Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.01.2008, 21:43:21
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SI IISUS HRISTOS s-a odihnit de lucrarea LUI in ziua de sabat,dar de fapt a coborit sufletul la IAD pt a elibera pe unii detinuti de acolo ,ADAM,EVA,,,ETC.Trupul LUI a stat in mormnt pina in dimineata primei zile a saptaminii,adica ziua in care prin inviere a devenit inceputul mintuirii oamenilor din robia pacatului.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.06.2008, 19:29:49
elisa elisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2007
Mesaje: 1
Implicit

:)Am citit raspunsurile voastre la aceasta intrebare privind odihna lui Dumnezeu,dar cu parere de rau, nu am regasit ceea ce simt in adancul inimii mele.
Eu cred ca Dumnezeu, s-a "odihnit" in ziua a saptea, din iubire pentru cea mai desavarsita creatie a Sa. A creat o zi numai pentru comunicarea cu aceasta minunata faptura, alcatuita "dupa chipul si asemanarea Sa".
Ziua a saptea este ziua in care Domnul se intalneste cu toti cei care Il iubesc, cu toti cei care sufera,se bucura si ii asteapta pe toti cei ce nu Il recunosc ca si Creator. Se odihneste din creatia materiala, dar munceste din greu pentru creatia duhovniceasca, nevazuta in chip material.
Eu cred ca Dumnezeu "odihnindu-Se", dupa desavarsirea Creatiei Sale, face ceea ce ne-a promis: "Iata Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu, si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el si el cu Mine."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.06.2008, 00:44:03
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

nu cred ca sunt 7 zile literare, cercetatorii au demonstrat in atatea randuri ca pamantul s-a format a evoluat si s-a modifica in milioane de ani, iar daca este asa atunci ce facem cu "ziua" a 7? daca celalte zile reprezinta de fapt milioane de ani, atunci ziua a 7-a ce este????
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2008, 17:43:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
De ce a fost nevoie sa se odihneasca Dumnezeu?are un alt subinteles "odihna"?
Dumnezeu s-a odihnit de lucrarea pe care a inceput-o si a terminat-o ,pina sa inceapa alta lucrare duhovniceasca cu noi. Cred ca urmatoarea lucrare f. importanta alui Dumnezeu a fost sa-l trimita pe FIUL SAU IN lume la propovaduire si la jertfa pt noi.
Reply With Quote
Răspunde