Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2009, 22:24:49
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit polemizam?!

argumentat daca se poate astept raspuns la o dilema: preotia profesie sau har? stiu: sa discutat dar poate nu s a concluzionat,ca atare va rog acceptati din nou sau deloc acest subiect motivandu va ,apartenenta la una dintre cele doua! Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.11.2009, 22:36:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si una si alta!

PROFESIÚNE, profesiuni, s.f. 1. Ocupație, îndeletnicire cu caracter permanent, pe care o exercită cineva în baza unei calificări corespunzătoare; complex de cunoștințe teoretice și de deprinderi practice care definesc pregătirea cuiva; meserie. 2. (În sintagma) Profesiune de credință = declarație publică pe care o face cineva cu privire la principiile sau la convingerile sale.

HAR, haruri, s.n. 1. (În religia creștină) Dar2, ajutor spiritual, grație divină acordată omului. ♢ Expr. (Cu sensul religios atenuat sau pierdut) Har Domnului! exclamație prin care cineva își exprimă satisfacția pentru reușita unui lucru; slavă Domnului! ♦ Puterea sacramentală a preoților de a oficia actele de cult. 2. Calitate, însușire, dispoziție naturală care face pe cineva vrednic de admirație; p. ext. talent, vocație, dar2. 3. (Înv.) Dar2 sau răsplată acordată cuiva ca un semn de bunăvoință, ca o favoare deosebită. – Din sl. chari.

Numai ca profesiuni au mai multe categorii de oameni, har au numai preotii (adica toti preotii, indiferent ca sunt ei gay sau nu stiu ce pacate or mai avea)! Acum, dupa cum isi indeplineste fiecare profesiunea si cum lucreaza fiecare harul, au in fata cui da judecata! Sa ne ajute Dumnezeu sa gasim preoti buni, care isi slujesc cum se cuvine profesiunea si care lucreaza harul ce li s-a dat in Sf. Taina a Hirotonirii! Si acestia sunt destui si covarsesc exemplele negative!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.11.2009, 23:02:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este prea mult spus Har, preotia este ( ar trebui sa fie pentru toti) o chemare. Se poate spune ca este vorba si de un talent, oratoric, o prezenta...dar asa este, trebuie cu toata seriozitatea privita si ca o profesie, chiar una dificila cu multe aspecte fizice si mecanice care nu au nimic de a face cu Harul ci cu priceperea barbateasca( instrumente de manevrat, scule, ustensile, de spalat, curatat, taiat , aranjat, muta mortul de colo-n colo, tine plodul, pregateste scaldatoarea, tine masa, ridic-o, leagan-o, aprinde cadelnita, fi rapid, etc) si care trebuiesc bine insusite
...ca sa nu mai vorbesc de aspectul afacerist, in sensul bun, ziditor, uns cu toate alifiile, ca sa nu fi furat, batut, sa nu-ti sara mustarul cind esti injurat, gonit, scuipat. Trebuie sa fi si sanatos si rezistent fizic, sa rezisti la Liturghii.
Daca-ti faci meseria asta cum trebuie, ca la carte, devine foarte grea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.11.2009, 23:09:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ah, am uitat cea mai importanta definitie!

[SIZE=2]Preotia este Sfanta Taina prin care Sfantul Duh, prin punerea mainilor episcopului, [/SIZE][SIZE=2]impartaseste celui hirotonit ca episcop sau preot harul si dreptul de a savarsi celelalte Sfinte [/SIZE][SIZE=2]Taine si de a calauzi viata in credinta a oamenilor.[/SIZE]
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2009, 23:49:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este prea mult spus Har, preotia este ( ar trebui sa fie pentru toti) o chemare. Se poate spune ca este vorba si de un talent, oratoric, o prezenta...dar asa este, trebuie cu toata seriozitatea privita si ca o profesie, chiar una dificila cu multe aspecte fizice si mecanice care nu au nimic de a face cu Harul ci cu priceperea barbateasca( instrumente de manevrat, scule, ustensile, de spalat, curatat, taiat , aranjat, muta mortul de colo-n colo, tine plodul, pregateste scaldatoarea, tine masa, ridic-o, leagan-o, aprinde cadelnita, fi rapid, etc) si care trebuiesc bine insusite
...ca sa nu mai vorbesc de aspectul afacerist, in sensul bun, ziditor, uns cu toate alifiile, ca sa nu fi furat, batut, sa nu-ti sara mustarul cind esti injurat, gonit, scuipat. Trebuie sa fi si sanatos si rezistent fizic, sa rezisti la Liturghii.
Daca-ti faci meseria asta cum trebuie, ca la carte, devine foarte grea!
Domnule Andrei, sa ma ierti, dar dumneata cand mergi la spovedanie nu mergi cumva la un slujitor care are harul de a te dezlega de pacate? sau doar la unul care are timp si rabdare sa asculte? Cand mergi la Impartasanie, nu apelezi cumva la preotul care are harul de a transforma painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului? sau la unul care stie sa manevreze lingurita? Cand iti botezi un copil, nu mergi la cel care are harul acesta sau mergi la unul care are abilitate sa scufunde copilul? Caci nici un om, oricat de virtuos ar fi, nu ar putea face toate acestea. daca nu ar fi primit la Hirotonie harul. Si iarasi, oricat de pacatos si de nepriceput ar fi respectivul, daca a fost socotit vrednic sa lege si sa dezlege pacatele oamenilor, ofiaciaza aceste Sfinte Taine. Dar nu inteleg de ce cunoscatorii intr-ale teologiei nu posteaza cuvinte spre invatatura si la acest topic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2009, 00:09:04
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotul are dreptul de a savarsii sfintele taine prin Sfantul Duh...... Unde este bariera de cauzalitate in dualitatea firii-daca exista- unui preot,ma gandesc la misiunea sa divina si la laicul profan evident al fiecaruia dintre noi deci implicit si al sau,si tot in acest sens ,chiar ar trebui sa existe ca dualitate? sau lucrand cu ele dai victorie uneia?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2009, 00:23:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Preotul are dreptul de a savarsii sfintele taine prin Sfantul Duh...... Unde este bariera de cauzalitate in dualitatea firii-daca exista- unui preot,ma gandesc la misiunea sa divina si la laicul profan evident al fiecaruia dintre noi deci implicit si al sau,si tot in acest sens ,chiar ar trebui sa existe ca dualitate? sau lucrand cu ele dai victorie uneia?
Iata ce raspuns da parintele Cleopa. Sa-ti foloseasca!

Sa nu judecam preotii ! [...] Dupa ce-am intrat acolo, intalnirea religioasa a inceput, asa cum se cuvenea, cu rugaciune. La un moment dat, se ridica o doamna si spune :
- Prea Cuvioase parinte, eu nu pot pune in acelasi cantar pe toti preotii !
- Dar cine esti dumneata de cantaresti preotii ? Ai stat pe scaunul lui Hristos ?
- Dar, Prea Cuvioase, parintele cutare-i sfant, parintele cutare, care a fost la inchisoare, a fost un sfant, dar ceilalti preoti care nu poarta uniforma, care se barbierese, care fumeaza, eu nu-i pot pune in acelasi cantar.
- Dar, cine ti-a dat voie sa-i pui in acelasi cantar dumneata si sa cantaresti preotii ? Ca n-ai voie sa cantaresti pe nimeni, ca zice asa Scriptura : Nu judecati, si nu veti fi judecati ( Matei 7, 1 ). Eu pe nimeni n-am voie sa judec, pentru ca judecatorul nostru este Hristos.
- Vreau sa va spun, ca eu mi-am pierdut evlavia la unii preoti si eu cred ca n-au toti acelasi har.
- Rau ai gandit ! Dumneata trebuie sa stii e daca ar fi asa cum zici, n-ar mai fi preoti pe fata pamantului, fiindca toti gresesc. Dar nu-i asa. Zic Sfantul Ioan Gura de Aur : " A preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza ".
De vei vedea preot beat, cazut in sant, du-te si-i saruta mana si indata te-ai umplut de harul lui Dumnezeu ! Ca nu se amesteca niciodata pacatele lui cu harul lui Dumnezeu, care l-a luat la hirotonie, ca atunci n-ar mai fi har. Preotul nu lucreaza in virtutea sa personala, ci in virtutea harului care l-a primit. Daca n-a fost vrednic, la judecata ia mai mare munca decat crestinii, ca cei tari, tare se vor cerca; caruia i s-a dat mult, mult se va cere; si mai mult va fi batuta sluga aceea care a stiut voia, decat cea care n-a stiut ( Luca 12,48 ).
Dar acest lucru este al lui Hristos, nu-i al tau. Noi ne plecam harului lui Dumnezeu, ca ai auzit ce a spus Mantuitorul la popor. El, ca Dumnezeu, ii mustra pe carturari si pe arhierei, dar poporului nu i-a dat voie sa-i mustre. Ai auzit ce-a spus ? Pe scaunul lui Moise si al lui Aaron au sezut carturarii si fariseii, arhiereii si preotii; tot ce va invata ei sa faceti, sa faceti, ca ei legea lui Dumnezeu invata, dar dupa faptele lor sa nu faceti, ca ei zic si nu fac (Matei 23, 2-3).
Evanghelia iti da voie sa faci ce zice preotul, cand te invata de bine, iar daca vezi la el ceva ca nu-i bun, nu face. Mantuitorul spune asta. Pentru ca el are sa dea seama inaintea lui Dumnezeu daca n-a facut, si eu am sa dau seama inaintea lui Dumnezeu, daca am auzit un cuvant bun si nu l-am facut.
Dar nu le-a dat voie sa judece, pentru ca harul lui Dumnezeu nu se duce de la preot, numai daca ai auzit ca l-a caterisit. Si cand este caterisit, inca darul nu se ia. Atunci este ca un soldat care are la dansul sabie, are pusca, are pistol, dar n-are voie sa le foloseasca, ca i se ia numai administrarea harului, nu harul lui Dumnezeu, numai lucrarea harului. El, in ziua judecatii, tot ca preot se va judeca.
Ia sa va dau un exemplu : Pune dumneata intr-un castron de marmura un pumn de galbeni de aur si pune si cenusa.Ia o caldare de apa si toarna peste ei.Ce se intampla cu cenusa ?S-a amestecat aurul cu apa ? A intrat cenusa in aur ? N-a intrat. Aurul este alta fire si cenusa alta. Dupa cum nu se amesteca aurul cu cenusa, asa nu se amesteca la preot pacatele lui cu harul care este dat de la Dumnezeu, macar de ar fi el cat de pacatos.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.11.2009, 12:43:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Harul este cel ce aprinde pe om spre Preotie, iar nu o vointa proprie rationala.

Cel ce doreste Preotie sa isi raspunda lui insusi la intrebarea: "De ce vreau sa fiu preot?"
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.11.2009, 13:16:53
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Preotia in primul rand este vocatie(chemare). Asa cum Hristos I-a chemat pe primii Apostoli prin cuvintele "Veniti dupa mine si Va voi face pescari de oameni" , tot asa trebuie viitorul preot sa simta chemarea lui Dumnezeu la aceasta inalta slujba. Nu insist asupra responsabilitatilor care decurg din acesta chemare , mai ales ca ceea ce face preotul pe pamant ,nici ingerii din ceruri nu indraznesc sa faca.
Imi vine in minte o istorioara din Pateric ,apropos de valabilitatea lucrarii preotesti in legatura cu vrednicia preotului:
Un ucenic mai carcotas , asa ca mine, nu era incredintat ca Dumnezeu lucreaza la fel prin Sfintele Taine slujite de un preot nevrednic. I s-a aratat o vedenie cu un lepros , plin de bube si rani , care insa scotea cu ciutura din fantana o apa rece si f. buna , mai ales cand ti-e mai mare setea. O voce din cer s-a auzit zicand: "De ce te indoiesti, putin-credinciosule? Oare apa nu este la fel de buna si stingatoare de sete daca o scoate acel lepros? Cu ce te deranjeaza ca este cu bube ? Ca doar nu se atinge de apa cu bubele sale si nu spurca pe nimeni cu apa pe care o scoate.
Abia atunci a inteles fratele ca Duhul Sfant lucreaza indiferent de vrednicia preotului care administreaza Tainele.

Last edited by GeorgeS; 10.12.2009 at 10:34:36.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.11.2009, 15:45:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Preotia este ...mai multe elemente la un loc

Preotia este un amestec.

1. Este o profesie, atata vreme cat se studiaza si primesti un salariu, concediu si alte drepturi si traiesti din asta. Daca preotia ar fi practicata pe langa alt serviciu, in mod onorific, nu ar fi profesie.
2. Este o chemare. De fapt pentru oricare profesie trebuie sa ai o chemare si o placere de a o practica, pentru a o face bine.
Chemarea in preotie? Puterea de a intelege religia, credinta si a o impartasi, oratorie, psihologie, capacitatea de a lucra cu lumea, de a duce o viata privata mai deosebita,etc.
3. Se spunea aici de har. Aici este o problema. Nu este clar definit acest har si mai este si f.subiectiv. Acelasi preot poate fi pentru unul cu har, pentru altul nu. Depinde cum stie sa se foloseasca de acest har si de cum il percepe lumea. Exact ce este acest har?
Cine poate sa defineasca corect, fara a-l confunda cu ceva de la pct.1 si 2.

As face aici o paralela de ex. cu un scriitor.
Un scriitor este o profesie daca traiesti numai din asta, daca nu, este un hobby, sau ceva de placere.Poti sa studiezi la facultate, sau nu.
Ca sa scrii cu adevarat trebuie sa ai talent nativ si trebuie sa-ti placa, s-o faci cu pasiune si suflet. Asta este chemarea.
Un scriitor care scrie frumos, care iti mangaie sufletul cu lucrarile lui, care iti trezeste sentimente: bucurie, tristete, etc.,sa te atraga, sa te transforme chiar, se numeste ca are har.
Reply With Quote
Răspunde