Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.12.2011, 19:35:54
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

George, esti un parinte exagerat. OK, iti pui problema ca poate ai un fiu care e atras de satanism, dar pana la urma gusturile in muzica sunt ale lui si stii ce se zice despre gusturi, plus ca poate fi vorba acum doar de curiozitate.
Pasiunea lui pentru death metal nu inseamna fix nimic, am colegi, cunostinte si prieteni care ascultau sau inca asculta, si au trecut ok prin copilarie, adolescenta, facultate si acum sunt, unii dintre ei casatoriti cu joburi decente si nici unul nu a dat chix pana acum.
Ca fapt divers, de cand a aparaut internetul in casa mea am ascultat muzica de toate felurile + vazut videoclipuri care se voiau cat mai creepy, de la metal tip "zgomot" pana la Two Girls One Cup, decapitari reale filmate, nu filme, si Saw, The Human Centipede & toata seria Final Destination, si inca nu am altar in camera in care sa il venerez pe Satan si nici nu imi bag la vena, ba as spune ca sunt on om normal, care se considera realizat, iubit, iubeste si plateste impozite & taxe si bilet de autobuz.
Daca apuci sa ii interzici sa asculte muzica ce ii place, unde crezi ca vei ajunge in relatia cu el? Este posibil sa fie doar o faza care ii va trece, sau va ramane pasionat de muzica asta, oricum asta e cel mai mic rau pe care si-l poate face. Daca este psihopat si crezi ca poate ajunge sa omoare animalute mici din sadism sau sacrificiu pentru Satan :D, faptul ca ii interzici sa asculte Death Metal nu-l va face mai normal.
Daca vrei sa fii un parinte bun, nush, vorbeste mai mult cu el, comunicati, nu incerca sa il tii in zgarda, ghideaza-l si iubeste-l indiferent ce muzica asculta, indeamna-l sa se tina de scoala sa nu iti ajunga muritor de foame, ca in Romania asta este o problema mai stringenta decat "satanismul", invata-l sa foloseasca prezervativul sau sa aiba grija de igiena (desi pana la varsta asta ar trebui sa stie deja), ori alte sfaturi cu adevarat utile, nu ce tunsoare sa poarte si cemuzica sa asculte.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.12.2011, 00:06:02
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
George, esti un parinte exagerat. OK, iti pui problema ca poate ai un fiu care e atras de satanism, dar pana la urma gusturile in muzica sunt ale lui si stii ce se zice despre gusturi, plus ca poate fi vorba acum doar de curiozitate.
Pasiunea lui pentru death metal nu inseamna fix nimic, am colegi, cunostinte si prieteni care ascultau sau inca asculta, si au trecut ok prin copilarie, adolescenta, facultate si acum sunt, unii dintre ei casatoriti cu joburi decente si nici unul nu a dat chix pana acum.
Ca fapt divers, de cand a aparaut internetul in casa mea am ascultat muzica de toate felurile + vazut videoclipuri care se voiau cat mai creepy, de la metal tip "zgomot" pana la Two Girls One Cup, decapitari reale filmate, nu filme, si Saw, The Human Centipede & toata seria Final Destination, si inca nu am altar in camera in care sa il venerez pe Satan si nici nu imi bag la vena, ba as spune ca sunt on om normal, care se considera realizat, iubit, iubeste si plateste impozite & taxe si bilet de autobuz.
Daca apuci sa ii interzici sa asculte muzica ce ii place, unde crezi ca vei ajunge in relatia cu el? Este posibil sa fie doar o faza care ii va trece, sau va ramane pasionat de muzica asta, oricum asta e cel mai mic rau pe care si-l poate face. Daca este psihopat si crezi ca poate ajunge sa omoare animalute mici din sadism sau sacrificiu pentru Satan :D, faptul ca ii interzici sa asculte Death Metal nu-l va face mai normal.
Daca vrei sa fii un parinte bun, nush, vorbeste mai mult cu el, comunicati, nu incerca sa il tii in zgarda, ghideaza-l si iubeste-l indiferent ce muzica asculta, indeamna-l sa se tina de scoala sa nu iti ajunga muritor de foame, ca in Romania asta este o problema mai stringenta decat "satanismul", invata-l sa foloseasca prezervativul sau sa aiba grija de igiena (desi pana la varsta asta ar trebui sa stie deja), ori alte sfaturi cu adevarat utile, nu ce tunsoare sa poarte si cemuzica sa asculte.
Raspund in general ptr toti parintii. Si eu sunt de acord: lasa-l sa asculte muzica satanista, lasa-l sa se uite la decapitari reale, invata-l sa munceasca si sa fie ambitios, sa faca orice ptr bani ptr ca asta e important in societatea actuala, invata-l sa ii dispretuiasca pe cei saraci ptr ca nu vor sa munceasca (nu ma refer la cersetori ci la cei saraci care muncesc), invata-l sa foloseasca prezervativul, si sa il foloseasca cat mai des, sa nu il certi daca isi lasa plete, se tatueaza, isi face pierce-uri, daca va avea alte orientari sexuale accepta-l asa cum e. Serios, dar sunt sfaturi foarte crestinesti.
Prostii dintr-alea cu mersul la biserica, limbaj adecvat, imbracaminte decenta, studiul invataturilor Bisericii, astea sunt invechite. Doar aia inapoiati mai cred in asa ceva.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.12.2011, 22:31:56
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Raspund in general ptr toti parintii. Si eu sunt de acord: lasa-l sa asculte muzica satanista, lasa-l sa se uite la decapitari reale, invata-l sa munceasca si sa fie ambitios, sa faca orice ptr bani ptr ca asta e important in societatea actuala, invata-l sa ii dispretuiasca pe cei saraci ptr ca nu vor sa munceasca (nu ma refer la cersetori ci la cei saraci care muncesc), invata-l sa foloseasca prezervativul, si sa il foloseasca cat mai des, sa nu il certi daca isi lasa plete, se tatueaza, isi face pierce-uri, daca va avea alte orientari sexuale accepta-l asa cum e. Serios, dar sunt sfaturi foarte crestinesti.
Prostii dintr-alea cu mersul la biserica, limbaj adecvat, imbracaminte decenta, studiul invataturilor Bisericii, astea sunt invechite. Doar aia inapoiati mai cred in asa ceva.
Atunci ok. Nu-l invata sa se protejeze, lasa-l sa-si distruga adolescenta atunci cand, fara un dram de educatie sexuala va rabufni fara sa se gandeasca prea mult in prima ocazie cand va scapa o bere peste numarul suportat de creierul lui, nu-l invata sa aspire la un trai decent, ca e visul oricarui parinte sa aiba un copil sarac da' bland si cinstit.
Educatia sexuala nu inseamna sa iti impingi copilul sa faca sex, ci doar sa il inveti cum sa se protejeze in caz ca totusi decide sa ajunga acolo. Este foarte posibil ca el sa nu dea 2 lei vechi pe interdictia ta asupra vietii lui sexuale, si atunci e mai bine sa stie cum sa se protejeze, poate aici o sa fie de acord cu tine. Ca daca nu, se prea poate sa iti vina mai apoi cu o domnisoara gravida care vrea sa il faca tata la 16 ani, si atunci vei regreta ca din incapatanarea ta copilul tau s-a "capatuit" pe viata ratandu-si un start frumos in viata.

