Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 02.01.2011, 19:48:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
eu sunt una din persoanele care au albit foarte devreme.....oare daca am inceput sa ma vopsesc inseamna ca nu il am pe Dumnezeu in suflet??????????....haideti sa fim seriosi si sa nu ne cramponam de asa ceva!!!!!!!....Credinta din suflet ,iubirea de aproapele,mila pentru cei oropsiti de soarta,milostenia si cite alte fapte demne de un crestin nu se vor anula niciodata din cauza unei banale vopsele puse pe par.........
Cerem de la Dumnezeu rezolvarea unor probleme care ni se par fără rezolvare. Aproape la toate primim raspuns bun și ajutor iar la cele ce nu primim e fără dor și poate datorită faptului că nu ne sunt de folos.
Ar trebui să gândim așa: "Doamne tu ai fost bun cu mine și m-ai ajutat, eu ce pot să-ți dau căci toate sunt ale Tale? Jertfa mea ar trebui să fie renunțarea la cele care mi se pare că mi se cuvin și anume:bijuterii din metale prețioase, cosmetice, păr vopsit, unghii lăcuite, haine de firmă, parfumuri și comodități".

Astăzi la biserică în fața mea era o distinsă doamnă îmbracată cu o haină superba dintr-o blană fină.
Era foarte smerită,a stat numai în genunchi dar avea mare grijă să nu-i atingă cineva prețioasa blană.
Mi-a trecut prin mintea mea păcătoasă o întrebare: dacă ar fi venit Iisus Hristos ca un om necăjit și gol și i-ar fi cerut acelei doamne să-i dea haina să se acopere i-ar fi dat-o?
Dacă aș fi avut eu acea haină și mi-ar fi cerut-o i-aș fi dat-o?
Nu știu ce ar fi făcut acea doamnă dar știu ce aș fi facut eu.
NU AȘ FI DAT-O !
Reply With Quote
  #102  
Vechi 02.01.2011, 20:02:12
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cerem de la Dumnezeu rezolvarea unor probleme care ni se par fără rezolvare. Aproape la toate primim raspuns bun și ajutor iar la cele ce nu primim e fără dor și poate datorită faptului că nu ne sunt de folos.
Ar trebui să gândim așa: "Doamne tu ai fost bun cu mine și m-ai ajutat, eu ce pot să-ți dau căci toate sunt ale Tale? Jertfa mea ar trebui să fie renunțarea la cele care mi se pare că mi se cuvin și anume:bijuterii din metale prețioase, cosmetice, păr vopsit, unghii lăcuite, haine de firmă, parfumuri și comodități".

Astăzi la biserică în fața mea era o distinsă doamnă îmbracată cu o haină superba dintr-o blană fină.
Era foarte smerită,a stat numai în genunchi dar avea mare grijă să nu-i atingă cineva prețioasa blană.
Mi-a trecut prin mintea mea păcătoasă o întrebare: dacă ar fi venit Iisus Hristos ca un om necăjit și gol și i-ar fi cerut acelei doamne să-i dea haina să se acopere i-ar fi dat-o?
Dacă aș fi avut eu acea haină și mi-ar fi cerut-o i-aș fi dat-o?
Nu știu ce ar fi făcut acea doamnă dar știu ce aș fi facut eu.
NU AȘ FI DAT-O !
O fi fost mai bogată doamna aceea și de aceea își permitea...Poate că, de fapt, este o persoană foarte generoasă. Noi nu avem de unde să știm, dar Dumnezeu știe și asta contează.
Cât despre noi în general, este bine să nu ne atașăm de lucrurile lumești pentru că sunt trecătoare. Doar atât cât ne trebuie ca să supraviețuim, să trăim cât de cât decent...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.01.2011, 20:55:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Evanghelia dupa Marcu

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cerem de la Dumnezeu rezolvarea unor probleme care ni se par fără rezolvare. Aproape la toate primim raspuns bun și ajutor iar la cele ce nu primim e fără dor și poate datorită faptului că nu ne sunt de folos.
Ar trebui să gândim așa: "Doamne tu ai fost bun cu mine și m-ai ajutat, eu ce pot să-ți dau căci toate sunt ale Tale? Jertfa mea ar trebui să fie renunțarea la cele care mi se pare că mi se cuvin și anume:bijuterii din metale prețioase, cosmetice, păr vopsit, unghii lăcuite, haine de firmă, parfumuri și comodități".

Astăzi la biserică în fața mea era o distinsă doamnă îmbracată cu o haină superba dintr-o blană fină.
Era foarte smerită,a stat numai în genunchi dar avea mare grijă să nu-i atingă cineva prețioasa blană.
Mi-a trecut prin mintea mea păcătoasă o întrebare: dacă ar fi venit Iisus Hristos ca un om necăjit și gol și i-ar fi cerut acelei doamne să-i dea haina să se acopere i-ar fi dat-o?
Dacă aș fi avut eu acea haină și mi-ar fi cerut-o i-aș fi dat-o?
Nu știu ce ar fi făcut acea doamnă dar știu ce aș fi facut eu.
NU AȘ FI DAT-O !
" Invatatorule bun ce sa fac ca sa mostenesc viata vesnica ? Iar Iisus i-a raspuns :De ce-Mi zici bun ? Nimeni nu este bun decat unul Dumnezeu . Stii poruncile : Sa nu ucizi , sa nu savarsesti adulter , sa nu furi , sa nu marturisesti stramb , sa nu inseli pe nimeni , cinsteste pe tatal tau si pe mama ta . Iar el I-a zis :Invatatorule , acestea toate le-am pazit din tineretile mele . Iar Iisus privind la el cu dragoste , i-a zis : Un lucru iti mai lipseste : Mergi , vinde tot ce ai , da saracilor si vei avea comoara in cer ; si apoi luand crucea , vino si urmeaza mie . Dar el intristandu-se de cuvantul acesta , a plecat mahnit , caci avea multe bogatii . . . . .Mai lesne este camilei sa treaca prin urechile acului , decat bogatului sa intre in Imparatia lui Dumneze "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.01.2011, 21:24:02
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Rearbottoms Vezi mesajul
Inlocuieste cuvantul vopsit cu epilat si ai raspunsul, nu e asa greu.


Toate discutiile astea sunt fix pe langa si cred ca m-am facut inteles in ultimul post. Atata drama si filosofie din partea ta, total inutila. Practic, in postul anterior n-am facut decat sa-ti rezum teoria in cateva cuvinte. Desi initial totul suna "pompos", in esenta e doar o chestie aberanta.

Eu stau bine cu ratiunea. Tu?

PS: te rog sa incerci sa-ti structurezi posturile in asa fel incat sa fie usor de citit. Acele puncte de suspensie nu pot tine locul punctului, virgulei etc.
Te rog frumos sa ma ierti pentru ca am incercat sa dau un raspuns cu sufletul si inima mea .
Iti doresc sa primesti lumina din lumina ...asa cum Pr .Arh. Nektarie ne-a dorit la toti in /la trecerea dintre ani .
Un mod exceptional de alegere al cuvintelor . .si totusi...
Eu nu iti sunt superioara si nici nu am incercat sa iti arat asta ,imi doream doar ca prin ce informatii detin sa spun ce stiu ...aici este un forum din care toti am avea de inteles ceva ...de ajutat pe cineva ...cu regret iti spun ca iti simt suferinta

ps : Este dureros sa te simti superior ? ar trebui sa fie...incearca sa simti punctele mele...sa nu cercetezi atat ortografia ...ce zici?eu nu te-am amenintat cu Iadul ,eu doar stiu ca exista.
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.01.2011, 21:30:54
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Vopsitul părului (chiar dacă este sau nu un păcat), dacă este repetat prea des, atacă firul și rădăcina părului. Persoanele care sunt nevoite să se vopseacă des (adică la interval mai mic de trei luni), este bine să caute o soluție de regenerare a părului.

Last edited by Carmen FUNIERU; 02.01.2011 at 21:36:51.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.01.2011, 21:42:11
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
Stiu ca nu ar trebui pusa la intrebare Biblia ,mai ales in priviinta unor lucruri asa de marunte - dar fix pe astea nu le inteleg.

Scrie asa :"Barbatul nu are un stapan peste el, si de aceea el trebuie sa-si tina capul descoperit. Femeia, avand ca stapan pe barbat, nu poate sta (la cultul public) cu capul descoperit, in caz ca ar sta astfel, ar dovedi nesupunere, cum faceau numai cele vaduve si cele stricate."
- in acest caz este vorba despre femeia maritata? ca doar ea are "stapan" , celelalte sunt exceptate?
- si tot nu pricep prin ce anume il necinsteste pe barbat daca nu poarta val? cinstea sau supunerea femeii sta in batic? (inteleg modestia, imbracamintea decenta etc)

ps: cate femei spun ca barbatul lor e stapanul lor (afara de musulmance) , eu nu sunt maritata dar deasupra mea nu va fi nimeni inafara de Dumnezeu ...
cititi si aici http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=12&t=1141
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #107  
Vechi 03.01.2011, 10:27:50
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Ati facut atata tam-tam si scandal pentru un banal de vopsit...va pierdeti in amanute si exagerati cu reguli si dogme, oare cand o sa invatati sa traiti liber si mai ales sa ganditi liber?!!!
Veniti cu tot felul de acuze la adresa celor care nu va respecta convingerile...si ce este grav , este ca va credeti mai buni doar pentru ca nu v-ati vopsit niciodata si va rugati si cu batic pe cap...pai eu nu am nevoie de batic ca sa-mi recunosc supunerea, nu un amarat de batic ma supune pe mine...supunerea vine din suflet...nu are nevoie de batic si Dumnezeu stie asta!!!
Da, ma vopsesc! Roscat!! Pentru ca imi place culoarea, pentru ca imi place cum imi sta, pentru ca imi face parul lucios , pentru ca imi ascunde firele albe...pentru ca nu am mostenit genetic de la parinti culoarea roscat, probabil daca o mosteneam m-as fi vopsit blonda...Nu o fac pentru ca sunt nemultumita de cum m-a creat Dumnezeu (din contra sunt chiar foarte multumita), sau ca sa jignesc vreun sfant, sau sa incalc vreo regula sau cu ganduri ascunse de a pacatui...nu stiu de ce de fiecare data va ganditi la rau, la necredinta si la pacat. O fac pur si simplu... ca un lucru banal din viata mea, cum ma spal in fiecare zi, cum ma imbrac in fiecare zi , asa ma si vopsesc o data pe luna...ce mare scofala?!!!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 03.01.2011, 13:32:46
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

De fapt chiar nu ma asteptam sa fiu inteleasa ......nu am vrut sa-mi minimalizez "pacatosenia".,pentru ca stiu sa-mi recunosc pacatele in fata lui Dumnezeu si chiar incerc de citiva ani buni sa caut calea spre mantuire. Inca ceva: preotul meu duhovnic stie ca ma vopsesc ,iar in biserica imi tin capul acoperit si niciodata nu m-a "dojenit"pentru asta............sunt multe alte pacate care "merita" .."dojeneala "serioasa....................Iar Bunul Dumnezeu imi stie sufletul foarte bine(nu trebuie sa-mi pun haina din par de camila precum Sf.Ioan Botezatorul=el a fost cu adevarat un sfint bine=placut lui Dumnezeu)nu am pretentia sa ajung vreodata la asa un nivel...nici nu as avea cum....nu traiesc in pustie,in munti izolata,sau mai stiu eu pe unde......sunt intre oameni,intr-un colectiv de colegi si nu vreau sa o fac acum pe "sfanta"........"CREDINTA O PORT IN SUFLET" si chiar nu mai am de adaugat nimic despre subiect. Asta sunt eu si inchei aici cu subiectul asta. Credinta adevarata este si aia in care il accepti pe cel de linga tine asa cum este si il iubesti neconditionat.Iertare,daca am suparat pe cineva.Doamne Ajuta-ne!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 04.01.2011, 13:34:41
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Ati facut atata tam-tam si scandal pentru un banal de vopsit...va pierdeti in amanute si exagerati cu reguli si dogme, oare cand o sa invatati sa traiti liber si mai ales sa ganditi liber?!!!
Veniti cu tot felul de acuze la adresa celor care nu va respecta convingerile...si ce este grav , este ca va credeti mai buni doar pentru ca nu v-ati vopsit niciodata si va rugati si cu batic pe cap...pai eu nu am nevoie de batic ca sa-mi recunosc supunerea, nu un amarat de batic ma supune pe mine...supunerea vine din suflet...nu are nevoie de batic si Dumnezeu stie asta!!!
Da, ma vopsesc! Roscat!! Pentru ca imi place culoarea, pentru ca imi place cum imi sta, pentru ca imi face parul lucios , pentru ca imi ascunde firele albe...pentru ca nu am mostenit genetic de la parinti culoarea roscat, probabil daca o mosteneam m-as fi vopsit blonda...Nu o fac pentru ca sunt nemultumita de cum m-a creat Dumnezeu (din contra sunt chiar foarte multumita), sau ca sa jignesc vreun sfant, sau sa incalc vreo regula sau cu ganduri ascunse de a pacatui...nu stiu de ce de fiecare data va ganditi la rau, la necredinta si la pacat. O fac pur si simplu... ca un lucru banal din viata mea, cum ma spal in fiecare zi, cum ma imbrac in fiecare zi , asa ma si vopsesc o data pe luna...ce mare scofala?!!!

Tu zici ca gandesti liber...dar Biblia afirma ca orice gand sa-l facem rob lui Cristos !
Reply With Quote
  #110  
Vechi 04.01.2011, 14:28:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
M-am gândit eu la o explicație. Împărații și împărătesele sunt sfinți nu neapărat prin curăția lor, ci prin faptul că au ajutat Biserica, au construit biserici, mănăstiri, au înlăturat erezii etc. De ex. Ștefan cel Mare a omorât mulți oameni nevinovați, scrie asta în cronică, și parcă a fost și depravat, dar a apărat creștinătatea de turci, a ridicat mănăstiri, a făcut multe lucruri pentru Biserică și a fost canonizat. Pe lângă faptele lui rele, faptul că Sf. Teodora purta bijuterii era un fleac, ba chiar o cerea poziția ei socială, dacă aș fi fost duhovnic și aș fi fost de părere că-i păcat să porți bijuterii, ei totuși i-aș fi dat dezlegare.
Deci dacă vedem sfinți împărați că purtau bijuterii, nu înseamnă că e și bine să purtăm și noi. Legat de faptul acesta, consider că nu-i păcat dacă ți-ai pus și tu o bijuterie, ci sunt păcat exagerările, că prea vrei să ieși în evidență sau ești dependent de ele. Este exagerare și dacă la o petrecere te duci îmbrăcat și aranjat banal, pentru că te învață religia să nu te împodobești, îi smintești pe ceilați și ieși în evidență prin fanatism.
Medusa, am postat asta și nu mi-ai răspuns

Last edited by camy_d; 04.01.2011 at 15:06:58.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Purtarea parului PetruD Morala Crestina 21 08.03.2019 10:54:52
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 15:34:42
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 18:12:32