Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 12.08.2016, 17:27:38
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Simbolic nu comentez. Că văd că n-ai nevoie să fii provocat; tu ne explici oricum.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #332  
Vechi 12.08.2016, 17:31:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Simbolic nu comentez. Că văd că n-ai nevoie să fii provocat; tu ne explici oricum.
Încerc să vă explic pentru ca să încercați și voi să pătrundeți în Tainele Creației... ca să înțelegeți unde ne aflăm și cît de tare suntem păcăliți de big-banghiști.

E o fericire să împărtășești altora Adevărul... pe care l-ai căutat și l-ai găsit și L-ai primit în Dar.
Oare tu n-ai face la fel cu cele pe care le înțelegi? Nu te-ai bucura de ele bucurînd și pe alții? Căci nu se poate ca cineva aflînd și înțelegînd unde se află să nu se bucure.

Dar din Dar se face Rai!... dacă ai DiscernăMînt să nu-l confunzi cu mita și ismita și ispita.

Last edited by vsovi; 12.08.2016 at 17:43:26.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 15.08.2016, 14:23:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ți-am mai spus, dacă vrei să susții ceva, mai întîi definește termenii, sectă, erezie, înșelare...
Ti-ai raspuns singur:

Citat:
Deci îți poți da singur seama cît de mare a fost sf. Verginica, Trîmbița Apocaliptică nr. 6. Pentru mine a fost foarte mare, chiar mai mare ca sf. păr. prooroc. Arsenie Boca... pentru că nu a suferit el cît a suferit ea pentru Dumnezeu.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 15.08.2016, 14:24:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Încerc să vă explic pentru ca să încercați și voi să pătrundeți în Tainele Creației... ca să înțelegeți unde ne aflăm și cît de tare suntem păcăliți de big-banghiști.
Sa zicem ca o fi asa, desi nu este si nici n-ai capacitatea sa intelegi de ce.

Dar tot e mai bine de oameni cu reputatie decat de un pacalici derizoriu de pe un forum oarecare nu?

Si hilar pe deasupra:

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Ai dreptate gramatical........... dar simbolic? Stelele precis sunt așa ca niște drajeuri de vitamina C de piatră, ca niște piramidoane, ca niște macaroane tăiate foarte scurt iar în mijloc au miez de foc luminos. Pe cerul din partea cealaltă le-ai putea vedea tot timpul cam ca niște mingi de tenis de cîmp... multe așa cum le vezi noaptea de aici.


Or fi mers fazele astea printre taranii lu' Verjinica, acum si aici esti total expirat.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.08.2016 at 14:26:12.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 15.08.2016, 14:28:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Nu s-a specificat parametrul din care sa fie facut omul, asadar afirmatia ta nu este valida.
Oricum nu ai inteles, acum poti sa stai tu jos. Pe ziua de azi ai nota 2.
Pai tocmai ca nu s-a specifiat si se specifica ulterior, d'aia.
Regulile nu se pot schimba din mers.
Stai jos si nu mai umbla la catalog ca esti doar elev si e infractiune.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #336  
Vechi 16.08.2016, 14:10:00
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Stai jos si nu mai umbla la catalog ca esti doar elev si e infractiune.
Asta e si ideea. Am stat un pic si am reflectat: mai simt luminat si inteleptit de grairea ta.
S-a umplut forumul de inteligenta glumetilor.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 17.08.2016, 13:31:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ti-ai raspuns singur:


Eu cred că ți-am răspuns ție... la ce subiect off topic ai abordat tu aici.

Așa se întîmplă adesea, după ce îi faci pe plac la cîte unul și îi răspunzi cinstit și mai te încumeți să îl mai și întrebi cîte ceva, nu de alta ci ca să ne lămurim ce vorbim... se pune el și așa îți răspunde de ''bine'' de meșterește și scoate din textul tău cîte ceva foarte amuzant, îmbîrligînd sensurile, rezultatele, că cică iată, n-are sens să mai facă el efortul să-și argumenteze cinstit ceea ce susține ci declară sus și tare că cică ți-ai răspuns tu singur.

Păi dacă nu vrei să discuți și să-ți susți un punct de vedere... pentru ce îl mai emiți?

Și din ceea ce ai răspuns, rezultă că iar mă faci sectant, eretic și înșelat deși Dumnezeu a zis să nu judecăm pe nimeni și să ne ferim de a cădea în judecată.

Dacă tu persiști în a face altfel decît a zis Domnul atunci iată că oricine își poate da seama că: ''cine zice ăla e!'' așa cum zic copiii... și ți-am mai spus asta. Deci s-ar putea ca tu să fii sectantul, ereticul și înșelatul deși te las pe tine să definești termenii. Dar nu vrei.

Iar dacă totuși te pui să judeci fără pripeală... atunci unde îți sunt argumentele, temeiurile? Căci din argumentul meu, rezultă clar de ce cred eu că e mai vrednică sf. Verginica decît sf. prooroc. Arsenie Boca, din răspunsul meu la întrebarea sau la afirmația ta că cică sf. Verginica ar fi socotită mai mare decît este de către ucenici sau de către alții și eu ți-am răspuns povestindu-ți viața ei și concluzionînd:

''Deci îți poți da singur seama cît de mare a fost sf. Verginica, Trîmbița Apocaliptică nr. 6. Pentru mine a fost foarte mare, chiar mai mare ca sf. păr. prooroc. Arsenie Boca... pentru că nu a suferit el cît a suferit ea pentru Dumnezeu. ''

Astfel că suferința și mucenicia pentru Dumnezeu și răbdarea pînă la sfîrșit în iubire te face mare înaintea Domnului iar asta nu te face nici sectant, nici eretic și nici înșelat cum vrei tu să definești ceea ce te-am întrebat, din cuvintele mele.

Iată deci diferență de onestitate în dialog. Dar ți-am zis că n-are rost să continuăm pe tema asta căci nu e locul aici să discutăm despre cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice, aici se discută alt subiect... la care ar fi bine să revenim.

Așa că mă întreb singur: Are sens să mai dialoghez aici cu AlinB despre sf. Verginica?
Îmi răspund singur: Nu prea... fiindcă omul fuge de o discuție onestă! Îi place doar să cîștige la păcălici!

Last edited by vsovi; 17.08.2016 at 13:49:49.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 17.08.2016, 13:59:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa zicem ca o fi asa, desi nu este si nici n-ai capacitatea sa intelegi de ce.
Bine, să presupunem că eu nu înțeleg așa de bine și de ușor ca tine. Mai bine mai greu și mai încet dar sigur!

Citat:
Dar tot e mai bine de oameni cu reputatie decat de un pacalici derizoriu de pe un forum oarecare nu?
Te păcălești singur... eu crede-mă că nu te-am păcălit cu nimic. Însă din pricina înțelegerii tale mai e mult pînă o să-ți dai seama.

Citat:
Si hilar pe deasupra:

Citat:
Stelele precis sunt așa ca niște drajeuri de vitamina C de piatră, ca niște piramidoane, ca niște macaroane tăiate foarte scurt iar în mijloc au miez de foc luminos.


Or fi mers fazele astea printre taranii lu' Verjinica, acum si aici esti total expirat.
Păi am vrut doar să-ți descriu că stelele au o haină de piatră și sunt mult mai mici decît îți închipui. Ți-am explicat că de pe pămîntul dintre mările de deasupra cerurilor ele se văd pe cer cam cît mingile de tenis de cîmp, dar nu sunt sferice ci cilindrice, avînd o haină de piatră cilindrică așa ca soarele care are pe spate o haină de piatră semisferică. Stelele bat în ambele direcții, luminînd și în sus și în jos în schimb soarele luminează doar în jos spre noi cei de aici. De aceea hainele de piatră sunt diferite.

Păi dacă fazele astea merg la țăranii lu' Verginica sau la alții și cum ăsta e purul adevăr căci nu te păcălesc atunci trag concluzia că ei înțeleg mai bine și mai ușor Adevărul ca tine. Dar mi-am răspuns singur că nu mai dialoghez cu tine offtopic fiindcă ție nu-ți place Adevărul ci îți place prea mult să cîștigi la păcălici... trișînd!

Last edited by vsovi; 17.08.2016 at 14:08:59.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 17.08.2016, 14:43:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Vsovi,

Cum comentezi?



Sursa:

https://www.theflatearthsociety.org/...?topic=67675.0
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 17.08.2016, 15:32:51
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Păi toate consecințele de la 1-7 apar datorită finității creației.

La apusuri sau răsărituri deși vedem soarele de parcă ar intra sau ar ieși din mare, defapt e o iluzie pentru că dacă ești la pol în toiul verii vezi sigur că soarele e tot timpul deasupra rotindu-se în jurul tău fără să coboare sub linia orizontului. Iluzia răsăriturilor și apusurilor apare din pricina fenomenului refracției luminii în mediu. Cînd lumina trece prin straturile de aer de diferite temperaturi ea își schimbă direcția treptat și uniform și continuu cu un mic unghi care face ca lumina și imaginea să meargă pînă la urmă în curbă lungă. Astfel că noi, aflați sub soare, vedem întotdeauna aceiași imagine discoidală a soarelui, aia pe care o vedem cînd soarele e la zenit, practic vedem aceiași față discoidală a Soarelui așa cum vedem întotdeauna aceiași față semisferică a Lunii căci și imaginea ei merge în curbă.

Exemple de mergere a luminii în curbă sunt fenomenul fata-morgana pe nisip sau pe șosea, privitul pe deasupra unei surse de căldură (vezi cum se mișcă și se distorsionează imaginile deși doar aerul de deasupra focului e mai cald), dispariția navelor la orizont deși ele sunt doar la 2-3km distanță. De aia dispar pentru că imaginea vaporului merge în curbă și intră în pămînt și tu vezi doar catargul... la nivelul nisipului, a șoselei, a focului sau a mării e mult mai cald aerul și acolo imaginile suferă acest fenomen de curbare încît devine sesizabil pe distanțe scurte.

Chiar curcubeul este un fenomen clar al curbării traiectoriei luminii și imaginii prin mediu. Soarele bate din spate și tu vezi un curcubeu perpendicular pe direcția soarelui, un curcubeu format pe nori, pe vaporii de apă, pe ceață, pe straturile de aer pline de apă... și îl vezi de jos pînă sus și de sus pînă jos, așa un cerc uriaș colorat.

În imaginea ta, în poza prezentată, se vede că Soarele e la răsărit sau apus, deci deși el e deasupra pămîntului plat, discul lui se vede la nivelul mării perpendicular pe pămînt și nu paralel și atunci muntele se vede că face umbră pe norii foarte joși, interpunîndu-se în calea cea curbă a razelor. E normal și firesc, dar lumina nu vine de sub linia orizontului de la un soare sferic spre un pămînt sferic ci ea vine de deasupra pămîntului plat și merge în curbă mai departe pînă la nori în cazul de față.

Last edited by vsovi; 17.08.2016 at 16:19:02.
Reply With Quote
Răspunde