Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2011, 19:42:30
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Paradis in formare

Cand fructele formelor au fost devorate de pradatorii magiei
Urzeala cerului s-a destramat, lasand indinderi de lume sterpe,
Fara suflare.
Doar urletele neputintei clipei ce se naste in viitor, bantuie spiritul
Celor infometati de painea adevarului.
Arhanghelii lui Blaga au putrezit de mult sub colbul inghetat al
cunoasterii seci .
Ingerii zgribuliti de frig sunt incorsetati in camesi de forta, ferecate cu inchizatori impenetrabile.
Un tumult fara de sens ineaca orice sclipire de aripi, caci apele sunt otravite si serafimii ingenuncheati.
In aceasta perpetua nastere de iluzii reale, se incropesc drame prelinse pe
Schelete de nisip.
Vartejul prezentului inflamat in trecut si viitor isi are samburele in betia mintii innodata in mii de concepte.
Inca nu s-au nascut mantuitorii care ridica pacatele lumii, in pantec de suflete ratacite prin labirinturi cu infinite lumi paralele.
Cand cei ce judeca nu vor mai judeca, cand oglindirile urateniei vor naste splendide flori aromate,
Ingerii isi vor gasi din nou inima pierduta in cenusa timpului.
Si orice privire va fi sfintita si orice inganare de vant,
Isi va picura duiosia pe tarana secata de povesti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2011, 05:20:38
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cand fructele formelor au fost devorate de pradatorii magiei
Urzeala cerului s-a destramat, lasand indinderi de lume sterpe,
Fara suflare.
Doar urletele neputintei clipei ce se naste in viitor, bantuie spiritul
Celor infometati de painea adevarului.
Arhanghelii lui Blaga au putrezit de mult sub colbul inghetat al
cunoasterii seci .
Ingerii zgribuliti de frig sunt incorsetati in camesi de forta, ferecate cu inchizatori impenetrabile.
Un tumult fara de sens ineaca orice sclipire de aripi, caci apele sunt otravite si serafimii ingenuncheati.
In aceasta perpetua nastere de iluzii reale, se incropesc drame prelinse pe
Schelete de nisip.
Vartejul prezentului inflamat in trecut si viitor isi are samburele in betia mintii innodata in mii de concepte.
Inca nu s-au nascut mantuitorii care ridica pacatele lumii, in pantec de suflete ratacite prin labirinturi cu infinite lumi paralele.
Cand cei ce judeca nu vor mai judeca, cand oglindirile urateniei vor naste splendide flori aromate,
Ingerii isi vor gasi din nou inima pierduta in cenusa timpului.
Si orice privire va fi sfintita si orice inganare de vant,
Isi va picura duiosia pe tarana secata de povesti.
O poezie frumoasa, cuvintele musca bine, au dintii tari si proaspeti.
Gasesc ultimele 4 versuri ca fiind exceptionale!
Foarte puternica scriitura. Talent literar incontestabil, dupa mica mea pricepere.
Prin nu stiu ce analogie iata, imi vine in minte titlul unei carti: "Plansul lui Nietzsche". Ai citit-o? Cum ti s-a parut?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2011, 22:41:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Nu am citit "Plansul lui Nietzsche".

Ce aspecte te-au impresionat in carte?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2011, 05:39:14
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Nu am citit "Plansul lui Nietzsche".

Ce aspecte te-au impresionat in carte?
Lupta dinlauntrul lui Nietzsche, intre om si Supraom. Dintre viata si moarte.
Si demersul terapeutului, solicitarea extrema la care este supus.
Iti recomand din toata inima cartea, e scrisa de Irvin Yalom, considerat liderul mondial in una-doua arii ale psihoterapiei contemporane.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2011, 15:03:13
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Lupta dinlauntrul lui Nietzsche, intre om si Supraom. Dintre viata si moarte.
Si demersul terapeutului, solicitarea extrema la care este supus.
Iti recomand din toata inima cartea, e scrisa de Irvin Yalom, considerat liderul mondial in una-doua arii ale psihoterapiei contemporane.
Multumesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.05.2011, 20:34:13
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Fapte

Dreapta Ta imparte lumina,
Stanga Ta descopera adevarul profund.

