Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.08.2012, 21:44:09
Laura Andreea Laura Andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2012
Mesaje: 5
Implicit Cand boala loveste!

Salutari tuturor membrilor forumului. Sunt noua pe acest site si recunosc,spre rusinea mea,ca am ajuns aici aflandu-ma la capatul puterilor. Aleg sa scriu pentru a-mi mai usura sufletul si a gasi o cale de face alegerile bune.
Va scriu deoarece sunt la pamant cu moralul. Prietenul meu,iubitul meu (spuneti-i cum vreti) a aflat joi ca are hepatita B. De aceeasi boala sufera si mama mea de 11 ani de zile. El e un baiat tanar,are 28 de ani,e in floarea varstei. Inca nu-mi vine sa cred ceea ce i se intampla.
As vrea sa am mai multa putere,sa fiu langa al,sa il sprijin,sa il sustin,sa-i dau vointa sa lupte cu boala asta. Saptamana aceasta urmeaza sa vina la Bucuresti,la spitalul Fundeni sa faca investigatiile necesare.
Credeti-ma ca uneori nu stiu cum sa ma port cu el. Vorbim la telefon si nu stiu ce sa-i zic. Ma simt neputincioasa si ma doare enorm ce i se intampla.
Cum il pot ajuta? Ce pot face pentru el? Ce pot face pentru mine ca sa ii pot da si lui putere?
E o lupta grea pe care sper sa o ducem impreuna. Orice sfat de-al vostru imi va fi binevenit.
Va multumesc!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.08.2012, 22:08:50
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand boala loveste.....Dumnezeu ajuta.

E greu cand cineva drag este bolnav dar nu trebuie sa va pierdeti nadejdea, Dumnezeu va ajuta. Mai intai incercati cu spovedania, asta daca nu ati facut-o pana acum, mergeti la sf Maslu. Daca tot mergeti in Bucuresti si daca aveti timp sa treceti si pe la Man Radu Voda unde se afla o parte din moastele sf Nectarie.

F mult ajutor aduc si citirea acatistelor sfintilor: Nectarie, Ioan Rusul, Efrem cel nou....

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.08.2012, 22:26:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mai întâi, trebuie spus că există multă deosebire între hepatita B și infecția cu virusul B. Prima este o boală, în timp ce a doua nu este o boală, ci potențialitatea unei boli care nu necesită altceva decât supraveghere periodică. Hepatită B înseamnă inflamare în ficat, a cărei expresie de laborator este dată de un set de analize numite "transaminaze".

Acuma, punând răul în față și presupunând nu că e o banală infecție, ci chiar hepatită B, situația e foarte departe de a fi fără speranță. În mare, 50 % dintre cazurile de hepatită B se vindecă. Vorbesc de vindecare completă, cu "restitutio in integrum", adică exact ca și când boala nu a fost.

Iarăși, punând răul în față și presupunând că prietenul dv este din jumătatea la care boala merge prost: de obicei are un caracter trenant. Evoluția durează foarte mult timp (în medie cam 20 de ani) până când apar complicații care întunecă prognosticul: ciroză, cancer hepatic, etc. Mai rar poate apărea hepatită fulminantă cu sfârșit neașteptat.

Ce trebuie făcut ? În ceea ce privește îngrijirea spirituală, o bună legătură cu preotul sau chiar cu un laic mai înaintat în credință este esențială. Și dv îl puteți ajuta mult. Din punct de vedere spiritual, bolile pot avea 4 cauze cunoscute, dar de obicei sunt încercări pe care ni le trimite Dumnezeu.

Din punct de vedere medical, este esențial să aibă mereu același doctor care să îl supravegheze, fiind de prevăzut că e nevoie de supraveghere medicală timp de mai mulți ani. Pe de o parte, medicina nu e ca matematica. Chiar și acolo avem de multe ori soluții multiple la aceeași problemă, cu atât mai mult în medicină. Pe de altă parte, invidia medicorum...școlile sunt diferite în ce privește dacă să se dea terapie hormonală și când să se dea, dacă să se dea antiretrovirale și când să se dea, etc. Dar, așa cum unei mașini îi face bine să aibă același mecanic, chiar dacă nu este cel mai genial mecanic din lume, cu atât mai mult e valabil acest lucru la oameni și la bolile lor.

În sfârșit, din punct de vedere social este imperios necesar, respectând timpii odihnei, să ducă o viață normală. La 28 de ani ai acumulat ceva, dar încă nu ai produs mare lucru, iar gândul că, gata, de acuma ești așa, ca un fel de pensionar, poate el însuși să te îmbolnăvească de ficat. Chiar în ipoteza cea mai pesimistă, el va avea timp să își umple paharul lui.

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.08.2012, 21:06:11
Laura Andreea Laura Andreea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.08.2012
Mesaje: 5
Implicit

Draga Mihnea,

Cred ca nici nu ai idee cat de bine mi-a facut raspunsul tau. Ma face sa cred ca mai e o speranta pentru el, pentru noi.

Joi vine la Bucuresti, la Fundeni, sa se vada cu doctorul. Am emotii pentru el. Mama mea are aceeasi boala, de 11 ani.

Incerc sa par tare ca sa-i dau si lui putere. De fapt, daca sunt sincera, imi dau seama ca am vorbit rar in ultimul timp, parca s-a produs o ruptura intre noi. Transaminazele de care imi spui i-au iesit bine, sunt rezultate cu valori normale. Dar la analiza de sange s-a vazut prezenta "Ag HB" (nu stiu daca aceasta e denumirea corecta).

Sa speram ca Dumnezeu o sa aibe grija de el. Ma rog sa-i fie bine.

Numai bine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.08.2012, 21:15:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am multa incredere in medicina naturista.

Imi prepar un amestec din trei parti de galbenele, o parte coada soricelului si o parte urzica. Din acest amestec prepar intr-un ibric trei cani de ceai si adaug si o jumatate de lingurita de rostopasca (planta maruntita). Aceasta cantitate de rostopasca este tolerata de organism. In cantitati mai mari, e toxica. Cu acest amestec imi protejez foarte bine ficatul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.08.2012, 00:36:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu am multa incredere in medicina naturista.

Imi prepar un amestec din trei parti de galbenele, o parte coada soricelului si o parte urzica. Din acest amestec prepar intr-un ibric trei cani de ceai si adaug si o jumatate de lingurita de rostopasca (planta maruntita). Aceasta cantitate de rostopasca este tolerata de organism. In cantitati mai mari, e toxica. Cu acest amestec imi protejez foarte bine ficatul.
Paleative.

Last edited by AlinB; 21.08.2012 at 01:49:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.08.2012, 00:41:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura Andreea Vezi mesajul
Draga Mihnea,

Cred ca nici nu ai idee cat de bine mi-a facut raspunsul tau. Ma face sa cred ca mai e o speranta pentru el, pentru noi.

Joi vine la Bucuresti, la Fundeni, sa se vada cu doctorul. Am emotii pentru el. Mama mea are aceeasi boala, de 11 ani.

Incerc sa par tare ca sa-i dau si lui putere. De fapt, daca sunt sincera, imi dau seama ca am vorbit rar in ultimul timp, parca s-a produs o ruptura intre noi. Transaminazele de care imi spui i-au iesit bine, sunt rezultate cu valori normale. Dar la analiza de sange s-a vazut prezenta "Ag HB" (nu stiu daca aceasta e denumirea corecta).

Sa speram ca Dumnezeu o sa aibe grija de el. Ma rog sa-i fie bine.

Numai bine!

De cat timp sunteti impreuna?

Nu sunteti casatoriti deci poti sa te gandesti bine daca vrei sa-ti asumi aceasta problema si tot ce implica ea.

Poate de aici si distanta ta fatza de el, ca nu esti sigura o data ce diagnosticul s-ar putea confirma sa mai fii cu el, cu atat mai putin sa te casatoresti cu el.

Cred ca si el intuieste problema asta si poate de asta si este ezitant fatza de tine, pentru ca nu stie ce decizie ai putea lua in sensul asta.

Intreaba-te cat de mult il iubesti si cat de departe esti dispusa sa mergi pentru el/cu el, indiferent de care ar fi diagnosticul.

O data ce ai raspunsul, ai sa stii cum sa te comporti fata de el.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.08.2012, 00:52:07
Iliana Iliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit Hepatita

Buna seara,
Scriu pentru prima data aici si am rugamintea sa fiti ingaduitori cu mine daca gresesc cu acest raspuns, dar as dori sa spun un lucru: eu am avut hepatita B cand aveam 11 ani (acum am 40), iar tratamentul a constat in: 3 saptamani la spital, niste pastile, repaus la pat, apoi timp de un an de zile regim alimentar si cat mai putin efort. Dupa care nu am mai avut absolut nici o problema, mananc orice, fac efort etc. Eu stiu ca hepatita C e periculoasa, nu B. Gresesc??
Multa sanatate tuturor! Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.08.2012, 09:54:33
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura Andreea Vezi mesajul
Salutari tuturor membrilor forumului. Sunt noua pe acest site si recunosc,spre rusinea mea,ca am ajuns aici aflandu-ma la capatul puterilor. Aleg sa scriu pentru a-mi mai usura sufletul si a gasi o cale de face alegerile bune.
Va scriu deoarece sunt la pamant cu moralul. Prietenul meu,iubitul meu (spuneti-i cum vreti) a aflat joi ca are hepatita B.
Sunteti crestini ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.08.2012, 10:38:20
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Buna seara,
Scriu pentru prima data aici si am rugamintea sa fiti ingaduitori cu mine daca gresesc cu acest raspuns, dar as dori sa spun un lucru: eu am avut hepatita B cand aveam 11 ani (acum am 40), iar tratamentul a constat in: 3 saptamani la spital, niste pastile, repaus la pat, apoi timp de un an de zile regim alimentar si cat mai putin efort. Dupa care nu am mai avut absolut nici o problema, mananc orice, fac efort etc. Eu stiu ca hepatita C e periculoasa, nu B. Gresesc??
Multa sanatate tuturor! Doamne Ajuta!
Si matusa mea a facut hepatita B cand era mica, in scoala. Stiu ca a facut de 2 ori, a facut tratament tot ce trebuia si acum nu mai are probleme. Chestia e ca nu mai poti dona sange si ficatul este marit putin spre deosebire de un ficat sanatos care nu a facut hepatita. Asa stiu si eu, ca hepatia C este cea mai periculoasa, hepatita B se trateaza si e mai limitata.

Hepatia B:

Evolutie

In cele mai multe cazuri (pana la 95%), hepatita virala B acuta este o infectie limitata. Bolnavii se vindeca in cateva luni, dezvoltand imunitate care va dura toata viata (ceea ce inseamna ca nu se vor mai imbolnavi niciodata). Analizele sangvine prezinta dovezile imunitatii si nici un semn de infectie activa.
In timp ce majoritatea se vindeca complet, un procent mic dintre bolnavii cu hepatita virala B acuta nu se vindeca si devin purtatori ai virusului hepatitic B. Acesti purtatori pot transmite boala chiar si atunci cand sunt asimptomatici. Unii dintre purtatori vor dezvolta hepatita virala B cronica. Hepatita cronica este o infectie cu evolutie indelungata, care poate conduce la ciroza hepatica. Ciroza hepatica determina dezvoltarea tesutului cicatriceal hepatic si insuficienta functiilor acestuia, putand conduce la deces.
Hepatita cronica B se poate vindeca?
Din fericire, cele mai multe cazuri de hepatita acuta B sunt limitate, vindecandu-se in aproximativ 6 luni, un procent mic transformandu-se in hepatita cronica B. Din nefericire, hepatita cronica B se vindeca doar in foarte putine cazuri.
De retinut!
Purtatorii nu ar trebui sa doneze sange, plasma, organe, tesuturi sau sperma, pentru a nu transmite boala. Acestia ar trebui, de asemenea, sa avertizeze medicul, dentistul si partenerul sexual despre suferinta lor.
complet aici:http://www.sfatulmedicului.ro/Hepati...a-virala-b_641

Hepatia C: http://www.sfatulmedicului.ro/Hepati...ansmitere-_643
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lupta cu boala Georgiana1995 Generalitati 10 23.08.2012 14:55:17
epilepsia: o boala obisnuita sau o boala demonica? pacifistul Generalitati 4 18.05.2008 21:24:49
Boala maria55 Generalitati 17 17.12.2006 12:35:46