Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 10.01.2012, 12:50:54
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
nu religia te mantuieste ,ci modul in care intentionezi sa vietuiesti; catolicii,protestantii,martorii lui Iehova,budistii,ioghinii,egiptenii si restul religiilor au parte de mantuire,ca in fiecare religie sunt credinciosi si necredinciosi,cum este si la Ortodocsi,crestini cu viata Sfanta,bine placuta lui Dumnezeu si mincinosi,Iude care se multumesc doar cu certificatul de botez si cu 6,8 prezente pe an la Biserica,acestia nu vor cunoaste viata vesnica ci vor dibaci prin haosul vesnic pe care lau ales cu atata inconstienta mandra;
Isus a spus ca El este Calea, Adevarul si Viata...cum se pot mantui budistii, yoghinii? ei nu-L cunosc pe Isus.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 10.01.2012, 23:45:20
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Isus a spus ca El este Calea, Adevarul si Viata...cum se pot mantui budistii, yoghinii? ei nu-L cunosc pe Isus.
da,asa este,si datimi voie sa dezvolt;Iisus a zis ca este Calea Adevarul si Viata;El fiind a doua persoana din Sfanta Treime care este un Dumnezeu in trei ipostasuri,deci ramanem la esenta care este Dumnezeu,nu Dumnezei;pe acest Dumnezeu Il slavim noi Ortodocsii de stil nou,cei de stil vechi,catolicii,sectele,budisti cu denumiri modificate,egiptenii la fel,musulmanii la fel,si restul religiilor;mari sunt tainele Lui Dumnezeu,de aceea nu pot fi intelese usor de mintea si inima atrasa de cele pamantesti.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 12.01.2012, 07:03:31
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
da,asa este,si datimi voie sa dezvolt;Iisus a zis ca este Calea Adevarul si Viata;El fiind a doua persoana din Sfanta Treime care este un Dumnezeu in trei ipostasuri,deci ramanem la esenta care este Dumnezeu,nu Dumnezei;pe acest Dumnezeu Il slavim noi Ortodocsii de stil nou,cei de stil vechi,catolicii,sectele,budisti cu denumiri modificate,egiptenii la fel,musulmanii la fel,si restul religiilor;mari sunt tainele Lui Dumnezeu,de aceea nu pot fi intelese usor de mintea si inima atrasa de cele pamantesti.
Nu putem sa-L asemanam pe Dumnezeu cu dumnezeii budisti, egipteni, etc. Exista o deosebire "cruciala". Dumnezeu este dragoste si S-a sacrificat pentru izbavirea noastra. Nu gasesti asta la ceilalti "dumnezei".

Si, exemplele deosebirilor semnificative pot continua. Am dat-o doar pe cea mai importanta.

P.S. A nu se intelege ca i-am exclus de la mantuire pe ceilalti (budisti, egipteni, etc). Dumnezeu ii va judeca cu dreptate, dupa cunostinta si dupa inima lor.

Last edited by grasu77; 12.01.2012 at 07:09:42.
Reply With Quote
  #424  
Vechi 12.01.2012, 07:09:41
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
da,asa este,si datimi voie sa dezvolt;Iisus a zis ca este Calea Adevarul si Viata;El fiind a doua persoana din Sfanta Treime care este un Dumnezeu in trei ipostasuri,deci ramanem la esenta care este Dumnezeu,nu Dumnezei;pe acest Dumnezeu Il slavim noi Ortodocsii de stil nou,cei de stil vechi,catolicii,sectele,budisti cu denumiri modificate,egiptenii la fel,musulmanii la fel,si restul religiilor;mari sunt tainele Lui Dumnezeu,de aceea nu pot fi intelese usor de mintea si inima atrasa de cele pamantesti.
Nu putem sa-L asemanam pe Dumnezeu cu dumnezeii budisti, egipteni, etc. Exista o deosebire "cruciala". Dumnezeu este dragoste si S-a sacrificat pentru izbavirea noastra. Nu gasesti asta la ceilalti "dumnezei".

