Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.06.2011, 13:54:22
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Va multumesc tuturor pt sfaturi, mi-ati dat multe idei.
@skicolour m-a amuzat ff tare post-ul dv :D
@ioan cezar ati atins bine subiectul cu preoteasa(nu l-am luat in considerare inainte, dar si daca s-ar oftica intr-un fel-nu ar fi prima data-ma afecteaza catusi de putin)
@vintage liturghia orelor e de la catolici, iar noi suntem ortodocsi!

All in all, ma gandeam ca ii voi face ceva bun(o tarta poate) si ceva personalizat(aveti dreptate, carti are ff multe si citeste ff mult-are timp @Carmen FUNIERU).

Daca aveti alte sugestii, le astept cu nerabdare!

OFFTOPIC: Multumesc pt ajutor tuturor, conteaza mult, pt ca acesta a fost primul thread al meu, desi citesc forumul de mult! Asa ca sa ne auzim cu bine cat de curand!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.06.2011, 14:00:15
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
In curand va fi ziua de nastere a parintelui meu duhovnic, de care sunt foarte apropiata si legata si v-as cere parerea ce sa-i iau. Cred totusi ca cea mai buna optiune e o carte deoarece e un om care citeste foarte mult(aici e cam problema, nu stiu ce carte as putea sa-i iau) si stiu ca de carti se bucura tot timpul.
Asa ca....propuneri de carti?(As vrea sa fie ceva mai special)
Multumesc anticipat!
Doamne ajuta!
o icoana pictata
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.06.2011, 17:11:40
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
@ioan cezar ati atins bine subiectul cu preoteasa
Imi pare rau ca ati retinut doar acest aspect. Era doar un amanunt. Speram sa acordati atentie celorlalte parti din mesajul meu.
Nadajduiesc ca aveti un duhovnic bun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.06.2011, 20:16:49
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

O cartelă reîncărcabilă, sau chiar un telefon mobil pe o anumită rețea (în limita posibilităților).
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.06.2011, 20:29:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ceva pentru biserica, un obiect de cult, o cruce noua, in limita posibilitatilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.06.2011, 22:38:50
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
Va multumesc tuturor pt sfaturi, mi-ati dat multe idei.
@skicolour m-a amuzat ff tare post-ul dv :D
@ioan cezar ati atins bine subiectul cu preoteasa(nu l-am luat in considerare inainte, dar si daca s-ar oftica intr-un fel-nu ar fi prima data-ma afecteaza catusi de putin)
@vintage liturghia orelor e de la catolici, iar noi suntem ortodocsi!

All in all, ma gandeam ca ii voi face ceva bun(o tarta poate) si ceva personalizat(aveti dreptate, carti are ff multe si citeste ff mult-are timp @Carmen FUNIERU).

Daca aveti alte sugestii, le astept cu nerabdare!

OFFTOPIC: Multumesc pt ajutor tuturor, conteaza mult, pt ca acesta a fost primul thread al meu, desi citesc forumul de mult! Asa ca sa ne auzim cu bine cat de curand!
Despre asta voiam sa spun cand am citat sfatul lui M. Dragomir.:

http://biserici-manastiri.blogspot.c...easurilor.html

Daca ai totusi banuieli ca nu sunt rugaciuni ortodoxe, fa doar un acatist.

Daca esti femeie (adolescenta sau matura) sfatul mei este sa eviti o relatie prea personala, familiara cu duhovnicul tau, daca nu esti ruda cu el...
Il poti sminti / ispititi cu gesturi de genul cadouri prea personale,laude, priviri fixe in ochi, glume, poante.
Ii poti arata aprecierea ta print-o atitudine decenta, serioasa si de ascultare. Roaga-te pt el la Dumnezeu si lasa-I Lui privilegiul de a-i face cadouri duhovnicului tau.

Spui ca nu-ti pasa de preoteasa daca o faci geloasa? Asta-i chiar flagrant! Trebuie sa spui asta la spovedit, ca e mare pacat.

Sau, sti ceva? Mai bine ti-ai schimba duhovnicul... pt ca mi se pare ca "e ceva putred in Danemarca"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.06.2011, 23:19:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Punctul pe i dar exista varste care nu stiu sa tina cont intelepciune ci mai degraba de ambitii personale..

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
@ioan cezar ati atins bine subiectul cu preoteasa(nu l-am luat in considerare inainte, dar si daca s-ar oftica intr-un fel-nu ar fi prima data-ma afecteaza catusi de putin)

Last edited by AlinB; 25.06.2011 at 23:26:11.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.06.2011, 17:06:51
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
Despre asta voiam sa spun cand am citat sfatul lui M. Dragomir.:

http://biserici-manastiri.blogspot.c...easurilor.html

Daca ai totusi banuieli ca nu sunt rugaciuni ortodoxe, fa doar un acatist.

Daca esti femeie (adolescenta sau matura) sfatul mei este sa eviti o relatie prea personala, familiara cu duhovnicul tau, daca nu esti ruda cu el...
Il poti sminti / ispititi cu gesturi de genul cadouri prea personale,laude, priviri fixe in ochi, glume, poante.
Ii poti arata aprecierea ta print-o atitudine decenta, serioasa si de ascultare. Roaga-te pt el la Dumnezeu si lasa-I Lui privilegiul de a-i face cadouri duhovnicului tau.

Spui ca nu-ti pasa de preoteasa daca o faci geloasa? Asta-i chiar flagrant! Trebuie sa spui asta la spovedit, ca e mare pacat.

Sau, sti ceva? Mai bine ti-ai schimba duhovnicul... pt ca mi se pare ca "e ceva putred in Danemarca"
Eu am cautat pe internet cum ati scris liturghia orelor/orologhionul si acesta este catolic. Slujba ceasurilor care se face la noi este alta. Nu spun ca aceasta la care ati facut trimitere nu e ortodoxa, nu stiu.
Da sunt adolescenta, daca chiar conteaza asa mult. Comentariul cu ispitirea(vreau sa cred ca nu a fost rau-intentionat) e cam deplasat deoarece nu ma cunoasteti si trageti concluzii pripite. Relatia noastra e pur fiu-parinte duhovnicesc. Eu am vrut sa-i fac un cadou mai special care sa-i ramana deoarece tin foarte mult la dansul si suntem mai apropiati si datorita bisericii(eu cant la strana->s-a format un grup mic, care suntem mai apropiati-ca prieteni).
Ati inteles gresit afirmatia cu preoteasa. Nu am zis ca nu-mi pasa daca o fac geloasa, poate formularea nu a fost prea buna. Eu ma refeream la faptul ca nu o fac din dorinta de a face pe dansa geloasa, iar daca ar avea ceva nemultumiri nu ar fi intemeiate si in scurt timp ar realiza asta. Cu dansa nu am nicio problema, ne intelegem bine.
In ultimul rand de schmbarea duhovnicului nici nu se pune problema si stiu ff bine ce vorbesc. Mi-as permite sa va sfatuiesc sa aveti grija cu astfel de "recomandari" pe viitor, mai ales daca nu cunoasteti situatia.

Imi pare rau si imi cer iertare tuturor pe care i-am suparat prin acest thread, a fost primul si probabil va fi si ultimul pt a nu mai fi si alte neplaceri.

Sa va ocroteasca bunul Dumnezeu pe toti!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.06.2011, 17:07:29
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Punctul pe i dar exista varste care nu stiu sa tina cont intelepciune ci mai degraba de ambitii personale..
Nu este nici o ambitie personala, ci doar dorinta de a bucura o persoana. Ce e rau in asta?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.06.2011, 17:08:35
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Imi pare rau ca ati retinut doar acest aspect. Era doar un amanunt. Speram sa acordati atentie celorlalte parti din mesajul meu.
Nadajduiesc ca aveti un duhovnic bun.
Am luat aminte la mesajul dvs, mi-a prins ff bine! Nu m-am legat de restul continutului pt ca nu aveam de ce, dar sa nu credeti ca l-am trecut cu vederea. Va multumesc pt tot!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25