Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.04.2012, 00:39:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și dacă n-o aflam, dacă tot suntem în Postul Mare, nu crezi că nici nu era necesar s-o aflăm? Cel puțin nu acum?
Doamne ajută!
Dvs aveți dreptate, esențiale sunt preocupările duhovnicești. Totuși, cred că este necesar, tot din motive religioase, să fim informați și în privința evenimentelor din lumea secularizată de astăzi, pentru că viața noastră spirituală, relația noastră cu Dumnezeu, căutarea mântuirii se realizează aici și acum ("iată acum clipa potrivită, iată acum ziua mântuirii") și cum vom ști să reacționăm potrivit voii lui Dumnezeu față de ceea ce se petrece în jurul nostru, dacă noi nu vom fi interesați de tot ceea ce ar putea avea legătură cu morala și credința noastră?
Desigur, dacă știrile pe care le-am postat vă creează o stare de neliniște sufletească și vă abat de la preocupările duhovnicești, aveți posibilitatea de a le urmări după Paști... sau deloc. Eu le-am publicat acum, imediat după ce le-am văzut, ca nu cumva să uit de ele, fiindcă dacă aș fi amânat postarea până peste câteva săptămâni...
Cei care-i ucid prin avort pe copilașii nevinovați nu iau în considerare perioada liturgică în care ne aflăm... și, din acest motiv, consider că și noi, când se pune problema mărturisirii adevărului și apărării celor nedreptățiți (fie și numai prin exprimarea unei opinii), avem datoria de a fi în orice moment pregătiți, chiar dacă suntem în Postul Mare. Cei de la asociațiile creștine iau atitudine împotriva avortului în această perioadă, în perioada în care ne amintim în mod special de Jertfa Dumnezeului nostru pentru noi. Dumnezeu să-i ajute în misiunea lor!

Post binecuvântat în continuare! Și-mi cer iertare, dacă postările mele v-au smintit sau v-au întristat în vreun fel.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.04.2012, 01:09:35
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lucrurile stau cam probabil cam asa:

PDL stie ca o sa piara la alegerile urmatoare si face o tentativa de a castiga simpatia unei presupus masive audiente electorale crestine.
Stie ca n-are sanse, dar in contextul asta incercarea se pune ca o adevarata reusita.

PSD -ul se pune contra si isi arata o parte din fatza anti-crestina (mai multa, dupa alegeri) dar romanul din ura pentru PDL si cu gandul la stomac si promisiunile PSD o sa voteze totusi PSD.
Asta il va face pe roman de doua ori vinovat pentru sangele varsat: o data pentru avorturi si o data pentru sustinerea celor care sustin avortul.

A se observa si manipularea din partea presei:

"Societatea civila respinge" - societatea civila fiind dupa ei compusa in totalitate de cateva ONG -uri a caror nume nici macar nu sunt facute publice si finantate probabil de marii actori mondiali pro-avort.

Ne asteapta vremuri grele..
Cum o fi,cum n-o fi... Dar vai de noi! Cred ca asta e ca un test,pt. a ne arata Dumnezeu ce fel de oameni suntem. Si apoi ne vom mira de ce ne vor lovi vremurile tulburi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.04.2012, 10:25:03
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Pana la urma, problema asta e una ce tine de vointa populara. Indiferent de ce incearca politicienii sa faca, treaba asta cu avorturile poate fi reglementata numai in functie de sentimentele maselor, care mase, de vreo douazeci de ani, au avortat in prostie si se pare ca nu au de gand sa se opreasca. Parerea mea e ca nici un proiect de lege care sa puna piedici cat de mici avorturilor nu va fi adoptat in Romania, atata timp cat statisticile arata cum arata.

Pentru un neam care se declara crestin in proportie de 80% - una din cele mai inalte cote de religiozitate din Europa - recordul la avorturi e aproape neverosimil.

Cu voia dumneavoastra, clasific recenta discutie iscata pe tema avortului la campanie electorala si praf in ochii alegatorilor.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.

Last edited by horatiu.miron; 10.04.2012 at 10:27:51.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.04.2012, 17:12:58
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Lucrurile stau cam probabil cam asa:

1 PDL stie ca o sa piara la alegerile urmatoare si face o tentativa de a castiga simpatia unei presupus masive audiente electorale crestine.
2 ..... o sa voteze totusi PSD.


3 Ne asteapta vremuri grele..
1. asta dupa ce au alungat o gramada de romani din tara, scazand populatia activa si pregatita (foarte multi) a tarii: plecati, n-avem ce face pentru voi, n-avem ce va da de lucru!! nu-i asa?
2. USL, nu PSD ca-s in tandem: nici nu-i sigur.... eu una, ba...
3. asta-i sigur!

Last edited by Adriana Cluj; 10.04.2012 at 17:34:03.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.04.2012, 14:11:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Pana la urma, problema asta e una ce tine de vointa populara. Indiferent de ce incearca politicienii sa faca, treaba asta cu avorturile poate fi reglementata numai in functie de sentimentele maselor, care mase, de vreo douazeci de ani, au avortat in prostie si se pare ca nu au de gand sa se opreasca. Parerea mea e ca nici un proiect de lege care sa puna piedici cat de mici avorturilor nu va fi adoptat in Romania, atata timp cat statisticile arata cum arata.

Pentru un neam care se declara crestin in proportie de 80% - una din cele mai inalte cote de religiozitate din Europa - recordul la avorturi e aproape neverosimil.

Cu voia dumneavoastra, clasific recenta discutie iscata pe tema avortului la campanie electorala si praf in ochii alegatorilor.
de acord cu tine.
totusi m-a surprins raspunsul femeilor din PSD, in frunte cu Rovana Plumb.

pe de alta parte ma surprind parerile oamenilor.
ma contrazic uneori agresiv, atunci cand afirm ca Dumnezeu nu exista.
dar cand aduc vorba de avorturi, imi vine sa plang, cand aud ca in fiecare familie s-au facut, in medie, mai multe avorturi.
si mai tare ma doare cand imi dau seama ca nu s-ar da inapoi de la un avort facut la 5 chiar 6 luni de sarcina.
inima incepe sa bata la 22 de zile de la conceptie, le spun.
e doar o bucata de carne, mi se raspunde.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.04.2012, 20:11:00
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de acord cu tine.
totusi m-a surprins raspunsul femeilor din PSD, in frunte cu Rovana Plumb.
Daca PDL a propus tema ca sa mai schimbe agenda publica, PSD probabil a raspuns asa doar ca sa se puna de-a curmezisul. Dar nu vreau sa fac politica.

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
pe de alta parte ma surprind parerile oamenilor.
ma contrazic uneori agresiv, atunci cand afirm ca Dumnezeu nu exista.
dar cand aduc vorba de avorturi, imi vine sa plang, cand aud ca in fiecare familie s-au facut, in medie, mai multe avorturi.
si mai tare ma doare cand imi dau seama ca nu s-ar da inapoi de la un avort facut la 5 chiar 6 luni de sarcina.
inima incepe sa bata la 22 de zile de la conceptie, le spun.
e doar o bucata de carne, mi se raspunde.
Eu sustin dreptul femeilor de a alege, insa sunt de acord cu obligativitatea unor sesiuni de consiliere inainte de avort. Sa stie si ele ca avortul nu e o joaca, poate avea consecinte nefaste s.a.m.d.

M-a surprins raspunsul ASUR, care vrea ca avortul sa fie pus pe picior de egalitate cu traversarea strazii sau alte chestii banale. Da, domnule, alegere, dar nu bagatelizare.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.04.2012, 21:00:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de acord cu tine.
totusi m-a surprins raspunsul femeilor din PSD, in frunte cu Rovana Plumb.

pe de alta parte ma surprind parerile oamenilor.
ma contrazic uneori agresiv, atunci cand afirm ca Dumnezeu nu exista.
dar cand aduc vorba de avorturi, imi vine sa plang, cand aud ca in fiecare familie s-au facut, in medie, mai multe avorturi.
si mai tare ma doare cand imi dau seama ca nu s-ar da inapoi de la un avort facut la 5 chiar 6 luni de sarcina.
inima incepe sa bata la 22 de zile de la conceptie, le spun.
e doar o bucata de carne, mi se raspunde.
Da, situația îmi pare și mie foarte foarte tristă, chiar dramatică... Și, exact așa cum ați spus, mulți români se declară cât se poate de "creștini", dar atunci când consideră "necesar", acceptă să ucidă o ființă umană în dezvoltare, sub pretextul că acela ar fi doar așa, un embrion. Aveți mare dreptate! Cu alte cuvinte, în opinia lor, acea "bucată de carne" respiră, mișcă, îi bate inima, da' nu-i în viață, ci reprezintă doar o parte din corpul mamei.
Foarte foarte trist! Măcar spartanii aceia, care îi aruncau în prăpastie pe bebelușii cu dizabilități, aveau o circumstanță atenuantă: nu erau creștini...

P. S. Mă surprinde această afirmație a dvs: "ma contrazic uneori agresiv, atunci cand afirm ca Dumnezeu nu exista..."
Mi-e greu să cred că sunteți un ateu convins. Aveți un mod de gândire creștin... Probabil că vă nemulțumește atitudinea unor așa-ziși "creștini", care-L mărturisesc pe Dumnezeu prin vorbe, dar prin fapte, prin întreaga lor viață Îl tăgăduiesc și-L trădează. Și pe mine mă nemulțumesc aceste atitudini necreștine afișate chiar de către cei care se pretind "credincioși ai lui Hristos".
Tocmai de aceea, Dumnezeul nostru este minunat: fiindcă ne acceptă și ne iubește așa cum suntem și pentru că Și-a dat viața pentru noi, deși... deși ne cunoaște în mod perfect fiecare gând și faptă.
Toate greșelile comise, în istorie și în prezent, de către persoane religioase (clerici sau laici) nu mă vor îndepărta de credința în Dumnezeu, tocmai pentru că Obiectul credinței este Dumnezeu, iar nu credinciosul X sau ierarhul Y care m-au dezamăgit. Dacă faptele unora și altora ne dezamăgesc pe noi, cu atât mai mult Dumnezeu are motive de a fi întristat din cauza faptelor noastre. Paul Evdokimov vorbea despre "nebunia divină", care constă, între altele, în faptul că Dumnezeu îi iubește chiar și pe cei care-I neagă existența.
Păcatele omenești (chiar și avorturile comise de "creștini" sau crimele săvârșite "în numele credinței") ne pot întări credința în Dumnezeu Care este, potrivit cuvintelor unui teolog german, "Cel cu totul Altul", Cel Care, contrar așteptărilor noastre, i-a iubit până la sacrificiul suprem pe toți oamenii, inclusiv pe cei care L-au răstignit.

Știu, am scris cred că cel mai incoerent mesaj din viața mea (am avut o zi foarte agitată astăzi, cu doua intamplari întâmplări nedorite), dar sper că mi-ați înțeles totuși mesajul. :)

Va doresc din toată inima sărbători fericite!

Domnul nostru Iisus Hristos să fie cu dumneavoastră și să vă întărească în credința care, cu siguranță, există în adâncul sufletului dvs!
Căutați și veți afla!!!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.04.2012, 21:27:49
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
...Aveți un mod de gândire creștin... Probabil că vă nemulțumește atitudinea unor așa-ziși "creștini", care-L mărturisesc pe Dumnezeu prin vorbe, dar prin fapte, prin întreaga lor viață Îl tăgăduiesc și-L trădează. Și pe mine mă nemulțumesc aceste atitudini necreștine afișate chiar de către cei care se pretind "credincioși ai lui Hristos".
Tocmai de aceea, Dumnezeul nostru este minunat: fiindcă ne acceptă și ne iubește așa cum suntem și pentru că Și-a dat viața pentru noi, deși... deși ne cunoaște în mod perfect fiecare gând și faptă.
Toate greșelile comise, în istorie și în prezent, de către persoane religioase (clerici sau laici) nu mă vor îndepărta de credința în Dumnezeu, tocmai pentru că Obiectul credinței este Dumnezeu, iar nu credinciosul X sau ierarhul Y care m-au dezamăgit. Dacă faptele unora și altora ne dezamăgesc pe noi, cu atât mai mult Dumnezeu are motive de a fi întristat din cauza faptelor noastre. Paul Evdokimov vorbea despre "nebunia divină", care constă, între altele, în faptul că Dumnezeu îi iubește chiar și pe cei care-I neagă existența.
Păcatele omenești (chiar și avorturile comise de "creștini" sau crimele săvârșite "în numele credinței") ne pot întări credința în Dumnezeu Care este, potrivit cuvintelor unui teolog german, "Cel cu totul Altul", Cel Care, contrar așteptărilor noastre, i-a iubit până la sacrificiul suprem pe toți oamenii, inclusiv pe cei care L-au răstignit.
Un mesaj minunat. O marturie deosebita a unei fiice a lui Dumnezeu despre Tatal ei.

Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.04.2012, 01:48:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Un mesaj minunat. O marturie deosebita a unei fiice a lui Dumnezeu despre Tatal ei.

Bunul Dumnezeu sa va rasplateasca.
Vă mulțumesc mult pentru cuvintele atât de frumoase pe care mi le-ați adresat!
Dumnezeu să fie cu dumneavoastră!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.04.2012, 18:24:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Daca PDL a propus tema ca sa mai schimbe agenda publica, PSD probabil a raspuns asa doar ca sa se puna de-a curmezisul. Dar nu vreau sa fac politica.

Eu sustin dreptul femeilor de a alege, insa sunt de acord cu obligativitatea unor sesiuni de consiliere inainte de avort. Sa stie si ele ca avortul nu e o joaca, poate avea consecinte nefaste s.a.m.d.

M-a surprins raspunsul ASUR, care vrea ca avortul sa fie pus pe picior de egalitate cu traversarea strazii sau alte chestii banale. Da, domnule, alegere, dar nu bagatelizare.
da ... e o vorba la romani ... zi ASUR si trage apa ...

si eu sunt pentru dreptul feneii de a alege.
atentie ... de a alege.
asta inseamna ca stiu bine ce urmeaza sa faci.
pe mine ma uimeste cu cata agresivitate se apara drepturile cainilor, dar cand vine vorba de o fiinta umana ... out!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Idei gresite cu privire la Crestinism ioanna Religia Islamica 8 21.03.2015 20:58:48
Erezia catolica cu privire la nasterea din Dumnezeu tikkun_olam Biserica Romano-Catolica 37 20.07.2013 13:29:23
o scurta privire 8NihilSineDeo9 Umanitare 3 14.03.2010 20:01:48
DESPRE POFTA CE SE NASTE DIN PRIVIRE Iustin44 Generalitati 41 17.11.2008 11:47:41