Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 17.08.2016, 17:37:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bre vsovi, nu mai fa asa spume ca o sa-ti plesneasca un vas ceva.

Nu citesc mesaje lungi de la si nici nu ma intind la discutii cu sectarii, cel putin atat timp cat nu vad ceva care sa ma faca sa cred ca merita lamurit.

Tu esti deja "lamurit" in ratacirea ta, asa ca n-am ce lamuriri sa-ti dau si nici tu nu ai cu ce sa ma lamuresti pe mine, fiind deja vizavi de ce hram porti.

Singurul dubiu care ar fi, este daca esti un om cu scaun la cap dar care din cine stie ce motiv a inghitit niste prostii care le vomita pe unde apuca si i se da voie, sau esti un trol care face misto sau un om care nu are toate tiglele pe casa.
Din afara, toate perspectivele se vad la fel de valide.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.08.2016 at 17:40:16.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 23.08.2016, 16:28:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bre vsovi, nu mai fa asa spume ca o sa-ti plesneasca un vas ceva.
Spume face marea... sau ''mintea'' aia a ta cînd o supui, silind-o ''logicii'' tale.

Citat:
Nu citesc mesaje lungi
Normal... dar cu toate astea știi mai bine ca oricine ce conțin ele.

Citat:
de la si nici nu ma intind la discutii cu sectarii, cel putin atat timp cat nu vad ceva care sa ma faca sa cred ca merita lamurit.
Bine faci... dar confunzi cu rea credință lucrurile: EU NU SUNT SECTAR... SUNT mirean DIN BOR... (și cred că ți-am repetat asta de 100 de ori. Dacă nu poți pricepe nicicum nu te forțez. Însă crede-mă că e penibil s-o ții la nesfîrșit așa langadanga dangalanga... vrei tu să mă scoți sectant, dar n-ai cum, nu poți asta vrînd să crezi tu neapărat că e așa cum îți închipui tu. Dacă afirmi mereu despre cineva ce vrei tu nu înseamnă că acela e ce vrei tu ci înseamnă că ai tu idei fixe... rele, căci așa ți le-ai fixat, din înterese și din motive evidente.)...... iar N.I.P. dacă la ei te referi că ar fi sectă, asta e doar părerea ta absurdă sau a altora fiindcă nici ei nu sunt sectari ci s-a procedat cu ei așa cum procedezi tu cu mine... repeți ca Stalin minciuna în speranța că ea se preschimbă în adevăr... deci faci și tu ca și comuniștii un fel de vrăjitorie la adresa celor incomozi, incomozi pentru că ei cred drept fără să le fie frică de teroriștii acoperiți.
Citat:
Tu esti deja "lamurit" in ratacirea ta,
Unde m-am rătăcit? M-o fi rătăcit Dumnezeu sau Adevărul...

Citat:
asa ca n-am ce lamuriri sa-ti dau
Sigur că n-ai... că dac-ai avea ai cunoaște și tu Adevărul.

Citat:
si nici tu nu ai cu ce sa ma lamuresti pe mine, fiind deja vizavi de ce hram porti.
Nici nu încerc să te lămuresc. Te vei lămuri tu singur, la timpul potrivit. Era vorba să ne lămurim în alt sens, în sensul unei discuții cinstite bazată pe argumente și nu pe etichete și insinuări absurde și dezinformări și construire de idei fixe ca Stalin... căci cu asta se ocupă propaganda... eu vroaim să ne lămurim împreună prin discuții oneste ca să pricepem bine unde locuiește Dreptatea și nu încercam să te ''lămuresc'' așa ca la securitate. Eu cred în ce spun și cred că e Adevărat... dacă tu îți găsești pretexte și prejudecăți ca să nu poți purta o discuție e strict problema ta.


Citat:
Singurul dubiu care ar fi, este daca esti un om cu scaun la cap
Mă bucur că te îndoiești...

Citat:
dar care din cine stie ce motiv a inghitit niste prostii care le vomita
No comment (Ai mai auzit pe la cineva ceea ce cred și ce susțin eu? Afară de sfinți și de Dumnezeu nu știu să mai fi susținut cineva ceea ce am susținut eu... așa că n-am înghițit de la nimeni decît de la Dumnezeu. Iar cînd scriu nu mi se pare că vomit și nici sînge nu vărs ci mărturisesc Adevărul... pe care, nu-ți fă probleme, îl vei înțelege și tu cîndva și te vei întîlni cu El. Știu că iar repeți ca Stalin ca să-ți credibilizezi ideea că aș fi vreo oaie neagră... din moment ce nu sunt în linia partidului inchizitorial ''ortodox''-comunist)
Citat:
pe unde apuca si i se da voie,
Nu cred că a scrie pe forum ceea ce crezi este interzis așa că nu numai că e normal să i se dea voie oricui să scrie ce crede dar pentru asta sunt forumurile... însă probabil că argumentele tale sunt cenzura, minciuna, etichetarea, atacul la persoană, insinuarea cu trollul și nebunia și alte fițe de cartofor de păcălici care vrea să câștige cu orice preț... trișînd.

Citat:
sau esti un trol care face misto
Adică probabil că nu cred ce spun, nu cred ce scriu și fac mișto de mine pe forum. Nu e altceva decît o altă idee ieșită din ''logica'' aia a ta pe care încerci să ți-o fixezi și ție și altora ca să-ți justifici aroganța.
Citat:
sau un om care nu are toate tiglele pe casa.
Staul la bloc... așa că n-am țigle! Și nu mai căuta variante că n-are rost... nu găsești acul de cojocul tău în carul cu paie... așa că degeba vrei să le dai foc... Ai răbdare și vei găsi varianta corectă atunci cînd nu vei face mofturi că cică nu poți vedea pădurea din cauza copacilor, darmite cărarea prin ea pînă la Munte.
Citat:

Din afara, toate perspectivele se vad la fel de valide.
Perspectivele astea sumbre prin care încerci să mă definești și să mă descrii cu absurditate vin din negarea ta pe care o prestezi cu o evidentă răutate, practic negi două idei în care eu cred mărturisindu-le Adevărate și de la Dumnezeu:

1. Cred că : Pămîntul e plat așa cum l-am descris în linkul din semnătură despre Facerea, cu mici revizuiri.

2. Cred că cele 7 Trîmbițe Apocaliptice sunt niște sfinți oameni-îngeri foarte credincioși ortodocși și mari mucenici care au mărturisit trîmbițînd de la Dumnezeu. (1. pr. Iosif Trifa, ziarele lui și OD, 2. Petrache Lupu și Moșul Dumnezeu de la Maglavit, 3. pr. prooroc Arsenie Boca de la Prislop și Drăgănescu, 4. pr. Ioan Iova de la Recea și 5. sora Veronica de la Vladimirești, 6. sora Verginica de la Maluri și 7. sora Mihaela și pr. Nicușor de la Pucioasa.)

Cine crede le va asculta mesajul și va înțelege și se va pregăti pentru întîlnirea cu Dumnezeu, iar cine nu, e treaba lui și Dumnezeu cu mila....

Eu mi-am făcut datoria de mirean creștin ortodox din BOR și v-am spus Adevărul!.. pentru că eu cred... și crezînd cu bucurie am spus și altora.

Adevărul nu silește pe nimeni cu dea-sila ci Adevărul cheama la iubire căci Dragostea se bucură de Adevăr fiindcă ea știe că Adevărul ne va face slobozi prin răbdare pînă la sfîrșit... și ea se bucură așa cu înțelepciune credincioasă fiindcă Dumnezeu este un Dumnezeu al Libertății și nu al silniciei, al sfințeniei și nu al păcatului.

Deci siliți-vă pe voi înșivă căci împărăția Cerurilor se ia cu năvală de către învățăceii silitori, ucenici ai Cuvîntului.

