Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 01.02.2011, 18:05:22
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit Ratiune si Credinta

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Deci eu am evidentiat un lucru, ca ARE SLAVA TATALUI dupa inviere, adica el a fost Domnul Dumnezeu si inainte in sensul ca are fiinta dumnezeiasca din Tatal mai inainte de toti vecii, dar asta nu e tot una cu a avea slava Tatalui,...

ma intelegi?

si trebuie sa vii si cu citate din ce a spus Atanasie, in legatura cu aceasta dogma, ca altfel se pot intelege lucrurile gresit...
"fiinta dumnezeiasca din Tatal" este o alta exprimare de caracter eretic.Fiinta Dumnezeiasca este numai una.Este un pur "Act de Fiinta".Dar Persoanele acestei naturi divine sunt trei,egale :Tatal,Fiul si Duhul Sfant.Asa ca la Intrupare,Fiul a asumat si natura noastra,umana. Astfel,prin patima ,moartea si invierea sa a aratat Gloria lui Dumnezeu si mila lui fata de oameni,a aratat gloria Persoanei Fiului,si odata cu aceasta a glorificat si natura noastra umana,danduni-l pe Duhul Sfant,si facandu-ne fii adoptivi ai Tatalui.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 01.02.2011, 18:35:39
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fr.Guillaume de Ruszka Vezi mesajul
"fiinta dumnezeiasca din Tatal" este o alta exprimare de caracter eretic.Fiinta Dumnezeiasca este numai una.Este un pur "Act de Fiinta".Dar Persoanele acestei naturi divine sunt trei,egale :Tatal,Fiul si Duhul Sfant.Asa ca la Intrupare,Fiul a asumat si natura noastra,umana. Astfel,prin patima ,moartea si invierea sa a aratat Gloria lui Dumnezeu si mila lui fata de oameni,a aratat gloria Persoanei Fiului,si odata cu aceasta a glorificat si natura noastra umana,danduni-l pe Duhul Sfant,si facandu-ne fii adoptivi ai Tatalui.
Prietene deci ce spune Iisus aici:

"Căci Fiul Omului va să vină întru slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele sale. "

Spune Fiul Omului, asta arata ca este si om la a doua venire, corect, si spune ca va venii intru slava Tatalui, slava care la prima venire nu a avut-o. Intelegi?

Ca si la arhierei inainte de rastignire spune :

Luca 22: "69. De acum însă Fiul Omului va ședea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu. "

Marcu 14:"62. Iar Iisus a zis: Eu sunt și veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta Celui Atotputernic și venind pe norii cerului. "

Matei 26:"64. Iisus i-a răspuns: Tu ai zis. Și vă spun încă: De acum veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta puterii și venind pe norii cerului. "

In vechiul testament cine mergea pe norii cerului? nu Dumnezeu Tatal? dupa rastignire si inviere si Fiul Omului merge pe norii cerului ca lui i sa dat toata puterea, adica va venii INTRU SLAVA TATALUI SAU...

Iar aici cand spune Iisus ca il vor vedea mergand pe norii cerului face referire la proorocirea lui Daniel:

"13. Am privit în vedenia de noapte, și iată pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului și El a înaintat până la Cel vechi de zile, și a fost dus în fața Lui.
14. Și Lui I s-a dat stăpânirea, slava și împărăția, și toate popoarele, neamurile și limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veșnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăția Lui nu va fi nimicită niciodată "

Acest eveniment in care este prezentat Fiul Omului inaintea Celui vechi de zile si I se da stapanirea slava si imparatia este preinchipuita prin crucificare si invierea si se va vedea limpede acest lucru la a DOUA VENIRE, VENIRE CARE ESTE INTRU SLAVA TATALUI... si atunci la a doua venire toate popoarele, neamurile si limbile Ii vor sluji Lui ...

Last edited by bob2909; 01.02.2011 at 18:41:32.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 01.02.2011, 19:09:40
Fr.Guillaume de Ruszka Fr.Guillaume de Ruszka is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 80
Implicit Ratiune si Credinta

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Prietene deci ce spune Iisus aici:

"Căci Fiul Omului va să vină întru slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele sale. "

Spune Fiul Omului, asta arata ca este si om la a doua venire, corect, si spune ca va venii intru slava Tatalui, slava care la prima venire nu a avut-o. Intelegi?

Ca si la arhierei inainte de rastignire spune :

Luca 22: "69. De acum însă Fiul Omului va ședea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu. "

Marcu 14:"62. Iar Iisus a zis: Eu sunt și veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta Celui Atotputernic și venind pe norii cerului. "

Matei 26:"64. Iisus i-a răspuns: Tu ai zis. Și vă spun încă: De acum veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta puterii și venind pe norii cerului. "

In vechiul testament cine mergea pe norii cerului? nu Dumnezeu Tatal? dupa rastignire si inviere si Fiul Omului merge pe norii cerului ca lui i sa dat toata puterea, adica va venii INTRU SLAVA TATALUI SAU...

Iar aici cand spune Iisus ca il vor vedea mergand pe norii cerului face referire la proorocirea lui Daniel:

"13. Am privit în vedenia de noapte, și iată pe norii cerului venea cineva ca Fiul Omului și El a înaintat până la Cel vechi de zile, și a fost dus în fața Lui.
14. Și Lui I s-a dat stăpânirea, slava și împărăția, și toate popoarele, neamurile și limbile Îi slujeau Lui. Stăpânirea Lui este veșnică, stăpânire care nu va trece, iar împărăția Lui nu va fi nimicită niciodată "

Acest eveniment in care este prezentat Fiul Omului inaintea Celui vechi de zile si I se da stapanirea slava si imparatia este preinchipuita prin crucificare si invierea si se va vedea limpede acest lucru la a DOUA VENIRE, VENIRE CARE ESTE INTRU SLAVA TATALUI... si atunci la a doua venire toate popoarele, neamurile si limbile Ii vor sluji Lui ...
Aveti problema de a nu cunoaste interpretarile si sensurile Scripturii,si nici Crezul,ceeacecnu prea va justifica un drept de exprimare in acest caz,fiindca ....fara suparare, dar negati Adevarurile de Credinta ale Crestinismului,deci cadeti in erezie(oarecum,deoarece in cazul dvs. nu ar fi chiar erezie in sens subiectiv,ci simpla lipsa de cunoastere).
Eu v-as sfatui sa faceti un studiu,incepand cu Crezul,si veti vedea ca incetul-cu-incetul veti intelege ceea ce v-am explicat.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 01.02.2011, 19:20:44
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fr.Guillaume de Ruszka Vezi mesajul
Aveti problema de a nu cunoaste interpretarile si sensurile Scripturii,si nici Crezul,ceeacecnu prea va justifica un drept de exprimare in acest caz,fiindca ....fara suparare, dar negati Adevarurile de Credinta ale Crestinismului,deci cadeti in erezie(oarecum,deoarece in cazul dvs. nu ar fi chiar erezie in sens subiectiv,ci simpla lipsa de cunoastere).
Eu v-as sfatui sa faceti un studiu,incepand cu Crezul,si veti vedea ca incetul-cu-incetul veti intelege ceea ce v-am explicat.
Crezul:

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatăl Atoțiitorul,
Făcătorul cerului și al pământului, văzutelor tuturor și nevăzutelor.
Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Născut, Care din Tătal S-a născut, mai înainte de toți vecii.
Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat,
Născut, nu făcut, Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut.
Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire
S-a pogorât din ceruri
Și S-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Maria Fecioara
Și S-a făcut om.
Și S-a răstignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Și a pătimit și S-a îngropat.
Și a înviat a treia zi după Scripturi .
Și S-a suit la ceruri și Șade de-a dreapta Tatălui.
Și iarași va să vină cu slavă, să judece viii și morții,
A cărui Împărăție nu va avea sfârșit.
Și întru Duhul Sfânt, Domnul de viață Făcătorul,
Care din Tatăl purcede,
Cela ce împreună cu Tatăl și cu Fiul Este închinat și slăvit,
Care a grăit prin prooroci.
Întru-una Sfântă Sobornicească și apostolească Biserică,
Mărturisesc un botez întru iertarea păcatelor,
Aștept învierea morților și viața veacului ce va să fie.

Amin !

Ce sugereaza aceste doua versuri din crez:

"Și iarași va să vină cu SLAVA, să judece viii și morții,
A cărui Împărăție nu va avea sfârșit."

Nu este ce am spus eu ca prima data nu a venit cu SLAVA, si la a doua venire va venii cu SLAVA. Uite ca este in crez. E perfect ortodox ce am spus sau catolic (și iarăși va veni cu mărire să judece pe cei vii și pe cei morți, a cărui împărăție nu va avea sfârșit).Ca nu ati inteles dumnezvoastra este altceva...
si inca ceva , nu acuzati atunci cand va faceti ca nu "intelegeti" ...

si citate din REVELATIE (Apocalipsa) CARE ARE LEGATURA CU A DOUA VENIRE , CEA INTRU SLAVA:

"7. Iată, El vine cu norii și orice ochi Îl va vedea și-L vor vedea și cei ce L-au împuns și se vor jeli, din pricina Lui, toate semințiile pământului. Așa. Amin. "

"Și El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
18. Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului. "

Deci prin CRUCE , ARE LOC INVIEREA, IAR INVIEREA INTRUCHIPEAZA CEA DEA DOUA VENIRE INTRU SLAVA precum insusi Hristos spune: "Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
Și Cel ce sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor, și am cheile morții și ale iadului."

Last edited by bob2909; 01.02.2011 at 20:19:11.
Reply With Quote
  #325  
Vechi 01.02.2011, 19:58:26
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul

Uite ce am spus eu :” El (Iisus) prin inviere devine Domnul Dumnezeu Atottiitorul avand slava Tatalui , slava pe care inainte de Cruce nu o avea...”

Uite ce spune Iisus:” Căci Fiul Omului va să vină întru slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele sale.”

off, de cand astept judecata … de atat timp, dar mai e putin, putin de tot, 12 secunde sau 12 ani… iar in legatura cu sufletul celor care vor fii gasiti vinovatii , ceea ce este bun in ei va fii reciclat, caci energia cea buna nu poate sa se piarda, iar ceea ce este rau impreuna cu ei va merge in ghena…
Din citatele de mai sus contraziceti Sfinta Scriptura cel putin de doua ori:
1. "La inceput a fost cuvintul si cuvintul era Dumnezeu...." (Ioan 1,.) Dumneavoastra sustineti ca Cuvintul a devenit Dumnezeu dupa inviere, ceea ce contrazice Sfinta Scriptura, iar sfintii parinti considera acest lucru erezie
2. Dumneavoasta sustineti ca cunoasteti cind va fi ziua judecatii, iar Domnul nostru Isus Cristos ne-a spus ca nimeni cu cunoaste acest lucru, decit numai Tatal
Reply With Quote
  #326  
Vechi 01.02.2011, 19:59:37
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fr.Guillaume de Ruszka Vezi mesajul
Nu. Am spus, "realitatea " ramane "realitate",chit ca o afirmi,chit ca o negi.Realitatea este Realitate in masura in care are FIINTA,iar fiinta nu depinde de intelectul nostru.Numai "adevarul logic" sau "propriu-zis" reside in Intelect,datorita relatiei deja explicate.Realitatea in schimb, exista,chit ca o cunosti,chit ca nu.Cazi in pericolul RELATIVISMULUI si al NIHILISMULUI.Nu,nu.........Noi trebuie sa fim adeptii unei filosofii REALISTE ,cea a lui Toma,adica:Realitatea exista avand "Act de Fiinta",iar noi ,fiinte rationale,prin experienta si abstractie o cunoastem,iar Adevarul se da in aceasta relatie intelectuala de cunoastere acecuata sau nu cu realitatea.Adecuata=Adevarata,Inadecuata =Falsa.
Poate intelegem in acelasi fel acest aspect si nu exista contradictie. Ci doar o diferenta de definitie a conceptelor. Realitatea despre care vorbesti spunand ca ""realitatea " ramane "realitate",chit ca o afirmi,chit ca o negi", eu o definesc ca fiind aceeasi cu "adevarul absolut" ("realitatea absoluta" - care este totuna cu "adevarul absolut") care este Dumnezeu (FIINTA inteligenta). Realitatea la care m-am referit in afirmatia mea, este realitatea relativa a omului si a oricarei fiinte. Si orice realitate este relativa la fiinta, cu exceptia Realitatii lui Dumnezeu care se confunda cu "Adevarul Absolut". Nu vad cum ar putea exista altfel o realitate independenta de fiinta. Chiar si Realitatea lui Dumnezeu o putem privi ca fiind relativa la Adevarul Absolut al lui Dumnezeu (la FIINTA). In schimb Adevarul lui Dumnezeu fiind absolut, si Realitatea lui Dumnezeu este absoluta. In acelasi timp, realitatea pe care o percepe fiecare fiinta (in masura adevarului pe care l-a aflat) o vad ca parte din Realiatea Absoluta.

In 2 cuvinte, noi existam in mentalul lui Dumnezeu.

E asa, sau altfel? :)

Spui ca fiinta nu depinde de intelect. E corect. In schimb fiinta fara intelect nu este capabila sa se constientizeze si nici sa se maturizeze, nici sa se automodeleze in vreun fel. Deci intai a apartut FIINTA, si apoi FIINTA si-a dezvoltat INTELIGENTA pentru a se maturiza.
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 01.02.2011 at 20:50:37.
Reply With Quote
  #327  
Vechi 01.02.2011, 21:02:35
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Din citatele de mai sus contraziceti Sfinta Scriptura cel putin de doua ori:
1. "La inceput a fost cuvintul si cuvintul era Dumnezeu...." (Ioan 1,.) Dumneavoastra sustineti ca Cuvintul a devenit Dumnezeu dupa inviere, ceea ce contrazice Sfinta Scriptura, iar sfintii parinti considera acest lucru erezie
2. Dumneavoasta sustineti ca cunoasteti cind va fi ziua judecatii, iar Domnul nostru Isus Cristos ne-a spus ca nimeni cu cunoaste acest lucru, decit numai Tatal
Nu eu am sustinut ca Iisus, adica cuvantul a intrat in slava Tatalui sau dupa inviere, ceea ce este cu totul altceva, pentru ca el a implinit ceea ce trebuia, de aceea Lui i s-a spus Noul Adam, pentru ca a implinit ceea ce Adam nu a facut, iar dupa inviere i s-a spus Lui Iisus = Adam CU DUH DE VIATA FACATOR, ceea ce arata SLAVA PE CARE A PRIMIT-O DE LA TATAL EL FIUL OMULUI... iar la a doua venire, cea in slava , ne va invia, din moment ce are DUH DE VIATA FACATOR...

pe cand Adam era doar cu suflet viu...

in ceea ce priveste judecata eu asa simt, si nu contrazic scriptura pentru ca nu am iesit pe strazi sa propovaduiesc asa ceva la numeni si nici aici pe forum nu vreau sa propovaduiesc asa ceva, deci intentia mea nu a fost ca sa aduc la cunostiinta dumneavoastra o data precisa a zilei in care va fii judecata, ci am vrut sa exprim dorinta mare pe care o am , de a venii Iisus Hristos...
Ma scuzati daca a sunat ca si cum as fi proorocit...

Si cand am spus ADAM CU DUH DE VIATA FACATOR dau citatul din Apocalipsa ca sa vedem cum Il descrie Ioan Teologul:
"13. Și în mijlocul sfeșnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veșmânt lung până la picioare și încins pe sub sân cu un brâu de aur.
14. Capul Lui și părul Lui erau albe ca lâna albă și ca zăpada, și ochii Lui, ca para focului.
15. Picioarele Lui erau asemenea aramei arse în cuptor, iar glasul Lui era ca un vuiet de ape multe;
16. În mâna Lui cea dreaptă avea șapte stele; și din gura Lui ieșea o sabie ascuțită cu două tăișuri, iar fața Lui era ca soarele, când strălucește în puterea lui. "

Trupul sau transfigurat arata slava pe care a primit-o de la Tatal , Este CHIPUL INVIERII, adica HAINA DE NUNTA.
Ca si HAINA DE NUNTA este o taina, si daca vrei o sa o discutam aici pe forum...

