Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 01.02.2017, 01:43:54
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ma amuza ca tu nu ai vazut ca acolo nu e un citat din Erminie, ci ceea ce crede oita. Era vorba de pictarea lui Dumnezeu Tatal. Citatul il gasesti in alte mesaje, oita confirma ca l-a gasit in Erminie.
Bine macar ca iti folosesti sinapsele sa te amuzi; daca le-ai mai folosi si la alte cele discutiile acestea nu s-ar derula...
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #492  
Vechi 01.02.2017, 01:58:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Pe mine mă amuză interpretările tale subiective despre ce au înțeles alții.
Pe langa MihaiG tu esti una din persoanele care spun cateodata lucruri fara multa logica sau care nu inteleg lucruri simple, dintre toate persoanele cu care am discutat. De exemplu mesajul acesta.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 01.02.2017, 02:08:25
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Te-am invitat să citești concluzia, nu te-am invitat să citești concluzia "citatului din Erminie" (lucru pe care tu la-ai adăugat la concluzia ta pripită).

Last edited by simpllu; 01.02.2017 at 05:12:16.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 01.02.2017, 02:14:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

..................

Last edited by simpllu; 01.02.2017 at 11:19:08.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 01.02.2017, 12:12:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Poziția oficială a Bisericii nu se exprimă niciodată prin interviuri, indiferent de la cine ar proveni.
Vrei sa spui ca situatia statea altfel in 2013?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 01.02.2017, 12:14:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Da, am eu.
"Lucram la perfectionarea anumitor aspecte ale formei canonice, care va fi aceea a unei prelaturi personale" a afirmat secretarul comisiei curiale care se ocupa de dialogul cu FSSPX in acest interviu din La Croix publicat chiar ieri.

Preotii FSSPX il pomenesc pe Papa la fiecare Sfanta Liturghie. Portretul papei Francisc este vizibil in fiecare sacristie, alaturi de portretul Sf Pius al X-lea, patron al acestei societati preotesti. FSSPX nu sustine ca ultimul Sinod ar fi fost invalid, ori ca nu ar fi fost ecumenic, ci doar ca 4 dintre articolele documentelor sale sale sunt in dezacord cu invatatura traditionala a Bisericii si trebuie revizuite.

Iata cateva deosebiri. Las la o parte ca FSSPX are 3 episcopi, peste 600 de preoti, cadrileaza tot globul si are multiple seminarii, licee, scoli, manastiri etc. Nu e un grup de maici, ci o miscare in sanul Bisericii Catolice, deocamdata fara statut canonic. Dar, iata , sunt semne ca si acest lucru se va rezolva, si inca foarte curand: zvonuri de coridor vorbesc despre Pastile anului acesta ca despre un termen avut in vedere.
Ce inseamna "prelaturi personale"?

"FSSPX nu sustine ca ultimul Sinod ar fi fost invalid, ori ca nu ar fi fost ecumenic, ci doar ca 4 dintre articolele documentelor sale sale sunt in dezacord cu invatatura traditionala a Bisericii si trebuie revizuite."

Si vor fi vreoda revizuite? Sau isi vor revizui ei aceasta pozitie care i-a plasat acolo unde sunt acum ? :)

"deocamdata" ala pe langa "fara statut canonic" nu face problema mai putin grava

nici faptul ca e o organizatie atat de extinsa - ba dimpotriva, arata ca problema are dimensiuni destul de mari.

Nici zvonurile optimiste care arata ca in ciuda dialogurilor problema treneaza de multi ani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.02.2017 at 12:21:42.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 01.02.2017, 19:21:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cerem respectarea dreptului de a ne apara credinta ortodoxa


https://www.petitieonline.com/cerem_...dinta_ortodoxa
Reply With Quote
  #498  
Vechi 01.02.2017, 19:25:56
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ce inseamna "prelaturi personale"?
eu am crezut initial ca e posibil sa insemne cam la ce s-a referit papa ioan paul al II-lea cand a spus "biserici personale", dar nu putea fi pentru ca nu se incadra deloc in mesaj. asa ca am cautat si am gasit ceva foarte interesant, marturisesc ca ma impresioneaza tot ce aflu despre biserica catolica, lucruri nestiute de mine. deci:

http://opusdei.ro/ro-ro/article/prelatura-personala/
Reply With Quote
  #499  
Vechi 01.02.2017, 19:27:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cerem respectarea dreptului de a ne apara credinta ortodoxa


https://www.petitieonline.com/cerem_...dinta_ortodoxa
O fi semanand Internetul cu o groapa de gunoi, da' aici macar e cat de cat ordine asa ca nu mai posta mizerii din astea sectare.

In plus, prosti prosti, da' macar ar fi trebuit sa aflati ca petitiile astea online nu valoreaza nimic.

Sau inca mai sperati sa obtineti o lista de nume/prenume posibil aderenti, incercati sa masurati succesul propagandei de pana acum..etc?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 01.02.2017, 19:30:57
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cerem respectarea dreptului de a ne apara credinta ortodoxa


https://www.petitieonline.com/cerem_...dinta_ortodoxa
eu, ca mirean, iti spun clar ce inseamna sa aperi credinta ortodoxa. sa respecti intru-totul deciziile patriarhiei in materie de dogma si de reprezentare. sa nu dai dovada de astfel de idei crete, centrifuge.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare