic,deoarece siteul ocupa locul 1 in categoria spiritualitate. Iar pentru a detrona acest record, se merge pe arhicunoscutul slogan:"Divide et impera".asadar, daca nu se poate dinafara,hai sa producem razboi dinauntru. Iar daca promoterii poarta haine rosii, negre sau violete, asta nu are nici o importanta.

am nadejdea ca daca acest site va fi de folos cuiva, Domnul il va lasa sa dainuiasca atat timp cat vom avea nevoie de el!
Ce vrei sa spui cu "Divide et impera", Lore? Nu inteleg ce vrei sa spui, atata timp cat s-au ridicat probleme reale, care cer o solutionare rapida.
Deja s-a miscat ceva, prin infintarea topicului "Banari", care a fost cerut de multa vreme, caci e frustrant sa constati, ca o persoana, care face parte din marea noastra familie, e banata dintr-odata si fara avertisment (vizibil).
  #288  
Vechi 22.09.2011, 14:07:06
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ce vrei sa spui cu "Divide et impera", Lore? .
Incurajarea publica, cat si pe privat a unor useri de a parasi forumul o incadrez perfect in aceasta categorie
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #289  
Vechi 22.09.2011, 14:17:44
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Mie imi pare nespus de rau de faptul ca Pr Gheorghe nu mai este pe forum. Este un om pe care il pretuiesc.
Nu am fost atent pina acum si nu am stiut ce s-a intimplat, abea acum am vazut, insa este o pierdere pt noi.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
  #290  
Vechi 22.09.2011, 14:30:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cataline,scurt si la obiect.Aveti idei fixe cu ecumenismul.Pe mine ma doare-n posterior de el.Ca si pe multi,extrem de multi,alti vestici.Nu ma baga in oala data in clocot a motivatiilor de acest gen.Sunt prea lenes ca sa ma info despre ce d**u este vorba.Motivatia mea,ref la Parintele Gheroghe era simpla,public spusa:am crezut,si cred in continuare,ca ar fi putut oferi multe explicatii la sectiunea Patristica unde,coincidenta sau nu,am si eu un interes in sensul ca doresc explicatii in detaliu pe anumite aspecte.Daca dansul a considerat altfel asta este,nu este treaba mea.Daca asta inseamna ecumenism atunci ma duc d**u pe o insula pustie si trimit mesaje-n sticla umanitatii,acolo cu cine d***u sa ma unesc?Eu cu mine insumi?:)

Ecumenism,cipuri,conspiratii oculte,orice de acest tip.Nu figureaza pe agenda prioritatilor mele.Prin urmare,te rog,inceraca sa intelegi ca nu orice interes,fie si doar intelectual,trebuie sa fie si suspect,ecumenist.O sa inebuniti frate pe teoria conspiratiei..unde ceea mai buna conspiratie-constipatie este teoria in sine :)

Multumesc pt intelegere.Am alergie la teorii de acest tip.
Exista o grupare radicala formata din clerici si mireni din toate bisericile ortodoxe si care lupta cu obstinatie impotriva ecumenismului. Nu spun ca pana aici e ceva rau. Dar nu se opresc la a se impotrivi ADOPTARII unor asemenea idei, ci trec mult mai departe si incearca un IZOLATIONISM ortodox, promovand un soi de ultra-ortodoxie. Userul CZ4000 a facut cunoscuta o lista sumara cu acestia. Ei au aderenti si sustinatori peste tot, sunt chiar oameni pusi sa "patruleze" pe thread-uri si sa faca "corectiile" de rigoare oriunde observa un "IZ" de ecumenism. Acestia au "lucrat" bine-merci si pe acest site, dar, la un moment dat, s-a dorit "cucerirea" situ-lui de catre sustinatorii acestui curent. Parintele Gheorghe s-a raliat acestui curent, dintr-o ravna buna, zic eu, dar s-a invartosat tot mai mult si din cauza noastra, ca am lasat subiecte inflamatoare, cum a fost cel despre credinta preotilor, sa curga nestanjenite, si chiar imi fac o vina ca n-am intervenit atunci, iar frustarea acumulata a dus la acea decizie reprobabila si neinteleapta de-a recurge la metode neortodoxe de boicotare a situ-lui si admin-lui. Aceasta grupare ultra-ortodoxa a celor ce-si zic "Adevarati-ortodocsi" va incerca si in viitor sa preia conducerea Ortodoxiei si in final VOR REUSI. Asta este previziunea mea. Dar nu numai in Ortodoxie se va petrece acest fenomen, ci si in interiorul celorlalte confesiuni. Radicalismul va fi optiunea viitorului, incrancenarea si lupta fraticida intre crestini va fi motivata de "sustinerea adevaratei credinte". Crestinii se vor lupta intre ei pentru Adevar, nu cu necrestinii sau cu alte religii, decat in secundar. Credinciosii blanzii vor fi indepartati si inlocuiti cu "credinciosii corecti". Despre primii se va spune ca sunt ecumenisti, ceilalti considerandu-se ADEVARATI, iar PALMA Sf. Nicolae exemplu demn de urmat, desi sfantul a utilizat-o doar ca ULTIMA reduta in fata SCHIMBARII dogmei, iar Sf Marcu al Efesului nici macar pe aceasta, ci a PLECAT atunci cand TREBUIA SA SEMNEZE schimbarea dogmei. Noi ne scuipam si ne palmuim inca in discutii si pareri, fara sa fie vorba de nicio schimbare sau adoptare a vreunei dogme, dar ne credem mari si drepti aparatori ai credintei noastre.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36