Dreapta Ta incununa cu nimbul frumusetii,
Stanga Ta descopera abisul inimii Tale.

Dreapta Ta face din cersetor, rege glorios,
Stanga Ta risipeste orice obstacol.

Dreapta Ta da viata celor uscate si moarte,
Stanga Ta le daruieste imensitatea libertatii.

Dreapta Ta preschimba otrava in nectar,
Stanga Ta zdrobeste lanturile.

Slava se cuvine faptelor Tale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.05.2011, 23:24:52
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Imi place

culeasa de pe un blog
autor: Arhanghell


"
I'm shying from the light...
I always loved the night...
And now you offer me eternal darkness...
One caress... songs of faith and devotion...


imi place sa-mi imaginez ca sunt in viata, din cand in cand, din ploaie in ploaie si din inzapezire in inzapezire, imi place sa cred ca exista puteri mai inalte decat ratiunea...
imi place ca pot inca crede in aripi nevazute...
imi place ca dupa soare apare luna, ca dupa ceea ce stiu se afla ce nu stiu, imi place ca evidentul se ascunde dupa picaturile de lumina, apusul...
imi place ca exista oameni si ca ii pot uri pe atata cat ii pot iubi si ca exista timp care imi ofera posibilitatea asta...


imi place ca inca mai pot crede ca orice este posibil, ca binele poate fi rau si ca nimicul poate fi totul...
imi place ca exista oameni care se gandesc la mine...
imi place ca sunt singur si ca pot experimenta atatea...
imi place ca iluzia este aceea care nu poate fi definita si nu stiu cu adevarat decat faptul ca ea exista...
imi place sa ma duc la film urcandu-ma la etajul trei intr-o sala goala si sa-mi intind picioarele pe spatarul scaunului din fata...


imi place sa ma pierd printre frunze cazatoare,
primavara...
imi place sa-mi ridic bratele in pozitie orizonatala si ascultand vantul sa ma imaginez dus pe aripile sale, un bulgare de zapada primit in fata ca din greseala de la o fata al carei nume nu-l voi afla niciodata,


imi place inghetata cu aroma de cer innorat in plina vara, placinta de mere in diminetile ploioase...acea stare de mahmureala si irealitatea ce o ai cand te trezesti dintr-un vis ce deabea ti-l mai amintesti dar despre care stii mai multe decat stii insasi despre intreaga viata si realitate, toate melodiile scrise vreodata de martin gore...cantate...
toate cantecele de pe the joshua tree scrijelite de bono pe bucati de inimi rupte...

imi place ca am libertatea de a ma imagina intr-un alt loc intr-un alt timp si totusi in aceeasi viata...imi place albastrul, rosul,.verdele, negrul,
zambetul unei anume fete ascunzand eternitatea, timpul si tot secretul existentei in micile sale brazde subtile sapate in carne...imi place ca eu sunt singurul ce stie anumite lucruri,

imi place sa cred ca eu sunt singurul ce vede diverse lucruri, ca anume lucruri se intampla aproape numai pentru mine...imi place sa stau treaz noaptea pana in dimineata fara nici un motiv, imi place sa-mi mazgalesc incheieturile degetelor si linia vietii, sa-mi scriu ozzy pe falange cu pixul lasand mana libera timpului a le sterge doar pentru a o lua iarasi de la capat...

imi place sa bat strazile noaptea de fiecare data cand am ocazia...
sa ma ratacesc printre cuvinte...

imi place lipsa mea de consecventa cateodata, iar alteori aducandu-ma pe marginea prapastiei ma face sa ma gandesc la zei si la nemurire...imi place ca pot crede...

imi place viziunea mea asupra malurilor marii in plina iarna, asupra valurilor, reflectiei soarelui in zambetele diminetii, cararile muntilor nebatute nici de pasul ultimelor capre negre de pe lume...

imi place sa ma inchipui aruncat in bratele ei departe de tot si de toate...
imi place ca uneori imi par atat de destept iar alteori doar cel mai incompetent si prost om de pe lume...imi place sa cred ca nu exista o ordine fireasca a lucrurilor,


imi plac grapefruit-urile fara zahar, fara miere sau indulcitori de alte feluri...
conceptul de libertate absoluta...

imi plac toate acele cateva zile dinaintea unui eveniment la care entuziasmat am sa iau parte..

imi place primul miros al iernii...


imi place ideea de a avea propria mea casa cu o camera aproape goala in afara de o canapea, un semineu si o masa de sah aruncata in centrul ei pe o masuta asezata la randul ei pe o blana de urs mort de batranete,


imi place ideea de a sta culcat alaturi de ea cu privirile furate de tavan pe o muzica a mintilor noastre tinandu-ne strans, strans de mana...

imi place sa dansez in cantitati echitabile atat inauntru cat si inafara,
acea stare ce o ai alaturi fiind de cineva, cand sensul lumii se pierde si devii parca un nor plutind pe o briza de mare...

imi place sa construiesc trecuturile oamenilor pe numai o singura privire...
imi place sa fiu inspirat,
filmele alb-negru din anii douazeci fara sunet,


imi plac dupa miezul noptii acele filme horror inca mai pastrand un dram de bun simt in ele...
imi place sa ma asez la geam, calatorind cu trenul si sa ma las dus in acea irealitate ce se desfasoara in fata pupilelor mele...
zapada...


imi place ideea acelei ultime batalii luptata in numele unei cauze pierdute,
ploaia de vara cu toate fulgerele si traznetele de rigoare...
a ajuns sa-mi placa acel cosmar ce mi-a bantuit copilaria din care nu-mi mai amintesc decat senzatia puternica de teama de dupa...

imi place sa pierd atunci cand toti gasesc placerea in victorie...

imi plac versurile lui nichita stanescu...

imi place sa stau pe podea sprijinit de orice cu ambele picioare intinse sau doar cu unul...imi place sa stau pe jos sprijinit de orice ghemuit aproape ca o pisica...imi place ideea de a fi salbatic...

imi place ca nu exista text pe care scriindu-l sa nu gresesc macar o litera ori un semn de punctuatie...

imi place sa ma imbrac atipic, sa gandesc, sa zambesc...atipic...
imi place ideea de a pleca undeva, oriunde cu un bun prieten,
imi place o sticla de bere Ursus. oricand...
sa impart o melodie speciala cu cineva... special...


imi place ideea de a muri de unul singur intr-un varf de munte de unde se poate intrezari eternitatea...

oamenii sinceri...
oamenii care dau importanta cuvintelor spuse,
jack nicholson, anthony hopkins...before sunrise...
crima perfecta...sa fac lucruri fara sens pentru altii dar care inseamna atata...

imi place sa urmez acea voce soptindu-mi uneori secrete nestiute de nimeni,

imi place cand o anume ea isi desface cu atata voluptate parul sub privirele mele,
imi place sa ating atunci cand vad si sa vad atunci cand ating, imi place sa pasesc pe o carare decat sa o admir intr-o poza, sa vad cu ochii mei un lan cu maci decat sa-l ating intr-o poza...

imi place sa primesc cate un mesaj in offline de la ea atunci cand ma astept mai putin la asta,

imi plac jocurile vechi...
acea istorie care este pe jumatate mitologie,
dioxidul de carbon aflat in bauturile racoritoare...

imi place jocul de rentz la o masa inconjurat de prieteni, imi place tot ce se intampla in doi,
imi place uneori sa-mi uit sursa tristetii,
alteori totul...

imi place sa ma cert uneori cu cei care merita,
imi place in general sa spun ca in loc sa traiesc, mor...

imi place uneori sa ma plimb cu rolele prin herastrau dupa miezul noptii,
sa caut inspiratia prin cantecele greierilor la lumina lunilor pline...
sa fiu..."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.05.2011, 23:57:09
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Despre timp si prabusire

autor: arhanghell

"Cu unele lucruri deja mi-am obisnuit fiinta.
Acum nu mai plang pentru orice si nici pentru oricine nu o mai fac cu atata usurinta...Nu mai am ramase decat fantome pe sub piele si carne cum nu altceva mai am decat urme de gheare alungindu-mi-se de pe gat pana jos de tot, pe glezne si unghiile de la picioare si pana la capatul acelei dare de ioni purtand inca titulatura sarcastica de mine...

Cotrobai ca un sobolan pe o corabie ratacita in adancul crepusculului dupa o panta ascendenta salvandu-ma de uitare...
Nu vreau decat sa fiu sters din cartea fiecarui cititor care mi-a atins vreodata literele, nu mai vreau decat ca dupa miezul noptii glasul sa mi se transforme in raze de luna iar bratele metamorfozandu-se sa se faca aripi precum si privirile degenerandu-mi sa ajunga nu altceva decat imbratisari abstracte sugrumand sub abstractele lor brate, la abstractul lor piept, abstracta iubire...


Fiind una cu timpul, mor odata cu tine...Tu esti albastrul...
Uneori ma simt ca o maimuta ajunsa la oras, confundandu-se cu omul...Ca o maimuta din aia asupra careia facandu-se un numar oarecare de teste in laborator ajunsa peste noapte geniu, nu-si poate intelege adevarata conditie animalica...Ca si maimuta asta eu nu-mi pot rezuma timpul la zi si nici lacrima la tristete...


As vrea sa fug si sa fug si sa fug si sa fug pana ma voi impiedica de ceva si-mi voi sparge alergatul, as vrea sa fug si sa fug si sa fug si sa fug pana impiedicandu-ma sa-mi rup culoarea de pe mine si sa cad la picioarele locului ce intr-un alt timp tu te nascusei pentru mine...

Pentru mine e pierdut totul...singura mea salvare ar fi sa iau de la inceput prabusirea si sa ma opresc la primul semafor pe rosu...ori macar sa fac o pana, calcand in vreo piuneza lasata ca din greseala pe drumul meu, de aceia pentru care existenta mea este inca mai mult decat o valeitate de respirare...


Cea mai trista cadere este aceea printre oameni pentru ca acolo iti vei pierde cu cea mai mare usurinta si iti vei rataci printre multimea de ei, si bratele si aripile si gandurile si glasul...

Intr-o absurditate cunoscuta si sub numele de viata..."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.05.2011, 23:14:38
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Cand iL cunoastem pe Isus dupa duh, nu dupa nume?

Cand luam asupra noastra pacatele celorlalti, indiferent de natura lor,
si le daruim din inima, impacare in cuget si fericire.

Luam asupra noastra furii, minciuni, viclenii, nedreptati, clevetiri, invidii, superficialitati, dureri,
tristeti sfasietoare, neimpliniri, disperari, ura, frici, neputinte, infrangeri ...

Nevoitorii sunt ca niste giuvaeruri care raspandesc multa lumina si mireasma placuta.

"Voi sunteti lumina lumii!"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2011, 22:22:33
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Dans si ... claritate


"Priveste intregul Univers,
Ca fiind Invatatorul tau,
Si fiecare intamplare
Ca o particica din matricea eternei transformari,
A maretului dans al Fiintei.

Cuget, si cateodata
Apare un moment de claritate
Ce strabate irealitatea densa a Egoului,
Iertare, transformare, iubire, transfigurare, inaltare...

Claritatea este iubita mea in aceste clipe,
Si chiar daca, fugar, ma lasa sa-i vad goliciunea,
Ii cunosc trupul in detaliu, cand lumina este stinsa,
...si cat de mult ii pretuiesc asteptarea tacuta. "
Reply With Quote
Răspunde

Tags
poezie, versuri

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Activitatile saptamanii la Centrul de Formare si Consiliere fragmente Stiri, actualitati, anunturi 0 13.09.2010 10:25:35
As dori mai multe informatii despre Paradis si Iad adelina.e Generalitati 7 31.07.2010 09:39:50
In Paradis pot sta cu cainele meu? Sekhmet Generalitati 29 08.07.2010 20:29:42