Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.09.2015, 09:13:25
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow proiectul "O Masă Caldă" - inițiat la Cluj

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
daca, de exemplu, eu am o firma, si am nevoie de angajati, pot ajuta oameni cu loc de munca, dar daca sunt un om normal de pe strada, pot doar sa ajut din ce am; nu pot oferi un sprijin material indelungat; nu am cum.
Iată si un exemplu de ajutor individual-colectiv. De la Cluj.

Cu bani putini si-o inima mare. Asa se poate descrie, in cateva cuvinte, proiectul unor studenti si cadre didactice ale Facultatii de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii. Cu doar 100 de lei, acestia pregatesc saptamanal peste 50 de portii de mancare, pe care le impart nevoiasilor. De patru luni incoace, ei ies in strada in fiecare joi, in fata Bisericii Franciscane din Piata Muzeului, si impart caserole cu mancare calda oamenilor saraci, fara case sau copiilor strazii. Apoi merg la Adapostul Social de Urgenta de la gara, unde impart restul portiilor de mancare.

Deocamdata, totul se realizeaza din banii proprii ai celor cativa studenti si cadre didactice implicate. 10 oameni se asigura ca, in fiecare saptamana, intre 50 si 60 de sarmani se pot bucura de o masa calda. Iar planurile lor nu se opresc aici. Pe viitor, vor sa se implice si mai mult in comunitate si sa mediteze copiii din adaposturile Clujului.

Stirea e mai veche, de vreo 2 ani : http://www.ziardecluj.ro/jos-palaria...l-o-masa-calda Poate că au făcut progrese intre timp.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.09.2015, 10:13:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu "statul" va face vreodată ceva.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.09.2015, 10:19:40
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu "statul" va face vreodată ceva.
Atunci, sa nu mai ceara, caci da dovada ca e un nenorocit de uzurpator, care merita nimicit. E ca si când un impotent se însoară si are si pretenții de fidelitate (a propos de topicul ala, stii tu care).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.09.2015, 10:44:41
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tabitha Vezi mesajul
Iată si un exemplu de ajutor individual-colectiv. De la Cluj.

Cu bani putini si-o inima mare. Asa se poate descrie, in cateva cuvinte, proiectul unor studenti si cadre didactice ale Facultatii de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii. Cu doar 100 de lei, acestia pregatesc saptamanal peste 50 de portii de mancare, pe care le impart nevoiasilor. De patru luni incoace, ei ies in strada in fiecare joi, in fata Bisericii Franciscane din Piata Muzeului, si impart caserole cu mancare calda oamenilor saraci, fara case sau copiilor strazii. Apoi merg la Adapostul Social de Urgenta de la gara, unde impart restul portiilor de mancare.

Deocamdata, totul se realizeaza din banii proprii ai celor cativa studenti si cadre didactice implicate. 10 oameni se asigura ca, in fiecare saptamana, intre 50 si 60 de sarmani se pot bucura de o masa calda. Iar planurile lor nu se opresc aici. Pe viitor, vor sa se implice si mai mult in comunitate si sa mediteze copiii din adaposturile Clujului.

Stirea e mai veche, de vreo 2 ani : http://www.ziardecluj.ro/jos-palaria...l-o-masa-calda Poate că au făcut progrese intre timp.
Frumos gest.
Faith in humanity can be restored!
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare