Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 28.06.2011, 10:45:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
Am primit o carte eretica, Viata lui Iisus - Ellen White, ce sa fac cu ea? Cel care mi-a daruit-o a impachetat-o, asa ca nu am vazut ce-mi ofera.
Citat:
da-i foc la un loc curat
Ardeți-o pe rug cum a fost arsă Joana d'Arc...

De ce vă e frică de cei ce au avut cu adevărat credință?

Cu ce a greșit ea? Că a aruncat necuratul în vânt ideea de eres și eretism și sectă și sectarism ca să se lipească etichetele pe toți afară de el, nepricepând ei ce înseamnă cuvântul sectă...

Păi voi vă asemănați cu credulii cei mai comozi și care imediat ce lansează satana zvonul că o să cadă meteoriți voi imediat credeți și dacă lansează zvonul că sunteți marțieni și că noi ne tragem de pe marte iar aici exista o maimuță cu care ne-am corcit voi iarăși credeți, și dacă vă pune să lepădați ca un rău pe toți cei ce urmează pe Dumnezeu și nu gLumea, voi credeți că vă spun ei... fii neghinei...

E vorba la porunca cu cărțile sectare, ca să nu le citiți, adică e vorba să nu credeți în minciunile răutății, și voi vă temeți acuma de o carte când e plină toată gLumea de toate vrăjitoriile și explicațiunile și filmele SiFi, pe care le citiți fără probleme...

Păi toată gLumea e o mare sectă și noi suntem corciți cu ea, și mă întreb de ce asta nu vedem? Nu că trăim în mijlocul ei e problema ci că îi îndreptățim prin viața noastră toate răutățile...

Iar voi vă luptați cu o femeie credincioasă care a fost abandonată și nu a mai fost crezută tocmai de urmașii ei în credință care s-au corcit cu mulți impostori și au scos-o pe ea vinovată, pentru alegerile și hotărârile lor.

Chiar așa, pentru ce și de ce anume o acuzați? Ca să dați foc cărților?

Dar nu uitați că și Domnul Iisus Hristos a fost socotit sectant și este până și azi socotit așa de către necredincioși...

Oare se cuvine să facem noi sub umbrela Adevărului faptele celor care le-au făcut sub umbrela ignoranței și necredinței?

Hellen White cred că a fost o minune pentru America acelor timpuri, iar voi o osândiți... voi care nu ați stat nicioclipă în vestul sălbatic... plin de indieni și tâlhari și bandiți și bețivi și curve... și ticăloși...

Ce știți să spuneți bun despre ea și ce știți să spuneți rău... ia să vedem, că de etichete sunt sătul până peste cap... căci nu sunt altceva decât niște jigniri superstițioase ca să acopere păcatele prorii...

E vorba de a găsi neghina ca nu cumva să mâncăm din aluatul fariseilor sau a mincinoșilor... ca să o scoatem din inima noastră și nu din ochiul altuia... nu paiul ci bârna ce șade la loc de cinste... aia scoateți afară și dați foc...

Iar pleava și pulberea pământului se risipește fără să te ostenești tu ca să te scoți vrednic... e suficient să o scuturi de pe haine și de pe sandale... iar Domnul te va sprijini și îți va spăla și ție picioarele de tot noroiul și gunoiul așa cum l-a spălat pe Petru, ca să aibă parte de Dumnezeu.

Dacă citești cărți, oridecare or fi ele, nu te lăsa sedus de vrăjelile cusute cu ață albă... ca să te mândrești și să-ți iei liber la păcate, căci milă nu va mai fi mâine măi frate dacă azi te saturi cu moarte... arte marțiale și joiale, firește, adică cu petreceri ca între farisei și pigmei, iar pig vine de la porcul care s-a întors la mocirla lui îmbrăcat în haină de câine ce se joacă cu dor după vărsătura lui...

Last edited by vsovivi; 28.06.2011 at 10:55:11.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.06.2011, 11:05:20
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Adică nu mai dați lecții viclene și ridicole și alarmiste fără să-l pricepeți pe sf. Ap. Pavel invocând eresul, secta, satana, ori căderea drobului de sare, de pe dulap în capul copilului de țâță ci lăsați ca să vă urmeze Duhul Domnului prin voi, și El ne va călăuzi în tot Adevărul, pe noi cei proști și nebuni și eretici și sectanți și baricadați în cetăți samaritene... care simțind și auzind vom ieși din mormintele în care ne-am ascuns, cerând îndurare și mântuire... văzând-vă cuvintele simple și drepte izvorâte din viața aleasă pe care o duceți întru lumina Credinței Sfinte; că voi ce faceți? Osândiți fără să vă fie frică de Dumnezeu că și voi trebuie să dați socoteală de ceea ce ați osândit?.. iar dacă e pe nedrept va fi vai și amar... căci este scris ca să mustrăm cu duhul blândeții având grije ca să nu cădem și noi în judecată, să nu intrăm in ispispită și apoi consemnați pe veci în Iistorie... căci nu vom ieși de acolo dacă suntem aruncați, până ce nu vom da și ultimul bănuț... că gLumea e plină de mită... și corupție și minciună și nedreptate... așa că nu osândiți păcătosul ci duhul răutății care vă locuiește în începătorii și văzduhuri spurcându-vă Viața, ... aia care va să fie, cu adultere și fățărnicie și vicleniile faptelor merituase... căci nu se poate să tăgăduiești puterea credinței în timp ce te îmbraci cu haina ei... și cum o tăgăduiești? Prin preamarea grijă de pofte și de bani... poftele străine... alea străine de Dumnezeu, căci sămânța, bobul de grâu dacă nu moare atunci se va însingura dar dacă moare la timp atunci va da rod însutit... deci nu escaladați nicio ceartă deșartă.

Last edited by vsovivi; 28.06.2011 at 11:24:49.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.06.2011, 12:33:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cum ziceam, iubitorii de ratacire in blana ortodoxa iau apararea ratacirii si sar ca arsi daca e vorba sa arzi ce e pierzator de suflet..
Reply With Quote
  #44  
Vechi 28.06.2011, 12:35:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
O puteti citi ca pe o opera de fictiune, dar si pt a va informa asupra altor puncte de vedere pentru a putea combate anumite erezii din discutiile cu altii "crestini".
Tu chiar crezi ca esti suficient de pregatita teologic astfel incat daca ai sa citesti o carte cu aparente de cucernicie crestina ai sa poti pune degetul pe rana si sa stii sa arati unde este buba?

Eu zic sa te mai gandesti..
Reply With Quote
  #45  
Vechi 28.06.2011, 14:25:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum ziceam, iubitorii de ratacire in blana ortodoxa iau apararea ratacirii si sar ca arsi daca e vorba sa arzi ce e pierzator de suflet..
Ce înțeleg unii, mă mir, eu vorbeam de fățărnicie și sminteală iar ei se încăpățânează să dea foc... dar nu știu sărmanii că-și dau singuri foc la valiză...

Păi eu apăram pe Hellen White de lapidările publice nejustificate, dar nu apăram rătăcirile celor care au părăsit-o încă de la început și ea a mărturisit că ușa pentru ei s-a închis... sau corcit cu toții... și nici rătăcirile celor care o judecă fără probe, fără drepte judecăți ci doar așa ca orbii cucluxclani care pun foc la negrii că de ce sunt ei negrii și sclavi... Cum să aperi așa ceva?

Păi și văruiala asta a unora nu poate fi numită virtute ci frică de răspundere cinstită, căci e mult mai ușor să acuzi sperând că astfel îți va da dreptate și Dumnezeu... dar nu-ți va da dreptate ci acuzând tu va trebui cândva să probezi că nu ești așa și că tu nu ai scos paiul în timp ce aveai bârna...

Mă arde doar prostia și durerea celor ce nu sar ca arși când se comite nedreptate... ci ei se distrează.

Ei știu că e rătăcire... că e pierzător de suflet... Ceee?

Habar n-au ce anume, dar continuă să propage bărfa, să pună foc la căpițele altora în loc să dea foc păcatelor și mândriilor proprii în fundul curții.

Când le-am spus că Hellen White era mai vrednică decât toate cărțile gLumii și toate revistele pe care le citiți fără probleme, deci cum nu vă vine să dați foc și filmelor și revistelor și emisiunilor de cancan? Nu, ci alea nu sunt ucigătoare de suflet... dar ucigătoare de ce sunt?

Ce v-a făcut vouă Hellen White? Ce a scris ea rău și ce a scris bine? Care e minciuna și care sunt părțile drepte? Astea nu le știți...

Voi înghițiți tot aluatul fără ca să îl căutați de neghina fariseică... păi voi nu primiți anafură la Biserică, din aia tăiată bucățele?

Nici frângerea pâinii, nici frățietatea, nici Cuvântul bun care zidește nu mai e, ci nu se aude decât eres, sectă, lupi, blană, staniol, ciocolată... adică un scepticism generalizat... dar niciodată voi nu vă simțiți în cauză...

Cine v-a făcut pe voi atât de perfecți? Că pe Domnul nu-L urmați cu nicun chip al umilinței și pocăinței și smerenie și faptelor bune...

Atunci cine e secta cea mare și negră care s-a corcit cu gLumea?
Nu vedeți voi că până și numele lui Hellen era alb? Cine e la noi în alb? Numai îngerii care au mărturisit Învierea...

Întotdeauna voi apăra cauza celor nedreptățiți, căci e în firea lucrurilor, sau nu vă îndeamnă și pe voi ceva din sufletul și inima voastră?

Dragostea se bucură de adevăr și nu se bucură de nedreptate căci ea nu caută ale sale, nu se îngmfă, nu se trufește, toate le crede, toate le acoperă, le rabdă și ea nu cade niciodată.

Nu mai avem dragoste de Dumnezeu... asta e, ci vrem să nu avem răspundere, ne e frică nu de Dumnezeu ci că o să ni se termine banii cu care mituiam pe cei ce nu ne puneau la muncă...

Last edited by vsovivi; 28.06.2011 at 14:31:11.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 28.06.2011, 15:09:50
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

E interesant subiectul ce se discuta pt ca si eu am vrut sa ii cumpar duhovnicului ceva...si m-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca nu are rost sa cumpar ceva ce tine de cultul religios pt ca el stie mult mai bine ce ii trebe in acest domeniu si risti sa ii cumperi ceva ce are deja. Am rezolvat problema cumparand ceva pt familia lui; in general lucruri pt copii dumnealui. Eu cred ca se bucura si asa.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 28.06.2011, 21:46:10
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Sfatul de a face un cadou în grup mi se pare foarte bun. Puteți să îi dați și o felicitare, în care, pe lângă urări, să îi adăugați și o frază din Biblie sau din Sfinții Părinți. La sfârșit puteți adăuga și numele celor din grup.
Cadoul, în acest caz, poate fi mai consistent. Cu cât grupul are mai multe persoane, cu atât cheltuiala fiecăreia ar fi mai mică. Pentru că îi place să citească, o sugestie ar fi să îi cumpărați un Kindle.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.06.2011, 23:44:55
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tu chiar crezi ca esti suficient de pregatita teologic astfel incat daca ai sa citesti o carte cu aparente de cucernicie crestina ai sa poti pune degetul pe rana si sa stii sa arati unde este buba?

Eu zic sa te mai gandesti..
Nu am si nici nu cred ca am nu stiu ce pregatire teologica. Dar cred ca fiecare om are o samanta de creier=>discernamant=>poate distinge realitatea de fictiune. Si daca te gandesti ca acea carte care urmeaza sa o citesti este fictiune si ai credinta, nu prea cazi.

La fel as putea zice ca daca citesti un roman, o nuvela orice, de ex. "La tiganci" o sa crezi cu tarie ca lucrurile acelea chiar s-au intamplat.

Lasati fratilor toate credintele babesti si fiti precum copiii, cu suflet curat si inocent, nu stapanit de diavol!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 28.06.2011, 23:47:09
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sfatul de a face un cadou în grup mi se pare foarte bun. Puteți să îi dați și o felicitare, în care, pe lângă urări, să îi adăugați și o frază din Biblie sau din Sfinții Părinți. La sfârșit puteți adăuga și numele celor din grup.
Cadoul, în acest caz, poate fi mai consistent. Cu cât grupul are mai multe persoane, cu atât cheltuiala fiecăreia ar fi mai mică. Pentru că îi place să citească, o sugestie ar fi să îi cumpărați un Kindle.
Multumim de idee, o sa preluam aceea cu felicitarea! Kindle-ul e foarte ca lumea, dar din pacate nu ne permitem acum sa investim chiar atat, iar dansul desi foloseste calculatorul, nu stiu cat ar fi de pasionat de asa un gadget. Eu nu auzisem de el inainte, dar mi se pare o investitie foarte buna si sper ca in viitor sa-mi procur unul, deci multumesc mult mult pentru informare :d.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.06.2011, 23:48:13
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
E interesant subiectul ce se discuta pt ca si eu am vrut sa ii cumpar duhovnicului ceva...si m-am tot gandit si am ajuns la concluzia ca nu are rost sa cumpar ceva ce tine de cultul religios pt ca el stie mult mai bine ce ii trebe in acest domeniu si risti sa ii cumperi ceva ce are deja. Am rezolvat problema cumparand ceva pt familia lui; in general lucruri pt copii dumnealui. Eu cred ca se bucura si asa.
Da, in domeniul religiei e cam cu doua taisuri. Noi ne-am gandit sa-i luam niste articole sportive deoarece practica mult sport si s-ar bucura.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25