Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.02.2011, 14:46:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Vai mie, ca in ignoranta mea am crezut ca ma pot strecura neobservat intr-o lume de inalt rang intelectual... Iar m-ai prins! Ce sa ma fac eu, daca nu am studiat medicina apostolica in limba latina? M-as apuca de-acum dar imi trebuie un mentor, iar tu esti un om foarte ocupat...


Ti-as raspunde ca m-am bagat in discutie ca sa se mire prostii, dar de fapt iti raspundeam mesajului tau anterior unde erai grozav de documentat in privinta demnitatii... Deasemenea si a smereniei si a cultivarii duhului umilit... Ia si te bucura, exemplu de smerenie si umilinta:



In mesajul unde "m-am bagat", ti-am pus la dispozitie 5 minute cu o personalitate bisericeasca ce vorbea despre demnitatea crestinului ortodox. Si eu sunt fixist, dar cand vad pe altul mai mare ca mine ma cutremur. Daca esti destept, bravo tie, dar esti pentru tine, nu trebuie sa-ti scrii pe frunte lucrul asta. Trebuie sa avem si noi, prostii, un loc sub soare!...
Ca ne mai bagam in seama, ar trebui sa faci dovada intelegerii a ceea ce citesti, si sa fii mai ingaduitor, ca altfel te confunzi cu noi, crede-ma.


Pentru tine ( asa cum cu ironie sustii ) politetea este o notiune abstracta, fiindca bunul simt nu te caracterizeaza. Tu ai o mare "jena" in partea dorsala astfel incat ai tendinta sa te stergi "undeva" cu politetea altora ... Nu te astepta la ceva ce tu nu oferi niciodata!...

Dupa limbajul folosit deja treci la alt nivel de discutie : nu ca nu te mai intereseaza daca ai dreptate sau nu dar nici macar nu te mai intereseaza daca mai ai vreun pic de politetete sau bun simt in tine , folosind termeni si expresii de jargon, impardonabile .
Este o surpriza neplacuta pe care mi-o faci ! Probabil ca genul acesta de abord l-ai invat in Anglia sau la mamica ta acasa . Daca este asa cred ca se poate spune ca pe cei 7 ani de la mamica i-ai pierdut, i-ai irosit ! Misto si fronda de prost gust este in stare oricine , fara nici o scoala , doar decit cu lipsa celor sapte ani de la mamica . Mirarea aceasta a prostilor , despre care pomenesti, probabil ca-ti este proprie.
Daca nu intelegeti singur sensul perorarii mele despre lipsa demnitatii omului in trairea ortodoxa puteti sa-mi formulati intrebari suplimentare . Dar asta nu inseamna neaparat ca prezentarea teologic-filosofica a smereniei ortodoxe si implica prezenta ei in acelasi grad si la toti ortodocsii . Dvs. dece incercati sa faceti asocieri fortate care in mod natural nu sunt si obligatorii ? Unde nu puteti intelege intrebati . Cam asa se face in caz de buna crestere !
Eu nu am atacat spusele personalitatii bisericesti , care stia ce vorbeste, ci a relei intelegeri si a modului rau de a folosi aceste spuse de catre cei care se agata de orice pt. a se apara in cazul in care o zbircesc . Personalitatea respectiva vorbea despre demnitatea omului , mare atentie, si nu despre cea a crestinului ortodox , cum prost ati inteles si si acum va repetati la fel . In acest sens am facut si comentariile si explicatiile adiacente . Vad insa ca va preocupa rasvratirea si polemica de prost gust si mai putin de a intreba suplimentar sau de a studia in surplus lucrurile pe care nu le stapiniti .
De vazut , am vazut cum ca ati fi prosti dar daca inca pe deasupra voi insiva va socotiti si va stiti bine ca fiind asa pai atunci ar fi mult mai de preferat sa va scuzati politicos si sa va retrageti sau sa taceti in locurile in care nu va sunt favorabile si nici decum sa nu va intereseze daca puteti conversa sau nu .Este un raspuns la propria voastra calificare si apreciere. Daca voi va vedeti in felul acesta , eu ce sa mai adaug ?

Va recomand sa faceti lecturi temeinice diseara din DEX-online despre politete si bunul simt pt. a va pune la punct cu sensul si semnificatia cuvintelor din limba romana. Nu o lasati sa va devina precum una straina !


