Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.06.2011, 17:46:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
In curand va fi ziua de nastere a parintelui meu duhovnic, de care sunt foarte apropiata si legata si v-as cere parerea ce sa-i iau. Cred totusi ca cea mai buna optiune e o carte deoarece e un om care citeste foarte mult(aici e cam problema, nu stiu ce carte as putea sa-i iau) si stiu ca de carti se bucura tot timpul.
Asa ca....propuneri de carti?(As vrea sa fie ceva mai special)
Multumesc anticipat!
Doamne ajuta!
Chiar atit de intim esti cu duhovnicul incit sa iti permiti sa-i faci cadouri ? Este unchiul tau ?
Relatia duhovnic -fiu se presupune a fi un pic mai protocolara, cu un anumit (dar anumit !) respect si o anumita distanta . Ma gindesc ca intelegind in felul acesta o asemenea relatie , miine-poimiine vei ajunge cu un cadou si in fata lui Hristos (icoana de la catapeteasma , desigur) spunindu-i sincer ca il iubesti si ca il apreciezi.

Eu vad mult mai sobra aceasta relatie ! Iubire, iubire (fiiasca) dar pina la un punct !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.06.2011, 23:02:23
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Chiar atit de intim esti cu duhovnicul incit sa iti permiti sa-i faci cadouri ? Este unchiul tau ?
Relatia duhovnic -fiu se presupune a fi un pic mai protocolara, cu un anumit (dar anumit !) respect si o anumita distanta . Ma gindesc ca intelegind in felul acesta o asemenea relatie , miine-poimiine vei ajunge cu un cadou si in fata lui Hristos (icoana de la catapeteasma , desigur) spunindu-i sincer ca il iubesti si ca il apreciezi.

Eu vad mult mai sobra aceasta relatie ! Iubire, iubire (fiiasca) dar pina la un punct !
Nu, nu e unchiul meu, dar nu vad ce legatura ar avea. Nu e un pustnic stiu eu unde sau calugar la ceva manastire uitata de lume ca sa aiba o viata ff aspra. E preot de mir, care imi este apropiat, ar trebui sa stiti ca intr-o relatie fiu-parinte duhovnicesc e bine sa fie apropiati deoarece parintele ajunge sa cunoasca credinciosul mai bine ca sa-l poata ajuta. Comparatia cu Hristos e deplasata!
Si nu mi se pare nimic rau sau de condamnat in a face unui om un cadou de ziua lui pentru a-l bucura!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.06.2011, 23:04:22
uncopil uncopil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Implicit

Imi pare rau ca am inceput acest thread, imi este invatatura de minte ca alta data sa nu mai fac aceasta gresala si va cer iertare celor ce v-am suparat si deranjat cu acesta. Am cautat doar niste pareri, nu osande, asta e.

Sa va dea Domnul tuturor cele bune!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.06.2011, 08:18:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Eu zic sa-i iei o cutie de bomboane de ciocolata din cele mai fine. Asa o sa poata degusta cadoul impreuna cu dna preoteasa. Evident, dupa ce se incheie Postul Sfintilor Apostoli.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.06.2011, 08:22:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit poate un vas ptr anafura

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ceva pentru biserica, un obiect de cult, o cruce noua, in limita posibilitatilor.
si asta mi se pare o idee buna. poate gasiti un vas special pentru anafura, asa o sa se bucure toti credinciosii din cadoul dvs.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.06.2011, 08:28:55
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
miine-poimiine vei ajunge cu un cadou si in fata lui Hristos (icoana de la catapeteasma , desigur) spunindu-i sincer ca il iubesti si ca il apreciezi.
Apropo de asta, Zaharia. Mi-ai adus aminte de un flash news vazut zilele trecuta la TV, unde Gigi Becali arata cum isi serbase el ziua lui de nastere acasa, doar el, niste prieteni si... Domnul. Si avea in casa ditamai icoanele, de care era foarte atasat. O fi bine, o fi rau? Cat ar fi el de deplasat, eu il admir pe acest om pentru sinceritate si felul neaos de a fi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.06.2011, 09:19:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
un flash news vazut zilele trecuta la TV, unde Gigi Becali arata cum isi serbase el ziua lui de nastere acasa, doar el, niste prieteni si... Domnul. Si avea in casa ditamai icoanele, de care era foarte atasat. O fi bine, o fi rau? Cat ar fi el de deplasat, eu il admir pe acest om pentru sinceritate si felul neaos de a fi.
Si eu am vazut acest flash news draga Mirela. Si mie mi-a placut cum inchina el paharul la Icoana lui Iisus( nu era acasa ci la "Palat"- sediul firmei), declarand ca Hristos e viata lui si ca isi serbeaza ziua de nastere cu Domnul Hristos , Maica Sfanta si cativa prieteni!:-)De asemenea a multumit Domnului si Fecioarei Maria pentru tot ce i-au dat. Si mie mi-e drag Becali pentru aceleasi motive, plus pentru dragostea lui fata de Dumnezeu!:-)

Last edited by Melissa; 27.06.2011 at 09:26:27.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.06.2011, 09:39:48
ella81 ella81 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit Un sfat

Am primit o carte eretica, Viata lui Iisus - Ellen White, ce sa fac cu ea? Cel care mi-a daruit-o a impachetat-o, asa ca nu am vazut ce-mi ofera.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.06.2011, 10:08:10
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uncopil Vezi mesajul
Imi pare rau ca am inceput acest thread, imi este invatatura de minte ca alta data sa nu mai fac aceasta gresala si va cer iertare celor ce v-am suparat si deranjat cu acesta. Am cautat doar niste pareri, nu osande, asta e.

Sa va dea Domnul tuturor cele bune!
Draga copilasule,

Nu da bir cu fugitii! Nu te tulbura la niste cuvinte care t-au fost spuse pentru corectare nu pentru osandire. Sa nu-ti para rau ca ai inceput aceste thread pt ca uite, aici ai aflat ca o relatie prea personala cu duhovnicul este de evitat. Nu e buna, copilas drag... crede-ma.
Nu te-am osandit, ci te-am sfatuit.
Uita supararea si retine sfatul meu. Prin preotul duhovnic iti vorbeste Dumnezeu. Duhovnicul nu trebuie sa fie tulburat nici cu atentii materiale de la fii lui duhovnicesti, nici cu laude sau critici. Si preotul duhovnic este un om ca noi toti, cu trairi omenesti, cu slabiciuni, ca noi toti. Poate ca un cadou de la fiul duhovnicesc il poate tulbura, cine stie ce legaturi face el in mintea lui? caci diavolul cu ispitele sta la panda si in jurul bisericii...
Apoi, laudele adresate preotului sunt ispite de mandrie. De ce sa-i facem un rau cu intentiile noastre bune?
El, duhovnicul, trebuie sa aibe mintea si ganduri curate, neispitite de noi, ca sa poata primi de la Dumnezeu cuvinte de invatatura pentru noi. Vezi? daca duhovnicul este tulburat de te miri ce ganduri ( inchipuiri, mandrie, pareri...) noi suntem cei care suferim. Este paguba noastra.
Te rog, sa-ti treca supararea si fa asa cum iti zic. Roaga-te pentru el si pune-l pe pomelnic duminica la Sf. Liturghie. E cel mai frumos si valoros cadou. Lasa prajiturile, cartile, bomboanele. Daca sre copii, da-le lor cate o ciocolatica sau jucarica... Si du-te la preoteasa in ziua de aniversare si spune-i: "Doamna preoteasa, sa va traiasca sotul, parintele... cum il cheama... Dumnezeu sa vi-l binecuvinteze si sa fiti fericiti ani indelungati impreuna!"

Te imbratisez cu drag!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.06.2011, 10:14:30
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella81 Vezi mesajul
Am primit o carte eretica, Viata lui Iisus - Ellen White, ce sa fac cu ea? Cel care mi-a daruit-o a impachetat-o, asa ca nu am vazut ce-mi ofera.

Doamne ajuta!
Ignora-o.
Dar daca esti curioasa sa vezi ce scrie acolo ai putea s-o rasfoiesti. Insa fi atenta sa nu ti se lipeasca de suflet cine stie ce ideie gresita.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25