Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.07.2010, 22:08:47
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Și eu doresc mult ca cei din familia mea să fie credincioși, să vină la biserică, să se roage.
Dar nu pot forța voința lor. Însuși Dumnezeu dă libertate voinței omului.
Însă, cu toate că nu acceptă să meargă la biserică, ei sunt mai sufletiști decât mine, mai îngăduitori, mai omenoși, mă depășesc în multe privințe. Și mă întreb, dacă nu cumva, ei sunt mai plăcuți lui Dumnezeu decât mine.

Last edited by Carmen FUNIERU; 22.07.2010 at 22:22:51.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.07.2010, 22:27:19
Dai lanu Dai lanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

"Iata,stau la usa si bat;de va auzi cineva glasul Meu si va deschide usa,voi intra la el ci voi cina cu el si el cu Mine".N-a dat niciodata buzna Domnul in sufletul nimanui,n-a trecut peste vointa vrunui om,ci l-a respectat,l-a iubit si i-a acceptat alegerea,aratandu-i ca este o fiinta libera.Unii au deschis usa si L-au primit altii nu,unii mai au timp s-o deschida...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.07.2010, 07:17:53
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Eu nu m-am legat de tine, ci de ceea ce ai scris. Ai oricum un stil destul de ciudat de a pune problema, ti se pare gresit ca o persoana nu are aceleasi convingeri ca si tine. Un astfel de om poate fi in slujba lui Dumnezeu si altfel, nu crezand neaparat in ceea ce ai enumerat tu mai sus. Unii dintre voi ati limitat credinta si pe Dumnezeu ceva de speriat. Are grija Dumnezeu sa se raporteze la fiecare cum stie mai bine, foloseste mii de cai, nu una singura pentru toti, cum se crede in mod gresit de anumiti oameni.
Ai face bine sa nu mai scrii pe topicul asta ca vad ca tot aiurea si in bataie de joc scrii. Nici nu stiu cum mai poti fi de religie ortodoxa din moment ce scrii asemenea lucruri. Du-te la alte topicuri si judeca pe cine vrei, dar aici nu mai scrie.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 23.07.2010, 08:58:15
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Un sfat

Despre cineva care nu a crezut in Hristos si a devenit mitropolit - recomandati-i sa citeasca "Scoala rugaciunii" de Antonie de Suroj , de asemenea, Nicolae Steindhart- evreul devenit ortodox, ulterior numit monahul de la Rohia. Mai recomandati-i sa citeasca Danion Vasile - "Jurnalul convertirii", "De la zeita mortii la Imparatul vietii"...
Dar nimic nu se face fara rugaciune. Rugati-va neincetat! Cereti ajutor Bisericii, preotului...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.07.2010, 09:12:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Și eu doresc mult ca cei din familia mea să fie credincioși, să vină la biserică, să se roage.
Dar nu pot forța voința lor. Însuși Dumnezeu dă libertate voinței omului.
Însă, cu toate că nu acceptă să meargă la biserică, ei sunt mai sufletiști decât mine, mai îngăduitori, mai omenoși, mă depășesc în multe privințe. Și mă întreb, dacă nu cumva, ei sunt mai plăcuți lui Dumnezeu decât mine.
Este bine cand ii vedem pe toti mai buni decat noi.
Parintele duhovnic spune ca atunci cand am scapat de pacatele cele mari prin spovedanie ne deranjeaza si petele cele mici.
Sa ne ajute Dumnezeu sa ne vedem pacatele si sa ne smerim.
Doamne ajuta !
Eu am vazut un caz unde pentru rugaciunile smerite ale unei mame si blandetea ei , fiica ei care nici nu voia sa auda de biserica a ajuns sa se spovedeasca.
Noi sa ne rugam si Dumnezeu stie ce ne trebuie.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.07.2010, 14:17:58
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Smile

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Despre cineva care nu a crezut in Hristos si a devenit mitropolit - recomandati-i sa citeasca "Scoala rugaciunii" de Antonie de Suroj , de asemenea, Nicolae Steindhart- evreul devenit ortodox, ulterior numit monahul de la Rohia. Mai recomandati-i sa citeasca Danion Vasile - "Jurnalul convertirii", "De la zeita mortii la Imparatul vietii"...
Dar nimic nu se face fara rugaciune. Rugati-va neincetat! Cereti ajutor Bisericii, preotului...
Multumesc mult pentru sfat.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.07.2010, 14:20:01
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu am vazut un caz unde pentru rugaciunile smerite ale unei mame si blandetea ei , fiica ei care nici nu voia sa auda de biserica a ajuns sa se spovedeasca.
Noi sa ne rugam si Dumnezeu stie ce ne trebuie.
Incurajatoare veste. Multumesc ca ati impartasit-o.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.07.2010, 10:58:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

O vorba inteleapta spune asa:
De vrei sa aduci Raiul in sufletul cuiva, scoate intai Iadul din sufletul tau!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.07.2010, 20:52:33
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
De vrei sa aduci Raiul in sufletul cuiva, scoate intai Iadul din sufletul tau!
Si totusi, pe el cum il pot ajuta dupa parerea dumneavoastra?
Am mai scris deja sa nu va mai referiti la persoana mea si sa nu ma mai atacati. Inca nu
s-a inteles????
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.07.2010, 21:04:03
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

O vorba aflata la Trinitas, ieri:

Daca nu poti vorbi fiului tau despre Dumnezeu, vorbeste-I lui Dumnezeu despre el...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este cineva inginer proiectant? Sau stiti pe cineva? JustNicol Generalitati 0 04.03.2012 19:43:18
E cineva inginer proiectant?Stiti pe cineva ? JustNicol Stiri, actualitati, anunturi 0 04.03.2012 19:39:35
LA MULTI ANI Parintelui nostru drag! candles in the wind Stiri, actualitati, anunturi 6 11.02.2012 01:18:43
Cum pot "aduce" pe cineva drag la credinta? lourdes19 Generalitati 2 19.10.2010 12:06:29
Ce dar vom aduce lui Hristos? Marius22 Generalitati 17 23.12.2009 15:50:32