Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 29.08.2013, 21:37:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit


Sfinte Ioan Botezatorule, tu ai fost chemat de Dumnezeu inca inainte de nastere sa-i pregatesti pe oameni pentru venirea Fiului sau, iar multimile atrase de faima sfinteniei tale si de puterea Spiritului Sfant, asemanator cu al profetului Ilie, primeau botezul pocaintei in semn de convertire la Dumnezeu.
Tatal ceresc ti-a destainuit pe Fiul sau Om-Dumnezeu cand a voit sa fie botezat de tine si tu l-ai facut cunoscut ucenicilor tai zicand 'Iata Mielul lui Dumnezeu, care ridica pacatul lumii.'
Aceasta chemare atat de mare pe care insusi Mantuitorul nostru a recunoscut-o, cand a spus ca nu s-a nascut un om mai mare decat tine, nu te-a facut mandru, ci ti-a inspirat cea mai adanca smerenie, pe care ai exprimat-o cu aceste cuvinte: 'Nu sunt vrednic sa-i dezleg cureaua incaltamintei.' Si 'El trebuie sa creasca, iar eu sa ma micsorez!'
Tu ai voit sa-ti jertfesti viata pentru a apara sfintenia casatoriei, infruntandu-l pe regele Irod, care traia nelegitim cu sotia fratelui sau.
Te rugam mijloceste-ne de la Dumnezeu o sincera convertire si o iubire puternica fata de El, ca sa-l urmam tot timpul vietii noastre, iar la sfarsit sa-l preamarim pentru toata vesnicia. Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #202  
Vechi 03.09.2013, 22:39:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



SFÂNTA ERMIONA UNA DIN FIICELE SFÂNTULUI APOSTOL FILIP

Cine poate măsura adâncimea gândului tău smerit, fericită ?
Căci cu toată strălucirea virtuților te-ai îmbrăcat ca o mărită,
Înaintea tiranilor ai mărturisit pe Soarele Cel minunat al dreptății,
Și multe chinuri răbdând cu pace ți-ai dat sufletul în mâinile Vieții.




SFÂNTUL PROOROC MOISE


Marea Roșie ai trecut pe poporul cel asuprit cu picioarele credinței,
Și ai rămas neudat de ispite, făcându-te luminat soare al umilinței,
Cu ale tale rugăciuni păzește-ne de căderea în marea păcatelor,
Ca să aducem slavă lui Hristos, Cel Ce pentru noi a răbdat ocara patim
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #203  
Vechi 05.09.2013, 21:48:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



POMENIREA MINUNII SFÂNTULUI ARHANGHEL MIHAIL ÎN COLOSE
6 septembrie

Astăzi, să oprim valurile grijilor lumești și să ne înălțăm mintea către cele cerești, văzând strălucind pe mai marele cetei Arhanghelului, pe slujitorul voilor dumnezeiești, cel ce cu sabia de foc a rugăciunii sale nimicește toate ispitele celui viclean, păzind netulburată oastea creștinească spre a aduce laudă neîncetată cu pace Ziditorului. Astăzi, sosit-a prăznuirea celui ce lucrează nevăzut minuni mari în popor, povățuind ceata creștinilor spre îngerescul zbor cu aripile rugăciunii. Astăzi, Sfântul Arhanghel Mihail întinde masă duhovnicească celor ce se nevoiesc să-i culeagă de pe pajiștea Duhului florile laudelor dumnezeiști. Astăzi, conducătorul cetelor îngerești înconjoară pământul cel ținut în legătura iubirii dumnezeiești și dă mână de ajutor celor ce se luptă duhovnicește cu vrăjmașii nevăzuți. Astăzi, bucuria îngerească răsună și pe pământ la prăznuirea mai marelui arhistrateg al oștilor cerești. Astăzi, se aud cântări dumnezeiești din înălțime, iar îngerul Domnului trimite pe raza rugăciunii darurile cerești celor ce cinstesc pomenirea lui cea purtătoare de lumină. Astăzi, să ne adunăm în Biserica Domnului ca într-o cămară îngerească și luând trâmbița Duhului să aducem cântare celui al cărui glas a oprit căderea îngerilor. Astăzi, să lepădăm și noi patimile cele stricătoare de suflet și să alergăm cu cuviință dumnezeiască către Biserica Sfântului Arhanghel Mihail, aducându-i jertfa rugăciunii împletită din gânduri smerite. O, Sfinte Arhanghele Mihaile, cel ce ești îmbrăcat în haina slavei dumnezeiești, arătându-te oglindă a Celui Ce Se îmbracă cu lumina, haina sufletului cea întunecată prin multe păcate o luminează cu razele rugăciunilor tale și povățuiește mintea mea la limanul mântuirii. Văzând focul râvnei cinstitului Arhip l-ai păzit pe el de uneltirile vrăjmașilor și ai păzit biserica lui Hristos de năvala apei. Cu ale tale rugăciuni păzește și inima mea de valurile gândurilor rele și stinge focul ispitelor cu ploaia laudelor dumnezeiești, ca să călătoresc pe marea vieții cu minte neudată de necredință. Grabnic apărător ești creștinilor evlavioși care te cinstesc pe tine și chiar și pe cei nevrednici și nepricepuți îi scoți din adâncul deznădăjduirii. Sfinte Arhanghele Mihaile, cel ce strălucești cu mintea ta luminată de raza Duhului, fiind icoană a frumuseții Preasfintei Treimi, lovit-ai piatra cu toiagul, oprind năvala apelor, deci cu atingerea razei Duhului Sfânt trezește și mintea mea ce zace în somnul patimilor, ca să înceteze năvala gândurilor rele. Prin rugăciunile tale ai făcut ca în biserica ta să răsară izvor de minuni, care veselește inimile credincioșilor. Lovind și inima mea împietrită cu toiagul rugăciunii tale fă să răsară izvor de cuvinte dumnezeiești ale Înțelepciunii Celei dintâi. Ca cel ce prin cuvânt ai oprit căderea îngerilor, prin cuvintele dumnezeieștii tale rugăciuni aduse la tronul Stăpânului, oprește alunecarea mea în groapa păcatelor. Minte dumnezeiască având și primind strălucirile Razei neapuse, zbori pe aripile rugăciunii și descoperi credincioșilor vrerile cele dumnezeiești. Deci, pe mine cel cu cuget stricat de patimi și cu minte întinată de noroiul răutății nu mă lipsi de rugăciunea ta. De aceea, ca unul ce nu știu a mă ruga, cer mijlocirea ta îngerească prin care să mă fac părtaș și eu, nevrednicul, milei dumnezeiești. Ca cel ce bucurie aduci cetelor îngerești la prăznuirea ta luminată, oprește întristarea inimii mele. Ca cel ce neîncetat zbori pe aripile laudelor dumnezeiești și duci Stăpânului rugăciunile zămislite din lacrimile celor aflați în nevoi, nu ne uita pe noi, cei loviți de multe necazuri pentru mulțimea fărădelegilor noastre. Ca cel ce auzi glasul Treimii Celei lăudate de nenumăratele glasuri îngerești și primești, după măsura îngăduinței Domnului, cunoașterea voilor dumnezeiești, miluiește-ne pe noi cei ce plecăm cu umilință genunchii gândului în cămara inimii. Cere stăruitor mila Celui Ce toate le împlinește, ca prin lucrările Sale neîncetate de înnoire a lumii, să descopere în inimile noastre voința Sa de mântuire și calea de dobândire a acesteia. Avându-te pe tine ocrotitor neîncetat și nădejde nebiruită de rugăciune bine primită la tronul Celui Preaînalt, aducem mulțumire Stăpânului Celui milostiv și iubitor de oameni: Doamne, Cel Ce toate le rânduiești spre mântuirea sufletelor noastre, slavă Ție !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #204  
Vechi 06.09.2013, 19:08:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit RUGĂCIUNE Sfinților Cuvioși Simeon și Amfilohie



