Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.01.2008, 11:59:54
Karmen Karmen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2008
Mesaje: 5
Implicit

Vsovi, ai cea mai mare dreptate. Nici macar nu trebuia sa scriu pe acest forum. De ce am facut-o? Am sa va spun la toti: sa nu va mai plangeti de pacate le voastre, ca sunt mult prea mici fata de ale mele, iar eu sunt cea mai nerusinata femeie de pe lumea asta caci nici nu pot sa renunt la ceea ce fac si mai cred ca e si bine. ganditi-va ca orice faceti, tot e mai bun decat ceea ce fac eu si ca exista oameni mult mai pacatosi decat voi. Va multumesc tuturor, m-am convins ce fel de femeie sunt.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.01.2008, 12:12:19
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
Vsovi, ai cea mai mare dreptate. Nici macar nu trebuia sa scriu pe acest forum. De ce am facut-o? Am sa va spun la toti: sa nu va mai plangeti de pacate le voastre, ca sunt mult prea mici fata de ale mele, iar eu sunt cea mai nerusinata femeie de pe lumea asta caci nici nu pot sa renunt la ceea ce fac si mai cred ca e si bine. ganditi-va ca orice faceti, tot e mai bun decat ceea ce fac eu si ca exista oameni mult mai pacatosi decat voi. Va multumesc tuturor, m-am convins ce fel de femeie sunt.
Karmen draga, nu te osandi pe tine prea mult, fiindca se observa in tine invatzatura lumesca pe care o avem in noi shi cu care trebuie sa luptam, tu nu eshti asha pacatoasa incat sa deznadajduiesti sau sa te osandeshti fara roade bune, ci nu avem cum sa ne dam seama ca facem pacate, ca greshim tocmai ca invatzaturile lumeshti ne invatza pe dos, asha cum tzi-am aratat.... dar de pacatuit pacatuim in fiecare clipa in multi straturile sufletului shi ale trupului, dar chemarea este in a ne lua crucea shi nu dintr-o data ca printr-o minune sa avem impresia ca de azi nu vom mai pacatui chiar nimic, ca shi daca vrem shi daca nu vrem, patimile inca mai pacatuiesc in noi pana nu reushim sa ne purtam golgota noastra data de Dumnezeu pana la sfarshit, pana la judecata daca ne e dat sa ajungem shi la judecata.... fiecare cu crucea lui, cand mai mica cand mai grea....... deci te rog nu lasa sa ramai intristata de neputintza de a ieshi din starea de patima, ca doar te ajuta Hristos doar sa reushesti sa nu te lashi doborata de invinovatzire ca fara dreapta shi tacuta socotintza cu ajutor de sus shi de la duhovnic nu potzi singura sa ieshi, shi nu te blama pentru asta, ca e normal sa cerem ajutor shi nu e normal sa facem pe onor-mandrii vrednicii care n-au nevoie de nimeni ca se descurca ei.... greshim, dar ne straduim sa ne ridicam, shi strigam dupa Hristos sa ne intinda o mana, sau sa ne spuna o vorba care sa ne intareasca daca suntem prea deznadajduitzi, shi sa ne arate un pic de adevar daca am ajuns prea trufashi.... doar ca nu putem rabda adevarul sau ocara shi de aceea ne e mai ushor sa facem un pic de post, miercuri shi vineri.... ca asha cumva ne indruma parintzii cei Mari ai zilei de Azi...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.01.2008, 12:24:48
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Karmen
eu sunt cea mai nerusinata femeie de pe lumea asta
iar eu sunt cel mai nerusinat barbat de pe lumea asta:(
dar n-am deznadajduit si Dumnezeu tocmai in neputinta mea a lucrat, caci El e Cel ce pe toate le poate!
In neputinta noastra macar sa avem vointa de a ne indrepta si pt restul are Dumnezeu ac potrivit pe cojocul fiecaruia!:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2008, 12:36:13
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dar eu cum o sa scap de nenorocirea asta de a le shtii pe toate?
adica foarte stupid imi spun fara vorbe,

ca pe dedesubt shtiu ca nu pacatuiesc in astea, facand asha, tocmai pentru ca sa ma intreb neshtiutor shi sa ma arat nevinovat tot despre alea spunand ca nu prea shtiu daca-s pacate, cu naivitatea celui neshtiutor, dar iata ce eu stiu ca nu-s pacate, dar nu direct ci pededesubt, ca altfel cum ash putea fi asha de sigur fara sa-mi dau seama de unde imi vine aceasta sigurantza, poi de acolo ca eu stiu la modul fals shi greshit ca alea nu-s pacate.... dar sunt cu mine insumi neshtiutor naiv cand imi pun problema lor, poi atunci de ce sunt sigur ca nu sunt pacate atunci cand nu imi pun probleama?

deci vezi cum patzesc, shi uite asha capat shtiintza deshteptaciunii, adica inaltzarea lumeasca shi aia bisericeasca spre smerenie care nu e smerita smerenie ci trufizata smerenie, aia care provoaca jertfele sangeroase, adica sa indreptzi pe drept, sa plateshti pe bogat, sa vindeci pe sanatos, sa batzi pe victima, sa curveshti cu desfranatul, sa judeci pe condamnat.... ca Milostenie voieshte Dumnezeu shi nu jertfe... shi cu atat mai mult nu voieshte impartashire spre osanda....

deci vezi shi eu cate pacate shi ce osanda imi ridic prin razvratirea mea? ca neascultarea este, dar uite ce spune sfantul Grigorie Sinaitul:

Iata ce zice Sf. Grigorie Sinaitul:
"Nimic nu face sufletul celor ce se sarguiesc, asa de molesit,
de descurajat si de fara de minte, ca iubirea de sine, maica patimilor."
"Sufletele impatimite de placeri sunt smarcuri de foc (Apocalipsa XIX,20),
in care putoarea patimilor, duhnind ca o mocirla,
hraneste ca pe un vierme neadormit al curviei desfranarea trupului si ca pe niste serpi,
broaste si lipitori ale poftelor stricate, gandurile si dracii stricati si tasnitori de otrava.
Starea aceasta a luat inca de aici arvuna chinurilor de acolo".
"Dintre virtuti, unele sunt cu fapta, altele firesti, altele dumnezeiesti si de la Duhul.
Cele cu fapta sunt din libera alegere; cele firesti, ale firii; iar cele dumnezeiesti, ale harului. "
"Neascultarea este gura iadului; impotrivirea in cuvant este gura lui, subtire ca o sabie;
placerea de sine sunt dintii lui ascutiti pe tocila; indreptatirea de sine e pieptul lui;
iar parerea de sine, care trimite in iad, este duhnirea pantecelui lui a toate miscator."

iar eu cum in loc de pace mi-am cladit culcushul trandaviei duhovniceshti, adica trompetizarea fara impliniri shi roade.... apoi cineshtie la ce sa ma ashtept....:(???
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2008, 12:51:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Shi nu trebuie sa-tzi fie rushine ca ai marturisit pe forum ca asta nu e spre rushine, ci atunci cand facem pacatul ar trebui sa ne rushinam, nu cand il marturisim cuiva... oricum nu e bine nici sa facem larma cu pacatele noastre ca nu impresionam pe nimeni ca oricum nu prea ii pasa la nimeni de noi.... Doar Unul Dumnezeu, ne mai aude shi azi ca shi ieri, shi pana la sfarshitul veacurilor... asha ca iarta-ma shi Doamne ajuta sa ieshi la liman bun...

Multa pace itzi doresc!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2008, 13:57:39
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parerea mea e ca forumul nu este un loc pentru destainuiri, pentru spovedanie. Aici se pot discuta temele doar in principiu, mai ales cand e vorba de inselarea sotului/sotiei. Nimeni nu se poate astepta la prea multa intelegere fata de desfranare pe un site crestin-ortodox. Totusi, pentru ca ai facut-o deja, si pentru a ne putea face o imagine corecta, era necesar sa ne spui si ce varsta ai tu si ce varsta are sotul tau. Cunosc familii in care sotii au varste foarte diferite, adica diferenta de varsta dintre soti e mare, intre 10-25 ani. Daca sotul care are cu 25 ani mai mult decat sotia, cam ce pretentii mai poate avea sotia de la el la un moment dat?!? Pe de alta parte, trebuia sa se gandeasca la acest lucru inainte de a-l lua de sot.
Te-as mai intreba pe tine, Karmen, daca tii post, caci painea si apa te-ar face sa iti dispara gandul de la desfranare.
Dealtfel, pentru sfaturile si intelegerea pe care le astepti tu, ar trebui sa te indrepti catre alt forum, mai deschis catre asemenea probleme de viata, reale ce-i drept, dar pe care noi cei de aici le evitam prin rugaciune.
Incearca totusi sa nu mai deschizi si alte topicuri cu aceeasi tema, ca sa nu trebuiasca sa repetam acelasi lucru de mai multe ori.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.01.2008, 14:04:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Shi nu trebuie sa-tzi fie rushine ca ai marturisit pe forum ca asta nu e spre rushine, ci atunci cand facem pacatul ar trebui sa ne rushinam, nu cand il marturisim cuiva... oricum nu e bine nici sa facem larma cu pacatele noastre ca nu impresionam pe nimeni ca oricum nu prea ii pasa la nimeni de noi.... Doar Unul Dumnezeu, ne mai aude shi azi ca shi ieri, shi pana la sfarshitul veacurilor... asha ca iarta-ma shi Doamne ajuta sa ieshi la liman bun...

Multa pace itzi doresc!
Iti dau dreptate, svovi. Este ciudat ca rusinea ne apare abia atunci cand scoatem la lumina faptele noastre odioase, ca s-o citez pe Maica Ecaterina.
Faptele invaluite in intuneric si mister ne par potrivite, de parca constiinta noastra ar fi adormita. Odata cu dezvaluirea faptelor, parca se trezeste constiinta si realizam cat de gresit am reactionat. Ingerul din noi il arata pe demonul, care ne-a impins la fapta cu degetul. Deseori ne intrebam, cum de am fost in stare de asa ceva, in loc sa ne intrebam inainte de fapta, ce spune propria constiinta. De aceeea e bine sa ne gandim bine inainte de a face ceva gresit.
Dar ce ne facem cu cei, care nici macar nu realizeaza ca au facut ceva gresit si se prezinta ca un exemplu de urmat si altora?!?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2008, 14:27:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Dar ce ne facem cu cei, care nici macar nu realizeaza ca au facut ceva gresit si se prezinta ca un exemplu de urmat si altora?!?
Nu ai ce sa faci cu ei, pentru ca nu te poti lupta cu morile de vant, trebuie sa ii lasi in pace si sa te rogi pentru ei daca vrei, atat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2008, 14:43:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Citat:
În prealabil postat de ancah
Dar ce ne facem cu cei, care nici macar nu realizeaza ca au facut ceva gresit si se prezinta ca un exemplu de urmat si altora?!?
Nu ai ce sa faci cu ei, pentru ca nu te poti lupta cu morile de vant, trebuie sa ii lasi in pace si sa te rogi pentru ei daca vrei, atat.
Trebuie ajutati, nu detestati sau luati in deradere, pentru ca nimeni , nu-i fara de pacat si nimeni nu-i mai presus de nimeni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2008, 14:47:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, veilur, ai dreptate, sa ne rugam. Era dealtfel o intrebare retorica.
Iata ce scrie in Epistola catre evrei 3,12-13:
" Luati seama, fratilor, sa nu fie cumva , in vreunul din voi o inima vicleana a necredintei, ca sa va departeze de la Dumnezeu cel viu.
Ci indemnati-va unii pe altii, in fiecare zi, pana ce putem sa zicem: astazi! ca nimeni dintre voi sa nu se invartoseze cu inselaciunea pacatului."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre pacat - reloaded IlIegh Generalitati 43 26.05.2009 19:50:22
Despre pacat... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:19:25
despre pacat Karmen Generalitati 74 14.11.2008 00:25:42
despre pacat Karmen Generalitati 12 30.01.2008 19:07:31