Si, exemplele deosebirilor semnificative pot continua. Am dat-o doar pe cea mai importanta.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 12.01.2012, 08:47:37
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Ii sfatuiesc pe toti penticostalii sa treaca la ortodoxie chiar daca stiu ca nu am nici o sansa sa aduc pe cineva dintre ei la Adevar.
Stiu ca acest sfat nu va fi trecut cu vederea in ceruri.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #426  
Vechi 12.01.2012, 09:37:31
claudiu_s's Avatar
claudiu_s claudiu_s is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Dacă cineva strâmbă credința ortodoxă, ea nu mai este dreaptă și nu-i plăcută lui Dumnezeu. Că marele Apostol Pavel spune așa: Pace peste cei ce vor umbla cu dreptarul acesta - adică cu dreapta credință -, și peste toți aleșii lui Dumnezeu. Și iar zice: Fiule Timotei ,luptă-te ca un bun ostaș al lui Iisus Hristos, că cine nu se luptă după lege, nu se încununează (2 Timotei 2, 5).
__________________
Nebunii il iubesc pe Dumnezeu,iar sanatosii il rastingnesc!
Reply With Quote
  #427  
Vechi 12.01.2012, 12:29:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
pe acest Dumnezeu Il slavim noi Ortodocsii de stil nou,cei de stil vechi,catolicii,sectele,budisti cu denumiri modificate,egiptenii la fel,musulmanii la fel,si restul religiilor;
Înclin mai degrabă să vă dau dreptate în aceea că toți cei care își spun creștini Îl slăvesc pe același Dumnezeu. În schimb, părerea că budiștii și restul religiilor politeiste (idolatre) Îl slăvesc pe același Dumnezeu nu este și părerea mea. Dacă celelalte religii abrahamice, precum mozaicii ori musulmanii Îl slăvesc sau nu pe același Dumnezeu cu noi, este foarte problematic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #428  
Vechi 12.01.2012, 12:43:00
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
nu religia te mantuieste ,ci modul in care intentionezi sa vietuiesti; catolicii,protestantii,martorii lui Iehova,budistii,ioghinii,egiptenii si restul religiilor au parte de mantuire,ca in fiecare religie sunt credinciosi si necredinciosi,cum este si la Ortodocsi,crestini cu viata Sfanta,bine placuta lui Dumnezeu si mincinosi,Iude care se multumesc doar cu certificatul de botez si cu 6,8 prezente pe an la Biserica,acestia nu vor cunoaste viata vesnica ci vor dibaci prin haosul vesnic pe care lau ales cu atata inconstienta mandra;
Ceea ce spuneti aici e o MARE PROSTIE. Ar fi bine sa schimbati la religie:Ortodox. Ortodox e cel care marturiseste invataturile Bisericii. Iar Biserica invata ca nu exiata mantuire in afara ei. Deci nu sunteti ortodox.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #429  
Vechi 12.01.2012, 12:44:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Înclin mai degrabă să vă dau dreptate în aceea că toți cei care își spun creștini Îl slăvesc pe același Dumnezeu.
Atat timp cat avem o parere deformata despre Dumnezeu nu Il putem slavi.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 13.01.2012, 01:41:49
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ceea ce spuneti aici e o MARE PROSTIE. Ar fi bine sa schimbati la religie:Ortodox. Ortodox e cel care marturiseste invataturile Bisericii. Iar Biserica invata ca nu exiata mantuire in afara ei. Deci nu sunteti ortodox.
de scimbat nu am ce schimba , de fapt trebuia sa fie scris crestin Ortodox ceea ce nu am acceptat sa ma descriu astfel,deoarece nu sunt crestin ci doar Ortodox , adica drept slavitor,nu si pastrator al traditiilor.de fapt am copilarit in biserica,si prin bibliotecile manastirilor,si la un interval de timp,la un sfat duhovnicesc,mi-am format viata din invataturile Sfintilor Parinti si lucratori ai isihiei,de unde am invatat cum sa mustru si unde sa am discernamant,cum sa inteleg gravitatea pacatului si gravitatea recorectabila a pacatului.de fapt,eu nu sunt Ortodox in ochii dumneavostra pentru simplul fapt ca sunt de acord cu mantuirea tuturor indiferent de religie,numai sa faca voia lui Dumnezeu prin instinctele lasate de El in fiecare om indiferent de nationalitate,dar va aduc la cunostinta cuvantul CUVANTULUI care spune :'cel ce a poftit femeie in inima sa,acela a desfranat cu ea...;...cel ce uraste pe fratele sau,ucigas se cheama...'si aduc la cunostinta CANOANELE BISERICII ORTODOXE CRESTINE,care spun ca cel care a ucis trebuie sa-si planga pacatele in pridvorul bisericii neavand voie sa intre in biserica si sa se impartasasca pana plineste canonul multi ani;curvarii la casatorie nu au voie sa poarte cununa pe cap,se sare peste rugaciunile de binecuvantare acelor feciorelnici care se cununa,nu au voie sa poarte haine albe ci de culoare inchisa,semn al neinfranarii si necuratiei,apoi nu au voie sa se impartaseasca 30 de ani timp in care savarsesc canonul randuit de parintii bisericii;baietii care au cazut in pacatul malahiei nu mai vorbesc de desfranare sau sodomie,sunt opriti de la HIROTONIE,caci dupa cuvantul marelui Vasile,'...vasul s-a spart si daca este lipit la loc tot raman fisurile,drept pentru care nu poate primi darul hirotoniei,vasul cu meteahna...";iata deci ce canoane si randuiali binecuvantate de Dumnezeu,date prin Sfintii Sai,incalca Crestinii Ortodocsi,drept slavitori si pastratori ai Sfinei Traditii.
M-as bucura mult sa intelegeti despre ce este vorba,nu sunt impotriva Ortodoxiei,ci impotriva delasari si stalcirii adevarului.<nu este pacat sa iubesti pe aproapele care nu se inchina Dumnezeului tau,ci e pacat sa urasti pe aproapele care se inchina Dumnezeului tau>
"...imparatia lui Dumnezeu se va lua de la voi,si se v-a da neamurilor."despre mantuirea celor din alte religii o gasiti si la pr.Cleopa Ilie de la Sihastria.

Last edited by acvilla77; 13.01.2012 at 01:50:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Mic predicator penticostal!! Templier Knight Secte si culte 35 20.12.2011 20:26:24
Sfatui-ti-ma, va rog! smal27 Generalitati 46 24.10.2011 21:33:30
Ce îi determină pe unii ortodocși să treacă la culte neoprotestante? elom Secte si culte 353 26.08.2011 13:18:45