Sfinților preacuvioși părinți Simeon și Amfilohie primiți a noastră rugăciune și mijlociți nouă mila Celui Preaînalt. Izbăviți-ne cu rugăciunea voastră, precuvioșilor de relele ce vin asupra noastră ca neîncetat să vă lăudăm pe voi. Știți neputința firii noastre, dar și credința noastră o vedeți și suspinurile noastre Ie auziți; nu ne lăsați, sfinților părinți, când alergăm la voi.
Rugați-vă Mântuitorului Iisus Hristos pentru noi nevrednicii să ierte greșelile noastre și să ne dea dragoste curată și putere a face tot binele spre slava Preasfântului Său nume.
Ne rugăm vouă: ajutați-ne, sfinți părinți, că deși am greșit din ispita celui rău, dar cu inima zdrobită la voi alergăm să ne ocrotiți de săgeata cea ucigătoare a vrăjmașului care rănește de moarte sufletele noastre; izbăviți-ne de neputințele noastre sufletești și trupești, mijlociți pentru Țara în care v-ați născut și desăvârșit, ocrotiți mănăstirea întemeiată de voi și pe toți creștinii care aduc slavă, mulțumită și închinăciune Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Cu ale lor sfinte rugăciuni, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-ne pe noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #205  
Vechi 08.09.2013, 21:39:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

SFINȚILOR, DREPȚILOR ȘI DUMNEZEIEȘTILOR PĂRINȚI IOACHIM ȘI ANA




,, Tu ești tăria celor ce aleargă la Tine, Doamne, Tu ești lumina celor întunecați; și pe Tine Te laudă duhul meu ”.
Stih: Sfânte Cuvioase Părinte Ioachim, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Plinitor osârdnic al poruncilor lui Dumnezeu te-ai arătat și ai născut pe Cea Ce mai presus de lege a născut pe Fiul lui Dumnezeu, rămânând Fecioară.
Stih: Sfinte Cuvioase Părinte Ioachim, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Ca un părinte al Născătoarei de Dumnezeu ai îndrăzneală către Aceasta, deci roagă-Te Ei să mă slobozească din legăturile neputințelor mele.
Stih: Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.
Din coapsele tale a ieșit Ceea Ce a zdrobit capul șarpelui și Care cu ale Sale mijlociri zdrobește pe vrăjmașii noștri nevăzuți .
Poarta mântuirii deschide-mi mie ca Una Ce Te-ai făcut Poartă a împăcării cu Dumnezeu pentru mulți dintre cei ce au ieșit din cămara Vieții.
Apoi aceste stihiri:
Ca doi crini ați răsărit în grădina lumii și ați odrăslit pe Crinul Cel neveștejit, pe Născătoarea de Dumnezeu Care a bine înmiresmat întreaga lume cu rugăciunile Sale.
Maica Cuvântului, cuvânt de mântuire dăruiește mie prin ale Tale mijlociri, ca să nu rămân eu fără de cuvânt când voi sta înaintea lui Hristos la judecată.

Ca niște rugători fierbinți pentru cei ce râvnesc a dobândi rod pântecelui voi sunteți, prea cinstiți Părinți, deci nu treceți cu vederea suspinurile lor.

Sfântă Cuvioasă Ana, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Născut-ai pe Fecioara nenuntită, pe Podoaba lumii și Mântuirea sufletelor noastre, împreună cu Care roagă-Te să ne izbăvim noi de povara necazurilor.
Sfântă Cuvioasă Ana, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Dăruit-ai lui Dumnezeu pe Rodul pântecelui tău, ca prin ale Sale rugăciuni să se umple de gânduri dumnezeiești și mințile cele neroditoare.
Dăruit-ai lumii pe Împărăteasa îngerilor, pe Ceea Ce prin ale Sale mijlociri a suit pe Adam în Împărăția cerurilor.
Veselește inima mea cea rănită de săgeata întristării cu dulceața desfătării moștenitorilor cămărilor Vieții.
Sfinte Cuvioase Părinte Ioachim, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
De bucurie te-ai umplut când ai ținut în brațele Tale pe Ceea Ce avea să țină în brațe pe Cel Ce a zidit întru înțelepciune toate cu mâna Sa.
Sfinte Cuvioase Părinte Ioachim, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Rugăciunile tale au rodit pe Împărăteasa rugăciunii, pe Ceea Ce cu neîncetata Sa mijlocire la tronul ceresc scoate din blestemul osândirii pe cei ce o cinstesc pe Dânsa.
Sfântă Cuvioasă Ana, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Ca o vie mult roditoare ai născut pe Strugurele mântuirii, pe Cea din Care a răsărit Vinul Cel tainic.
Sfântă Cuvioasă Ana, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.

Veniți să ne bucurăm împreună cu Părinții Maicii Domnului, cei ce au luat acum dezlegarea blestemului lor și se veselesc privind spre Ceea Ce este Nădejdea mântuirii lumii, Care se roagă și pentru sufletele noastre.
Preacurată, care, prin cuvânt, negrăit ai născut pe Cuvântul în zilele cele mai de apoi, roagă-te Lui, ca Una Ce ai îndrăznire de Maică.
Însoțirii celei de Dumnezeu alese, dumnezeieștilor părinți Ioachim și Ana, ca celor ce ați născut pe Maica Vieții noastre, binecuvântată de Dumnezeu Născătoarea și Pururea Fecioara Maria, cântări de laudă aducem vouă noi, rugătorii voștri; iar voi, ca cei ce aveți îndrăzneală către Dumnezeu, păziți-ne cu rugăciunile voastre de toate primejdiile pe noi, cei ce cântăm: bucurați-vă, părinți de trei ori fericiți!

Sfinte Cuvioase Părinte Ioachim, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Bătrânețea nu ți-a fost piedică spre nașterea binecuvântată, căci ai adus roadele înțelepciunii și pe Născătoarea Mântuitorului lumii, împreună cu Care roagă-Te pentru mântuirea noastră .
Sfinte Cuvioase Părinte Ioachim, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Născut-ați pe rodul bucuriei, pe Cea mai presus de cetele îngerești, împreună cu care rugați-vă să ne izbăvim noi de tulburarea vrăjmașilor nevăzuți.
Bătrânețile tale au fost încununate de veselie, căci toată viața te-ai tânguit și te-ai rugat să fii părinte, iar Domnul Savaot auzit-a rugăciunile tale și ți-a dăruit pe Cea mai presus de ceruri .
Sfântă Cuvioasă Ana, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Izvorul lacrimilor tale a secat, căci ai născut pe Ceea Ce este Izvorul Vieții, Care cu apele rugăciunilor Sale înviază și sufletele noastre din moarte.
Sfântă Cuvioasă Ana, roagă-te lui Dumnezeu pentru noi.
Picăturile veseliei tale să se reverse și în inimile noastre, ca să lăudăm pe Ceea Ce este Slava Sfinților, către Care te și roagă Cuvioasă Ana, să mântuiască sufletele noastre din moartea cea veșnică prin îndrăzneala Sa către Împăratul vieții, Hristos, Dumnezeul nostru.
Lacrimile tale s-au prefăcut în bucurie, căci ai născut pe Maica Vieții Celei veșnice, pe Ceea Ce a adus binecuvântarea bucuriei celor ce erau legați cu lanțurile întristării.
Veniți să lăudăm pe cei ce s-au împodobit cu toată virtutea și au născut pe Fiica lui Dumnezeu, pe Cea singură binecuvântată, prin care și noi ne luminăm cu înțelepciunea dumnezeiască.
Acum Sfinții Ioachim și Ana nu se mai tânguiesc, căci văd pe Fiica lor strălucind ca O Împărăteasă de-a dreapta lui Dumnezeu, iar ei ca niște luceferi strălucesc în întunericul lumii îndreptându-ne pe toți către ziua nădejdii celei nerușinate în Hristos, Mântuitorul și Luminătorul nostru.

Stăpână, primește rugăciunile robilor Tăi și ne izbavește pe noi de toată nevoia și necazul.
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 09.09.2013, 09:11:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit pt Sf Maria cu intarziere

Sfanta Fecioara Maria..."din neguri te arata"...

*Craiasa alegindu-te,
ingenunchem rugindu-Te,
inalta-ne,ne mintuie
din valul ce ne bintuie!
Fii scut de intarire.
Si zid de mintuire...
Privirea-ti adorata
asupra-ne coboara
O maica Preacurata
si pururea Fecioara,
Marie!
Noi,ce din mila Sfintului,
Umbra facem pamintului.
rugamu-ne-ndurarilor
Luceafarului marilor,
Ascult-a noastre plingeri
Regina peste ingeri,
Din neguri te arata,
Lumina dulce,clara,
O,maica preacurata,
Si pururea Fecioara,
Marie!

Mihai Eminescu
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 09.09.2013, 09:20:32
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul


POMENIREA MINUNII SFÂNTULUI ARHANGHEL MIHAIL ÎN COLOSE
6 septembrie

Astăzi, să oprim valurile grijilor lumești și să ne înălțăm mintea către cele cerești, văzând strălucind pe mai marele cetei Arhanghelului, pe slujitorul voilor dumnezeiești, cel ce cu sabia de foc a rugăciunii sale nimicește toate ispitele celui viclean, păzind netulburată oastea creștinească spre a aduce laudă neîncetată cu pace Ziditorului. Astăzi, sosit-a prăznuirea celui ce lucrează nevăzut minuni mari în popor, povățuind ceata creștinilor spre îngerescul zbor cu aripile rugăciunii. Astăzi, Sfântul Arhanghel Mihail întinde masă duhovnicească celor ce se nevoiesc să-i culeagă de pe pajiștea Duhului florile laudelor dumnezeiști. Astăzi, conducătorul cetelor îngerești înconjoară pământul cel ținut în legătura iubirii dumnezeiești și dă mână de ajutor celor ce se luptă duhovnicește cu vrăjmașii nevăzuți. Astăzi, bucuria îngerească răsună și pe pământ la prăznuirea mai marelui arhistrateg al oștilor cerești. Astăzi, se aud cântări dumnezeiești din înălțime, iar îngerul Domnului trimite pe raza rugăciunii darurile cerești celor ce cinstesc pomenirea lui cea purtătoare de lumină. Astăzi, să ne adunăm în Biserica Domnului ca într-o cămară îngerească și luând trâmbița Duhului să aducem cântare celui al cărui glas a oprit căderea îngerilor. Astăzi, să lepădăm și noi patimile cele stricătoare de suflet și să alergăm cu cuviință dumnezeiască către Biserica Sfântului Arhanghel Mihail, aducându-i jertfa rugăciunii împletită din gânduri smerite. O, Sfinte Arhanghele Mihaile, cel ce ești îmbrăcat în haina slavei dumnezeiești, arătându-te oglindă a Celui Ce Se îmbracă cu lumina, haina sufletului cea întunecată prin multe păcate o luminează cu razele rugăciunilor tale și povățuiește mintea mea la limanul mântuirii. Văzând focul râvnei cinstitului Arhip l-ai păzit pe el de uneltirile vrăjmașilor și ai păzit biserica lui Hristos de năvala apei. Cu ale tale rugăciuni păzește și inima mea de valurile gândurilor rele și stinge focul ispitelor cu ploaia laudelor dumnezeiești, ca să călătoresc pe marea vieții cu minte neudată de necredință. Grabnic apărător ești creștinilor evlavioși care te cinstesc pe tine și chiar și pe cei nevrednici și nepricepuți îi scoți din adâncul deznădăjduirii. Sfinte Arhanghele Mihaile, cel ce strălucești cu mintea ta luminată de raza Duhului, fiind icoană a frumuseții Preasfintei Treimi, lovit-ai piatra cu toiagul, oprind năvala apelor, deci cu atingerea razei Duhului Sfânt trezește și mintea mea ce zace în somnul patimilor, ca să înceteze năvala gândurilor rele. Prin rugăciunile tale ai făcut ca în biserica ta să răsară izvor de minuni, care veselește inimile credincioșilor. Lovind și inima mea împietrită cu toiagul rugăciunii tale fă să răsară izvor de cuvinte dumnezeiești ale Înțelepciunii Celei dintâi. Ca cel ce prin cuvânt ai oprit căderea îngerilor, prin cuvintele dumnezeieștii tale rugăciuni aduse la tronul Stăpânului, oprește alunecarea mea în groapa păcatelor. Minte dumnezeiască având și primind strălucirile Razei neapuse, zbori pe aripile rugăciunii și descoperi credincioșilor vrerile cele dumnezeiești. Deci, pe mine cel cu cuget stricat de patimi și cu minte întinată de noroiul răutății nu mă lipsi de rugăciunea ta. De aceea, ca unul ce nu știu a mă ruga, cer mijlocirea ta îngerească prin care să mă fac părtaș și eu, nevrednicul, milei dumnezeiești. Ca cel ce bucurie aduci cetelor îngerești la prăznuirea ta luminată, oprește întristarea inimii mele. Ca cel ce neîncetat zbori pe aripile laudelor dumnezeiești și duci Stăpânului rugăciunile zămislite din lacrimile celor aflați în nevoi, nu ne uita pe noi, cei loviți de multe necazuri pentru mulțimea fărădelegilor noastre. Ca cel ce auzi glasul Treimii Celei lăudate de nenumăratele glasuri îngerești și primești, după măsura îngăduinței Domnului, cunoașterea voilor dumnezeiești, miluiește-ne pe noi cei ce plecăm cu umilință genunchii gândului în cămara inimii. Cere stăruitor mila Celui Ce toate le împlinește, ca prin lucrările Sale neîncetate de înnoire a lumii, să descopere în inimile noastre voința Sa de mântuire și calea de dobândire a acesteia. Avându-te pe tine ocrotitor neîncetat și nădejde nebiruită de rugăciune bine primită la tronul Celui Preaînalt, aducem mulțumire Stăpânului Celui milostiv și iubitor de oameni: Doamne, Cel Ce toate le rânduiești spre mântuirea sufletelor noastre, slavă Ție !
Superba icoana.
Ma intreb care este sursa?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 09.09.2013, 15:12:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Doamne ajuta

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Superba icoana.
Ma intreb care este sursa?
"Icoane ortodoxe.com"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #209  
Vechi 09.09.2013, 15:54:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit







O, cît de binecuvîntați sînteți, sfinților părinți Ioachim și Ana, pentru cea prea binecuvîntată fiică a voastră! Încă îndoit sîn-teți binecuvîntați pentru Domnul nostru Iisus Hristos, în Care s-au binecuvîntat toate neamurile și toate semințiile pămîntului. Cu drept cuvînt v-au numit pe voi Sfînta Biserică părinți ai lui Dumnezeu. Pentru că pe Cel ce S-a născut din fiica voastră cea prea sfîntă, Dumnezeu Îl cunoaștem, Căruia acum, în cea cerească îna-inte stare aproape fiind, rugați-vă ca și noi să nu fim depărtați de bucuria voastră care petrece în veci. Amin.

“Aceasta este perechea cea blagoslovita, aleasa de Hristos Dumnezeul nostru spre a fi parintii Maicii Sale, Stapana noastra de Dumnezeu Nascatoare si pururea Fecioara Maria. In cantarile lor auzim aceasta: “O, dumnezeiasca pereche, pe toti parintii ati intrecut, caci ati zamislit pe ceea ce intrece toata zidirea“.

“Însoțirii celei de Dumnezeu alese, dumnezeieștilor părinți Ioachim și Ana, ca celor ce ați născut pe Maica Vieții noastre, binecuvântată de Dumnezeu Născătoarea și Pururea Fecioara Maria, cântări de laudă aducem vouă noi, rugătorii voștri; iar voi, ca cei ce aveți îndrăzneală către Dumnezeu, păziți-ne cu rugăciunile voastre de toate primejdiile pe noi, cei ce cântăm: bucurați-vă, părinți de trei ori fericiți!”

Deci, o, cît de binecuvîntați sînteți, sfinților părinți Ioachim și Ana, pentru cea prea binecuvîntată fiică a voastră! Încă îndoit sîn-teți binecuvîntați pentru Domnul nostru Iisus Hristos, în Care s-au binecuvîntat toate neamurile și toate semințiile pămîntului. Cu drept cuvînt v-au numit pe voi Sfînta Biserică părinți ai lui Dumnezeu. Pentru că pe Cel ce S-a născut din fiica voastră cea prea sfîntă, Dumnezeu Îl cunoaștem, Căruia acum, în cea cerească îna-inte stare aproape fiind, rugați-vă ca și noi să nu fim depărtați de bucuria voastră care petrece în veci. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #210  
Vechi 09.09.2013, 16:00:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Rugaciune catre Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria



Sfanta Ana, mama Sfintei Fecioare Maria, eu vin astazi la tine cu inima plina de veneratie. Tu esti o faptura privilegiata si preaiubita, caci pentru sfintenia vietii tale ai fost socotita vrednica sa fii mama Sfintei Fecioare Maria, care este binecuvantata intre toate femeile si Nascatoare a Cuvantului Intrupat.
Plini de incredere in minunatele haruri pe care le-ai primit, te rog, o Milostiva Sfanta, sa binevoiesti a ma primi in numarul celor pe care ii ocrotesti in mod deosebit.
Ia-ma sub puternica ta paza si dobandeste-mi de la Dumnezeu harul sa pot imita acele virtuti cu care tu ai fost inzestrata din plin. Ajuta-ma sa-mi recunosc pacatele si sa le plang cu amar, sa am o iubire inflacarata fata de Isus si Maria si sa-mi implinesc datoriile starii mele.
Fereste-ma in viata de orice primejdie trupeasca si sufleteasca si fii de fata in clipa mortii mele, ca sa ajung in cer unde sa-l pot lauda impreuna cu tine pe Cuvantul lui Dumnezeu facut om in sanul fiicei tale, Sfanta Fecioara Maria. Amin.

Rugaciune catre Sfantul Ioachim, tatal Sfintei Fecioare Maria



Sfinte Ioachime, tu ai primit cinstea de a fi tatal aceleia care trebuia sa-l nasca pe Fiul lui Dumnezeu. Viata ta pilduitoare este un exemplu inaltator pentru mine.
Dobandeste-mi harul sa corespund planurilor pe care Dumnezeu le are cu mine, sa-i implinesc cu fidelitate vointa si astfel sa primesc in toate binecuvantarea Domnului. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Nașterea Domnului - poezii , rugăciuni , colinde + cristiboss56 Rugaciuni 284 24.12.2018 12:01:09
Rugaciuni catre Maica Domnului georgeval Rugaciuni 19 10.12.2013 23:15:21
Rugaciuni catre Sf. Arhanghel Mihail? colaps Rugaciuni 9 04.11.2011 08:39:46
Paraclisul salvarii sufletelor din iad de catre cei sapte sfinti arhangheli: Mihail, patinina34 Rugaciuni 3 04.07.2009 02:30:50
Rugaciuni catre Maica Domnului phradmon Rugaciuni 7 12.10.2006 15:01:06