Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.01.2014, 12:54:12
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Așa e. Când cel mai simplu ar fi să pună mâna și să citească. Sau măcar să treacă la rugăciune.
Nu stiu daca esti ironic sau serios. Dar prefer sa inteleg in sens serios. Este valabil pentru noi toti. Discutiile sunt folositoare pana la un punct, inclusiv in problema de fata. Dar pe urma lucrurile ar trebui aprofundate altfel. Sunt prima care are nevoie de lectura si de rugaciune mai multa/e.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 25.01.2014, 13:19:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Lucrurile serioase se spun în glumă, știi, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #73  
Vechi 25.01.2014, 15:59:03
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Puteti sa va uitati, daca vreti, pe firul deschis de mine 'argumente pentru dialogul ecumenic' ca si la alte fire despre ecumenism deschise in aceeasi perioada, acum cativa ani.
Căutând vorbele părintelui Cleopa despre Sfânta Lumină, google m-a trimis tot pe crestionortodox.ro și așa am dat peste câteva mesaje mai vechi:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...64&postcount=9

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...52&postcount=4


Dacă într-un AXIOS! strigat din toată inima, din suflet-repetații Kęrie, eléison și Gospodi, pomilui stă vreo urmă de isterie... apoi înseamnă că dacă ne-am găsi amândouă în noaptea de Înviere și nu mi-ai înțelege bucuria zicerii HRISTOS A ÎNVIAT, m-ai ocoli a doua zi pe trotuar. Mulțămesc de citire, dar mi-a fost de ajuns.

Nu știu ce anormalități ai zărit în acel filmuleț, dar pe când eram bondoacă la bunica-n ogradă, după slujba Învierii Domnului Dumnezeului nostru, flăcăii satului se urcau pe câte o colină și buciumau cu fața către câmpii, crengăriș, sate învecinate, răspândind tuturor zărilor vestea Învierii. Și pe după codri, ecoul venea cu alte sunete, uneori mai prindeam și câte un "Hristos A Înviat!" adus de-o pală de vânt. Unde-i isteria? În bucuria Învierii? Că omul strigă din inimă AXIOS? Mno, dară, ajungă-mi citirea vechilor mesaje.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 25.01.2014, 16:03:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Da, stiu (raspuns pt Dragos).

Pentru problema 'Limitelor Bisericii', care pentru Catalin pare asa clara (mie nu), recomand ca lectura, de exemplu, articole de Dr. Ioan Sauca, un preot ortodox care lucreza la WCC (si pe care l-am intalnit candva si eu).
Un articol numit The Church Beyond Our Boundaries and the Ecumenical Vocation of Orthodoxy il gasiti pe

http://ccu.disciples.org/Portals/CCU/pdf/Issue%202.pdf[/url]

Nu l-am citit nici eu inca.

De el, a fost publicat si pe crestinortodox un articol pe care l-am citit mai demult:

http://www.crestinortodox.ro/editoriale/ortodoxia-poate-deveni-ideologie-cand-afirma-numai-ortodocsii-ajunge-ceruri-70112.html[/url]

Propun sa discutam din nou despre acest punct cand vom citi aceste articole si eventual altele pe aceeasi tema.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 25.01.2014 at 16:06:07.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 25.01.2014, 16:10:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Căutând vorbele părintelui Cleopa despre Sfânta Lumină, google m-a trimis tot pe crestionortodox.ro și așa am dat peste câteva mesaje mai vechi:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...64&postcount=9

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...52&postcount=4


Dacă într-un AXIOS! strigat din toată inima, din suflet-repetații Kęrie, eléison și Gospodi, pomilui stă vreo urmă de isterie... apoi înseamnă că dacă ne-am găsi amândouă în noaptea de Înviere și nu mi-ai înțelege bucuria zicerii HRISTOS A ÎNVIAT, m-ai ocoli a doua zi pe trotuar. Mulțămesc de citire, dar mi-a fost de ajuns.

Nu știu ce anormalități ai zărit în acel filmuleț, dar pe când eram bondoacă la bunica-n ogradă, după slujba Învierii Domnului Dumnezeului nostru, flăcăii satului se urcau pe câte o colină și buciumau cu fața către câmpii, crengăriș, sate învecinate, răspândind tuturor zărilor vestea Învierii. Și pe după codri, ecoul venea cu alte sunete, uneori mai prindeam și câte un "Hristos A Înviat!" adus de-o pală de vânt. Unde-i isteria? În bucuria Învierii? Că omul strigă din inimă AXIOS? Mno, dară, ajungă-mi citirea vechilor mesaje.
Nu ma pot uita acum din nou la filmulet (cel mic doarme).
Imi amintesc vag despre el.
Nu vorbeam de bucuria Invierii din noaptea de Paste. Vorbeam de cum se manifestau unii credinciosi la slujba luminii de la Ierusalim. Atunci mi s-a parut prea mare dezlantuirea sentimentelor si nu o atmosfera de bucurie duhovniceasca - cum este in noaptea de Paste la o biserica normala.
Nu pretind ca am dreptate. Poate este o chestiune de gust si de sensibilitate personala. Nu mai stiu ce legatura avea asta cu discutiile depsre celelalte confesiuni si dialogul ecumenic. A, da, cineva zicea ca ar fi dovada ca ortodoxia se gaseste in adevar.
Poate ar fi bine sa lasam asta la o parte aici.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 25.01.2014 at 16:12:47.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 25.01.2014, 16:16:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mulți ortodocși de peste hotare sunt mult (prea mult) sub influență protestantă. Probabil din lipsa materialelor de studiu autentic ortodoxe în română.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #77  
Vechi 25.01.2014, 16:22:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mulți ortodocși de peste hotare sunt mult (prea mult) sub influență protestantă. Probabil din lipsa materialelor de studiu autentic ortodoxe în română.
Spui asta dupa ce ai citit articolul si articole de diversi ortodocsi traind peste hotare? Sau asa, ca parere personala nebazata pe studiu?
Poate ca ce pare unui ortodox din Romania influenta protestanta nu este, pentru ca gandirea actuala a multor teologi ortodocsi din Romania este de tip scolastic, si de aceea li se pare de tip protestant tot ce incearca sa depaseasca 'captivitatea babilonica' scolastica a ortodoxiei?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #78  
Vechi 25.01.2014, 16:23:42
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Vorbeam de cum se manifestau unii credinciosi la slujba luminii de la Ierusalim.
Exact. Manifestare normală. Oamenii strigau din suflet Doamne, miluiește! în limbile lor.

Uite, cu acei oameni m-aș uni și eu. :) Să nu spui că nu-s pe subiect.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 25.01.2014, 16:28:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stireana Vezi mesajul
Exact. Manifestare normală. Oamenii strigau din suflet Doamne, miluiește! în limbile lor.

Uite, cu acei oameni m-aș uni și eu. :) Să nu spui că nu-s pe subiect.
Repet, poate fi vorba de o sensibilitate religioasa diferita.
Sau poate nu ajunge un flm ca sa iti faci o parere.
Ceea ce am scris atunci ramane valabil: Nu poti lua un miracol ca dovada a exclusivitatii ortodocsilor la mantuire sa a participarii imposibile la har a celorlalti.
Poate veni si un catolic si vorbi despre miracolele de la Lourdes (cele dovedite si medical) si zice ca este o dovada pentru fix acelasi lucru doar ca pentru catolici. Ce i-ai raspunde?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 25.01.2014 at 16:32:09.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 25.01.2014, 16:34:22
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Altceva?" Asta aș răspunde.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
catolicism, credinta, papa

Thread Tools
Moduri de afișare