Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 03.01.2011, 03:56:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu te-ai saturat de atacuri la persoana?
Si acelasi.. cu dublu n! si cu lipsa de patriotism din numele meu!

Google "user name" (sau cauta pe wikipedia).
Dar este vina mea ca incep sa explic unora care "stiu" deja totul.
Mea culpa. Nu te mai bag in seama ca n-are sens.. nu degeaba iti ignora multi postarile!
http://www.goarch.org/chapel/saints_view?contentid=411
Din calendarul unei BO de limba engleza,sa se vada ca Anna e scris cu 2 de n.
Din calendarul BOR:
http://www.mmb.ro/ro/media/calendar_ortodox_2.html
"3 M Sfântul și Dreptul Simeon; Sf. Proorociță Ana"
E scris cu un singur n.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 03.01.2011, 04:14:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ce te astepti sa zic?
Ca Anna nu e nume romanesc, deci nu sunt patrioata pasoptista

Sa-ti explic. Cand am facut cont nu vroiam sa mi se stie numele real.
Dar totusi cunostintele vroiau sa ma recunoasca.
Anna este o persoana reala, o armeanca care traieste in strainatate. Este bogata si de succes."Toata lumea" era de acord ca Anna este foarte inteligenta, f descurcareata, f amuzanta.. etc. Anna era cineva, pe scurt. Eu sunt o anosta.
Si ca o gluma, gandindu-ma ca daca prietenii vor sa ma recunoasca, poate se vor prinde ca eu sunt Anna pe internet..
E o gluma, daca vrei. Anna cea reala este in multe privinte opusul meu, dar mie mi s-a reprosat uneori ca nu ma straduiesc sa fiu ca.. Anna.
Deci este un fel de ironie pt prieteni.

Ai inteles?
Am explicat cum mi-am ales user name-ul. (nu stiam ca sunt atatea anna cu doi n pe-aici Si nr 21 inseamna ceva, dar nu mai explic)
Multumit?
Reply With Quote
  #173  
Vechi 03.01.2011, 05:25:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Mihailt are postarile cele mai pertinente, realiste si confirmate istoric spice-uite cu simpaticul sau "inselati de draci"
subscriu. si mie imi place sa urmaresc ce scrie mihailt. si sper ca lui anna21 (scuze ca e un dativ cam tras de par, se intelege cauza) sa nu i se mai "puna pata" pe bietul om. sau pe altii. adica sa nu mai catalogheze userii asa hodoronc-tronc, dupa bunul plac si in lipsa de ocupatie, probabil.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 03.01.2011, 05:31:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu am cunostinte care fac parte din Rotary club, ...
Eu am lucrat cu niste indivizi care faceau parte din Rotary Club, milionari, si nici macar nu aveau habar despre Ortodoxie...
Poti sa scrii mai multe despre Rotary Club, cum se vad ei si faptele lor mai de aproape.

PS: mi-am vazut nepotii purtand niste tricouri cu insemnele lor, si ma intrebam cum au ajuns in posesia lor. sper ca nu prin echipa de fotbal a scolii! :)

Last edited by mirelat; 03.01.2011 at 05:33:42. Motiv: PS
Reply With Quote
  #175  
Vechi 03.01.2011, 06:01:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
subscriu. si mie imi place sa urmaresc ce scrie mihailt. si sper ca lui anna21 (scuze ca e un dativ cam tras de par, se intelege cauza) sa nu i se mai "puna pata" pe bietul om. sau pe altii. adica sa nu mai catalogheze userii asa hodoronc-tronc, dupa bunul plac si in lipsa de ocupatie, probabil.
1.NU l-am catalogat
2.consider ca atunci cand cineva posteaza lucruri neadevarate, neadecvate sau stupide este fie neinformat, fie rau intentionat, fie prost.
Evident ca am crezut ca mihailt este neinformat (vezi prima postare), dar daca el raspunde prin atac la persoana.. Hmmm poate ca l-am inteles gresit.
Contrar parerii unora NU am nimic impotriva lui mihailt, dar sunt dezamagita de reactia lui, de insistentele lui pe o tema minora si neinteresanta (numele meu)... Mi se pare trist.
Adica nici un argument ad hominem NU poate sustine, NU conteaza, important este ca incearca sa recurga la asa ceva, asta conteaza.
Ca mie nu-mi face rau, dar caracterul ti-l deformezi cu fiecare obisnuinta de acest fel.
Deci sa fie sanatos,mi-e total indiferent ca alege sa creada in .. ce o crede.
Repet: vina mea ca nu citesc oamenii si ma bag sa ajut unde omul nu vrea sa cunoasca, de fapt.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 03.01.2011, 06:36:58
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit 1848

Participantii MASONI la revolutia din 48 conform unei surse oficiale masone (evident e listat si Balcescu):
http://stefangolescu.webs.com/masoneriainromania.htm

Si aceleasi nume de masoni implicati in revolutie, de data asta de pe un site antimason
http://antimasonic.blogspot.com/2009...a-1848-si.html

(ca sa nu fiu acuzata ca citesc doar unele situri)
Cititi, e interesant.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 03.01.2011, 07:15:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Banii de tratat tuberculoza lui Balcescu

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pe uni ii inseala dracii de vin in Romania si dracii ii inseala sa arunce cu noroi in romanii patrioti care au luptat pentru Romania.
Aceasta ca dracii ii inseala pe dansii,eu am mai zis de sora anna21 ca nu e romanca,in calendarul crestin ortodox scris pe limba romana nu exista numele anna cu 2 de n,ci numai Ana cu un singur n.

Unde a facut dl Nicolae Balcescu parte din masonerie cand sarmanul nici macar bani sa isi trateze turbeculoza nu a avut,a murit de tuberculoza la varsta de 33 de ani,exilat din Romania:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Nicolae_B%C4%83lcescu
A infiintat societatea secreta Fratia dar asta era societate romaneasca,nu masonerie.
Asta a fost iar ciudata, dar cu riscul sa creada lumea ca am ceva Cu tine, voi spune ca banii nu-l puteau ajuta impotriva tuberculozei.
Tratamentul cu antibiotice a fost pus in uz un secol mai tarziu. Nici bacilul Koch nu fusese descoperit inca etc.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 03.01.2011, 07:57:44
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai soro pai daca te iei dupa ce zice fratele Mihnea reiese ca Papa a trimis pe Sfintii Chiril si Metodie sa crestineze pe rusi,daca intelegi ce vreau sa zic.
(vezi postarea fratiei sale din alta parte).

Asa si unii masoni sunt inselati de draci si zic de tot felul de personalitati istorice ca au fost masoni.
Da exista vreun act oficial,sau macar pe undeva scris in ziarele vremii ca Nicolae Balcescu a fost mason?

Spre exemplu acolo (http://stefangolescu.webs.com/masoneriainromania.htm) zice:
"NICOLAE BĂLCESCU (1819-1852): om politic, istoric, economist, scriitor și gânditor democrat-revoluționar. Participă activ la Revoluția din 1848, pregătită în prealabil în cadrul unei societății secrete (lojii masonice) denumită "Frăția". A fost Secretar al Guvernului Revoluționar Provizoriu de la 1848, având un rol de seamă în stabilirea obiectivelor și conducerea Revoluției din Țara Românească. A fost figura cea mai înaintată a Revoluției și unul dintre cei mai proeminenți revoluționari europeni."
Cum am mai scris Fratia a fost o societate secreta nationala,dar nu apartinea masoneriei,astea sunt dezinformari.
Daca cauti o sa vezi ca gradele Fratiei se numeau diacon,preot,arhiereu iar Fratia era organizata in formatiuni de 10 persoane.Astea erau toate "gradele" in societatea patriotica romaneasca Fratia,asa arata a Loja masonica?
:))
Iata aci ca exista o scrisoare a lui Ion Ghica catre Vasile Alecsandri:
http://ro.wikisource.org/wiki/Scriso..._B%C4%83lcescu
Ion Ghica impreuna cu Nicolae Balcescu si Christian Tell infiintasera societatea Fratia,in anul 1843.
Normal respectiva scrisoare se poate gasi si in alta parte decat wikisource.
(e de fapt o carte care a fost pusa si pe wikisource).
Si un pasaj din respectiva scrisoare,povestit de Ion Ghica:
"Intr-o noapte pin culesul viilor, pe la 1843, pe când lumina lunei începea a se contopi în razele dimineței și ajunsesem în dreptul caselor lui Simeon Marcovici, după un mic sfat între noi doi, în răspântii, în loc s-o luăm la deal, pe la Oteteleșeanu, să ieșim la mine acasă, ne-am hotărât să urmăm pe strada Brezoianu, să ieșim la Mihai-Vodă, și d-acolo s-o apucăm spre Filaret, să ne ducem să dejunăm cu câte o pereche de cârnați trandafiri și un pahar de must. Ne apropiasem de biserica Sfinții Apostoli, când întâlnim în cale pe căpitanul Tell, mergând spre cazarma lui de la Mihai-Vodă; și ne luăm câteșitrei pe drum înainte, pe subt Mitropolie, la viile din deal. Cu cât ne suiam pe coastă, cu atât vorbirea noastră devenea mai aprinsă. Subiectul discuțiunei era acel de toate zilele și de toate serile. Ne imputam unul altuia lipsa de patriotism și de energie; ne făceam răspunzători de starea nenorocită și umilită a țărei, așa că la întoarcerea noastră în vale, la fântână, jurasem să ne consacrăm patriei cu trupul și cu sufletul, ne legasem frați de cruce și ca fiecare dintre noi trei să se supuie, cu pericolul vieței și al averei, la hotărârile celoralalți doi; chiar în ziua aceea ne-am adunat de am alcătuit statutele și regulamentele 'Frăției'. Inițiații erau formați în grupuri de câte zece, fiecare frate cunoscând numai pe șeful său imediat, diacon, preot sau arhiereu, acel care-l catichisese, îl inițiase, de la care și prin care primea ordine și instrucțiuni și căruia datora ascultare și supunere cu pericolul vieței și al averei, păstrând secretul cel mai absolut. Deviza era: Dreptate, Frăție.
Statutele, scrise în cifre cu cheie, erau păstrate la mine în bibliotecă, în scoarțele Algebrei lui Bourdon. La mai 1848, când m-am decis să mă duc la Constantinopol, am dat acel volum în păstrarea Bălcescului, dar el peste două zile mi l-a adus înapoi, zicând că se temea de vreo perchezițiune sau d-o arestare și că-l credea mai în siguranță la mine.
"


Iar informatiile date pe acel blog "anti-masonic" unde e sursa lor?
Daca se citeste in scrisoarea lui Ion Ghica catre Vasile Alecsandri se vede ca scrie pe acolo,cum a fost si cu societatea "masonica" ( de fapt o societate de intrajutorare) fondata de studentii romani la Paris in 1846:
"La 1846, pe când mă găseam și eu la Paris, s-a mai înființat și o altă societate: Societatea studenților români, cu scop d-a ajuta și a încuraja la studii pe tinerii fără mijloace bănești. Erau membri acelei societăți mai toți românii aflători atunci în Paris: C.A. Rosetti, Kogălniceanu, Nicu Bălcescu, Al. Catargiu și frate-so Calimac, Grigorie Romalo, Scarlat Vârnav (mai în urmă devenit Popa Vârnav), Nicu Ruset, Bălănescu, Ion Ghica și mai mulți alți. Societatea aceasta era pusă sub patronajul poetului Alfons de Lamartine și avea un comitet compus de Ion Ghica, președinte, C.A. Rosetti, secretar, și Scarlat Vârnav, casier."
Curat masoni,parol!
Sa nu mai zic ca si acolo (pe blogu antimasonic) se recunoaste ca Fratia nu a fost o societate masonica:
http://antimasonic.blogspot.com/2009...a-1848-si.html
"Analiza acestui text duce la concluzia că Frăția era o organizație secretă de tip militar, îndepărtată de constituțiile și ritualurile unei loje francmasonice autentice regulare, folosirea terminologiei creștin-ortodoxe pentru gradele corespunzătoare masoneriei albastre și jurământul cu prețul vieții și al averii, demonstrând un autohtonism inconfundabil."
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 03.01.2011 at 08:02:20.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 03.01.2011, 15:21:15
raisa2006 raisa2006 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Am gasit pe you tube un clip cu Masonii din Romania, membrii ai lojelor masculine si feminine

http://www.youtube.com/watch?v=0y7laGDnzGw

Curios este ca nici acestia nu se inteleg intre ei. de ex, Huidu cu Voiculescu sau D Diaconescu.Cum fac echipa atunci?
Reply With Quote
  #180  
Vechi 05.01.2011, 21:14:43
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Stiti cumva daca exista vreo diferenta intre mason si francmason?
Referitor la intrebarea initiala"De ce ne urasc masonii?",am gasit un raspuns posibil in cartea lui Cesar Vidal-Masonii.Se spune ca indrumatorii crestinilor au ascuns marile descoperiria le mintii omenesti..."astfel ca ne zbatem(in prezent)in intuneric sa gasim cheia..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL SI MASONII ivasile Stiri, actualitati, anunturi 27 15.04.2014 21:45:16
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Masonii andipanda Generalitati 11 19.05.2011 15:31:01
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12