Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 21.07.2008, 20:38:28
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Jane, iti doresc ca odata sa te lumineze Dumnezeu si intelegi de ce ii numim asa. Aici nu se poate explica de ce
Eu stiu de ce,noi din prostie iar ei dintr-o draceasca mandrie.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 21.07.2008, 20:49:14
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

bine ca stii tu, de altii nu trebuie sa te ingrijorezi, fiecare este la nivelul lui si tu nu ai cum sa schimbi aceasta stare, mai ales prin a fi negativ
Reply With Quote
  #163  
Vechi 21.07.2008, 21:24:50
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cozia
Jane, iti doresc ca odata sa te lumineze Dumnezeu si intelegi de ce ii numim asa. Aici nu se poate explica de ce
Eu stiu de ce,noi din prostie iar ei dintr-o draceasca mandrie.
Eu am spus simplu ca nu am comuniune euharistica cu ei . Nu i-am judecat. nu trebuie sa duci la extrem.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 21.07.2008, 22:08:09
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de cozia
Jane, iti doresc ca odata sa te lumineze Dumnezeu si intelegi de ce ii numim asa. Aici nu se poate explica de ce
Eu stiu de ce,noi din prostie iar ei dintr-o draceasca mandrie.
Eu am spus simplu ca nu am comuniune euharistica cu ei . Nu i-am judecat. nu trebuie sa duci la extrem.
Nu este vorba de asta.eu ti-am aratat ca noi,care ne zicem ortodocsi,ii numim pe episcopi stapanii nostrii.catolicii ii zic doar papei vicarul lui Hristos.Si eu te intreb,care loveste mai mult in Dumnezeirea lui Hristos,a numi un om stapanul tau,sau a spune despre un alt om ca este vicarul lui Hristos?
Reply With Quote
  #165  
Vechi 21.07.2008, 23:14:48
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Te referi la imnul arhieresc sau la ce anume faci referire cand spui ca-i numim stapani?
Reply With Quote
  #166  
Vechi 22.07.2008, 01:29:51
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
noi,care ne zicem ortodocsi,ii numim pe episcopi stapanii nostrii
stai calm Jane ca acela este doar un cintecel, si cuvintul stapin a ramas de pe vremea cind de abia se forma limba romana, ei fiind doar superiori in rang, doar pe hirtie pe cind PAPA......este maaaare:D...deci fara suparare dar nu exagera
Reply With Quote
  #167  
Vechi 22.07.2008, 01:36:38
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Mai degraba este IPS Nicolae ca Sf Maxim,pentru ca el este singur,in timp ce toti il huiduiesc,il fac eretic,il caterisesc.Vezi,exact ca pe Sf Maxim.Deci ce ai vrut tu sa-mi demonstrezi,este de fapt chiar pe dos.
Nu numarul oponentilor este important, ci credinta marturisita. Din acest punct de vedere, Sf. Maxim este un mare aparator al ortodoxiei, in timp ce mitropolitul Nicolae este un tradator al acesteia. Unul traieste adevarul ortodoxiei, altul este amagit de sofismele heterodocsilor.
Ma intreb cat vor mai coexista in Biserica ortodoxa oameni care percep realitatea atat de diferit? Cat timp vor mai purta numele de ortodocsi oameni care cugeta la fel ca heterodocsii?
Reply With Quote
  #168  
Vechi 22.07.2008, 17:42:07
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Te referi la imnul arhieresc sau la ce anume faci referire cand spui ca-i numim stapani?
Pai da,in imnul arhieresc se zice "pe stapanul si arhiereul nostru x".Este la fel in toate limbile in care s-au tradus,tot stapan inseamna.Pai tu,cozia zici ca ste doar un cantecel,insa te invit sa te duci la un arhiereu,in afra de vreo doi in audinenta.Primul lucru,iti intinde mana sa i-o pupi(habar n-am de ce,cred ca din prea multa smerenie???),apoi daca vrei sa i te adresezi,nu poti sa-i spui pe nume,ci neaparat un apelativ,Prea Sfintia Voastra,Inalt Prea Sfintia Voastra,Prea Fericirea Voastra,etc).Eu cred ca tot din smerenie vor sa li se spuna asa.Eu unul nu inteleg.Cu ce este mai "smerit" papa,care are o singura titulatura,de vicar al lui Hristos,in fata atator titulaturi ultrapompoase,ca sa nu mai zic eretice.Noi cantam la Liturghie,"unul Sfant,unul Domn Iisus Hrists,intru slava lui Dumnezeu Tatal.Amin".Apoi,contrazicand acest imn,cantam pe stapnaul,deci alt domn in afara de Domnul Hristos,apoi ii zice Prea Sfintite,desi mai nainte am zis Unul Sfant.oricate sofisme am inventa,este evidenta contradictia.Sf apostol Pavel spune ca "toti crestinii sunt sfinti",sunt sfintiti prin Harul Sf Duh de la Botez si prin Sf Euharistie.Deci toti suntem sfintiti.Numai ca unii sunt prea sfintiti,mai sfinti decat sfintii.Ma doare capul.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 22.07.2008, 18:07:32
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Te referi la imnul arhieresc sau la ce anume faci referire cand spui ca-i numim stapani?
Pai da,in imnul arhieresc se zice "pe stapanul si arhiereul nostru x".Este la fel in toate limbile in care s-au tradus,tot stapan inseamna.Pai tu,cozia zici ca ste doar un cantecel,insa te invit sa te duci la un arhiereu,in afra de vreo doi in audinenta.Primul lucru,iti intinde mana sa i-o pupi(habar n-am de ce,cred ca din prea multa smerenie???),apoi daca vrei sa i te adresezi,nu poti sa-i spui pe nume,ci neaparat un apelativ,Prea Sfintia Voastra,Inalt Prea Sfintia Voastra,Prea Fericirea Voastra,etc).Eu cred ca tot din smerenie vor sa li se spuna asa.Eu unul nu inteleg.Cu ce este mai "smerit" papa,care are o singura titulatura,de vicar al lui Hristos,in fata atator titulaturi ultrapompoase,ca sa nu mai zic eretice.Noi cantam la Liturghie,"unul Sfant,unul Domn Iisus Hrists,intru slava lui Dumnezeu Tatal.Amin".Apoi,contrazicand acest imn,cantam pe stapnaul,deci alt domn in afara de Domnul Hristos,apoi ii zice Prea Sfintite,desi mai nainte am zis Unul Sfant.oricate sofisme am inventa,este evidenta contradictia.Sf apostol Pavel spune ca "toti crestinii sunt sfinti",sunt sfintiti prin Harul Sf Duh de la Botez si prin Sf Euharistie.Deci toti suntem sfintiti.Numai ca unii sunt prea sfintiti,mai sfinti decat sfintii.Ma doare capul.
Despre imn pot sa spun ca acesta se adresa si imparatului, care participa la slujbele arhieresti, dupa modelul Imparatului Constantin fiind considerat impreuna slujitor cu episcopii.
Cat despre celelalte forme de adresare, trebuie sa le interpretezi prin Hristos, ci nu in locul lui Hristos(Sfantul Parinte, sfantul Scaun).
Reply With Quote
  #170  
Vechi 22.07.2008, 19:47:59
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.571
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
nu poti sa-i spui pe nume,ci neaparat un apelativ,Prea Sfintia Voastra,Inalt Prea Sfintia Voastra,
Nu te obliga nimeni sa-i spui asa dar trebuie respectati cind sunt in public. Eu vorbesc des cu un episcop si mi-am permis sa-i spun Parinte,... si vad ca nu se supara, nu m-a corectat insa evit sa ma adresez astfel in fata tuturor. Cred ca totul consta in ce pozitie te afli in raport cu el si MAI ALES CE-I CERI
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mitropolitul Nicolae Corneanu pensionat? costel Stiri, actualitati, anunturi 80 18.07.2011 07:48:22
Ce au cu mitropolitul Corneanu ??? guardian knight Biserica Ortodoxa Romana 1 20.06.2011 20:34:00
cum pot fi iertat?ce sa fac? 13mario Pocainta 28 16.08.2010 01:31:33
Ce mai face IPS Nicolae?Pocainta la greu dupa ce a fost iertat de Sfantul Sinod! mihailt Biserica Ortodoxa Romana 0 02.01.2009 02:24:54
Asa zisul blog al lui Corneanu grecu Biserica Ortodoxa Romana 5 12.06.2008 23:26:53