Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 23.05.2014, 05:32:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Badescu Vezi mesajul
Am citit doar ultima pagina a topicului, desi poate cand o sa am timp o sa citesc mai mult, pot aduce anumite informatii in legatura cu reiki sau "vindecare". In fine, am citit totusi pe ultima pagina o discutie cum ca, crestinismul ar fi singura solutie de mantuire...
6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.(In14,6)

Nimeni nu ajunge la Tatăl altfel decât prin patimile lui Hristos.
E crept că, după cum spui și tu, poate pătimi oricine fără să știe că aceasta ar fi Calea ”brevetată” de Iisus, dar asta e totuși foarte puțin probabil.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 24.05.2014, 03:42:27
Badescu's Avatar
Badescu Badescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2014
Locație: Tirgu Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Intradevar, dar in aceasta viata nu exista om care sa nu sufere, suferinta si patimile sunt pretutindeni, indiferent daca Il cunosti pe Hristos sau nu. Cu mesajul anterior doream sa raspund la "acea" intrebare pusa de foarte multe ori de atei, cei din alte religii sau chiar de cei din Ortodoxie, si anume: "Exista oameni buni si milostivi pe tot pamantul, cum poate Dumnezeu sa i trimita in iad doar pentru ca in corea sau japonia de exemplu, e foarte greu sa gasesti Ortodoxia?".. Inca odata repet. Ortodoxia nu e numai pe hartie si ca institutie.. Ortodoxia e firea omului, mai exact, curatenia si eliberarea din pacat. Probabil exista oameni care traiesc Ortodoxia fara sa aibe habar despre Hristos sau Ortodoxia in sine, ca "religie", (scriu intre ghilimele ca nu este de fapt o religie, incerc sa ma fac inteles). Multi pot fii cu Hristos fara sa fii citit sau auzit ceva despre El....
__________________
Aceasta pagina vine in ajutorul adevarului. Este creata pentru combaterea minciunilor, demascarea inselatoriilor si a lucrarilor intunericului. http://demascarea-inselatoriei.blogspot.ro
Reply With Quote
  #153  
Vechi 05.11.2015, 17:47:26
tphase tphase is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.11.2015
Mesaje: 12
Implicit

bad post....

Last edited by tphase; 16.11.2015 at 11:25:34.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 18.08.2016, 01:09:50
o_necunoscuta o_necunoscuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2016
Mesaje: 1
Implicit despre reiki

Citat:
În prealabil postat de oana Re Vezi mesajul
Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am cunoscut o persoana care practica reiki, e un om foarte bun, cumsecade. I-am tot pus intrebari din curiozitate. Mi-a dat sa citesc cateva carti si a spus ca doreste sa ma initieze. Am zis da. Acum nu stiu cum sa mai dau inapoi, nu vreau sa se supere din cauza asta dar eu intrebarile le-am pus doar din curioziate. Sunt constiena ca toata treaba asta cu energiile e un pacat. Nu stiu ce sa fac. Urmeaza sa ma sune si sa ma initieze. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa ii spun ca nu vreau sa se supere

Buna seara!
Desi acest topic este mai vechi, l-am citit si m-am hotarat sa impartasesc din experienta mea legata de practica Reiki.
Cu niste ani in urma am ajuns si eu sa fiu initiata in acest sistem Reiki fara sa stiu prea multe despre asta si dorindu-mi foarte tare sa fac ceva deosebit pentru semeni si pentru mine. Am gasit un maestru Reiki care m-a initiat si are parea o fiinta luminoasa, plina de bunatatea, radia si foarte convingator in tot ce ne invata sau povestea din experienta sa de a vindeca bolnavi chiar de cancer. In plus mai era si clarvazator dar nu din nastere.

Reiki se bazeaza pe folosirea unor simboluri care reprezinta niste litere japoneze. Le desenezi pe omul bolnav, pe plante, animale si unde e necesar. Istoria Reiki spune ca un anume dr Ushui a urcat pe un munte si a postit 40 de zile iar la sfarsit insasi Iisus i s-a aratat si i-a daruit aceste simboluri! Daca as fi fost mai vigilenta atunci mi-as fi dat seama ca pana si istoria reikiului este o minciuna poleita. In Japonia Iisus? Ce sa caute? Acolo se practica Budismul, nu? Iisus a vindecat cu litere japoneze desenate? Vorbea Iisus japoneza?

Bun, o perioada totul a fost minunat in viata mea practicand Reiki, succes in toate planurile pana intr-o zi...cand toate s-au prabusit ca un castel facut din nisip. Viata mea a devenit peste noapte un haos in care am pierdut tot ce aveam, inclusiv familia. Nu voi intra in detalii. A urmat o perioada de trei ani sa ma pot echilibra, perioada in care mi-am pus multe intrebari legate de practica Reiki. Si cum cine cauta gaseste am gasit si eu .... multe nepotriviri vis-a-vis de reiki si de simbolurile cu care se lucreaza. In primul rand am cautat sa traduc acele litere din japoneza sa vad daca ceea ce ni s-a spus ca ar fi o traducere a lor in limba romana corespunde. Nu am gasit nicaieri insa o astfel de traducere,dimpotriva am ajuns la numele unor zei considerate divinitati in perioada antica! Apoi am cautat simbolurile din Karuna Reiki care se intitula Vindecare cu ingeri. De ex. noua acel simbol Hart ni s-a spus ca inseamna Quan-in adica Zeita Mama sau Maica Domnului. Pai cum sa fie Maica Domnului o zeita? Zeii sunt ingerii cazuti sau demonii Tot scormonind am gasit un simbol care se traducea Marele Arhitect :D. Pai cine e considerat asa pe Pamant ? Nu cumva satan?
Dragilor, care va mai tenteaza acest sistem ... in afara ca e demonic si ca accesezi energiile demonilor, nu e nimic Dumnezeiesc acolo! E totul poleit ca sa para bun si frumos. La inceput functioneaza, faci cateva mici vindecari, mici minuni care sa iti creasca orgoliul, pana iti vinzi sufletul de tot. Apoi demonii isi cer rasplata ca deh, te-au ajutat. Iar rasplata e scumpa rau!
In timp am aflat de acel maestru ca i-a murit de cancer o persoana din familie si suferea ingrozitor.....cum de nu a mai functionat Reiki sa isi vindece si familia? Nu cumva a platit prin asta demonilor?
Poate v-am plictisit insa eu sper sa fiu de folos si altora sa fie atenti, sa nu creada minciunile, sa puna mereu intrebari si sa nu uite pe Hristos! El e Unic si iti arata Calea cea Dreapta..restul sunt rataciri si din pacate multi cad in ispita sperand ca vor schimba lumea , ca vor vindeca si vor savarsi minuni.

Multumesc ca m-ati citit!
Reply With Quote
  #155  
Vechi 19.08.2016, 00:34:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Era o aberatie de la inceput pt oricine stie ca Iisus nu vesteste doua Evanghelii diferite, e bine macar daca ai mai putea trezi oamenii orbiti de slava desarta sa creada ca ei sunt atat de speciali incat sa vindece cu cateva cuvinte.
Sa stii ca ajuta si o marturie despre cum se poate pierde echilibrul in viata de familie din cauza urmariii unor aberatii filozofico-ezoterice, macar s-ar lamuri caldiceii devoratori de literatura new age.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 19.08.2016, 15:59:26
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_necunoscuta Vezi mesajul
Dragilor, care va mai tenteaza acest sistem ... in afara ca e demonic si ca accesezi energiile demonilor, nu e nimic Dumnezeiesc acolo! E totul poleit ca sa para bun si frumos. La inceput functioneaza, faci cateva mici vindecari, mici minuni care sa iti creasca orgoliul, pana iti vinzi sufletul de tot. Apoi demonii isi cer rasplata ca deh, te-au ajutat. Iar rasplata e scumpa rau!
8. Din nou diavolul L-a dus pe un munte foarte înalt și I-a arătat toate împărățiile lumii și slava lor.
9. Și I-a zis Lui: Acestea toate Ți le voi da Ție, dacă vei cădea înaintea mea și Te vei închina mie.
10. Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești".
Reply With Quote
  #157  
Vechi 20.08.2016, 01:28:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Uite o chestie interesanta, daca citea in prealabil sectiunea (engleza) de pe Wikipedia despre Reiki

https://en.wikipedia.org/wiki/Reiki

Citat:
Besides the usual Sino-Japanese pronunciation reiki, these kanji 霊気 have an alternate Japanese reading, namely ryōge, meaning "demon; ghost" (especially in spirit possession).[14][15]

La fel si despre pacaleala cu Reiki & crestinismul - este pe sectiunea despre fondatorul Reiki, Mikao Usui

https://en.wikipedia.org/wiki/Mikao_Usui

Hawayo Takata, a Reiki Master attuned by Chujiro Hayashi (林 忠次郎, 1880–1940), construed Reiki's history of development in order to make Reiki more appealing to the West.[11] To this end she made a relation of Reiki with Jesus Christ and not with Buddhism. She also presented Usui as the dean of a Christian school. While he had obtained the knowledge of Reiki from the Buddhist religious book Tantra of the Lightning Flash, Takata claimed that he had been inspired from the story of Jesus Christ, who had healed with the touch of his hand, and so had come to America to learn Reiki. She told this to spread Reiki among Christians too, believing it would otherwise be extinct. However, in 1994, the original manuscript of Usui was found, which claimed that Reiki had originated from Gautama Buddha.[12]
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 02.09.2017, 17:59:59
zonepeplay zonepeplay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.08.2017
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=XdH62L87BsU&t=1s , https://www.youtube.com/watch?v=TYxgRcAV4ww lamuriti-va singuri , si feriti-va va rog de asa ceva! Am avut si eu o vecina acum cativa ani care era adepta martorilor lui iehova convertita de la Ortodoxie si dupa 2 ani s-a sinucis, a fost vazuta inainte sa plece de acasa si gasita langa o fosta fabrica in ruina cu cutitul si numai continui ca a fost chiar ceva socant, fiindca si mama o cunostea destul de bine fiindca fusese colega cu ea in scoala gimnaziala si nu credea nici in ruptul capului ca e in stare de asa ceva, era o fire foarte deschisa si buna..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acupunctura, Hipnoza, Reiki, Radiestezia reprezinta vrajitorie sau nu? mihaisepo Vrajitoria 58 06.11.2018 02:27:29
Reiki Riluri Intrebari utilizatori 95 05.11.2015 17:48:52
reiki eulaura Generalitati 138 05.11.2015 17:46:54