Cine zice ca un tatuaj, un pierce, o pleata a la rock este ceva naspa si ca ai dreptul sa te bagi peste orice placere si decizie a copilului, ca si cum ar fi pisica sau sclavul tau ? Dirijeaza-l, ghideaza-l in viata, invata-l sa fie altruist si intelegator cu cei din jur, ofera-i sansa la o educatie buna, indeamna-l sa invete, dar daca lui ii place un gen de muzica iar tie altul, daca lui ii place sa aiba plete iar tu il vrei tuns scurt, si incerci sa-i impui gusturile tale, abuzezi de pozitia de putere.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.12.2011, 13:07:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Atunci ok. Nu-l invata sa se protejeze, lasa-l sa-si distruga adolescenta atunci cand, fara un dram de educatie sexuala va rabufni fara sa se gandeasca prea mult in prima ocazie cand va scapa o bere peste numarul suportat de creierul lui, nu-l invata sa aspire la un trai decent, ca e visul oricarui parinte sa aiba un copil sarac da' bland si cinstit.
Educatia sexuala nu inseamna sa iti impingi copilul sa faca sex, ci doar sa il inveti cum sa se protejeze in caz ca totusi decide sa ajunga acolo. Este foarte posibil ca el sa nu dea 2 lei vechi pe interdictia ta asupra vietii lui sexuale, si atunci e mai bine sa stie cum sa se protejeze, poate aici o sa fie de acord cu tine. Ca daca nu, se prea poate sa iti vina mai apoi cu o domnisoara gravida care vrea sa il faca tata la 16 ani, si atunci vei regreta ca din incapatanarea ta copilul tau s-a "capatuit" pe viata ratandu-si un start frumos in viata.
Copilul e liber (de la Dumnezeu) si de ceea ce face tot el va raspunde. Dar la fel se va intampla si cu tatal pentru ceea ce l-a invatat. Daca l-ar invata sa se duca la Biserica, sa "practice sexul" dupa casatorie (Nu sunt vreun sfant, dar pacatele mele nu ma impiedica sa stiu care e adevarul. Daca eu gresesc e una, dar sa il invat si pe altul sa procedeze la fel ca mine e cu totul altceva.), poate copilul ar intelege si nu s-ar ma ajuge la situatia de a lasa-o pe una insarcinata la 16 ani. Adica sunt doua modalitati de a evita asta. Se poate sa o "comita" chiar daca a fost invatat sa le aplice pe ambele, dar nu mai bine il invatam sa o respecte pe cea care trebuie?

Nici nu trebuie sa fie visul oricarui parinte sa aiba un copil sarac da' bland si cinstit. Dar mai bine il invata sa fie bland si cinstit, iar partea cu evitarea saraciei sa vina dupa. E vorba de prioritizare. Nu e rau sa nu fii sarac. Dar e bine sa fii bun si cinstit.

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Cine zice ca un tatuaj, un pierce, o pleata a la rock este ceva naspa .
Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
si incerci sa-i impui gusturile tale, abuzezi de pozitia de putere.
Cine a vorbit de a impune? E vorba de directionare. Oricum va face ce va vrea el. Nu va face toata viata ce vrei tu. Dar daca il lasi in fara acesta directionare te faci responsabil de "caderea" lui.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.12.2011, 02:44:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Educatia sexuala nu inseamna sa iti impingi copilul sa faca sex, ci doar sa il inveti cum sa se protejeze in caz ca totusi decide sa ajunga acolo. Este foarte posibil ca el sa nu dea 2 lei vechi pe interdictia ta asupra vietii lui sexuale, si atunci e mai bine sa stie cum sa se protejeze, poate aici o sa fie de acord cu tine.
Eventual il documentezi de pe la 7 ani, nu se stie niciodata ce suprize poti sa ai, nu?
Si binenteles, daca n-a aflat inca de sex, ce e aia, cum se face, trebuie sa-l inveti asta inainte sa-i vorbesti de anticonceptionale, nu?

Si daca totusi nu da doi bani pe parerea ta despre sex cand/cum/de ce. de ce ar trebui sa ia in serios partea cu anticonceptia?

Medicina are solutii pentru toate problemele, nu trebuie sa-ti bati tu capul in avans, sa ai principii de viata, nu-i asa?
Pana la urma asta e si mesajul lectiei cu anticonceptia, ca sa fim onesti.

Concepi dar fara sa concepi, faci dar nu suporti consecintele, nu-i asa?

Citat:
Ca daca nu, se prea poate sa iti vina mai apoi cu o domnisoara gravida care vrea sa il faca tata la 16 ani, si atunci vei regreta ca din incapatanarea ta copilul tau s-a "capatuit" pe viata ratandu-si un start frumos in viata.
Serios, cati dintre prietenii tai "liberali" care au facut-o lata fara a vrea s-au gandit ca cea mai buna urmare ste sa se prezinta cu fata la parintii ei, sa-si ceara scuze si sa o ia de nevasta?

