Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.07.2008, 19:22:52
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
bisericile care au fost dinaintea schismei si au fost ortodoxe , datorita faptului ca au intrat in stapanairea catolicilor nu mai sunt biserici ortodoxe si deci nici biserici cu adevarat ... in aceste biserici preotii ortodocsi nu au voie sa slujeasca sf liturghie ortodoxa pe masa de la altar nici daca catolicii le-ar da voie sa faca asta ... astfel de biserici trebuie nu numai resfintite ci si retarnosite ... caci o biserica ortodoxa in care au slujit eretici trebuie apoi resfintita entru a se putea face liturghia ortodoxa pe masa din altar , caci acea biserica a fost spurcata prin rugaciunile ereticilor ; iar daca o biserica ortodoxa a intrat de-a binelea in stapanirea ereticilor , atunci trebuie retarnosita ... deci in astfel de biserici , chiar si daca au fost ortodoxa , nu mai este posibila sf liturghie ortodoxa decat dupa retarnosire ...
Mai degraba ar trebuii retarnosita gura unor oameni care rosteste numai blesteme,sau paote inima de unde ies astfel de blesteme.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.07.2008, 20:49:08
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

crezi ce vrei fiind sectar , dar eu sunt ortodox , adica cu gura mea slavesc pe Dumnezeu prin ceea ce spun ...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.07.2008, 21:29:07
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
bisericile care au fost dinaintea schismei si au fost ortodoxe , datorita faptului ca au intrat in stapanairea catolicilor nu mai sunt biserici ortodoxe si deci nici biserici cu adevarat ... in aceste biserici preotii ortodocsi nu au voie sa slujeasca sf liturghie ortodoxa pe masa de la altar nici daca catolicii le-ar da voie sa faca asta ... astfel de biserici trebuie nu numai resfintite ci si retarnosite ... caci o biserica ortodoxa in care au slujit eretici trebuie apoi resfintita entru a se putea face liturghia ortodoxa pe masa din altar , caci acea biserica a fost spurcata prin rugaciunile ereticilor ; iar daca o biserica ortodoxa a intrat de-a binelea in stapanirea ereticilor , atunci trebuie retarnosita ... deci in astfel de biserici , chiar si daca au fost ortodoxa , nu mai este posibila sf liturghie ortodoxa decat dupa retarnosire ...
...si mai ales dupa Vatican II, dupa care nu a ramas nimic din Sf. Liturghie a Sf. Ioan Gura de Aur. Si daca au si cruce intoarsa...Dumnezeu cu mila!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.07.2008, 21:39:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
crezi ce vrei fiind sectar , dar eu sunt ortodox , adica cu gura mea slavesc pe Dumnezeu prin ceea ce spun ...
Inteleg mahnirea ta , dar de slavim pe Dumnezeu , nu avem dreptul, indiferent de situatie, sa acuzam , sa judecam atat de brutal, chiar de rostim un adevar. Repet, te inteleg perfect, dar iata cum si cat de usor ne putem sminti.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.07.2008, 22:02:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de ancah
Sa intelegem din acest vis, ca odata si odata va rasuna Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur in bisericile catolice? In cazul acesta, minunat vis!
Bisericile vechi din Italia,cele cu arhitectura basilicala,multe sunt de dinaintea schismei.In astfel de Biserici au slujit ierarhi,preoti si monahi ca Sf.grigorie cel Mare,papa al Romei,Sf.Ambrozie al Milanului,Sf.Ireneu al Lionului,Sf Ioan Cassian,originar din Dobrogea,,Sf Martin din Tours,Sf .Gherman de Auxerre,Sf Ialrie de Poitier,Sf Faust de Reaiz,Sf Chesarie de Arles,ultimii mentionati ai fost canonizati in secolul nostru sub indrumarea marelui ierarh si sfant,Ioan Maximovici,de care cred ca ati auzit.
Poate e o idee buna, ca cei care stiu ai multe, sa scrie pe un topic aparte despre canonizari. Cred ca ar fi interesant de stiut, in ce conditii se fac canonizarile.
Ma intreb de ce Sf. Ioan Maximovici i-a canonizat si de ce nu aú fost canonizati de catolici?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.07.2008, 13:04:06
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Bunica mea zicea ca atunci cand visezi preot, visezi de fapt pe diavol.
Am avut un vis o data, eram intr-un tren, preotul venea si impartasea pe fiecare prin vagoane, iar cand a ajuns la mine, a zis: nu, pe tine nu pot sa te impartasesc, ca tu te-ai impartasit!
Mi s-a intamplat sa visez ca mi se da o matura in mana, sau mi se spune: e timpul sa-ti maturi casa, si in scurt timp, cu ajutorul lui Dumnezeu, ajungeam la spovedanie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.07.2008, 23:34:20
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Poate ca visul tia aratat ca nu e nici o deosebire intre cele 2 biserici,doar ca preotii au facut diferenta intre ele pentru propriul interes.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.07.2008, 23:47:50
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ARHANGHELUL
Poate ca visul tia aratat ca nu e nici o deosebire intre cele 2 biserici,doar ca preotii au facut diferenta intre ele pentru propriul interes.
Dupa discutiile avute pe acest forum cu anumite persoane,mi-am dat seama si eu de acest adevar.Catolicii si protestantii sunt fratii nostrii,sunt crestini ca si noi,numai ca mult mai sinceri,cu mult mai multa dragoste,mult mai necajiti pentru ca nu mai au Liturghie.In rest,multi ortodocsi sunt doar plini de ura,eretici peste cap,cu mult mai eretici decat cei mentionati mai sus,insa fara nici o scuza in fata lui Dumnzeu.Ei au Liturghie,dar nu se impartasesc,au multe exemple bune in jurul lor,oameni normali care muncesc din greu pentru a-si intretine familia,insa ei iau drept exemplu pe puturosii popi,care fac o slujba odata pe saptamana si apoi dorm toata ziua.Imi este atat de greata de astfel de oameni,ca i-as desfinta.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.07.2008, 23:53:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
ei iau drept exemplu pe puturosii popi,care fac o slujba odata pe saptamana si apoi dorm toata ziua.Imi este atat de greata de astfel de oameni,ca i-as desfinta.
nu mai vorbi cu pacat! multi preoti muncesc din greu si nu sunt puturosi deloc. parintele nostru lucreaza la o biblioteca ca sa se poate intretine el si familia, noi ca biserica nu ne putem permite sa le asiguram traiul, nu avem subventii de la stat ca in tara si sa stii ca nici romanii de rand nu prea sunt mana sparta, cam au arici la buzunar cand vine vorba sa dea un ban la biserica, sa aiba si ea din ce trai si plati toate. sunt cheltueli mari, numai mortgage-ul ptr cladirea bisericii este 3000$/luna!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.07.2008, 00:00:14
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
ei iau drept exemplu pe puturosii popi,care fac o slujba odata pe saptamana si apoi dorm toata ziua.Imi este atat de greata de astfel de oameni,ca i-as desfinta.
nu mai vorbi cu pacat! multi preoti muncesc din greu si nu sunt puturosi deloc. parintele nostru lucreaza la o biblioteca ca sa se poate intretine el si familia, noi ca biserica nu ne putem permite sa le asiguram traiul, nu avem subventii de la stat ca in tara si sa stii ca nici romanii de rand nu prea sunt mana sparta, cam au arici la buzunar cand vine vorba sa dea un ban la biserica, sa aiba si ea din ce trai si plati toate. sunt cheltueli mari, numai mortgage-ul ptr cladirea bisericii este 3000$/luna!
Vorbeam de cei din Roamania.stiu ca in tot Occidentul,preotii muncesc din greu.La noi insa,nu este asa.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa o uit... riquez Intrebari utilizatori 91 16.12.2011 18:38:47
veau sa ma impartasesc duminica asta annajanette Generalitati 59 23.07.2010 12:39:22
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07
Vreau si eu pui Muzica Bisericeasca 2 01.04.2008 20:37:26