Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2009, 14:25:12
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit windorin si costel

Vreau sa va spun ca imi place in mod deosebit tot ce scrieti pe forum. Dar voi sunteti prieteni? Nu stiu de ce am impresia ca va asemanati in ceva, nu stiu ce. Sa ma iertati daca spun aiureli.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2009, 15:27:06
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ma bucur sa stiu ca sunt de folos, din cand in cand, pentru cuvintele scrise. Ne-am cunoscut prin intermediul acestui site.

Eu sunt mai inalt trupeste, el sufleteste. Eu sunt casatorit, el necasatorit. El are mai multa rezistenta in fuga dupa Dumnezeu. Este mai ravnitor. Eu dau repede semne de oboseala in aceasta fuga. El cunoaste parinti duhovnicesti din intalnirea fata catre fata, eu din spusele altora sau din carti. El ii viziteaza, ii cauta, se intereseaza de ei, ca prin raspunsul lor sa creasca duhovniceste, iar eu nu mi-am obisnuit firea sa aiba o asemenea dorinta. As putea continua cu multe alte deosebiri, dar nu e cazul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2009, 15:34:51
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Oops, eu credeam ca windorin este femeie. Postarile lui/ei asa suna, bland si curat.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2009, 15:43:58
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Smile

Eu sunt relativ noua pe forum insa urmaresc cu mare interes atat pe Costel, cat si pe Windorin, insa de multe ori posturile lui Windorin imi merg direct in suflet, e pe gustul meu, fara vorbarie multa, scurt si foarte la obiect, multa intelepciune, mai ales ca e si forte tanar.
Sper ca nu v-am laudat prea mult

Doamne ajuta!
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2009, 16:26:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb minunati...

Pentru a-i citi intru adesea pe forum. Le caut cuvintele special si gasesc in ele raspunsul pe care il caut.

Cu spor duhovnicesc sa va biruie dragostea catre Domnul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2009, 16:36:06
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Desi nu ma incadrez in categoria celor activi pe acest forum… recunosc f usor stilul cu care ne-au obisnuit cei doi. Si mi se intampla ca la mai toate subiectele care imi starnesc curiozitatea si interesul sa le caut postarile... am f multa incredere pt ca mi se par f pregatiti si statornici in credinta noastra ortodoxa
Sa va dea Dumnezeu sanatate si spor in credinta!
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2009, 17:23:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ma bucur pentru gandurile bune. Insa nadajduiesc tare ca bucuria mea de a se fi folosit cineva de cuvintele si gandurile scrise de mine sa nu'mi fie mie ascunsa mandrie, ci curata bucurie, dand slava lui Dumnezeu pentru cartile bune pe care mi le'a randuit sa le citesc, pentru puterea de a fi pastrat ceva din ele si pentru oamenii pe care mi I'a scos in cale.

Maretia unui om se vede in smerenia sa, iar Costel tocmai pe aceasta si'a ales'o.

"Ce ai, pe care sa nu-l fi primit? Iar daca l-ai primit, de ce te falești, ca si cum nu l-ai fi primit?" (I Corinteni 4,7)
"Sa nu se laude cel intelept cu intelepciunea, si cel puternic sa nu se laude cu puterea sa, nici cel bogat sa nu se faleasca cu bogatia sa; ci cel ce voieste sa se laude, cu aceea sa se laude ca stie si cunoaste pe Domnul." (I Regi 2,10)

Bucuria cea mare este a cunoaste pe Dumnezeu si a'L iubi pe El. Cunoastem calea, urmeaza sa si pasim neincetat pe ea.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 04.09.2009 at 17:27:40.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2009, 17:30:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Si mie imi plac mult postarile voastre!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2009, 17:53:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si mie imi plac mult postarile voastre!
Sunt fan : Costel, Fani, Dorina, Sia , Mirea , plus toată lista mea de prieteni. Dumnezeu să vă binecuvânteze pe toți !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2009, 20:52:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Vă iubesc pe toți!

În august am făcut un an de când sunt pe forum.Atunci mă simțeam tare singură datorită unor întâmplări nefericite.
Am stat în nopți de nesomn în fața monitorului încercând să vă cunosc citindu-vă postările.Fiecare are o poveste,o durere și un temperament.Unii sunt calzi și blânzi,alții sunt mai duri și mai impulsivi iar alții nu dezvăluie nimic personal sunt și câțiva copleșitor de sinceri,dar majoritatea sunteți minunați.
Credeam la un moment dat că timpul petrecut pe acest site este pierdut dar nu,nu este adevărat.Aici ne putem cunoaște prin CUVÂNT așa cum și Dumnezeu ne cunoaște.
Vă iubesc pe toți și când citesc posările voastre vă simt prietenii mei oriunde în lume ați fi.Îmi pare tare rău când dispare un user și chiar sufăr văzând că trece timp și nu mai revine.

Last edited by dorinastoica14; 04.09.2009 at 20:56:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Aplaudati-l pe Costel Busuioc!!! monica73 Generalitati 31 13.02.2014 16:34:11