Tragand linie si concluzie, in special in baza exemplul personal pe care l-ai dat, satanismul are forme mult mai subtile de exprimare si da, genul ala de muzica este un semn de alarma, sau ar trebui sa fie pentru orice parinte care este cat de cat respnsabil moral si spiritual.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.12.2011, 23:01:38
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Despre disperarea si bucuria unui tata

Intotdeauna am privit la parabola fiului risipitor precum Zacheu.Adica dintr-un copac al abordarii moderne,lejer indepartata de spiritul Scripturii si dornic sa vad ceva ce in mod normal,din cauza staturii pitice duhovnicesti nu as fi putut observa.Recitind parabola mentionata de data asta un gand stingher mi-a trecut prin minte,un gand despre atitudinea celor trei,a tatalui,a fiului si a fratelui.Stiu ca s-au dat multe talcuiri competente acestei parabole dar ceea ce am de gand sa scriu nu are pretentia de a fi asa ceva,ci doar moderne si superficiale ganduri cu privire la o parabola care probabil nu isi va epuiza niciodata sensurile.Mai ales in raport de situatia expusa pe acest topic,atat de des intalnita in ziua de azi.

Fiul plecat,ajuns inferior porcilor din punct de vedere al regimului alimentar,cugeta cu tristete la cuvintele de pocainta ce le-ar fi spus acasa.S-ar fi multumit si cu statutul de servitor,el cel plecat falnic cu jumatate de avere la rascruce de vanturi ale pierzaniei.El cel care traise o viata de lux si indolenta,precum o beizadea moderna la Paris,fara sa-i palpite inima de nici un regret.Cand insa l-a lovit saracia propriei alegeri,mizerabil si trist,singur intre oameni dar avand drept companie niste animale ce se tavalesc in mod constant in noroi,statea si saliva la hrana lor,poate cu capul sprijinit in maini,murdar,sarac si disperat.Amagirile lumii il trimsesera direct in cocina vietii.O imagine extrem de reala.Pana si comparatia cu servitorii tatalui sau i-a fost net defavorabila,acestia cel putin mancau paine si nu invidiau un ramator.O scena foarte trista dar parca multi ar spune ,,Asa ii trebuie domnule!O merita".Ei bine nenorocitul asta falit din toate punctele de vedere pleaca spre casa,sperand mila si doar atat,macar sa fie servitor intre ai lui si nu intre straini.Fie painea cat de rea tot mai bine este in..curte la tatal tau.

Si cum se apropia el de casa,tatal l-a vazut.El tatal,poate batrin,care ii incredintase fara nici un comentariu jumatate din munca sa,poate zilnic scurta zarile,in asteptarea lui,a fiului sau drag,inconstient dar al lui.Si il vede iar Scriptura spune: ,,Cand era inca departe, tatal sau l-a vazut si i s-a facut mila de el, a alergat de a cazut pe grumazul lui si l-a sarutat mult.".Asta te face sa realizezi ce priveliste tragica,trista,deplorabila oferea fiul.Poate murdar,nespalat,in zdrente,cu un pas sovaielnic de om cu o constiinta incarcata,sperand dar si temandu-se.Inima de tata nu a rezistat,a rectionat parca precum o mama.Nu a mai asteptat sa spuna nimic fiul,a simtit si a stiut in ce stare se gaseste,dar ce mai conta ce facuse,venea acasa,mai era o sansa,cat timp era el,tatal lui,langa el.

Imi imaginez scena cu acest batrin venerabil alergand ca un copil,emotionat si fericit,doar un parinte realizeaza acest grad de fericire,ii cade in brate fiului probabil ramas incremenit si il saruta ca pe un copil mic,fara sa se opreasca.In ochii parintilor sa stiti ca tot cel din copilarie ramineti,cel la care au vegheat prima rasuflare,primul scancet,primul zambet.Cate o sarutare de bucurie poate pentru fiecare lacrima varsata din tristete.Amaratul de fiul,lepra asta egoista,cum l-ar caracteriza multi,abia murmura o parte din scuza sa,nici argat nu mai avea curaj sa ceara sa fie.Poate reactia tatalui topise in el si ultimele temeri cu privire la o reactie severa,dura,punitiva.Mai mult tatal il coplesete in continuare,haine,inel,incaltaminte,muzica,mancare. Sa tot fii fiu rispitor cu un asemenea tata nu? :) Sa fim sinceri,un ziua de azi,cei mai multi l-ar fi calcat in picioare,l-ar fi trimis inapoi unde plecase sau l-ar fi primit conditionat,fie si cu garantia unei corectii fizice preliminare,asa,pentru improspatarea memoriei.In situatia in care tatal este simbolul pentru Cel de Sus atunci banuiesc ca toti vor vota pentru optiunea biblica de comportament :)

Si apare si nedreptatitul situatiei,fratele fidel.Acesta nu plecase,muncise din greu,nu primise nimic,nici macar nu ied nu un vitel precum bezmeticul sau frate,nu tocase averi in placeri destrabalate.Va dati seama ce a simtit?Cuvantul nedreptate este probabil prea bland,in cel mai lejer scenariu a vazut rosu in fata ochilor.Adica unde este logica,el cel bun nimic si celalalt,pramatia,iarasi totul fara nici un comentariu?Eu il inteleg,frustrarea lui o inteleg,este justificata.Multi spun ca l-a acuzat pe frate de anumite aspecte fara sa fi stiut cu exactitate ce a facut.Eu spun ca orice frate stie cam in ce burduf sta branza de langa el:) Omul era atat de nervos incat nu vroia sa intre-n casa,sa asiste la umilinta eforturilor sale,considerate a fi drepte.Cum sa stea la masa si sa vada cum egoismul este tratat mai bine decat fidelitatea?Peste putiinta.Si totusi tatal iese si il roaga si pe el sa intre,stia batrinul ce simtea acest fiu.Colac peste pupaza acesta nici macar nu fusese asteptat si el,cheful incepuse in timp ce el era la munca,la ogor.Sincer,daca atunci ar fi cantat ,,Si asa imi vine cateodata,sa dau cu cutitul in piatra"eu l-as fi inteles,parea ca tot universul este atat de nedrept incat nu mai era speranta.Adica tatal se dusese personal sa-l intimpine pe zapaucul cheltuitor si el aflat de asta nu de la tata,ci de la servitori.Adica pana si un rob era mai la curent cu evenimentele decat el.

Insa tatal face dreptate la final,un adevarat pater familias.Tot ce mai avea urma sa fie al lui,celalalt isi irosise partea,si urma,peste timp sa cunoasca valoarea muncii din greu.Mai mult,tatal stia ca mereu se va baza pe el,tocmai pentru acesta obstinatie a sa de a munci cand altii rispiesc.Cel corect este repus in drepturi dar acum tatal ii cere un moment de intelegere umana,vinovatul sau frate se daduse cu capul de prag si revenise la realitate.Dureros dar revenise,nu se pierduse.Daca fratele ramas acasa este stabilitatea cel plecat simbolizeaza pe toti cei ce erau morti si au inviat,erau pierduti si au fost gasiti.Nu au fost corecti,exista toate motivele din lume sa-i condamni,dar bucuria ca nu s-au pierdut cu totul poate depasi,in multe momente,molcomul drum al stabilitatii.Desi pare o nedreptate pentru cei ce se inhama cuminti la muncile vietii,nu este.Pentru acestia drumul pare batatorit spre bine,in timp ce acei rispitori eterni s-au salvat si ei,poate miraculos,poate neasteptat.poate la spartul targului,dar au facut-o.Reprezinta imprevizibilul din viata,dar nu un imprevizibil desavirsit egosit ci un imprevizibil ce te duce,chiar prin durere,la intelegerea adevaratelor valori.Miracolul sperat,tainic undeva in inima tatalui,se implinise.Fiul ramas acasa nu va fi cunoscut poate niciodata gustul placerilor cu reversul medaliei numit umilinta dezastrului personal,iar cel plecat nu va fi stiut poate sentimentul de treaba bine facuta,la finalul unei zile de munca istovitoare.

Primul nu stia ce inseamna sentimentul regasirii si cel plecat nu stia ce inseamna sentimentul stabilitatii.Par a se execlude reciproc,dar tatal le strange pe amandoua sub acelasi acoperis,rasplatind atat munca fidela dar si bucurandu-se pentru neirosirea celui ce parea definitiv pierdut,cel care il parasise pe el,dar pe care el tatal niciodata nu-l parasise,pe care il asteptase poate mereu in sufletul sau,alaturi de cel ce il slujise mereu,pentru a fi amandoi iarasi una,fii sai dragi,cu bune sau rele,dar impreuna si alaturi de el.

Amazing Grace, how sweet the sound,that saved a wretch like me.I once was lost but now am found,was blind, but now I see.

Last edited by Scotland The Brave; 27.12.2011 at 23:50:20.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.12.2011, 10:26:52
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Si asta are legatura cu topicul cum?
Aici e vorba de un adolescent care asculta death metal, nu despre Andrei Placinta.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.12.2011, 11:14:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de george12345 Vezi mesajul
Dupa cate am citit pe internet trupele acelea sunt de black metal si death metal. E vorba de multe trupe, va dau niste exemple: Gorgoroth, Bathory, Dimmu Borgir, Amon Amarth, Dying Fetus, Cannibal Corpse, Darkthrone. M-am uitat pe arhiva pentru toata saptamana si sunt peste 100 de accesari doar la aceste formatii sataniste.
Pentru domnul Lucian008, din pacate aveti dreptate, mi-am dat seama ca nici eu nu sunt un tata bun fiindca nu m-am ocupat de fiul meu, Cosmin, atat cat trebuia. A trebuit sa se ajunga aici ca sa-mi dau seama ca se duce pe drumul gresit.
Am vorbit cu el mai devreme, am cerut explicatii, am incercat la randul meu sa-i explic, dar nu am avut cu cine sa vorbesc, fiindca a inceput sa tipe la mine. Nu am mai vazut astfel de comportament la el.

Acum am vazut ca ati pus si o alta intrebare dupa ce am raspuns asa ca o sa editez raspunsul acesta. Cand am avut acea "discutie" scurta cu el mi-a spus ca ii place aceasta muzica fiindca ii da energie si ca "spune adevarul din oameni", ca sa il citez.
Cand se va produce o schimbare in sufletul d-voastra atunci veti vedea si la copil schimbari.
Lipsa de iubire in cresterea copiilor poate duce la asemenea manifestari.
Nu trebuie sa predicam copiilor ci sa ne rugam la Dumnezeu pt.sufletul lor.
Par.Arsenie Boca spunea "sa vorbim noi cu Dumnezeu despre copii ,daca ei nu vor sa auda de Dumnezeu"
Mai trebuie sa duceti o viata duhovniceasca ,sa mergeti la slujbe duminica ,sa va spovediti dupa indreptar ,sa faceti fapte bune ,sa tineti post.
Daca aveti posibilitatea sa il pomeniti impreuna cu d-voastra si sotia la Psaltire ,sa nu lipseasca pomenirea la Psaltire pe o perioada mai indelungata la o manastire.In dreptul numelui copilului sa treceti o cerinta ,de ex.luminarea mintii si dobandirea credintei.
Petreceti mai mult timp cu copilul.
De ravna d-voastra depinde intoarcerea lui la credinta.
Sfantul Vasile cel Mare spunea :"cresteti copiii nu pentru dobandirea celor vremelnice ,ci pentru mantuire ,altfel mai bine nu l-ati fi nascut pt.ca l-ati pregatit pentru iad"
Am citat din memorie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.12.2011, 11:19:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
George, esti un parinte exagerat. OK, iti pui problema ca poate ai un fiu care e atras de satanism, dar pana la urma gusturile in muzica sunt ale lui si stii ce se zice despre gusturi, plus ca poate fi vorba acum doar de curiozitate.
Pasiunea lui pentru death metal nu inseamna fix nimic, am colegi, cunostinte si prieteni care ascultau sau inca asculta, si au trecut ok prin copilarie, adolescenta, facultate si acum sunt, unii dintre ei casatoriti cu joburi decente si nici unul nu a dat chix pana acum.
Ca fapt divers, de cand a aparaut internetul in casa mea am ascultat muzica de toate felurile + vazut videoclipuri care se voiau cat mai creepy, de la metal tip "zgomot" pana la Two Girls One Cup, decapitari reale filmate, nu filme, si Saw, The Human Centipede & toata seria Final Destination, si inca nu am altar in camera in care sa il venerez pe Satan si nici nu imi bag la vena, ba as spune ca sunt on om normal, care se considera realizat, iubit, iubeste si plateste impozite & taxe si bilet de autobuz.
Daca apuci sa ii interzici sa asculte muzica ce ii place, unde crezi ca vei ajunge in relatia cu el? Este posibil sa fie doar o faza care ii va trece, sau va ramane pasionat de muzica asta, oricum asta e cel mai mic rau pe care si-l poate face. Daca este psihopat si crezi ca poate ajunge sa omoare animalute mici din sadism sau sacrificiu pentru Satan :D, faptul ca ii interzici sa asculte Death Metal nu-l va face mai normal.
Daca vrei sa fii un parinte bun, nush, vorbeste mai mult cu el, comunicati, nu incerca sa il tii in zgarda, ghideaza-l si iubeste-l indiferent ce muzica asculta, indeamna-l sa se tina de scoala sa nu iti ajunga muritor de foame, ca in Romania asta este o problema mai stringenta decat "satanismul", invata-l sa foloseasca prezervativul sau sa aiba grija de igiena (desi pana la varsta asta ar trebui sa stie deja), ori alte sfaturi cu adevarat utile, nu ce tunsoare sa poarte si cemuzica sa asculte.
Dumneavoastra nu aveti o gandire de om credincios ,puteti posta oriunde pe un forum obisnuit.
Eu nu cred ca aveti copil ,sau daca aveti este mic.
Cum puteti da asemenea sfaturi daca nu stiti ,nu ati trecut prin asta.
Eu sunt mama a doi copiii trecuti de 20 ani si stiu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.12.2011, 16:22:25
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dumneavoastra nu aveti o gandire de om credincios ,puteti posta oriunde pe un forum obisnuit.
Eu nu cred ca aveti copil ,sau daca aveti este mic.
Cum puteti da asemenea sfaturi daca nu stiti ,nu ati trecut prin asta.
Eu sunt mama a doi copiii trecuti de 20 ani si stiu.
Ei bine, eu am ochi sa vad in jur, sa imi vad colegii si prietenii unde au ajuns, si am minte sa inteleg ca au facut-o fara legatura cu frizura, ci numai cu educatia. E adevarat, nu am gandire de om crestin si in concluzie nu ma intereseaza de cate ori pe zi se roaga, fiind atee, de aceea pentru mine primeaza in educarea copiilor chestii concrete, legate de viata asta, nu cai verzi pe pereti, gen mantuirea prin rugaciune. Mi se pare mai firesc sa am grija de fericirea, caracterul, educatia si bunastarea materiala ale copilului meu, si evident nu resping toate principiile religioase din viata copiilor, din motive evidente: unele din ele sunt bune si coincid cu principiile mele (laice). Altele insa sunt de-a dreptul abuzive iar cei care isi permit sa le formuleze sunt niste control freaksi care resping tot ceea ce ei nu cunosc si nu le place.
Ba mai mult, atribuie religiei niste chestii care nu se regasesc nicaieri prin biblie, si pe care nici "Sfintii Parinti" (am inteles ca voi, ortodocsii, considerati toate "prescriptiile" lor sfinte) nu le-au afirmat vreodata. Un user a raspuns mai sus ca lui Dumnezeu nu-i plac pletele. As vrea sa vad o dovada a acestei afirmatii. Pana una alta, afirmatia respectiva nu este decat o dovada a propriei repulsii fata de pletosi, probabil ca in vremea lui Ceausescu respectivul ar fi strigat la rockeri "partidul te vreau tuns", sau ar fi jubilat sa-i fi vazut bagati in duba.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce nu-ti va cere Dumnezeu niciodata . . . ! cristiboss56 Pocainta 1 24.07.2013 22:24:15
O familie cere ajutor pentru copiii lor Adriana Cluj Umanitare 0 28.05.2012 17:42:54
GHERGHE GENTIANA STEFANIA va cere ajutor. georgeval Umanitare 4 28.06.2011 15:04:20
CE NUUUU ITI VA CERE DUMNEZEU cristina_roxana Reguli in Biserica 5 19.10.2010 22:20:48
Obama cere ajutor lumii!!! andreicozia Teologie si Stiinta 1 09.05.2010 20:47:32