Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2007, 15:32:11
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Va propun un nou topic, in care sa vorbim despre vietile sfintilor. Sunt convins ca fiecare dintre noi are o anumita evlavie la un sfant anume. Ceea ce vreau sa discutam aici 1.de ce aveam aceea evlavie
2. cum ne regasim in faptele sfantului respectiv.
Personal, pana la slujba din aceasta duminica nu am stiut ca sunt si sfinti martiri din tata crestin si mama pagana. Mereu am avut certitudinea ca cea care isi aduce odrasla la dreapta credinta este mama. Am avut surprinderea sa vad ca nu e chiar asa. Am inteles ca raspunderea este egala pentru ambii parinti. Viata sfantului Procopie, este cutremuratoare. Tatal moare timpuriu din cauza unei boli, iar baiatul este dat la scoli paganesti de mama. Cu timpul prin pronie dumnezeiasca tanarul Nania afla adevarat credinta. Dar este tradat de insasi mama lui. Ce rezonanta a avut aceast sfant asupra mea, nu pot sa va precizez dar pot spune ca mi-a trezit constiinta de tata, care pana acum era in somnolenta, asteptand ca mama/sotia sa duca copii spre calea dreapta. Amagindu-ma ca, cultura religioasa este responsabilitatea mamei.
astept parerile voastre despre viata SF.PROCOPIE praznuita pe data de 9 iulie( poate fi gasita pe google.ro in vietile sfintilor din luna iulie.)
cu stima
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2007, 17:46:23
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe mine m-a impresionat viata Sintei Maria Egipteanca, insa stiu ca fiecare sfint are o viata unica, asa incit nu pot sa spun ca nu sint impresionat in mod deosebit si de alte marturii.
As vrea sa spun pe scurt din viata unei sfinte, din Rusia, din pacate i-am uitat numele.
A dorit atit de mult sa se retraga la manastire, incit a plecat pe ascuns din casa parinteasca. Amintesc faptul ca ea provenea din rindurile aristocratiei. A plecat la o manastire (de calugari) destul de aproape de locurile natale. Cred ca avea binecuvintarea preotului duhovnic si al mitropolitului.Parintii au cautat-o ani de zile, pe la manastiri, insa, cu voia lui Dumnezeu, nu au gasit-o. In cautarile lor disperate, tatal a trecut si pe la manastirea in care era fiica lui, insa nu avea cum sa se gindeasca ca ea ar putea sa fie acolo. In acea manastire tatal respectiv s-a atasat, cu timpul, de un tinar calugar, foarte slab, firav, dar cu mintea agera si purtau discutii diverse, dar mai ales pe teme religioase.
In fiecare an acel tata venea la manastire special pentru a vorbi cu acest tinar calugar.
Anii au trecut si tinarul calugar a murit de boala.
Dupa moartea lui, staretul manastirii i-a spus ca acel frate nu era altcineva decit fata care plecase cu ani in urma din casa parinteasca.
Urmarea: tatal si-a vindut intreaga avere si s-a calugarit in manastirea in care ani de zile fiica lui a vietuit intocmai unui inger.

Ma scuzati, poate par cam penibil, dar aceasta relatare ma intristeaza si ma bucura in aceeasi masura.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.07.2007, 08:50:16
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Stie cineva daca femeia samarineanca este mucenita Tecla. Daca sunt una si aceeasi persoana? Este impresionanta viata de dupa intalnirea cu Iisus la fantana, a femeii samarinence. Am inteles ca a devenit mucenita.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.07.2007, 09:06:44
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este vorba de Mucenita Fotina.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2007, 09:46:20
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Multumesc ancah, eu ma regasesc oarecum in viata femeii samarinence. M-a impresionat in mod deosebit. Si viata sf Fanurie imi place in mod deosebit.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.07.2007, 00:32:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Mie, mi-a marcat viata, Sfantul Grigorie Decapolitul si sunt nespus de fericita cand ma pot duce ( de obicei la hram 15 august si 20 noiembrie), sa ma rog sub racla cu Sfintele Moaste. Ma rog intru-na Sfantului , sa ma insoteasca pe drum, sa-mi deschida caile, sa pot rezolva toate probelmele de zi cu zi. Vorbesc cu el, parca mi-ar fi alaturi, in camera sau in masina, ii multumesc de fiecare data cand am reusit sa rezolv o problema, este minunat.
Sfantul Grigorie Decapolitul a dobandit harul Duhului Sfant, prin rugaciune si nevointe ascetice, traind in duhul dragostei crestine si mai ales a cinstirii sfintelor icoane. Recunoscut ca mare ajutator si sprijinitor al celor care isi pun , prin intermediul sau, nadejdea in Dumnezeu, Sfantul Grigorie a devenit ocrotitorul credinciosilor romani de cand Sintele sale Moaste se gasesc la noi in tara, la Manastirea Bistrita (Valcea). Daca n-ati fost niciodata acolo, merita sa mergeti si sa va rugati cu evlavie, pe moment veti simti caldura si binecuvantarea Sfantului! DOAMNE AJUTA-NE ! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2007, 05:27:29
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
Mie, mi-a marcat viata, Sfantul Grigorie Decapolitul si sunt nespus de fericita cand ma pot duce ( de obicei la hram 15 august si 20 noiembrie), sa ma rog sub racla cu Sfintele Moaste.
Si eu il iubesc foarte mult pe Sf. Grigorie Decapolitul si pot spune ca si mie mi-a marcat viata. Din pacate nu pot sa ajung asa des la racla cu sfintele sale moaste de la manastirea Bistrita, dar sper ca anul viitor sa am aceasta bucurie.

Alti sfinti care mi-au marcat existenta de crestin sunt Sf. Gheorghe, Sf. Antonie cel Mare, Sf. Parascheva si Sf. Spiridon. Si sa nu-i uit pe Sf. Ioan Botezatorul si Sf. Nicolae (si acum pot cu mine in geanta o copie/vedere care infatiseaza mana sfantului aflata in pastrare la biserica Sf. Gheorghe Nou din Bucuresti).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.07.2007, 05:55:11
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dintre vietile sfintilor care mi-a ramas in memorie mai mult decat altele este viata Sf. Mucenite Filofteia. M-a impresionat f. tare cum aceasta sfanta, inca fiind o copila, traia ca un crestin adevarat si a fost in stare sa se sacrifice pentru semeni. Si a murit la numai 12 ani, martirizata de tatal sau pentru darnicia de care a dat dovada. Moastele sale sunt acum la manastirea Curtea de Arges iar sfanta este praznuita la 7 Decembrie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.07.2007, 10:55:22
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

In Patericul egiptean, sunt multe exemple de sfinti. Este cartea pe care o citesc mereu cu acelasi interes si bucurie. Acolo am gasit povestea unui Staret si a ucenicului sau Acachie.( care a adus din ascultare leul legat cu franghia la Batranul sau) Viata Sf Antonie, a Sf. Metodie, a diferitilor pustnici cu vieti imbuanatite. Este o carte de mare folos duhovnicesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.07.2007, 22:25:41
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pe mine ma impresioneaza SF.IOAN BOTEZATORUL,prin puterea de propovaduire ,intrecuta doar de MINTUITORUL nostru IISUS HRISTOS,dar si smerenia lui ,dar si prin intransigenta lui cu cei pacatosi care intirzie pocainta si mai ales cu cei fatarnici.Curajul lui in fata mortii cind nu inceteaza a-l marturisi pe HRISTOS,Intru-cit este f. posibil sa se apropie ,dupa semne sfirsitul lumii, este bine sa luam pilda si s cerem ajutorul lui sa putem in momentul hotaritor sa-l marturisim FARA FRICA pe DOMNUL NOSTRU IISUS HTISTOS Nu ne-ar strica sa avem si acum in vremurile noastre pe unul cu duhul lui IOAN BOTEZATORUL,care imi aminteste de duhul SFILIE TESVITEANUL .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pe urmele Sfintilor + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 91 13.08.2012 21:11:56
Aura sfintilor cristiboss56 Generalitati 27 16.06.2011 08:46:48
Acatiste ale sfintilor cod_gabriel Rugaciuni 42 20.12.2008 03:34:21
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06
Slujbe ale Sfintilor mai noi nteo Despre Utrenie 4 15.06.2007 18:33:24