Last edited by bob2909; 01.02.2011 at 21:15:17.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 01.02.2011, 21:42:59
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Poate intelegem in acelasi fel acest aspect si nu exista contradictie. Ci doar o diferenta de definitie a conceptelor. Realitatea despre care vorbesti spunand ca ""realitatea " ramane "realitate",chit ca o afirmi,chit ca o negi", eu o definesc ca fiind aceeasi cu "adevarul absolut" ("realitatea absoluta" - care este totuna cu "adevarul absolut") care este Dumnezeu (FIINTA inteligenta). Realitatea la care m-am referit in afirmatia mea, este realitatea relativa a omului si a oricarei fiinte. Si orice realitate este relativa la fiinta, cu exceptia Realitatii lui Dumnezeu care se confunda cu "Adevarul Absolut". Nu vad cum ar putea exista altfel o realitate independenta de fiinta. Chiar si Realitatea lui Dumnezeu o putem privi ca fiind relativa la Adevarul Absolut al lui Dumnezeu (la FIINTA). In schimb Adevarul lui Dumnezeu fiind absolut, si Realitatea lui Dumnezeu este absoluta. In acelasi timp, realitatea pe care o percepe fiecare fiinta (in masura adevarului pe care l-a aflat) o vad ca parte din Realiatea Absoluta.

In 2 cuvinte, noi existam in mentalul lui Dumnezeu.

E asa, sau altfel? :)

Spui ca fiinta nu depinde de intelect. E corect. In schimb fiinta fara intelect nu este capabila sa se constientizeze si nici sa se maturizeze, nici sa se automodeleze in vreun fel. Deci intai a apartut FIINTA, si apoi FIINTA si-a dezvoltat INTELIGENTA pentru a se maturiza.
Oricum, este probabil sa spun prostii, deoarece logica asta este mult prea departata de realitatea direct perceptibila.

Imi scapa explicatia unei parti a realitatii evidente, mai exact cea legata de emotie. Partea legata de intelect am descifrat-o deja partial. Imi dau seama ca ceea ce ne limiteaza este tocmai intelegerea gresita a realitatii evidente. Si din acest motiv ne sunt limitate atat gandirea cat si simturile. Detaliile realitatii evidente trebuiesc observate si perfectionate din aproape in aproape. De exemplu, eu n-as fi reusit sa inteleg nici macar pana aici daca intai nu mi-as fi perfectionat propria gandire. La fel si cu simtirea, sau emotia. La fel si cu vointa.

Daca vrem sa cunoastem mai mult, sa expandam realitatea evidenta, trebuie sa corijam pas cu pas gandirea, emotia si vointa. Doar marind pas cu pas realitatea evidenta putem patrunde cu cunoasterea adevarului mai departe. Pasii mici sunt de fapt cei mai uriasi. In schimb incercand sa intelegem ceea ce este mult prea departe de imaginatie si mult prea scheletic in intelegere, ne tine apoape pe loc.


Scuze de exprimarea oribila, repetitii si greseli. Graba strica treaba.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #329  
Vechi 01.02.2011, 22:31:02
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Nu eu am sustinut ca Iisus, adica cuvantul a intrat in slava Tatalui sau dupa inviere, ceea ce este cu totul altceva, pentru ca el a implinit ceea ce trebuia, de aceea Lui i s-a spus Noul Adam, pentru ca a implinit ceea ce Adam nu a facut, iar dupa inviere i s-a spus Lui Iisus = Adam CU DUH DE VIATA FACATOR, ceea ce arata SLAVA PE CARE A PRIMIT-O DE LA TATAL EL FIUL OMULUI... iar la a doua venire, cea in slava , ne va invia, din moment ce are DUH DE VIATA FACATOR...

pe cand Adam era doar cu suflet viu...
"5. Așa și Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuși, ca să Se facă arhiereu, ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu ești Tu, Eu astăzi Te-am născut".
6. În alt loc se zice: "Tu ești Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".
7. El, în zilele trupului Său, a adus, cu strigăt și cu lacrimi, cereri și rugăciuni către Cel ce putea să-L mântuiască din moarte și auzit a fost pentru evlavia Sa,
8. Și deși era Fiu, a învățat ascultarea din cele ce a pătimit,
9. Și desăvârșindu-Se, S-a făcut tuturor celor ce-L ascultă pricină de mântuire veșnică.
10. Iar de Dumnezeu a fost numit: Arhiereu după rânduiala lui Melchisedec.
11. În privința aceasta avem mult de vorbit și lucruri grele de tâlcuit, de vreme ce v-ați făcut greoi la auzit.
12. Căci voi, care de multă vreme s-ar fi cuvenit să fiți învățători, aveți iarăși trebuință ca cineva să vă învețe cele dintâi începuturi ale cuvintelor lui Dumnezeu și ați ajuns să aveți nevoie de lapte, nu de hrană tare.
13. Pentru că oricine se hrănește cu lapte este nepriceput în cuvântul dreptății, de vreme ce este prunc.
14. Iar hrana tare este pentru cei desăvârșiți, care au prin obișnuință simțurile învățate să deosebească binele și răul."

"11. Iar Hristos, venind Arhiereu al bunătăților celor viitoare, a trecut prin cortul cel mai mare și mai desăvârșit, nu făcut de mână, adică nu din zidirea aceasta;
12. El a intrat o dată pentru totdeauna în Sfânta Sfintelor, nu cu sânge de țapi și de viței, ci cu însuși sângele Său, și a dobândit o veșnică răscumpărare.
13. Căci dacă sângele țapilor și al taurilor și cenușa junincii, stropind pe cei spurcați, îi sfințește spre curățirea trupului,
14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos, Care, prin Duhul cel veșnic, S-a adus lui Dumnezeu pe Sine, jertfă fără de prihană, va curăți cugetul vostru de faptele cele moarte, ca să slujiți Dumnezeului celui viu?
15. Și pentru aceasta El este Mijlocitorul unui nou testament, ca prin moartea suferită spre răscumpărarea greșealelor de sub întâiul testament, cei chemați să ia făgăduința moștenirii veșnice.
16. Căci unde este testament, trebuie neapărat să fie vorba despre moartea celui ce a făcut testamentul.
17. Un testament ajunge temeinic după moarte, fiindcă nu are nici o putere, câtă vreme trăiește cel ce l-a făcut.
18. De aceea, nici cel dintâi n-a fost sfințit fără sânge.
19. Într-adevăr Moise, după ce a rostit față cu tot poporul toate poruncile din Lege, luând sângele cel de viței și de țapi, cu apă și cu lână roșie și cu isop, a stropit și cartea și pe tot poporul,
20. Și a zis: "Acesta este sângele testamentului pe care l-a poruncit vouă Dumnezeu".
21. Și a stropit, de asemenea, cu sânge, cortul și toate vasele pentru slujbă.
22. După Lege, aproape toate se curățesc cu sânge, și fără vărsare de sânge nu se dă iertare.
23. Trebuie dar ca chipurile celor din ceruri să fie curățite prin acestea, iar cele cerești înseși cu jertfe mai bune decât acestea.
24. Căci Hristos n-a intrat într-o Sfântă a Sfintelor făcută de mâini - închipuirea celei adevărate - ci chiar în cer, ca să Se înfățișeze pentru noi înaintea lui Dumnezeu;
25. Iar nu ca să Se aducă pe Sine însuși jertfă de mai multe ori - ca arhiereul care intră în Sfânta Sfintelor cu sânge străin, în fiecare an.
26. Altfel, ar fi trebuit să pătimească de mai multe ori, de la întemeierea lumii; ci acum, la sfârșitul veacurilor, S-a arătat o dată, spre ștergerea păcatului, prin jertfa Sa.
27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata,
28. Tot așa și Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruință Îl așteaptă spre mântuire. "
Reply With Quote
  #330  
Vechi 02.02.2011, 11:19:21
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bob2909 Vezi mesajul
Nu eu am sustinut ca Iisus, adica cuvantul a intrat in slava Tatalui sau dupa inviere, ceea ce este cu totul altceva, pentru ca el a implinit ceea ce trebuia, de aceea Lui i s-a spus Noul Adam, pentru ca a implinit ceea ce Adam nu a facut, iar dupa inviere i s-a spus Lui Iisus = Adam CU DUH DE VIATA FACATOR, ceea ce arata SLAVA PE CARE A PRIMIT-O DE LA TATAL EL FIUL OMULUI... iar la a doua venire, cea in slava , ne va invia, din moment ce are DUH DE VIATA FACATOR...

pe cand Adam era doar cu suflet viu...

in ceea ce priveste judecata eu asa simt, si nu contrazic scriptura pentru ca nu am iesit pe strazi sa propovaduiesc asa ceva la numeni si nici aici pe forum nu vreau sa propovaduiesc asa ceva, deci intentia mea nu a fost ca sa aduc la cunostiinta dumneavoastra o data precisa a zilei in care va fii judecata, ci am vrut sa exprim dorinta mare pe care o am , de a venii Iisus Hristos...
Ma scuzati daca a sunat ca si cum as fi proorocit...

Si cand am spus ADAM CU DUH DE VIATA FACATOR dau citatul din Apocalipsa ca sa vedem cum Il descrie Ioan Teologul:
"13. Și în mijlocul sfeșnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veșmânt lung până la picioare și încins pe sub sân cu un brâu de aur.
14. Capul Lui și părul Lui erau albe ca lâna albă și ca zăpada, și ochii Lui, ca para focului.
15. Picioarele Lui erau asemenea aramei arse în cuptor, iar glasul Lui era ca un vuiet de ape multe;
16. În mâna Lui cea dreaptă avea șapte stele; și din gura Lui ieșea o sabie ascuțită cu două tăișuri, iar fața Lui era ca soarele, când strălucește în puterea lui. "

Trupul sau transfigurat arata slava pe care a primit-o de la Tatal , Este CHIPUL INVIERII, adica HAINA DE NUNTA.
Ca si HAINA DE NUNTA este o taina, si daca vrei o sa o discutam aici pe forum...
Cred ca e o nelamurire la mijloc. Fiul lui Dumnezeu, Cuvantul, Cel ce s-a intrupat, n-a fost lipsit de Slava, ci s-a lepadat de Slava prin chenoza la intruparea Sa in Iisus Hristos. De bunavoie a acceptat sa se dezbrace de Slava cea dumnezeiasca si sa imbrace haina umilintei si smereniei ca sa poata fi si om adevarat. Dovada ca este asa o avem prin schimbarea Sa la fata pe muntele Taborului, cand pentru o "secunda" si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca de fata cu cei trei apostoli. Dupa Inviere, terminand lucrarea pe care o avea de facut, si-a reluat Slava Sa cea dumnezeiasca. Se spune ca datorita Invierii, nu pentru ca aceasta ar fi cauza Slavei Sale, ci pentru ca Invierea incheie etapa lucrarii Sale mantuitoare pe pamant si permite revenirea Sa la dreapta Tatalui. Slava Fiului vine intr-adevar de la Tatal odata cu Nasterea Sa din vecie. Nu a fost un moment cand nu o avea, ci doar o renuntare temporara, de bunavoie, la ea pentru a ne invata si pe noi smerenia si pentru a se face om adevarat, nu numai Dumnezeu adevarat.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Crede si nu cerceta!" ??? moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 20 03.09.2013 12:29:18
A filosofa sau a crede? Seraphim7 Generalitati 32 27.11.2012 12:24:45
cauta cu inima si cu tot ce stii, nu cerceta cu ochii Man Teo Generalitati 15 15.08.2011 19:17:52
Cine nu crede in Dumnezeu ladyanda Generalitati 235 14.08.2011 14:08:26
Nevoia de a crede dorinastoica14 Pocainta 15 21.07.2009 12:41:01