Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 27.12.2010, 14:31:04
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Da, cam devenisem dependentă de ruj sau gloss.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 27.12.2010, 17:26:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Da, cam devenisem dependentă de ruj sau gloss.
Sa devii dependenta de cele lasate de Dumnezeu , caci El stie cel mai bine , ce si cum , iar cu anii tineretii te intalnesti doar o singura data ! Fardurile , rujul si alte asemenea , vor sa "imite" tineretea , sa ascunda TRECEREA ANILOR , dar nu reusesc nici pe departe asa ceva !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 28.12.2010, 12:51:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa devii dependenta de cele lasate de Dumnezeu , caci El stie cel mai bine , ce si cum , iar cu anii tineretii te intalnesti doar o singura data ! Fardurile , rujul si alte asemenea , vor sa "imite" tineretea , sa ascunda TRECEREA ANILOR , dar nu reusesc nici pe departe asa ceva !
Sunt tânără
Reply With Quote
  #64  
Vechi 28.12.2010, 13:14:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Sunt tânără
Foloseste-ti darurile primite pentru aceasta varsta , caci multi ar vrea sa le mai aiba , dar din pacate , timpul nu poate nicicand sa fie dat inapoi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 28.12.2010, 22:55:25
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Smile

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu cate fete de pe acest forum s-au vopsit la par si de ce au facut asta. Nu vreau suparare sau sa existe vreo cearta este doar o intrebare din curiozitate.
Doamne ajuta!
m-am vopsit cand eram copila chiar ,am gresit ...acum de ceva ani am inceput sa citesc si eu ...sa vorbesc cu Sfintii Parinti ..si incet incet renunti fara sa iti dai seama nici macar nu te stradui ..pur si simplu te ajuta Domnul sa intelegi ce nu este in regula ...
Orice exces duce spre patima ...este bun echilibru si sa incercam sa nu smintim,nu?
Cer iertare daca prin ce am scris eu pe aici uneori am vorbit prea multe ...iertare frati si surori ...si da ...ce atatea vopseli?? unghii etc ....am inceput sa inteleg ce dorea fiara din mine si nu ii mai dau ce vrea cam despre asta este vorba...........
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.12.2010, 11:44:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Am și eu o nelămurire legat de versetul 14, cap. 11, Corinteni I.

14. Nu vă învață oare însăși firea că necinste este pentru un bărbat să-și lase părul lung?

Ce nu înțeleg aici e că și unii călugări își lasă părul lung și Iisus l-a avut lung. Deci cum e cu părul lung la bărbați?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.12.2010, 19:08:32
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am și eu o nelămurire legat de versetul 14, cap. 11, Corinteni I.

14. Nu vă învață oare însăși firea că necinste este pentru un bărbat să-și lase părul lung?

Ce nu înțeleg aici e că și unii călugări își lasă părul lung și Iisus l-a avut lung. Deci cum e cu părul lung la bărbați?
Mai bine să întrebăm un preot.
Oricum nu trebuie să ne îndoim de nimic din ce se spune în Sfânta Scriptură!
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.12.2010, 23:30:06
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am și eu o nelămurire legat de versetul 14, cap. 11, Corinteni I.

14. Nu vă învață oare însăși firea că necinste este pentru un bărbat să-și lase părul lung?

Ce nu înțeleg aici e că și unii călugări își lasă părul lung și Iisus l-a avut lung. Deci cum e cu părul lung la bărbați?
Calugarii, urmandu-L pe Hristos, poarta parul lung pentru a evidentia moartea lor fata de lume. Ei nu se mai ingrijesc de cele din afara, de cele exterioare, ci se axeaza pe viata launtrica.
Din cate stiu, Sfantul Apostol Pavel arata prin cuvintele citate ca nu doreste ca barbatii credinciosi sa se lase influentati in vreun fel de cei necrestini, in randul carora exita obiceiul de a purta parul lung (filosofii pagani, de pilda, purtau parul lung ).

Last edited by George.m; 30.12.2010 at 23:38:25.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 31.12.2010, 12:11:07
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
nu stiu ce sa zic, poate ne lamureste cineva...
M-am gândit eu la o explicație. Împărații și împărătesele sunt sfinți nu neapărat prin curăția lor, ci prin faptul că au ajutat Biserica, au construit biserici, mănăstiri, au înlăturat erezii etc. De ex. Ștefan cel Mare a omorât mulți oameni nevinovați, scrie asta în cronică, și parcă a fost și depravat, dar a apărat creștinătatea de turci, a ridicat mănăstiri, a făcut multe lucruri pentru Biserică și a fost canonizat. Pe lângă faptele lui rele, faptul că Sf. Teodora purta bijuterii era un fleac, ba chiar o cerea poziția ei socială, dacă aș fi fost duhovnic și aș fi fost de părere că-i păcat să porți bijuterii, ei totuși i-aș fi dat dezlegare.
Deci dacă vedem sfinți împărați că purtau bijuterii, nu înseamnă că e și bine să purtăm și noi. Legat de faptul acesta, consider că nu-i păcat dacă ți-ai pus și tu o bijuterie, ci sunt păcat exagerările, că prea vrei să ieși în evidență sau ești dependent de ele. Este exagerare și dacă la o petrecere te duci îmbrăcat și aranjat banal, pentru că te învață religia să nu te împodobești, îi smintești pe ceilați și ieși în evidență prin fanatism.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 31.12.2010, 16:28:30
Qquasar Qquasar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 10
Smile

mi-am vopsit o data parul in aceeasi nuanta cu parul meu natural pentru ca imi apareau fire albe(cam devreme..pe la 20 si un pic de ani)...dar dupa aia m-am gandit ca strica parul si am ajuns la concluzia ca...daca deocamdata sunt 2 3 fire mai bine le rup.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 18:12:32