Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 14.10.2012, 08:00:44
moromete moromete is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.10.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul

invataturile crestine le gasiti in cadrul Bisericii Ortodoxe.
Nu stiu ce numiti dvs. ca fiind invataturi crestine. Eu cred ca sunt invataturile lasate de Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli. Iar aceste invataturi, adresate oamenilor simpli, le gasim numai in Sfanta Scriptura (nu in vreo biserica).
Reply With Quote
  #1352  
Vechi 14.10.2012, 08:22:28
moromete moromete is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.10.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Una mult mai subtila decat betia.
Care este acea patima de care ati scapat? Eu v-am spus despre o patima de a mea. Spuneti-mi si dvs.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eu am intrebat 2 lucruri:
1.daca si betivii, mincinosii si hotii sunt de fapt cazuri de posedare de demoni, cum ii exorcizati? Fac spume la gura sau nu? Daca da, cum ii exorcizati?
2.ati intalnit cazuri de demonizati - asemnea celor intalniti in Evanghelia din care v-am reprodus mai-sus - care au venit la voi, sectarii sambetisti sa fie exorcizati - sau vindecati, daca nu va place cuvantul "exorcizare"?
Sa lamurim lucrurile. Eu (personal) nu am intalnit nici un caz de demonizat (din acela cu manifestari ciudate). In schimb am intalnit o sumedenie de cazuri de oameni care au fost impovarati de patimi iar Dumnezeu i-a eliberat.

Haideti sa facem o intelegere: la dvs. sa mearga cei cu spume la gura iar la noi sa vina betivii, curvariii, mincinosii, hotii, etc. Noi nu avem cele necesare pentru primii (tămâie, lanturi, cruci si alte cele) iar dvs. nu aveti leac pentru cei din a doua categorie.


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Sfatul Sf.Ap.Iacov se refera la
Oricum ati incerca sa o intoarceti, Sfantul Apostol Iacov a fost limpede. Daca aveti probleme cu cel rau, este pentru ca nu v-ati apropiat de Dumnezeu si nu v-ati impotrivit diavolului (recititi Iacov 4:7). Nu mai puteti sa facti o virtute din faptul ca, la dvs., cel rau ispiteste mai mult. In plus, nu va mai puteti lega nici de cei care au scapt de ispite (spunand, in mod rautacios, ca pe acesrtia diavolul ii lasa in pace, pentru ca sunt de-ai lui). Corect?
Reply With Quote
  #1353  
Vechi 14.10.2012, 10:12:11
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Domnule Urs, cum am mai spus sunt lămurit, am avut ocazia să fiu într-o mănăstire ortodoxă nu doar în calitate de vizitator-turist ci și într-o ipostază cu totul inedită. Dar vă rog, nu mă provocați că s-ar putea să sară în aer forumul... prefer să țin pentru mine ceea ce am constatat.
eu nu va provoc la nimic, doar va dau sugestii vazand ca sunteti ratacit si fara pastor...

forumul nu are cum sa sara in aer, pe mine cel putin nu ma mai socheaza nimic, am vazut destule...

si eu am vazut la adventisti, dar mai ales la penticostali niste chestii...de te infiori, cat de rai si meschini pot sa fie ! copii adevarati ai lui aghiuta sau scaraotschi.
Reply With Quote
  #1354  
Vechi 14.10.2012, 10:14:31
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Nu stiu ce numiti dvs. ca fiind invataturi crestine. Eu cred ca sunt invataturile lasate de Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli. Iar aceste invataturi, adresate oamenilor simpli, le gasim numai in Sfanta Scriptura (nu in vreo biserica).
deci acele invataturi corecte le gasim numai in Sfanta scriptura si nu in vreo biserica.

bravo, asta e crezul oricarui nedenominational, independent !

pentru ce va mai duceti la adventisti?
Reply With Quote
  #1355  
Vechi 14.10.2012, 10:20:22
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Sa lamurim lucrurile. Eu (personal) nu am intalnit nici un caz de demonizat (din acela cu manifestari ciudate).
nu ati intalnit astfel de cazuri deoarece nu aveti Duhul Sfant care sa determine o activitate a demonului din omul respectiv, demonizat.

sa ne amintim ca la vederea Domnului Iisus sau a apostolilor Sai, dracii din cei demonizati se manifestau, la fel si astazi, in cadrul Bisericii ortodoxe, preotii plini de har, cand se roaga, determina o actiune a demonului care urla, tranteste pana cand iese afara.

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Haideti sa facem o intelegere: la dvs. sa mearga cei cu spume la gura iar la noi sa vina betivii, curvariii, mincinosii, hotii, etc. Noi nu avem cele necesare pentru primii (tămâie, lanturi, cruci si alte cele) iar dvs. nu aveti leac pentru cei din a doua categorie.
Biserica ortodoxa a tamaduit pe multi din cei cu patimi care s-au lasat de ele, beneficiind de insanatosire a trupului dar si a sufletului !

totusi, asta nu e tot, pentru ca alcoolicul sau fumatorul se poate lasa de viciu nu doar prin apropierea de cele sfinte dar si prin intermediul medicilor a stiintei, care-l conving de efectele negative.

dar exorcizari, scoateri de draci din om nu gasiti niciunde decat in mediul crestin adevarat si acela este cel ortodox nicidecum cel adventist, unde astfel de lucrari nu numai ca nu exista dar sunt si prohibite.
Reply With Quote
  #1356  
Vechi 14.10.2012, 10:36:47
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Sa lamurim lucrurile. Eu (personal) nu am intalnit nici un caz de demonizat (din acela cu manifestari ciudate).
Dar care, totusi, exista.
Si care nu merg la voi sa se vindece, ci vin la Ortodoxie. Nu va intrebati de ce nu merg la voi?
Nu merg la voi pentru ca stiu ca NU puteti sa-i vindecati, ca la voi religia e ca pantrunjelu'-n zama, nici gust nu da, nici culoarea-i schimba.. E un fel de "nati-o ca ti-o iau", iar rugaciunile sunt niste gadilari ale autosuficientei in care va balaciti.

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Noi nu avem cele necesare pentru primii (tămâie, lanturi, cruci si alte cele)
Drept graita-i! Gura pacatosului adevar graieste!

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
.. iar dvs. nu aveti leac pentru cei din a doua categorie.
Daca avem leac pentru cei din prima categorie, atunci puteti fi sigur ca si pentru cei din a 2-a categorie avem. Pentru ca cei din prima categorie sunt intr-o situatie mult mai grava decat cei din a 2-a categorie.
Pe cand la voi, daca n-aveti leac pentru cei din prima categorie, este putin dubios leacul celor din a 2-a categorie.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1357  
Vechi 14.10.2012, 10:42:26
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Oricum ati incerca sa o intoarceti, Sfantul Apostol Iacov a fost limpede. Daca aveti probleme cu cel rau, este pentru ca nu v-ati apropiat de Dumnezeu si nu v-ati impotrivit diavolului (recititi Iacov 4:7). Nu mai puteti sa facti o virtute din faptul ca, la dvs., cel rau ispiteste mai mult. In plus, nu va mai puteti lega nici de cei care au scapt de ispite (spunand, in mod rautacios, ca pe acesrtia diavolul ii lasa in pace, pentru ca sunt de-ai lui). Corect?
Oricate minciuni ati scoate pe gura, va pun si Dvoastra.intrebarea:

"7.Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1.

Credeti ca Mantuitorul Hristos a venit in trup sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1358  
Vechi 14.10.2012, 10:44:00
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
eu nu va provoc la nimic, doar va dau sugestii vazand ca sunteti ratacit si fara pastor...
Atâta vreme cât Îl am pe Păstorul cel Bun (Ioan 10,14) și Lumina Cuvântului Său (Ps.118,105) nu mă pot rătăci.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
forumul nu are cum sa sara in aer, pe mine cel putin nu ma mai socheaza nimic, am vazut destule...
Asta e drept, însă de fiecare dată când e scos la lumină un trist adevăr, vă scandalizați de parcă n-ați ști că așa stau lucrurile în Biserica Ortodoxă.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
si eu am vazut la adventisti, dar mai ales la penticostali niste chestii...de te infiori, cat de rai si meschini pot sa fie ! copii adevarati ai lui aghiuta sau scaraotschi.
Oameni răi și meschini sunt peste tot, Biserica adevărată a lui Iisus nu se caracterizează prin absența totală a acestora, ci prin curăția învățăturilor ei.
Reply With Quote
  #1359  
Vechi 14.10.2012, 11:13:22
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Oameni răi și meschini sunt peste tot, Biserica adevărată a lui Iisus nu se caracterizează prin absența totală a acestora, ci prin curăția învățăturilor ei.
In sfarsit, un pas inainte: pana nu demult 666 credea ca sambetistii sunt curati ca lacrima.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
  #1360  
Vechi 14.10.2012, 11:30:29
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Iar aceste invataturi, adresate oamenilor simpli, le gasim numai in Sfanta Scriptura (nu in vreo biserica).
Unde scrie in Sfanta Scriptura ca aceste invataturi le gasim numai in Sfanta Scriptura si nicaieri in alta parte?

Last edited by nutucutu; 14.10.2012 at 11:36:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32