NB : clarificari lexicale :
1. medicina apostolica in limba latina, este un non sens, nu a existat . Apostolii vorbeau aramaica la inceput iar mai apoi greaca, si nici decum latina. Exceptie facea sf.ap. Pavel care era un erudit .
2. partea dorsala(sau posterioara) a corpului uman tine de la crestet si pina la calciie . Partea opusa celei dorsale se numeste ventrala(sau anterioara) si tine de la frunte pina la virful degetelor picioarelor . Dvs. la care loc al partii dorsale va referiti in afirmatiile pe care le faceti deoarece va exprimati evaziv folosind doar notiunea de parte dorsala. Banuiesc ca nu la ceafa sau la sale !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.02.2011, 16:03:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pledoaria despre educatia mea si despre cei 7 ani de-acasa ma lasa rece. Imi pasa prea putin ce impresie fac celui care isi permite deja prea mult. Daca nu vezi asta niciodata din mesajele tale, „e cu totul altceva”!! Am mai spus-o si printre randuri, dar te faci ca nu intelegi: pentrru tine toti sunt prosti. Asta-i atitudinea pe care doresti s-o afisezi. Si astepti cu mandrie ca prostimea sa ti se adreseze, iar tu sa-i pui la colt vorbindu-le despre limitele lor, despre pacatele lor, despre faptul ca nu citesc cum trebuie, unde trebuie si ce trebuie. Nu spun ca sfaturile tale nu se incadreaza in „cerinte”, dar decat sa-ti bati joc de om mai bine-l lasi ca se descurca singur!
Dar, in sfarsit, pentru tine oricum n-are sens ce spun. Nu trebuia sa ma exteriorizez astfel, dar aroganta ta ma face sa abordez atitudinea pe care o meriti, oricat te-ar supara de mult. Inchipuieste-ti pe cati superi tu cu mesajele tale si cu luarile dure de pozitie, ca sa-ti faci macar o idee cum stau lucrurile. Eu am pielea tabacita si nu ma jenez nici de argou nici de ofense. Cand intri in hora, joci. Daca esti „sensibil” nu mai jigni pe altii ca nu se cade.
Impresia ca perceptia unora e rea, iar perceptia ta e buna si adevarata, este total subiectiva. Foloseste-te tu insuti de principiile pe care sustii ca le intelegi si imi ridic palaria. Pana atunci esti si tu o victima la fel ca oricare dintre noi: un prost intre prosti, chiar daca NU VREI SA RECUNOSTI.


Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

NB : clarificari lexicale :
1. medicina apostolica in limba latina, este un non sens, nu a existat . Apostolii vorbeau aramaica la inceput iar mai apoi greaca, si nici decum latina. Exceptie facea sf.ap. Pavel care era un erudit .
Si ca tot vorbeai de rachita si cistita... Eu iti vorbesc pe limba ta despre una, iar tu continui sa dai „indicatii pretioase” fara legatura.
Occupation
medic;misionar ortodox


Haina smereniei iti e prea stramta. Nimeni nu ti-a cerut sa-ti pui la profil calitatea de medic (in privat ti-am spus ca am rezerve, fiindca stai prost cu limba romana, pentru un om cu multa carte), dar ca sa fii misionar-ortodox, e greu de dovedit daca nu cunosti smerenia. Aici si numai aici m-am referit in textul meu…
Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.02.2011, 16:47:55
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Pledoaria despre educatia mea si despre cei 7 ani de-acasa ma lasa rece. Imi pasa prea putin ce impresie fac celui care isi permite deja prea mult. Daca nu vezi asta niciodata din mesajele tale, „e cu totul altceva”!! Am mai spus-o si printre randuri, dar te faci ca nu intelegi: pentrru tine toti sunt prosti. Asta-i atitudinea pe care doresti s-o afisezi. Si astepti cu mandrie ca prostimea sa ti se adreseze, iar tu sa-i pui la colt vorbindu-le despre limitele lor, despre pacatele lor, despre faptul ca nu citesc cum trebuie, unde trebuie si ce trebuie. Nu spun ca sfaturile tale nu se incadreaza in „cerinte”, dar decat sa-ti bati joc de om mai bine-l lasi ca se descurca singur!
Dar, in sfarsit, pentru tine oricum n-are sens ce spun. Nu trebuia sa ma exteriorizez astfel, dar aroganta ta ma face sa abordez atitudinea pe care o meriti, oricat te-ar supara de mult. Inchipuieste-ti pe cati superi tu cu mesajele tale si cu luarile dure de pozitie, ca sa-ti faci macar o idee cum stau lucrurile. Eu am pielea tabacita si nu ma jenez nici de argou nici de ofense. Cand intri in hora, joci. Daca esti „sensibil” nu mai jigni pe altii ca nu se cade.
Impresia ca perceptia unora e rea, iar perceptia ta e buna si adevarata, este total subiectiva. Foloseste-te tu insuti de principiile pe care sustii ca le intelegi si imi ridic palaria. Pana atunci esti si tu o victima la fel ca oricare dintre noi: un prost intre prosti, chiar daca NU VREI SA RECUNOSTI.




Si ca tot vorbeai de rachita si cistita... Eu iti vorbesc pe limba ta despre una, iar tu continui sa dai „indicatii pretioase” fara legatura.
Occupation
medic;misionar ortodox


Haina smereniei iti e prea stramta. Nimeni nu ti-a cerut sa-ti pui la profil calitatea de medic (in privat ti-am spus ca am rezerve, fiindca stai prost cu limba romana, pentru un om cu multa carte), dar ca sa fii misionar-ortodox, e greu de dovedit daca nu cunosti smerenia. Aici si numai aici m-am referit in textul meu…
Frate, acum da ! Pai asa dom'le , tadare sa fie daca o cer interesele forumului , da' sa o stim si noi ! Acum ti-ai pus iscalitura ! Ai tu ,,harul" acesta de a-ti da cu firma peste ochi singur , de a te ocari si porcai in fel si chip pina te apuca desnadejdea dupa care incepi sa ii bagi si pe ceilalti in aceiasi oala cu tine ca sa nu ramii singur . Nu-i frumos dar de, astea iti sunt posibilitatile.

Bine frate, te-am lecturat si ne-am intristat, dar mergem inainte . Inteleg ca dumneata vezi misionarii ca si pe fachiri , inghitind toate gunoaiele, toate prostiile , minciunile , parerile personale, palamizile ...dar sa reverse peste margini numai lapte si miere din care sa se infrupte cu nesat parelnicii . Ei, ce bine ar fi asa ! Asfel toate ragaliile si palamizile ar avea pretentia de un aranjament ichebana !
Despre sfintul Maxim marturisitorul (nu de mult prasniut) cred ca ai auzit dar despre viata lui , ba. Chiar si cu limba taiata nu a dat inapoi si nu a acceptat altceva decit dreapta credinta . Atit , dreapta credinta si nimic mai mult .
Degeaba avem o pleiada intreaga de sfinti , marturisitori si mucenici in ortodoxie daca noi suntem de taria jartelei : ne labartam cu sufletul inmuiat exact atunci cind nu este cazul si ne stringem tot la fel, cind nu este nevoie !
Dar de , daca toti am fi la fel ... urletul ne-ar cuprinde . Care mai asa, care mai altfel ! Dupa puteri !

Bine, mi-ai placut , m-ai relaxat cu prostia ta cosmopolita ! 'Om mai discuta si cu alta ocazie . Acum ne-ai fost de ajuns !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 09.02.2011 at 17:08:53.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 09.02.2011, 17:07:47
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa traitz, dom' Sef! Asa-mi place cand ma perii si ma gadili, ca ma prapadesc. Noroc ca-s cam prost (dupa cum spuneam...) si nu-mi dau seama.
Ai dreptate, mai bine ne astamparam si luam o pauza. Eu ma duc sa-l recitesc pe Sf. Maxim Marturisitorul, ca din primile lecturi n-am priceput nimic. Ce sa-i faci, capu' asta prost... Tu lasa-l la naftalina ca l-ai tocit destul, saracu'... De altfel in afara de tine nu cred ca a mai citit cineva asa ceva, ca nimeni nu scoate o vorba despre cei pe care i-a citit personal. Sigur esti exceptia de pe acest forum...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare