Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.04.2008, 15:47:54
Socrate Socrate is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2008
Mesaje: 7
Implicit

DUMNEZEU nu are nevoie de hrana,caci EL ne da noua Hrana Sufleteasca si hrana trupeasca.Iisus Hristos este Painea si Apa Vietii care s-a intrupat pentru mantuirea noastra.

Intrebari:
-Cine este DUMNEZEU?
-Cum arata DUMNEZEU?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.04.2008, 17:38:58
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Exiguus
Am vazut atatea subiecte pe forum dar nici unul strict legat de Dumnezeu...
Asa ca am deschis un topic aici la Vechiul Testament pentru ca pur si simplu nu stiam unde altundeva sa-l deschid.
Topicul despre Dumnezeu trebuia sa-l deschizi la Biserica Ortodoxa, caci numai aici se afla Dumnezeu :)

...o cantare din Postul Mare!...
"Cu noi este Dumnezeu, intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu, auziti toate neamurile..."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.04.2008, 18:04:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sporirea in dragostea de Dumnezeu este si sporire in modul in care se hraneste Dumnezeu. El Se hraneste daruindu-Se noua. Cat omul robeste patimilor, nu Il poate iubi cu adevarat pe Dumnezeu si astfel, ajunge sa creada ca si Dumnezeu are trebuinta de hrana asemenea lui. Dar cand mintea nu va mai fi risipita in patimi, omul se va curati si va cunoste ca Dumnezeu nu are trebuinta de nimic, vrea doar ca noi sa fim asemenea Lui.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.04.2008, 12:42:08
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Exiguus
Am vazut atatea subiecte pe forum dar nici unul strict legat de Dumnezeu...
Asa ca am deschis un topic aici la Vechiul Testament pentru ca pur si simplu nu stiam unde altundeva sa-l deschid.

Nu stiu de unde mi-a venit zilele trecute un gand cu urmatoarea intrebare:
"Cu ce se hraneste Dumnezeu?"

La om exista atat o hrana fizica dar si una spirituala duhovniceasca.
Oare pentru Dumnezeu care este hrana?
Mai intai ne trebuie dogma despre Sfanta Treime. "Sfanta Treime este suprema taina a existentei, care explica insa toate, sau fara de care nu se poate explica nimic. De aceea, desi e suprema taina, este intrucatva inteligibila,conforma pana la un loc unei logici.
Ea se prezinta ca atare ca o metafizica reala, sau ca fundamentul abisal, dar intr - un fel inteligibil, a toata existenta".(Pr Staniloae)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.04.2008, 23:11:21
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Topicul despre Dumnezeu trebuia sa-l deschizi la Biserica Ortodoxa, caci numai aici se afla Dumnezeu
Aici se portiveste bancul ala:"Mergea Dumnezeu prin Rai aratandu-le oamenilor buni "obiectivele" cele mai importante:"aici este cutare, aici este cutare".Si dintr-o data, Dumnezeu le spune tuturor sa faca liniste. Oamenii intreaba mirati "de ce?". Si Dumnezeu raspunde binevoitor:"Uitati un grup de ortodocsi mai incolo. E bine sa nu ii deranjam deoarece ei cred ca sunt singurii de pe aici."Ma rog, bancul nu suna exact asa si tu nu te-ai referit la mantuire, dar ideea esentiala sper ca se intelege. Pentru ca nu poti sa pretinzi ca daca exista Dumnezeu, Acesta se afla numai in mijlocul unei singure grupari religioase. Adica cu restul lumii ce se intampla?E lasata de izbeliste numai pentru ca nu s-a nascut in religia aceea?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2008, 16:03:10
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
Adica cu restul lumii ce se intampla?E lasata de izbeliste numai pentru ca nu s-a nascut in religia aceea?
Dumnezeu nu are nevoie de cantitate ci de calitate. Sa ne amintim ca Israel, poporul ales a lui Dumnezeu era unul din cele mai mici popoare din vechime. Dumnezeu si-a pastrat crediciosia fata de ei chiar daca ei nu erau multi la numar. Iisus a incercat sa ii faca si pe ceilalti fii ai lui Avraam si intr-adevar suntem facuti si noi fii ai lui Avraam prin credinta in Iisus.

Cei care parasesc locul in care i-a pus Dumnezeu sa lupte in BO, si urmeaza prooroci mincinosi, exista riscul sa fie judecati ca si niste dezertori. Eu ca si crestin nu am dreptul sa ma mut de pe frontul de est pe cel de vest, sau sa imi arunc arma din maini, dupa cum ma taie capul, altfel risc sa imi considere Dumnezeu acest gest ca si curvie spirituala, sau mai rau ca si dezertare.
Reply With Quote
Răspunde