Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.09.2008, 23:05:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cred ca trebuie sa iti alegi perechea dupa ceea ce insemni tu pentru el/ea si viceversa. adica, poti sa ai o mie de calitati sau pacate, poti sa fii urat sau frumos (oricum, e discutabil) -- insa daca tu insemni lumea (nu in sensul dat deseori aici pe firum) pentru persoana respectiva, insemna ca sacul si-a gasit petecul -- ca sa ma exprim mai popular. :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.09.2008, 02:23:17
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
cred ca trebuie sa iti alegi perechea dupa ceea ce insemni tu pentru el/ea si viceversa. adica, poti sa ai o mie de calitati sau pacate, poti sa fii urat sau frumos (oricum, e discutabil) -- insa daca tu insemni lumea (nu in sensul dat deseori aici pe firum) pentru persoana respectiva, insemna ca sacul si-a gasit petecul -- ca sa ma exprim mai popular. :)
Apropo de parerile Mirelei asta a fost criteriul dupa care eu mi-am ales perechea.. si sper ca nu am gresit... oricum nimeni nu e perfect...dupa parerea mea e foarte important modul in careomul de langa tine te face sa te simti ... o persoana care te va sustine moral intotdeauna te va stimula in actiunile tale, veselia este si ea un factor important.. daca dai peste un om mofluz si care nu stie a glumi sau zambi atunci tare greu se mai trece peste clipele de incercare pe care fiecare le avem in viata de familie...
Un alt aspect pe care nu l-as putea rabda la omul de langa mine este zgarcenia.... si cand spun zgarcit ma gadesc in primul rand la acel gen de om meschin si egosit care pune pe primul plan numai persoana sa, fara a dori ca din agoniseala lui sa mai ajute si pe altii cu posibilitati financiare modeste... cunosc astfel de familii in care unul din soti nu isi poate ajuta parintii batrani si bolnavi pe motiv ca partenerul este zgarcit si considera ca toata bogatia materiala trebuie folosita numai ptr satisfacerea propriilor placeri... asta e cam trist...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.09.2008, 02:31:40
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de mirelat
cred ca trebuie sa iti alegi perechea dupa ceea ce insemni tu pentru el/ea si viceversa. adica, poti sa ai o mie de calitati sau pacate, poti sa fii urat sau frumos (oricum, e discutabil) -- insa daca tu insemni lumea (nu in sensul dat deseori aici pe firum) pentru persoana respectiva, insemna ca sacul si-a gasit petecul -- ca sa ma exprim mai popular. :)
Apropo de parerile Mirelei asta a fost criteriul dupa care eu mi-am ales perechea.. si sper ca nu am gresit... oricum nimeni nu e perfect...dupa parerea mea e foarte important modul in careomul de langa tine te face sa te simti ... o persoana care te va sustine moral intotdeauna te va stimula in actiunile tale, veselia este si ea un factor important.. daca dai peste un om mofluz si care nu stie a glumi sau zambi atunci tare greu se mai trece peste clipele de incercare pe care fiecare le avem in viata de familie...
Un alt aspect pe care nu l-as putea rabda la omul de langa mine este zgarcenia.... si cand spun zgarcit ma gadesc in primul rand la acel gen de om meschin si egosit care pune pe primul plan numai persoana sa, fara a dori ca din agoniseala lui sa mai ajute si pe altii cu posibilitati financiare modeste... cunosc astfel de familii in care unul din soti nu isi poate ajuta parintii batrani si bolnavi pe motiv ca partenerul este zgarcit si considera ca toata bogatia materiala trebuie folosita numai ptr satisfacerea propriilor placeri... asta e cam trist...
Si oarecum referitor la acest subiect uite si o intamplare reala... o femeie a decis sa se casatoreasca cu un barbat caruia doctorii i-au dat un verdict f aspru.. o boala oribila,caracteristica oamenilor in varsta dar care din pacate nu l-a ocolit nici pe acest om care este inca un barbat tanar(ca dovada ca boala nu alege!)
Toti apropiatii femeii au sfatuit-o impotriva casatoriei, sustinand ca e inconstienta, ca isi ia in carca asa o povara si asa o mare responsabilitate, ca isi distruge tineretea!!
Totusi ea nu s-a lasat influentata, si-a asumat riscurile si casatoria a avut loc..... la scurt timp dupa asta, intamplarea(sau poate nu??) a facut ca exact femeia sa aibe grele probleme de sanatate iar barbatul pe care l-a ales, sa ii fie sprijin si intelegere.. nu numai material dar si moral....
Inutil a mai continua ... morala e foarte clara.. si mai ales o buna lectie ptr toti cei care au fost impotriva acelei casnicii..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.09.2008, 02:32:09
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Mai sunt si altele insa pe mine ma impresioneaza la o femeie darnicia si felul in face milostenie...efectiv prin asta ma cucereste, sau pune capac celorlalte cerinte ale mele...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.09.2008, 02:34:23
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Mai sunt si altele insa pe mine ma impresioneaza la o femeie darnicia si felul in face milostenie...efectiv prin asta ma cucereste, sau pune capac celorlalte cerinte ale mele...
gand la gand Cozia...scriam amandoi in acelasi timp referitor la aspectul darniciei!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.09.2008, 02:36:50
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Calitatile pot fi dobândite pe parcurs.

Ceea ce conteaza e ca alegerea sa fie dupa voia lui Dumnezeu, fiindca numai El stie toate.
Andrei, scuza-ma dar asta este CEA mai mare capcana in care cad foarte multi cu " lasa ca o modelez eu"....inca o data ... MARE GRESEALA!..daca nu CASTI ochii BINE de la inceput esti vorba americanului ...piine prajita!

...si de unde stii ca alegerea este dupa voia lui Dumnezeu si nu fantezia ta?...ce semne astepti?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.09.2008, 03:24:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Mai sunt si altele insa pe mine ma impresioneaza la o femeie darnicia si felul in face milostenie...efectiv prin asta ma cucereste, sau pune capac celorlalte cerinte ale mele...
:) asa te-a cucerit sotia ta?... just curious :rolleyes:
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.09.2008, 07:25:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu stiu a da sfaturi si retete in acest sens, dar in cei 25 de ani, ea, sotia mea, m-a completat perfect , adica cam jumatatea ce-mi lipsea, iar eu am comletat la ea jumatatea ce-i lipsea. Suntem firi diferite, dar asat cred ca a fost cheia casniciei noastre ,a ne completa unul pe altul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.09.2008, 07:29:51
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Nu stiu a da sfaturi si retete in acest sens, dar in cei 25 de ani, ea, sotia mea, m-a completat perfect , adica cam jumatatea ce-mi lipsea, iar eu am comletat la ea jumatatea ce-i lipsea. Suntem firi diferite, dar asat cred ca a fost cheia casniciei noastre ,a ne completa unul pe altul.
Sa va dea Dumnezeu inca multi ani buni si sanatosi impreuna!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.09.2008, 07:36:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Nu stiu a da sfaturi si retete in acest sens, dar in cei 25 de ani, ea, sotia mea, m-a completat perfect , adica cam jumatatea ce-mi lipsea, iar eu am comletat la ea jumatatea ce-i lipsea. Suntem firi diferite, dar asat cred ca a fost cheia casniciei noastre ,a ne completa unul pe altul.
Sa va dea Dumnezeu inca multi ani buni si sanatosi impreuna!!!
Sarut mana frumos Marina draga !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine s-ar casatori cu o desfranata ? windorin Nunta 428 13.07.2012 14:54:59