Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 11.06.2011, 15:53:04
roxy18 roxy18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2011
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Cum poti tu femeie fiind sa intri necurata intr-un loc sfintit? cum poti sa stai linistita iar pe langa tine sa treaca preotul sa cadeasca sau sa iasa cu Sf Daruri? In canoanele bisericii femeia este oprita sa intre 7 zile in biserica iar pr Cleopa asa zicea: 7 zile sa nu intre in biserica si la o distanta de 8 metri sa stea de biserica. Asa ca, cu statul in pridvor, cade. Dar ma intreb ai chiar atat evlavie ca in cele 7 zile nu poti fara biserica?
Problema este ca unii preoti nu au nimic impotriva considerand ca este un lucru dat de la Dumnezeu doar ca nu ai voie sa pupi Sf Icoane si sa te Impartasesti.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 11.06.2011, 16:55:23
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Insasi exprimarea pe care o utilizeaza anumite persoane, "femeia murdara",referindu-se la un proces normal lasat de Dumnezeu...mi se pare total deplasat.Dumnezeu ne-a creat murdari?
Oare nu El ne-a creat dupa chipul si asemanarea Sa?Sa intelegem din asta ca Dumnezeu e murdar?Mai ganditi-va inainte sa aruncati atat de inversunati cu astfel de cuvinte.
Voi,ca femei,ganditi ca propria voastra feminitate este ceva murdar,iar voi ca barbati...asta este felul in care priviti femeia,o creatie divina precum voi?Asa va priviti sotiile,mamele,fiicele?
Daca ar exista o anumite motivatie pentru ca femeia sa nu intre in biserica intr-o anumita perioada a lunii,in nici un caz nu ar fi aceea ca ea este "murdara",ci probabil cu totul alta,legate de niste lucruri mult mai subtile.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #73  
Vechi 11.06.2011, 17:01:55
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_7 Vezi mesajul
Cum poti tu femeie fiind sa intri necurata intr-un loc sfintit? cum poti sa stai linistita iar pe langa tine sa treaca preotul sa cadeasca sau sa iasa cu Sf Daruri? In canoanele bisericii femeia este oprita sa intre 7 zile in biserica iar pr Cleopa asa zicea: 7 zile sa nu intre in biserica si la o distanta de 8 metri sa stea de biserica. Asa ca, cu statul in pridvor, cade. Dar ma intreb ai chiar atat evlavie ca in cele 7 zile nu poti fara biserica?

Ei, te pomenești că bărbații or fi mult mai curați și mai superiori, trupește, femeilor! Și nu te mai întreba tu despre evlavia altora! Ești tu bărbat și (în gândirea ta) superior nouă, femeilor, dar chiar dreptul ăsta nu-l ai! Vezi-ți de curăția și evlavia ta!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 11.06.2011, 17:04:18
LaReine
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu zau! 8 metrii ? Pai atunci sa n-o fi facut in drum ca doar nu o sa o ocolesc in drumul meu spre lucru! Sa faca bisericile intr-un loc ferit sa nu se apropie "diavolii de femei la ciclu" la mai putin de 8 metrii de ele!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 27.06.2011, 00:16:30
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Si eu am avut nedumerirea aceasta si l-am intrebat pe duhovnic, iar dansul mi-a spus ca in vechime era interzis acest lucru deoarece nu erau mijloace de protectie si femeile patau, ceea ce era pacat. Dar acum, exista atatea feluri de a te proteja incat riscul este foarte mic. A mai adaugat ca dansul nu considera a saruta icoanele un pacat, dar cel mai bine ar fi sa va sfatuiti cu duhovnicul!
Sper sa va fie de folos, iar daca am suparat pe cineva, imi cer iertare!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 17:37:49
De ce dragostea este un acziune "murdara" pentru religie? KittyNou Generalitati 27 14.06.2010 18:14:36
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11
Femeia in biserica iosif Reguli in Biserica 73 02.11.2009 05:44:25