Dacă n-ai chef să citești și n-ai ajuns pînă aici nu-ți fă probleme, nu-ți fă griji deșarte... ci crede numai și străduiește-te să nu mai păcătuiești... căci așa fac și eu... mă străduiesc să te iubesc și să nu mai păcătuiesc... Domnului și nici iubirii de Dumnezeu... respectînd și urmînd Cuvântul!

Last edited by vsovi; 23.08.2016 at 16:59:52.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 23.08.2016, 16:38:09
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Staul la bloc... așa că n-am țigle!
Citat:
1. Pămîntul e plat așa cum l-am descris în linkul din semnătură despre Facerea.

2. Cele 7 Trîmbițe Apocaliptice sunt niște sfinți îngeri-oameni foarte credincioși care au mărturisit de la Dumnezeu. (1. pr. Iosif Trifa și OD, 2. Petrache Lupu și Moșul Dumnezeu de la Maglavit, 3. pr. Arsenie Boca de la Prislop și Drăgănescu, 4. pr. Ioan Iova de la Recea și 5. sora Veronica de la Vladimirești, 6. sora Verginica de la Maluri și 7. sora Mihaela și pr. Nicușor de la Pucioasa)
Atunci nu ai toate geamurile intregi...
Reply With Quote
  #344  
Vechi 23.08.2016, 17:10:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Atunci nu ai toate geamurile intregi...
Păi dacă dați voi non-stop cu pietre... e firesc. Și tot voi o scoateți mereu că cică tot eu sunt de vină că m-a tras curentul.


Dar e mai bine așa... se aerisește locuința iar virușii și bacteriile vrînd să curețe pămîntul de păcat mă iau la întrebări și mă trec prin toate bolile făcînd și ei voia lui Dumnezeu... păcat că nu știu nici ei așa ca voi cînd să se oprească uitînd ca și voi că ''nu jertfe sau moartea păcătosului o doresc ci să se întoarcă păcătosul la Mine din căile lui cele rele și să rămînă Viu!'' și de aia mai iau și antibiotice și mînc usturoi... fiindcă nu se știu opri virușii și bacteriile, exact așa ca voi, nu se lasă ei pînă nu te omoară dacă ar putea pentru superstiții... iar apoi morții îngroapă pe morții lor.

Last edited by vsovi; 23.08.2016 at 17:16:54.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 23.08.2016, 23:12:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mirean din BORcanul cu pucioasa
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 23.08.2016, 23:14:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da; tu cum comentezi ca darama cam toate supozitiile tale.. :)

Acu' ramane sa upgradezi la next release: pamantu' rotund, da' fix si toate care se invart in jurul lui.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 23.08.2016, 23:27:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Nu are rost sa se chinuie si cu aia. Mai bine accepta ca universul e electric si gata. :)
Reply With Quote
  #348  
Vechi 24.08.2016, 00:04:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu observasi ca e masochist, pardon, jertfelnic? :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 24.08.2016, 13:11:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mirean din BORcanul cu pucioasa
Exact! ... dragul meu prieten foarte simpatic.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 24.08.2016, 14:55:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da; tu cum comentezi ca darama cam toate supozitiile tale.. :)

Acu' ramane sa upgradezi la next release: pamantu' rotund, da' fix si toate care se invart in jurul lui.
E o poză interesantă, de aia am publicat-o. Dar apropo de lumini și nori, pot să-ți dau și eu https://www.youtube.com/watch?v=hlJmBe1eeQA unde la minutul 2:30 ai Soarele aproape cu o pată roșie pe nori chiar dedesubt. Argument pentru Soarele aproape, pro PP. Vezi tu, nici una din dovezi nu e de primă mînă, care să arate fără urmă de îndoială că avem PS sau PP. Dar încă o aștept pe cea care să arate adevărul în toată splendoarea lui.

Deocamdată nu m-a convins nici o variantă, deci continui investigația.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde