Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.10.2018, 16:09:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
presupun ca, cunosti povestea lui varlaam si ioasaf, nu? n-o sa-ti spun eu povestea lor insa am sa-ti spun altceva. povestea este preluata de un calugar georgian duofizit din folclorul indian, budha il intalneste pe ioasaf si-l converteste, se pare ca frumusetea povestii i-a impresionat pe toti cei care au cunoscut-o, eu nu am avut curiozitatea s-o citesc, inca de atunci, de prin sec 9
preluata de mai multi fiecare a tradus-o in limba lui si asa a ajuns si la limba greaca. grecii, perversi ca intodeauna, tineo danaos, nu? :)), i-au dat si-un autor, cat mai tare si de necontestat, l-au ales pe ioan damaschin si uite cum ajunge povestea despre budha in istoria crestina, tradusa in limbi vechi si noi europene, chiar in scandinava veche, varlaam si ioasaf devin sfinti... dar ajung si personaje intr-o piesa shakespeariana...:))

cam asta e cu sfintii si autoritatea lor stiintifica...
Cam asta e istoria pe care o stii tu, ti-am mai spus ca sursele tale sunt numai de genul Zeitgeist, Codul lui Davinci, istoria nestiuta a martienilor (ultima e o gluma).
Din istoria crestinismului susrsele sunt probabil numai autori atei sau (neo)protestanti care au scris doar ce s-a potrivit cu conceptiile lor, fara nicio legatura cu istoria adevarata.

Last edited by catalin2; 18.10.2018 at 16:12:05.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.10.2018, 16:29:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
'cu Patriarhia Moscovei nu este exclus să “se alieze” Patriarhiile Serbiei, Bulgariei, Antiohiei și Biserica Poloniei.

Cât privește poziția Patriarhiei Române putem deduce că va fi de partea lui Bartolomeu de Istanbul, căci la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului se anunță pe radio Trinitas că va fi prezent patriarhul Bartolomeu și nimic despre patriarhul Kyril.'

veti vedea ca dintre cele de mai sus numai sarbii se vor alatura pozitiei rusilor eretici. sunt sigur si ca sirienii vor face acelasi lucru, datorita aliantei putin-bashar. nu au cum sa riste sa mearga cu constantinopolul, ar insemna sinucidere si sarmanii de ei sunt aproape anihilati.
https://ortodoxinfo.ro/2018/09/26/ca...od-panortodox/
Biserica Ortodoxa Romana a adoptat demult pozitia BO Ruse, creand episcopii in teritoriile aflate in jurisdictia Patriarhiei de Constantinopol. Acum ceva timp chiar a avut un conflict cu Patriarhia Ierusalimului, acestia reprosand ca a incalcat jurisdictia Patriarhiei de Ierusalim.
Legat de Patriarhia de Constantinopl, acestia sunt demult la limita ereziei, nu rusii. In ultimul timp Patriarhul ecumenic si cei din patriarhie incearca sa adopte si sa propovaduiasca erezia catolica a primatului. Adica a unui patriarh peste ceilalti patriarhi, care poate dicta si in jurisdictiile celorlalti. BO Rusa a acceptat formarea unei mitropolii romanesti in Republica Moldova, ar trebui sa accepte si formarea unei mitroplii sau patriarhii a ucrainienilor.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.10.2018, 16:34:13
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cam asta e istoria pe care o stii tu, ti-am mai spus ca sursele tale sunt numai de genul Zeitgeist, Codul lui Davinci, istoria nestiuta a martienilor (ultima e o gluma).
Din istoria crestinismului susrsele sunt probabil numai autori atei sau (neo)protestanti care au scris doar ce s-a potrivit cu conceptiile lor, fara nicio legatura cu istoria adevarata.
crezi ca m-am asteptat la altceva? zeitgeist, codul, youtube, wiki, sursele tale...
nasol pentru tine e ca sunt scrieri mai vechi, mult mai vechi, cu varianta budista.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pentru unii spălați pe creier! :)) Creștinii se hrănesc din cultura sfinților, iar unii chiar trăiesc minuni prin mijlocirea sfinților, minuni pe care știința nu le poate explica. Niciun copil dus la biserică nu poți prosti cu o asemenea idioțenie (exemplu).
:))

stiu foarte bine, numai ca practica bisericii nu-i totuna cu invatatura lui Iisus, aia e...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.10.2018, 16:54:37
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Biserica Ortodoxa Romana a adoptat demult pozitia BO Ruse, creand episcopii in teritoriile aflate in jurisdictia Patriarhiei de Constantinopol. Acum ceva timp chiar a avut un conflict cu Patriarhia Ierusalimului, acestia reprosand ca a incalcat jurisdictia Patriarhiei de Ierusalim.
Legat de Patriarhia de Constantinopl, acestia sunt demult la limita ereziei, nu rusii. In ultimul timp Patriarhul ecumenic si cei din patriarhie incearca sa adopte si sa propovaduiasca erezia catolica a primatului. Adica a unui patriarh peste ceilalti patriarhi, care poate dicta si in jurisdictiile celorlalti. BO Rusa a acceptat formarea unei mitropolii romanesti in Republica Moldova, ar trebui sa accepte si formarea unei mitroplii sau patriarhii a ucrainienilor.
iar vorbesti aiurea, chestii rusofile, ca si aia cu intotdeauna, etc. plus ca nu stii cum sta treaba in basarabia.

ok, foarte bine. bor nu va avea ce face, va recunoaste autocefalia, plecati la rusi, bai nene, sa se separe apele si gata...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.10.2018, 20:34:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Aglutinare prooccidentala oarba, ca de obicei

Observ ca, doar pentru tara noastra e sub ocupatie imperialista occidentala (pardon, "aliata" Apusului, cum a fost "aliata" marilor puteri, inclusiv Rusia/URSS, intotdeauna, adica sursa de resurse), si imperialismul euroamerican e la cutite cu imperialismul rusesc care este deocamdata semidormant, si doar pentru ca internetul este noul "verba volant, scripta manent", si da bine la ochiul stapinilor sa apara ca ai combatut adversarul ideologic&tinta militara, zici ca, sanchi, BORusa este atacatoarea. Mai ales daca BOR va lua partea patrierahie asa-zis ecumenice, de! va trebui sa ne aglutinam cu totii sub steagul ofensivei occidentale, ca sa nu iesim din rind.


Filetismul a fost condamnat ca erezie, ca lucrurile sa fie clare. Cele doua filetisme, rus si ucrainean, ar trebui condamante amindoua, si rupt comuniunea de catre restul ortodoxiei, pina isi baga slavii astia rasariteni infierbintati mintile politizate in cap. Dar de, nu putem, pentru ca trebuie (!?!?!??!) sa alegem fie un stapin, fie altul.


Nu ati observat ca interesele imperialistilor nostri "aliati strategici" ne forteaza la acte si gesturi politice, inclusiv, iata, in acest caz, de politica ecleziala, vadit contra intereselor noastre reale? Ucrainenii post-Maidan duc o politica agresiv-sicanatoare fata de minoritati, dar trebuie sa ne ignoram fratii de acolo, doar pentru ca asa vrea Sat..., pardon, Statele Unite.


Mi-e scirba!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.10.2018, 20:36:25
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Catalin are dreptate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.10.2018, 21:34:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stiu foarte bine,
Dacă ai fi știut, nu ai fi dat ca exemplu o asemenea idioțenie.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
numai ca practica bisericii nu-i totuna cu invatatura lui Iisus, aia e...
Ar mai fi și varianta ca tu să nu pricepi ce întâmplă, aia e...

Last edited by simpllu; 18.10.2018 at 21:53:28.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.10.2018, 23:02:00
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă ai fi știut, nu ai fi dat ca exemplu o asemenea idioțenie
idiotenie pentru ca este adevarat? trebuie sa intelegeti ca astfel de lucruri sunt cu nemiluita si ca inca de la inceput a fost o practica obisnuita. nevoia permanenta de martiri a dus la asta, a fost atat o lupta politica cat si una religioasa, exact ca si astazi. si exact ca si astazi politicul surclaseaza religia in lumea ortodoxa. ucrainienii au aceleasi drepturi la autocefalie ca si rusii, ei doresc sa faca exact acelasi lucru pe care l-au realizat rusii, mai ales ca istoriceste ar fi doar o revenire la ceea ce a fost, mai ales ca potrivit doctrinei oficiale au toate drepturile pentru asta. singura opreliste sunt rusii. rusii nu se opun din motive religioase, acei oameni oricum nu vor mai face vreodata parte din biserica rusa ci din motive politice, nu are nicio legatura cu sua sau cu altcineva, e doar o chestiune ce tine de prestigiul rusie si e doar o chestiune economica. mizerabila e ca pun religia la inaintare, asa cum au facut ereticii aia mereu si mereu, toate crimele rusesti au fost facute in numele religiei, iva cel groaznic, petru cel mare, nicolae, toti si-au motivat crimele religios, cu patriarhul ereti in dreapta... iar voi ii tineti isonul pentru ca vi s-a inoculat in biserica o idee gresita asupra ortodoxiei in general si asupra ortodoxiei ruse in special, voi ii vedeti pe prelati ca fiind un fel de intrupare a lui Dumneeu, dar ei sunt doar niste oameni pacatosi, de cele mai multe ori mai pacatosi decat turma lor...
eu nu am nicio simpatie pentru ucrainieni, ii consider niste nationalisti cretini si romanii nostri de acolo au numai de suferit din cauza lor, mult mai mult si mai rau decat cei din rusia. o rusie care, foarte interesant aspect si cam niciodata dezbatut la noi, nu discrimineaza etnic,
de aceea romanii din ucraina isi doresc sa apartina de biserica rusa si bor a noastra trebuie sa faca tot ce poate sa obtina asta in schimbul recunoasterii autocefaliei.

nu sunteti de acord cu ce scriu aici? timpul imi va da dreptate, bor nu are ce face, chiar daca dogmatic se apropie de erezia rusa va recunoaste autocefalia ucrainiana, pentru ca intotdeauna in ortodoxie a contat mai mult politicul decat religia, intotdeauna. mai ales ca acum ar fi si alegerea corecta, dar riscanta, daca popa nu mai e Dumnezeu ci e doar un om risca multe... si de la Daniel in jos toti stiu asta.

ergo, va trebui sa faceti o alegere, mergeti cu fanaticii si cu habotnicii si cu Dumnezeii ortodocsi alaturi de filorusi sau ramaneti in biserica nationala...
sau cum zicea tolstoi, mergeti cu vrajitorii eretici sau ramaneti in ortodoxia romana, asa cum e ea?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.10.2018, 23:25:08
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

si inca ceva, simt ca unii dintre voi o sa-mi sara din nou la jugulara, iarasi in mod ipocrit, cum ca nu-s credincios si alte alea. bah, nu conteaza daca cred sau nu, eu sunt parte din biserica nationala, credinta sau lipsa ei este ceva personal, respect traditiile, cumpar obiecte bisericesti, dau bani din timp in timp, popa imi viziteaza casa de sarbatori, etc. sunt parte integranta si voi fi mereu, pentru ca eu nu am niciun gand de parasire a ei. din multe puncte de vedere eu sunt mai valoros decat unul care se duce mereu la biserica plin de credinta :) nu-i obosesc pe preoti cu prezenta mea :), nu le pun probleme, cand mi se cere ajutorul material o fac mereu, fara exceptie, dintotdeauna. chestiile ce tin de credinta le face nevasta-mea... prin urmare nu va mai obositi, ca gresiti. vreti sau nu vreti sunt acolo.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 19.10.2018, 07:40:23
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
si inca ceva, simt ca unii dintre voi o sa-mi sara din nou la jugulara, iarasi in mod ipocrit, cum ca nu-s credincios si alte alea. bah, nu conteaza daca cred sau nu, eu sunt parte din biserica nationala, credinta sau lipsa ei este ceva personal, respect traditiile, cumpar obiecte bisericesti, dau bani din timp in timp, popa imi viziteaza casa de sarbatori, etc. sunt parte integranta si voi fi mereu, pentru ca eu nu am niciun gand de parasire a ei. din multe puncte de vedere eu sunt mai valoros decat unul care se duce mereu la biserica plin de credinta :) nu-i obosesc pe preoti cu prezenta mea :), nu le pun probleme, cand mi se cere ajutorul material o fac mereu, fara exceptie, dintotdeauna. chestiile ce tin de credinta le face nevasta-mea... prin urmare nu va mai obositi, ca gresiti. vreti sau nu vreti sunt acolo.
16. Astfel vor fi cei de pe urmă întâi și cei dintâi pe urmă, că mulți sunt chemați, dar puțini aleși.(Mt20,16)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare