Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.09.2016, 21:47:14
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mă tem că e o traducere forțată, determinată de o scrupulozitate excesivă față de înțelesul postului. În edițiile recente ale Bibliei n-am găsit nicio notă cum că lăcustele erau, de fapt, plante.

Între timp, am dat peste un comentariu din ziarul Lumina:
„Hrana lui, constituită din miere sălbatică și lăcuste, animale socotite curate în cartea Leviticului, dar care aveau gust și miros neplăcute, ne arată că nu mâncarea și gustul bun sunt scopurile activității sale, ci că Proorocul Ioan mănâncă doar ca să trăiască, nu trăiește ca să mănânce“, sublinia la 4 ianuarie 2009 Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, PF Părinte Daniel.”
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 15.09.2016 at 21:50:20.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.09.2016, 22:07:27
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit informatii care impaca pe toata lumea

NOTE ADIȚIONALE LA CAPITOLUL 3

NOTA 1

Conform celor spuse de Matei 3,4 și Marcu 1,6 dieta lui Ioan Botezătorul consta din lăcuste (gr. akrides, pluralul de la akris) și miere sălbatică. Nu știm dacă scriitori Evangheliei înțelegeau că Ioan nu mânca nimic altceva sau numai că acestea constituiau articolele lui principale de dietă. De asemenea, este posibil ca lăcustele și mierea sălbatică să fi fost considerate ca fiind dieta distinctivă a unui profet, tot așa cum haina de păr de cămilă și un brâu de curea îl distingeau ca succesor al vechilor profeți (vezi DA 102). S-ar putea ca Ioan să se fi hrănit cu lăcuste și miere sălbatică numai atunci când alte alimente nu erau la îndemână. Iarăși, lăcustele și mierea sălbatică s-ar putea doar să reprezinte diferitele articole de hrană ce se găseau în pustie și exprimă în felul acesta un fel oriental plastic de a scoate în evidență viața lui singuratică și abstinentă, departe de locurile de întâlnire ale oamenilor.

Din pricină că cuvântul din limba engleză lăcustă însuși denotă atât a) o insectă, cât și b) un anumit fel de pomi, în chip natural se naște întrebarea cu privire la ce constituia dieta lui Ioan împreună cu mierea.

În altă parte din Scriptură, precum și în literatura greacă contemporană, relativ la chestiunea aceasta, cuvântul akris se referă totdeauna la o insectă, lăcusta. Faptul acesta de netăgăduit a determinat pe cei mai mulți comentatori să tragă azi concluzia că în relatarea cu privire la Ioan Botezătorul este vorba de insecta aceasta. Este, de asemenea, o realitate că lăcusta a făcut parte din dieta popoarelor din Orientul Mijlociu din antichitate. Potrivit cu legea lui Moise, anumite feluri de lăcuste constituie o hrană curată (Levitic 11,22) și deci ar fi putut fi permise în dieta unui iudeu. Faptele acestea au determinat pe comentatorii din vremea noastră ca în mod aproape uniform să tragă concluzia că akris din Matei și Marcu ar trebui să fie înțeles că desemnează insecta cu numele lăcustă și nu o specie de pom.

Totuși, din vremuri creștine foarte timpurii a ajuns până la noi o tradiție răspândită, accentuată și stăruitoare, în sensul că, în Matei și Luca, cuvântul akris denotă altceva decât o insectă. Au fost sugerate păsărele, crabi, languste, pere și alte fructe sălbatice, turte de pâine, roșcove, etc. Diatesaronul lui Tatian (vezi p. 122) zice lapte în loc de lăcuste. Mare parte din acestea sunt evident numai presupuneri, dar pentru una – roșcovă – pare să fie o bază de dovadă lingvistică și antropologică.

Roșcovul (Ceratonia siliqua) este cultivat extensiv în țările din jurul Mării Mediteraneene și este obișnuit în Palestina, de la Hebron spre nord. Fructul, care se coace primăvara târziu, este în formă de teci late ca de fasole și atinge lungimea de șase până la zece degete. Roșcovele pot fi consumate crude, gătite sau măcinate ca făină și apoi făcute pâine. Ele pot fi uscate și păstrate fără termen. Deși nu deosebit de gustoasă, roșcova are o valoare nutritivă substanțială și de multă vreme a fost un articol de hrană de bază pentru clasele mai sărace din Orientul Apropiat. Tosephta (Ma’aseroth 2.19 [84]) înscrie roșcovele în lista unor feluri de mâncare și Mișna (Ma’aseroth 1.3, ed. Soncino a Talmudului, p. 256) specifică faptul că, fiind un aliment, ele trebuie să fie zeciuite. Fiul rătăcitor hrănea porcii cu roșcove (vezi la Luca 15,16). Întâmplător, în limba engleză, roșcovele sunt cunoscute sub numele de locusts, iar fructele acestea sunt numite popular St.- John’s – bread (Pâinea Sf. Ioan). Se spune că negustorii de cereale englezi procură roșcove ca hrană pentru vite sub numele de locusts.

Dovezile tinzând să favorizeze fructul roșcovului ca lăcustele pe care le consuma Botezătorul sunt după cum urmează:

1. Dovezile existente arată că insecta lăcustă este o sursă foarte săracă de hrană și că ea singură nu ar fi în stare să întrețină viața omenească. Conform lucrării lui Hasting Encyclopaedia of Religion and Ethics (art. Locust), valoarea nutritivă a insectei lăcustă este extrem de mică și este neîndestulătoare, (chiar) cu mierea, să întrețină viața. Faptul că lăcustele pe care le consuma Ioan par să fi constituit un element major al dietei sale este împotriva insectei lăcustă și tinde să favorizeze fructul roșcovului. Faptului acestuia al insuficienței insectelor lăcustă ca hrană trebuie să-i fie dată o considerabilă pondere în argumentația că vreun alt aliment decât insecta este indicat de cuvântul akris.

Este un fapt interesant acela că roșcovele erau un aliment al celor mai săraci din diferite țări ale Orientului Apropiat și încă mai este. Iudeii din antichitate aveau o vorbă că atunci când un iudeu trebuie să recurgă la roșcove este semn că trebuie să se pocăiască (Midraș Rabbah, la Levitic 11,1, ed. Soncino, p. 168). Nu este lipsit de însemnătate să observăm în legătură cu aceasta că Ioan era marele predicator al pocăinței și că o dietă de roșcove și de miere sălbatică ar fi corespunzătoare în lumina concepției curente de atunci cu privire la a ceea ce ar mânca un predicator al neprihănirii. După cum deja s-a observat, dieta austeră a lui Ioan ar putea, ca și îmbrăcămintea lui simplă, să fi urmărit să-l caracterizeze în concepția populară ca asemănându-se profeților din vechime.

1. 2. Printre cei dintâi care să combată ideea că dieta lui Ioan cuprindea lăcuste insecte au fost ebioniții, o grupare creștino-iudaică din Siria a cărei origine poate fi legată cu elementele iudaizante din timpurile NT. Ca și Esenieni (vezi p. 53), ei erau oarecum ascetici în tendințele lor și susțineau o dietă vegetariană. În aparență ebioniții omiteau cu totul menționarea lăcustelor în cap. 3,4, deși Epifaniu, un scriitor creștin din secolul al IV-lea, îi acuză că au pus egkrides, turte, în loc de akrides, lăcuste (vezi M. R. James, The Apocryphal New Testament, p. 9; H. A. W. Meyer, Comentariu la Noul Testament, la Matei 3,4). Nu pare că ebioniții să fi primit manuscrise ale Evangheliei zicând ekrides, ci că ei se poate să fi făcut această substituire în armonie cu principiile lor dietetice. Toate manuscrisele vechi ale Bibliei zic akrides.

2. 3. Părinții bisericești greci, despre care s-ar putea presupune că au avut o cunoaștere mai bună a folosirii limbii grecești biblice decât scriitorii de mai târziu, erau foarte departe de a fi de acord că akris din Matei și Marcu înseamnă insecta căreia noi îi zicem acum lăcustă. De fapt, cei mai mulți dintre ei pare să fi gândit altfel. De exemplu, mulți considerau akrides (sau akridas) din Evanghelii ca fiind echivalente cu akrodrua, fructe, sau vârfurile fragede ale ramurilor de pomi sau de ierburi.

Într-o predică asupra profeției lui Zaharia eronat atribuită lui Crisostom (c. anul 400 d.Hr.) se face o comparație între Ilie și Ioan Botezătorul în care se spune că unul a trăit în munți, celălalt și-a petrecut timpul în pustiu; unul a fost hrănit de corbi, celălalt a mâncat lăcuste de plante (akridas botanon). Expresia akridas botanon este tradusă în limba latină herbarum summitates, însemnând vârfuri sau mlădițe de plante (vezi Migne, Patrologia Graeca, vol. 50, col. 786, 787). În altă predică asupra lui Ioan Botezătorul, atribuită la fel lui Crisostom, expresia akridas ek botanon apare într-o descriere a dietei lui și este tradusă în limba latină ca summitates plantarum, mlădițe de plante (ibid., vol. 59, col. 762). O notă la traducerea latină explică cum că Vulgata latină are locustas pentru akrides și adaugă că prin locustas, Vulgata înțelege nu numai lăcuste dar și summitates plantarum, vârfuri de plante. O notă la textul grec afirmă că Isidor din Pelusiota, de repetate ori și mulți alți scriitori, dau aceeași explicație pentru akrides. Isidor de Pelusiota (c. anul 425 d.Hr.) afirmă în mod specific (Epistola 132) că lăcustele pe care le-a mâncat Ioan nu sunt așa cum cred unele persoane ignorante, vietăți de soiul cărăbușilor. Departe de așa ceva, deoarece în realitate ele sunt vârfuri (gr. akremones; latin. summitates) de plante sau pomi (ibis., vol. 72, col. 270). În Epistola 5 Isidor din nou vorbește despre hrana lui Ioan ca fiind vârfuri de plante și frunze (ibid. COL 183, 184). În Comentariu la Matei (la cap. 3,4), Teofilact din Bulgaria (c. anul 1075) observă: Unii spun că lăcustele (akrides) sunt plante, care sunt numite coarne negre; alții (spun că ele sunt) fructe sălbatice de vară (ibid. vol. 123, col. 173, 174). În Istoria Bisericească (i. 14) Calistus Nicephorus (c. anul 1400 d.Hr..) spune că Ioan s-a retras în pustii sălbatice, folosinduse de părțile fragede ale pomilor ca hrană (ibid., vol. 145, col. 675, 676). Numeroși alții ar putea fi citați în aceeași direcție. Scriitorii greci și traducătorii lor latini par a înțelege prin lăcuste din cap. 3,4, a fi un articol vegetarian de dietă.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2016, 22:14:31
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit continuare

Nu se poate spune despre acești părinți ai bisericii că gândirea lor era influențată, așa cum pare să fi fost aceea a ebioniților, de vreo ezitare de a accepta ideea că Ioan Botezătorul ar fi mâncat alimente cu carne. În măsura în care se cunoaște, părinții bisericești nu erau vegetarieni. Ar părea să fie cât se poate de dificil de procurat o explicație valabilă pentru acordul oarecum general al părinților că akrides-urile Evangheliilor înseamnă ceva deosebit decât lăcustele insecte, decât dacă ar fi fost un oarecare temei lingvistic sau că ar fi fost în obiceiurile oamenilor primelor secole creștine.

1. 4. Pare că numele pâinea Sf. Ioan, aplicat la fructul roșcovului, a fost introdus în diferitele limbi europene de peregrinii medievali care se reîntorceau din Țara Sfântă. În limba germană, de exemplu, acesta este numele specific al fructului. Potrivit cu dicționarul englez Oxford pâinea Sf. Ioan a apărut într-un dicționar englez-spaniol din anul 1591, ca sinonim pentru roșcovă.

2. 5. T. K. Cheyne, un învățat biblic eminent care a scris la începutul secolului, adoptă poziția că hrana lui Ioan Botezătorul consta din roșcove și miere sălbatică. El raționează că cuvântul akrides, în toate cazurile cunoscute ale folosirii lui, înseamnă specific insecta, că lăcustele insecte au fost consumate din timpuri străvechi, dar că bunul simț, însă, ne spune că lăcustele nu vor fi fost preferate de Botezătorul ca hrană a lui obișnuită față de produsele solului. Umilința n-ar trece peste hrana obișnuită a clasei celei mai sărace, adică roșcovele (Enciclopedia biblică, art. Roșcove).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2016, 23:14:15
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Mulțumesc, crinrin, pentru documentare. Avem toți dreptate, se pare. Sau, cum zicea o anecdotă: Hector vine sau nu vine :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.09.2016, 23:53:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mierea este totusi facuta de albine. Ele prelucreaza nectarul cules din flori cu substante din corpul (saliva lor). Asa ca strict luat nu ar fi de post.
Uleiul este total vegetal.
De ce este interzis in post?

Eu nu fac parastase in post, tocmai pentru ca nu se poate.
Totusi se spune ca se fac in post.
Si oamenii aduc produse facute si cu ulei.

Multa lume consuma ulei in post, nu in zilele cu dezlegare.
Inainte se spunea ca numai la manastiri este interzis si uleiul in post.
Acum m-am uitat si eu pe net si am gasit un singur preot care mai spune asa. Peste tot se spune ca uleiul nu este de post. Inseamna ca s-au mai schimbat niste lucruri.
N-am vazut/auzit pe nimeni sa tina post fara ulei.

In fine. Fiecare face cum crede.
In toate produsele de post este ulei.

Am comparat cu hrana veganilor pentru ca mie mi se pare ca postul este totusi un regim vegan si pentru ca am vazut ca Yasmine este foarte impotriva uleiului.

Am impresia ca se cade iar in extrema.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.09.2016, 00:08:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Se pot face mancaruri in care legumele sunt la inceput calite in putina apa; salatele se pot face cu seminte ,avocado si nuci - nimeni nu le-a interzis , nu mai dramatiza!
Daca exista cat de cat vointa se poate tine post fara ulei macar o zi pe saptamana sau macar o jumatate de zi.

O salata cu naut fiert,ceapa, sfecla fiarta si masline ,cu sare si lamaie este foarte hranitoare si buna la gust fara a simti nevoia sa-i pui ulei.

Nu stiu de ce vorbim de vin si de ulei in parastase deoarece in posturi sunt dezlegari de ulei si vin de obicei Sambata si/sau Duminica ( iar parastasul se face in sambata mortilor nu??) .
Poti sa faci parastase si in afara postului, la praznice mari nimeni nu te tine!
Vezi ca tu singura spui de masline. Pai si din masline si din nuci si din seminte (de floarea soarelui pe care multi le mananca prajite) se face ulei. Unde este diferenta?

Nu stiu daca in Postul Pastelui sunt tot timpul dezlegari la ulei si vin.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.09.2016, 00:48:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Se mai intampla ca informatia sa nu poate fi primita ca atare, nu-i bai.
Deci mierea e de post. De asemenea, versetul dat de Iorest e un bun argument!
Ma bucur ca ti-a mai trecut supararea pe mine, bine ca inimile noastre nu s-au inchis dialogului.
Slava Domnului!
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.09.2016, 00:48:34
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand am citit in biblie ca sfantul manca lacuste, nu m-am gandit la altceva decat la lacuste ca insecte. Apoi am aflat dintr-o predica, la biserica, ca lacustele erau de fapt niste plante saracacioase si rele la gust, n-am retinut exact exprimarea parintelui. Am fost foarte surprinsa si impresionata sa aud ca nu manca nici macar insecte ci doar niste buruieni amare si miere. Si de atunci, in suflet asa mi-a ramas - ca Sf. Ioan Botezatorul a fost din cale afara de ascetic, un inger!
Sa inteleaga cineva de aici ca daca ar fi mancat insecte n-ar mai fi fost ascet, e cale lunga. Va multumesc insa pentru comentarii! Asa sunt eu, mai glumeata.

Documentarea aia nici nu stiu cat e de corecta, am extras-o din versiunea Cornilescu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.09.2016, 00:58:09
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ma bucur ca ti-a mai trecut supararea pe mine, bine ca inimile noastre nu s-au inchis dialogului.
Slava Domnului!
N-am nimic cu tine, sincer. Scrii foarte frumos pe diferite subiecte, dar la altele devii sensibil, semn ca ceva scartaie. E doar o parere.
Si eu am din astea si nu numai..., de aceea cer sfat de la duhovnic pentru unele critici primite pe forum. In felul asta incerc sa ma corectez, avand sfatul si parerea unui om avizat si de incredere.

A, si te tog sa ma ierti! Aia cu pers. de genul feminin a fost intr-adevar o rautate. Iertare!

Last edited by crinrin; 16.09.2016 at 01:01:21.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.09.2016, 01:52:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
N-am nimic cu tine, sincer. Scrii foarte frumos pe diferite subiecte, dar la altele devii sensibil, semn ca ceva scartaie. E doar o parere.
La asta lucrez, n-am voie sa fiu sensibil in sensul bolnavicios al cuvantului, chiar daca raspund repede dupa nu tin rautate, ma pot deconecta cu gandul de la forum chiar daca intalnesc situatii stresante, eu din polemica invat, trebuie sa fiu si mustrat.

Chiar ma intrebam acum cateva zile la Eghina la mormantul Sfantului Nectarie daca e bine sa scriu pe forum.
Aia cu genul feminin a fost o dovada ca te-am enervat atat de tare incat ai jucat dur, te-am scos si eu din echilibru ma gandeam ca ma provoci sa te jignesc pt a fi banat, pana la urma forumul si orice modalitate de comunicare e o sabie care ne cerne.

Eu sunt multumit daca orice discutam ramane pe forum si nu apune soarele peste mania interlocutorilor, daca forumul ma face sa acumulez ura atunci mai bine ma retrag.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reteta coliva DinuC Slujba inmormantarii 47 21.02.2014 07:45:51
Fie-va mila de un om aflat in mare, mare ispita! Ana-Maria N Umanitare 42 08.04.2012 15:12:22
Reteta coliva gabi3010 Intrebari utilizatori 4 30.03.2012 09:18:42
Reteta mantuirii NECTARIE Generalitati 3 24.01.2011 15:56:59
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45